Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

04.01.2024

Dziś 3. urodziny Radia 357! A także pierwszy w tym roku piątkowy newsletter 😉 

W ramówce pozornie zwykły piątek. Przywitał się Wami Mateusz Fusiarz, Pan Kuba zaprosi tradycyjnie na Popołudniówkę, a Marcel poprowadzi pierwsze w tym roku, 115. Notowanie Listy. Ale będą też specjalni goście. Polecamy słuchać radia na żywo i nasłuchiwać, kto nas odwiedzi 🙂 Wszystkim bardzo dziękujemy za wspólnie spędzone trzy lata!

W pierwszym tegorocznym numerze newslettera znajdziecie podsumowanie trzydniowego 3. Topu Radia 357. Ponadto: powrót Uzka i „mały gruziński topik”, Organek zachęca do zabawy i gra swój DJ set. A niemuzycznie? Paweł Sołtys z gośćmi zaprasza na podsumowanie ekonomiczne wydarzeń z przełomu roku, zmiany w przepisach związanych z aptekami oraz o zakazie sprzedaży energetyków osobom niepełnoletnim. Paulina Wilk o rynku książek, Justyna Godz o wystawach, na które warto się wybrać, a Marcin Cichoński o filmach. Zapraszamy do lektury!

Co nowego w podcastach?

🎤 Rok 2023 był okresem wielu wydarzeń w Kościele Katolickim. Mogą one w przyszłości mogą zmienić kierunek mówienia o wierze. Czy Kościół ma pomysł, jak poradzić sobie z kryzysem wiary i spadającym zaufaniem wiernych do swojej Instytucji? Z jakimi wyzwaniami Kościół będzie się mierzył w nowym roku, również w Polsce? Odpowiedzi na te i inne pytania posłuchasz w podcaście Plac na Rozdrożu. Zaprasza Krzysztof Zimoch.

🎤 Od nowego roku obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków osobom poniżej osiemnastego roku życia. Jaki jest wpływ energetyków na organizm, szczególnie młody? O tym dowiesz się z rozmowy Marii Guzek z dr. Erykiem Matuszewskim, toksykologiem ze Szpitala Miejskiego w Poznaniu, w podcaście Popołudniówka 357 [31min]. Jeśli zainteresował Cię temat energetyków, to posłuchaj materiału Krzysztofa Zimocha w Ranku [1h49min]. 

💰 Ekonomiczne podsumowanie wydarzeń z przełomu roku w podcaście Paw sumuje. Paweł Sołtys zaprasza – o zamieszaniu z kursem euro: jak to możliwe, by kurs wyskoczył “na chwilę” ponad poziom 5 złotych?, o następcy kredytu 2%, o prognozach gospodarczych na 2024 rok. Gośćmi audycji są:

  • Marek Wołos, prezes White Berg TFI,
  • Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego,
  • Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu.

Tym żyje świat

🎤 O Republice Południowej Afryki. Dlaczego ten raj na ziemi ma tak ogromną przestępczość? Co oznaczają rządy jednej partii przez wiele lat? O tym posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z Krzysztofem Grajem, korespondentem Radia 357, w podcaście Na dachu świata. W audycji także:

  • o kolejnym roku wojny Rosji z Ukrainą – czy Władimir Putin rzeczywiście chce zawieszenia broni? Czy Zachód wywiązał się z obietnic pomocy wojskowej dla Kijowa?
  • Co wojna Izraela z Hamasem zmieniła na Bliskim Wschodzie?
  • Czy ewentualna kandydatura Donalda Trumpa na prezydenta USA to krok do lepszego, pokojowego świata?

🎤 Czy konflikt w Strefie Gazy może się rozprzestrzeniać? Jaki cel miało zabójstwo jednego z liderów Hamasu? O tym dowiesz się z rozmowy Andrzeja Rudke z Jerzym Haszczyńskim z Rzeczpospolitej w podcaście Radio świat. W pozostałych odcinkach z minionego tygodnia usłyszysz o nasileniu ostrzałów Ukrainy przez Rosję i o ataku terrorystycznym w Iranie.

Dla fanów muzyki

📀 Po raz pierwszy Top Radia 357 odbył się w formule trzydniowej. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy pełne wyniki 3. Notowania – to aż 1821 miejsc! Kto nie słuchał na żywo, może nadrobić 🙂 Całe notowanie dostępne w podcaście Top Radia 357

📀 Fanom topowej muzyki polecamy specjalne audycje PrzedTop i PoTop! Jakiego wyboru piosenek dokonali nasi dziennikarze? Sprawdźcie sami:

📀 Posłuchaj wyjątkowego koncertu Midge’a Ure’a, lidera zespołu Ultravox, współtwórcy Live Aid i współautora utworu „Do They Know It’s Christmas?”. Koncert w wersji akustycznej prowadzi Marek Niedźwiecki. Usłysz m.in. „If I Was”, „Lament” i „Dancing With Tears in My Eyes”.

📀 Po krótkiej przerwie Paweł Jóźwicki powrócił! W najnowszym odcinku podcastu Gruzja prezentuje „mały topik gruziński”. Głównie będą to powtórki i kategorie nietypowe. Posłuchasz m.in. jego dwóch ulubionych, gruzińskich piosenek: Wildest Dreams „Last Ride” i Map Of Africa „Bone”.

💃 Poszukujesz muzyki na imprezę? W najnowszym wydaniu Muzyki organowej Tomasz Organek zachęca wszystkich do zabawy! Przygotował dla Was specjalny DJ-ski set 🙂

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 W ostatnim ubiegłorocznym Notowaniu LP357 nastąpiły roszady. Spięty wrócił na szczyt, Kaśka Sochacka zajęła drugie miejsce, a Przyjaciele Pewnej Ryby 2023 spadli na 3. miejsce. Jak będzie wyglądało podium pierwszego notowania w 2024 roku? – Wszystko w Waszych rękach 😉

Na Wasze głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.Radio357.pl. Podpowiadamy, że do 12:00 trwa audycja Wspieraj system (dostępna potem w podcaście), pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP357. 

Trzymaj rękę na pulsie

🎤 W 2022 roku współczynnik dzietności spadł poniżej poziomu z 2016 roku, kiedy wprowadzano program 500+. Od 1 stycznia świadczenie to zostało zwaloryzowane. Czy program 800+ przyniesie lepsze efekty niż program 500+? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź profesor Piotr Szukalski, demograf i gerontolog, w Popołudniówce [25min].

🎤 Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało zmiany dotyczące religii w szkołach. Ma być jedna lekcja religii po albo przed lekcjami, bez oceny liczonej do średniej. Posłuchaj, co nasi słuchacze i eksperci mówią o tych zmianach, w audycji Kuby Strzyczkowskiego Co Państwo na to?

⚕️ Od stycznia tego roku weszły w życie nowe przepisy określające zasady dyżurowania aptek. Czy przestaną funkcjonować całodobowe i dyżurne apteki? O tym dowiesz się z rozmowy Patrycjusza Wyżgi z Mikołajem Konstantym, z Naczelnej Rady Aptekarskiej, w Popołudniówce 357 [35min].

Na deser 

🎤 Poszukujesz inspiracji, na jaką wystawę warto się wybrać? Justyna Godz w podcaście Kulturalny skoczek zaprasza:

  • do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z okazji 219. urodzin Ludwika Geyera;
  • do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie na wystawę „Wokół nas morze ognia”; 
  • do Muzeum Śląskiego w Katowicach na wystawę „Fotoplastykon – Paryż Chopina”.

📚 Miłośnikom literatury polecamy podcast Sprawdzone w czytaniu. Co będziemy czytać w 2024 roku? Czy książki jeszcze zdrożeją? Jakich premier możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach? Jak z kryzysem rynku książki radzą sobie małe i duże oficyny literackie? Paulina Wilk zaprasza do rozmowy wydawców książek: Ewę Wieleżyńską z Wydawnictwa Filtry, Magdalenę Śniecińską z Wydawnictwa Marginesy i Pawła Goźlińskiego, redaktora naczelnego Wydawnictwa Agora. 

🏎 Dzisiaj w Al-Uli w Arabii Saudyjskiej rozpoczyna się 46. edycja Rajdu Dakar. W stawce znajduje się liczne grono Polaków. Po latach do gry powraca Krzysztof Hołowczyc. Walkę o kolejne trofea zapowiada również Eryk Goczał. O rajdzie opowiada Tomasz Gorazdowski, w Ranku [2h15min]. 

🐕 Naukowcy z Chin przebadali ponad 8 tysięcy ludzi i doszli do wniosku, że posiadanie zwierzęcia wpływa pozytywnie na ludzki mózg i opóźnia procesy demencji u osób samotnych. O plusach posiadania zwierząt opowiada Tomasz Jeleński, w Popołudniówce [41min].

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Marcina Cichońskiego:

Twórcy „Domu z papieru” postanowili zaprosić nas do spin-offu serialu, który cieszył się ogromną popularnością, za to zakończył spektakularną klapą. Ostatni sezon się nie kleił, był fatalny – za to bez sensu. Przepraszam, że polecenia kulturalne zaczynam od zniechęcenia popkulturalnego, ale naprawdę zrobiłem to dla Państwa. Spróbowałem i… OK, jeśli ktoś potrzebuje całkiem zgrabnego wizualnie teledysku, w którym nie za wiele jest treści, za to są zbliżenia na pupy pań i klaty facetów – proszę bardzo. Mnie to nie kręci.

Za to całkiem ciekawą, artystyczną, a jednocześnie urzekającą jest opowieść, która 5 stycznia wchodzi do kin. Dla dzieci. Nie, nie mówię o „Akademii Pana Kleksa” (o niej kilka, a może nawet kilkanaście słów w Ekranizacji) a o ciepłej holendersko-belgijskiej opowieści „Sea Sparkle”. O granicy pomiędzy światem baśni, a światem dorastania młodej, już naznaczonej przez życie bohaterki. Nastolatka zakochana w morzu i demony – te z jej życia i te z morza. Dla tej grupy młodzieży, która poszukuje.

Na zakończenie jeszcze dodam, że finałowy sezon „The Crown” to może nie jest majstersztyk, nie ma lekkości pierwszych części, ale… dla samego zakończenia warto.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.