Idź do treści
22.12.2022

Świąteczna ramówka na bogato! Zobacz, co przygotowaliśmy na 24, 25 i 26 grudnia.

Za chwilę już drugie Boże Narodzenie razem z Wami. To wielka przyjemność, że możemy spędzić je razem! Poniżej ściąga na świąteczne dni – żeby nic cennego nie umknęło. A jak umknie – wciąż nie ma dramatu, bo są podcasty.

Cała ramówkę szczegółowo przedstawili Patronom podczas specjalnego spotkania na żywo Olga Mickiewicz i i Krystian Hanke. Nie byli sami 🙂

Zapis video wraz z podsumowaniem live’a znajdziecie w poście na Patronite.

Od niedawna zapisy audio z live’ów dla Patronów udostępniamy też w podcastach – warto zajrzeć, bo jest ich tam już całkiem sporo!

No to teraz czas na obiecaną ramówkę świąteczną. Oto ona:

🎄 Wigilia – 24 grudnia (sobota)

8:00 – 10:00 – Bistro – Katarzyna Pruchnicka

W wigilijny poranek razem z Michałem Bonarowskim poznamy zupełnie nietypowe obyczaje, nie tylko kulinarne, związane ze Świętami Bożego Narodzenia – to w pierwszej części a w drugiej z Kaszubską Kozą sprawdzimy czy zwierzęta mówią ludzkim głosem o północy. A twórcą Kaszubskiej Kozy jest mistrz kozich serów, cudowny gawędziarz i znawca smaków Tomasz Strubiński. To on będzie naszym gościem.

10:00 – 13:00 – Zakamarki – Marek Niedźwiecki

Zakamarki w Wigilię? Powinny być smaczne i piękne… Suszone grzyby już namoczone. Resztę załatwi zjawiskowa muzyka. „Dzień jeden w roku”. Nareszcie mogę sięgnąć po „River” Joni Mitchell, „December Song (I Dreamed Of Christmas)” George’a Michaela, czy „Same Old Lang Syne” Dana Fogelberga. Klasyczne świąteczne piosenki przypomną Harry Connick Jr., Barry Manilow. Sięgnę po płyty Kayah, Zbigniewa Preisnera, Grzegorza Turnaua. Zapraszam…

13:00 – 14:00 – Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej – Jarosław Juszkiewicz

„Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon»

W wigilijnym programie Radia 357 o 14:00 zapytamy astronoma Damiana Jabłekę o to kim mogli być słynni Mędrcy Ze Wschodu i jaki znak na niebie sprawił, że wyruszyli do Jerozolimy. Okazuje się, że naukowcy od dawna usiłują sprawdzić jakie zjawisko astronomiczne w tamtym czasie mogło być spektakularne – kometa, wybuch supernowej, a może rzadka koniunkcja planet? Dyskusyjna jest również data narodzin Zbawiciela. Naukowe spojrzenie na Gwiazdę Betlejemską w sobotę 24 grudnia o 13:00.

14:00 – 16:00 – Muzyka do ubierania pewnego drzewka – Piotr Kaczkowski

16:00 – 17:00 – Wigilijna opowieść – Michał Olszański

Gościem audycji będzie prof. Eugeniusz Sakowicz, znakomity religioznawca i teolog. Opowie o fenomenie Bożego Narodzenia. Czy w wielu religiach niebiosa zsyłają boskiego syna? Kim jest i jakie niesie przesłanie? Jakie są okoliczności Jego narodzin?

17:00 – 19:00 – Czy gwiazdka dotarła? – Antoni Grudniewski

To już dziś, już za moment usiądziemy do wigilijnego stołu. Za oknem wypatrujemy pierwszej gwiazdki, a nic nie sprzyja temu lepiej niż muzyka… Smyczki, dzwoneczki i aksamitne głosy – takie mamy plany na najbliższe dwie godziny. Oprócz tego życzenia od Przyjaciół Pewnej Ryby. Spędźmy te święta razem.

19:00 – 21:00 – Soulful Christmas – Maja Piskadło

A kiedy już na niebie obok pierwszej gwiazdki pojawią się ich tysiące, a wigilijna kolacja zacznie się układać tam, gdzie się ułożyć powinna (albo ciągle będzie królować na stole), w 357 zagramy tak, żeby było ciepło, ale na pewno nie sennie. Świąteczny wieczór upłynie w rytmach soulu, r&b i funku – dołożymy do pieca i klasyki, i nowszych propozycji, z których każda ma jeden cel: tchnąć w duszę ducha świąt

21:00 – 00:00 – Nafutrowawszy się – Piotr Stelmach

Spotkanie muzyczne, które będzie bezpiecznym lądowiskiem dla tego szczególnego, chwilami wzruszającego, chwilami szalonego dnia. Muzyka niech po raz kolejny złagodzi obyczaje, będąc dobrą poduszką emocji. W programie usłyszymy nie tylko „christmasy”, ale też dźwięki, które z klimatem Świąt mogę się dobrze „skleić”.

🎄 Boże Narodzenie – I dzień – 25 grudnia (niedziela)

8:00 – 10:00 Merde! Znowu Francja – Irena Brzezińska, Marek Brzeziński

W świątecznej audycji Irenka i Marek opowiedzą o tym, że poza Alzacją i Lotaryngią w całej Francji tylko 25 grudnia jest dniem świątecznym. 26 – tego wszyscy wracają do pracy. Co trafia na francuskie stoły, ale także te regionalne? Kapłon, gęś, kaczka po bordosku czy owoce morza, poza gęsimi wątróbkami i łososiem królują na półmiskach. Przeniesiemy się do Prowansji, gdzie spotkamy „santony”. Kto to taki? A także poznamy obyczaje świąteczne nieznane w innych zakątkach Francji. Wreszcie opowiemy o „lasagna Dzieciątka Jezus”, podawanej w przededniu Wigilii na Lazurowym Wybrzeżu.

10:00 – 12:00 – Świąteczna ścieżka dźwiękowa – Katarzyna Borowiecka

W świątecznej Ścieżce Dźwiękowej nie zabraknie dzwoneczków od Johna Williamsa i Alexandre’a Desplat, chociaż nie zawsze będą one pochodzić ze świątecznych filmów. Będziemy tropić świąteczną atmosferę na małym i dużym ekranie, ale pewnie spojrzymy też w stronę nadchodzącego roku.

12:00 – 14:00 – Czy w Kosmosie widać Boga? – Patrycjusz Wyżga

Gościem audycji będzie prof.Krzysztof Meissner, fizyk. Porozmawiamy o tym, czy człowiek który poznał zagadki wszechświata może wierzyć w Boga?

14:00 – 16:00 – La pausa di Natale – Justyna Godz

„La pausa di Natale” („świąteczna przerwa”), czyli „La pausa italiana” w świątecznej odsłonie. Przedświąteczne dwa tygodnie upłynęły nam w towarzystwie świątecznej muzyki włoskiej, która umilała nam przygotowania do świąt, zatem pierwszego dnia świąt nie może być inaczej! Tym razem dwie godziny muzyki tworzonej przez włoskich artystów, zarówno w utworach znanych słuchaczom bardzo dobrze, jak i tych bardziej niszowych. Pojawią się także znajome głosy osób, które gościły w audycji w tym roku – zdradzą jak i gdzie spędzają swoje święta, a także jak brzmi i czym pachnie ich dom, w tym wyjątkowym czasie.

16:00 – 18:00 – Cisza, nagranie! – Marcin Cichoński

Cisza, nagranie! po raz drugi w wydaniu bożonarodzeniowym. Porozmawiamy o tym, jak Portugalczyk odbiera polską, świąteczną kulturę kulinarną i muzyczną. Zapytamy też o smaki typowo świątecznych win.

18:00 – 19:00 – 3-5-7 Start! – Mateusz Kuźniewski, Mateusz Fusiarz

Audycja sportowa w Boże Narodzenie, czyli wtedy gdy w sporcie nic się nie dzieje. Ale u nas dziać się będzie dużo. Podsumujemy mundial w Katarze. Wrócimy do najważniejszych sportowych wydarzeń mijającego roku. Porozmawiamy m.in. z gwiazdą mieszanych sztuk walki – Janem Błachowiczem.

19:00 – 20:00 – Nie taka cicha noc – Beata Kwiatkowska

Zamiast tradycyjnej kolędy i ciszy, Beata Kwiatkowska zaplanowała kilka muzycznych niespodzianek. Zagramy utwory świąteczne lub w nieoczywisty sposób nawiązujące do Świąt. W studiu pojawi się też gość, który do audycji pozostanie tajemnicą, ale pewne jest, że stworzy dla słuchaczy autorski prezent.

20:00 – 21:00 – Więcej niż sport – Michał Gąsiorowski

Łzy „Lewego” po strzelonym golu z Arabią pokazują, jakiej presji był poddany na mundialu. Obawa przed porażką to może być głęboko zakorzeniona cecha narodowa. Jeśli chcemy to zmienić, czeka nas bardzo dużo pracy. Między innymi o tym opowie Daria Abramowicz, psycholożka sportu, pracująca z Igą Świątek. Okazuje się, że Iga też miała wielkie wyzwania w tym sezonie, a zostanie liderką światowego rankingu, nie było prostą sprawą od strony mentalnej.

21:00 – 23:00 – Max 357 – Piotr Kaczkowski

23:00 – 0:00 – Dawniej niż wczoraj – Agnieszka Szwajgier

Czym byłyby święta bez muzyki? Dla wielu z nas muzyka jest nieodłączną częścią świątecznych wspomnień i tradycji. To samo dotyczyło wielu kochających Boże Narodzenie kompozytorów klasycznych na przestrzeni wieków. Więc nie będzie niespodzianką, że wielu z nich napisało własną muzykę bożonarodzeniową. Podczas świątecznej edycji „Dawniej niż wczoraj” wsłuchamy się w dźwięki oboju, smyczków i dzwoneczków. W programie: Jan Sebastian Bach, Georg Friedrich Haendel, Arcangelo Corelli, John Rutter, Aled Jones i najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej na Boże Narodzenie

0:00 – 1:00 – 369 o miłości – Marcin Klimkowski

Tym razem 369 w wyjątkowy dzień roku i w wyjątkowej formule. Z okazji Świąt audycja zmieni nawet tytuł, na „369 o miłości”. W nocy z 25 na 26 grudnia, punktualnie o północy, sprawy cielesne zostawimy, a porozmawiamy tylko (albo raczej aż) o miłości.
Dlaczego bez niej udany związek jest trudny, jeśli nie niemożliwy? Czemu miłość ma swoje etapy, zmienia się i meandruje? Jak to jest, że mylimy miłość z zauroczeniem? Dlaczego jeśli o nią należycie nie dbamy, to obumiera, na dodatek trwale? A zadbana trwa i trwa?
Porozmawiamy, czy Święta to dobry czas, żeby miłość odkurzyć, zadbać o nią, zacząć od nowa pielęgnować? I jak? Zadamy sobie pytanie: co to znaczy mądra, dojrzała i odpowiedzialna miłość… W specjalnym wydaniu 369 nie mogło zabraknąć „doktor od miłości”, czyli dr Olgi Kamińskiej. Jest psycholożką, wykładowczynią Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, badaczką, popularyzatorką i pasjonatką neuronauki, autorką uwielbianego przez słuchaczki i słuchaczy podcastu „#LOVE. Miłość w XXI wieku” oraz książki „#LOVE. Jak kochać w XXI wieku?”. W świąteczną noc zaprasza Marcin Klimkowski

🎄 Boże Narodzenie – II dzień – 26 grudnia (poniedziałek)

8:00 – 10:00 – Świąteczne oblicze poranka – Antoni Grudniewski

„Czy to jeszcze niedziela czy już poniedziałek? To akurat bez znaczenia, bo po cóż się zrywać w taki dzień… Leniwy poranek zasługuje na dźwięki miękkie, jeśli nie pluszowe. Już mniej dzwoneczków, a więcej instrumentów dętych… Oprócz tego zapytamy Państwa o to, co znalazło się pod pewnym drzewkiem. Czy zostało jeszcze trochę kutii? Na śniadanie reszta sałatki jarzynowej? U nas na pewno będzie kawa. I muzyka.

10:00 – 13:00 – Kieruj się na południe – Marcin Cichoński

Kieruj się na południe pod hasłem „może jeszcze serniczka”. Z opowieściami, refleksjami dla tych, którzy już najedzeni i dla tych, którzy sobie jeszcze dobierają na talerzyk. I z obowiązkową opowieścią o zwierzętach.

13:00 – 15:00 – Biuro Wymiany Nietrafionych Prezentów Świątecznych – Filip Jaślar, Krystian Hanke

Jeśli pod choinką znalazłeś prezent, który umiarkowanie Cię ucieszył bo już masz tę książkę, albo już nie masz rozmiaru kołnierzyka 38, a cierpliwość nie jest Twoją mocną stroną i puzzle przedstawiające bezchmurne niebo Cię przerażają, zapraszamy do Biura Wymiany Nietrafionych Prezentów Świątecznych. W Drugi Dzień Świąt o godzinie 13-tej rozkręcimy łańcuch wymian podarunków tak, żeby każdy był zadowolony. Zapraszają Filip Jaślar i Krystian Hanke

15:00 – 17:00 – Wujek, masz żabkę? – Piotr Stelmach

Muzyka odświętna i dobre słowo od artystów. W audycji między innymi rozmowa z wokalistką zespołu Sorry Boys – Belą Komoszyńską – która opowie o piosenkach adekwatnych, w tym jednej nagranej przez nią i grupę, w której występuje.

17:00 – 18:00 – Korzenie i skrzydła – Grzegorz Sajór

W ten niezwykły czas zapraszamy Państwa na święta z Grzegorzem Turnauem. Będzie to opowieść o Krakowie, ale nie tylko. Bo choć artysta kojarzony się głównie z królewskim miastem to dzieciństwo spędzał najczęściej u dziadków w Inowrocławiu. Będziemy rozmawiać o domu, który nie jest domem jeśli nie ma w nim pianina. O rysowaniu komiksów i o winach. Ale przede wszystkim oczywiście o śpiewaniu, które wzięło się z samotności. Słowem porozmawiamy jak Grzegorz z Grzegorzem. Sajór z Turnauem. W ten świąteczny i wyjątkowy wieczór.

18:00 – 19:00 – DJ Ralph – Ralph Kaminski
19:00 – 20:00 – Panoptikum – Bartek Gil
20:00 – 21:00 – Godzina satysfakcji – Daniel Wyszogrodzki

Ten pomysł narodził się spontanicznie w czasie jednej z ostatnich audycji: covery piosenek Joni Mitchell. Rzuciłem takie hasło w eter (czytaj: w sieć, chociaż z sieci to się raczej wyciąga), a Państwo wykazali życzliwe zainteresowanie. Joni Mitchell pisze genialne piosenki, a jej głos to to bez mała syntezator, perfekcyjna emisja, naturalny sopran, którym można ciąć szkło. A jednak w wykonaniu różnych artystów utwory te nabierają nowych kolorów, często zaskakują. Uznałem, że drugi dzień świąt, a zwłaszcza wieczór, to idealny czas na wspólne posłuchanie, jak piosenki tej wybitnej artystki śpiewają koleżanki i koledzy. Wystąpią dla nas m.in. k.d. lang, Annie Lennox, Norah Jones, Sufjan Stevens, Elvis Costello i James Taylor. A wykonanie utworu „A Case Of You” przez Prince’a to po prostu wydarzenie. Zapraszam!

21:00 – 22:00 – Polska na kozetce – Dorota Minta, Katarzyna Pruchnicka

W wieczorny, jeszcze świąteczny czas zastanowimy się nad podsumowaniem roku. Podsumowaniem pełnym rzeczy trudnych i dobrych, porażek i zwycięstw. Zastanowimy się co nam dają rozmyślania nad zamknięciem danego etapu, okresu życia i kiedy warto je robić. Czy okres świąteczno-noworoczny jest do tego odpowiedni, jedyny. Zapraszają Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka.

22:00 – 0:00 – Swingin’ Christmas – Marta Kula

Swingin’ Christmas, czyli coroczna, świąteczna odsłona audycji Cool Kids Of Jazz. Najpiękniejsze, swingujące przeboje, ale i świąteczne płyty jazzmanów, które zdążyły się zakurzyć, a my z lubością je przypomnimy. Oprócz klasyki – brzmienia nowsze lub … dawne, choć to nie “Dawniej niż wczoraj”. Kolędy napisane w XVI wieku i wcześniej, pięknie zaaranżowane przez współczesnych muzyków. Zapraszam na te dwie, przekrojowe godziny!

I tak to się przedstawia. Zapraszamy, będzie nam bardzo miło Wam towarzyszyć!