Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

roma.leszczynska@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Roma Leszczyńska

Wydawca audycji, reportażystka. Nawet na urlop zabieram mikrofon. Świat odbieram dźwiękami. Po krokach poznaję kto idzie po radiowym korytarzu. Lubię szwendać się tu i tam. Zwłaszcza tam… Jestem miłośniczką sernika- zwłaszcza sernika waniliowego, espresso i żurku - z przyczyn sentymentalnych. Bo tak się składa, że oboje pochodzimy z Kujaw. Pobudza mnie do życia ZAZ i poranna ekipa 357. Kocham swoich synów, kota Mielonkę i radio. Synów dzielę na rodzonych, radiowych i jednego nabytego. Ostatni mieszka w afrykańskiej Republice Burundi, swego czasu kupiłam mu do spółki z koleżankami krowę i dom. Wiem, że we wszystkich przypadkach jest to miłość odwzajemniona.
08.08.2023, 14’

Strefy wolne od nikotyny

Gość Radia 357

DLA WSZYSTKICH 30.06.2023, 15’

84-120 Chałupy: Plaża pod specjalnym nadzorem

Reportaż

Kiedyś to była wioska rybacka. Dziś nadmorski kurort. Do Chałup ściąga wielu turystów m.in ci, którzy upodobali sobie tamtejszą plażę dla naturystów. Chałupy i tę plażę rozsławił zresztą w latach 80-tych Zbigniew Wodecki swoim przebojem "Chałupy welcome to". O historii najsławniejszej w Polsce plaży naturystów opowiada reportaż Romy Leszczyńskiej: 84-120 Chałupy - Plaża pod specjalnym nadzorem.
30.05.2023, 60’

Podróż z misją w ramach walki z ubóstwem menstruacyjnym

Plac na rozdrożu

To była podróż wokół jeziora Victoria w Afryce wschodniej. Podróż z misją. Wspomóc kobiety i dziewczynki z Kenii, Ugandy, Rwandy i Tanzanii w ich środowiskach lokalnych. Wspomóc w ubóstwie menstruacyjnym. Nauczyć szycia podpasek wielokrotnego użycia. Bo jednorazowe są praktycznie nieosiągalne. Wzór wymyśliła i całą akcję zorganizowała Maja Kotala, projektantka i modelka, założycielka Fundacji Sewing Together. Maja wraz z kilkoma wolontariuszkami przemierzyły 4 kraje, przebyły blisko 4 tyś kilometrów, przeszkoliły 860 kobiet w szyciu ręcznym i na maszynie do szycia. W Radiu 357 po 21.00 organizatorki i uczestniczki Rajdu Wiktoria. Zaprasza Roma Leszczyńska.
18.04.2023, 59’

O chorobie Alzheimera

Plac na rozdrożu

Łatwiej sobie przypomnieć smak jabłek z dzieciństwa niż powiedzieć co się jadło przed chwilą na obiad. Czasami przychodzą też problemy z mową, dezorientacja w teoretycznie przyjaznym otoczeniu. Bo nie wiadomo gdzie stoi sól i cukier. Gdzie leży czapka. O chorobie Alzheimera, stanach otępiennych i utracie pamięci rozmawiać będziemy z ekspertami: profesorem Wojciechem Gabryelewiczem z Poradni Psychogeriatrii i Zaburzeń Pamięci w Centrum Terapii Dialog oraz Jarosławem Gnioską - dyrektorem Centrum Alzheimera w Warszawie. Zaproszenie do studia przyjął też p.Adam Piątkowski, który od 13 lat opiekuje się chorą na Alzheimera żoną Wandą. Zaprasza Roma Leszczyńska
21.12.2022, 20’

Wystawa prac Wojciecha Prażmowskiego

Obszary

W Obszarach Obszany zastępstwo. Roma Leszczyńska zaprosi Państwa do odwiedzenia niezwykłego miejsca w... Sosnowcu, Pałacu Schoena. Tam do końca stycznia wystawa prac znanego fotografika Wojciecha Prażmowskiego. Ponad 200 prac fotogramów, kolaży, instalacji niejednokrotnie bardzo osobistych, odwołujących się do historii rodziny. Wojciech Prażmowski mówił kiedyś, że wydaje mu się jakby swoje zdjęcia już gdzieś kiedyś widział. I tu cytat: "Być może robię jedną i tę samą fotografię o przemijaniu ". Artysta rodem z Częstochowy do udziału w wystawie zaprosił też swoich uczniów, przyjaciół i mistrzów. W Pałacu Schoena zawisły więc fotogramy m.in Zofii Rydet, Jerzego Lewczyńskiego i Ryszarda Horowitza. Wystawa nosi tytuł " Sny ze srebra ".
DLA WSZYSTKICH 12.10.2022, 1’

Roma Leszczyńska – Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry

Lista lektur szkolnych 357

15.07.2022, 60’

Sałatka włosko-francuska z dodatkiem…

La pause francaise

Roma Leszczyńska zaserwuje sałatkę włosko-francuską z dodatkiem… ziela angielskiego. Spodziewajcie się nieco klasyki i historii, ale wiedzcie, że nie zabraknie też powiewu świeżości. Na ucztę Roma zaprosiła ZAZ, Pomplamoose, Jane Birkin, Charlotte Gainsbourg, Carlę Bruni, Stinga i Iggy’ego Popa.
22.06.2022, 60’

„Własnymi oczami”

Plac na rozdrożu

Czy fotografowanie świata jest zarezerwowane tylko dla widzących? Czy tylko ludzie w pełni sprawni potrafią tworzyć i odbierać sztukę? W Łodzi trwa właśnie wystawa „Własnymi oczami”. Eksponatami są zdjęcia zrobione przez dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku lub całkowicie niewidzące. To efekt międzynarodowego projektu, łączącego uczestników z Polski, Niemiec i Francji. Dzieci wzięły do rąk aparaty fotograficzne i przez kilka miesięcy dokumentowały życie w swoich miastach: Łodzi, Stuttgarcie, Strasburgu. Wyszły z domu, spotkały się z innymi ludźmi. Pokazały, że istnieją. Warsztatami online wspierał ich jeden z najbardziej znanych niewidomych fotografów świata – Evgen Bavcar.
W „Placu na rozdrożu” porozmawiamy o sztuce tworzonej przez niewidomych i niedowidzących. Zastanowimy się, w jakim zakresie niepełnosprawność jest barierą w funkcjonowaniu w świecie sztuki. Zaprasza Roma Leszczyńska.
06.04.2022, 61’

Spotkanie z bohaterką i twórcami filmu "Larissa"

Plac na rozdrożu

Kiedy w 1942 roku Żydzi uwięzieni w warszawskim getcie wiedzą już, jaka czeka ich przyszłość, ojciec 10-letniej Larissy postanawia wywieźć ją na aryjską stronę. Dziewczynka po drabinie przechodzi na drugą stronę muru a tam pod opiekę przyjmuje ją polska rodzina. 16-letnia Helena traktuję ją jak młodszą siostrę. Kilka tygodni później Larissa musi opuścić mieszkanie. Dziewczyny rozstają się na dobre - po wojnie Larissa trafia do domu dziecka, potem przedostaje się do Francji. Mijają dziesięciolecia. 90-letnia Larissa wraca do Polski, by spotkać się z rodziną, która ją uratowała.
O tych wydarzeniach powstał film dokumentalny Alexandra Dayet „Larissa”. W studio Radia 357, Roma Leszczyńska spotka się z samą bohaterką - Larissą Cain - oraz twórcami dokumentu: reżyserem Alexandrem Dayet , operatorem filmu Michałem Maciejowskim oraz historykiem Jean Ives Potel.Porozmawiamy o sile przetrwania, solidarności i odwadze.
23.02.2022, 61’

Wandalistki

Plac na rozdrożu

Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest , najwyższym szczycie Ziemii. Jako pierwsza z Polski i pierwsza kobieta na świecie zdobyła w 1986 roku K2. „Zginę w górach” - mówiła. I dotrzymała słowa. Wanda Rutkiewicz 30 lat temu zaginęła w drodze na wierzchołek Kanczendzongi (8586 m). Jej ciała nikt nie odnalazł. Trwa zbiórka na budowę jej czortenu pod Kanczendzongą. Pod koniec kwietnia odleci do Nepalu grupa budowniczych.
Tymczasem tworzy się ruch „Wandalistek” - osób chcących wspomagać górskie i wspinaczkowe projekty kobiet. Rok 2022 jest Rokiem Wandy Rutkiewicz.
25.01.2022, 60’

Dlaczego młodzi ludzie nie chcą mieć dzieci?

Plac na rozdrożu

Młodzi ludzie nie chcą wydawać na świat potomstwa. Powód: pandemia, światowy kryzys gospodarczy i militarny, ocieplenie klimatyczne, które nie jest już mrzonką ekologów tylko widać je na każdym kroku. W Wlk Brytanii powstał nawet ruch Birth Strike. Tymczasem demografowie biją na alarm!
10.01.2022, 60’

Pełnosprawni w miłości

Plac na rozdrożu

Niepełnosprawność ruchowa nie stanowi bariery w realizowaniu takich aspektów życia jak: relacje rodzinne, towarzyskie, intymne oraz rodzicielstwo. Dla Małgorzaty największym wyzwaniem było znalezienie lekarza, który zgodzi się prowadzić ciążę kobiety z niepełnosprawnością. Dziewczyna z Fioletową Nogą uważa, że protezy kończyn powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne i kobiece. Artur wychodząc na spacer z córką, nie musi się obawiać czy ma wygodne buty, tylko czy bateria w wózku elektrycznym jest naładowana.
25.12.2021, 60’

Zapraszają Roma Leszczyńska i Iza Woźniak

Świąteczna bombonierka

23.12.2021, 60’

Dlaczego pomagamy?

Plac na rozdrożu

Bidul, żebrak, bezdomny - tak czasami niepochlebnie mówimy o ludziach którzy potrzebują pomocy. A zwykle są to po prostu ludzie na zakręcie życiowym.
O tym, jak pomagać mądrze i z wyczuciem, porozmawiamy z Joanną Sadzik prezeską Stowarzyszenia Wiosna, siostrą Małgorzatą Chmielewską ze Wspólnoty Chleb Życia, europosłanką Janiną Ochojską, Katarzyną Błażejewską Stuhr, która pomaga uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej.
27.10.2021, 60’

"28 marzeń. Niepełnosprawni w drodze na Hel"

Plac na rozdrożu

Cześć z nich podróżuje samodzielnie, inni wsiedli na tandem z wychowawcą, dwie osoby jadą w rowerowych przyczepkach.
Chcą odwiedzić 17 latarni morskich na polskim wybrzeżu . Część trasy mają już za sobą. 2 etap w czerwcu następnego roku.
W przerwie uczestnicy wyprawy "28 marzeń. Niepełnosprawni w drodze na Hel" odwiedzą Radio 357 i będą gośćmi Romy Leszczyńskiej w audycji Plan na rozdrożu 27 października o 21.00.
21.09.2021, 60’

Co robić, by nie marnować żywności?

Plac na Rozdrożu

Co roku w Polsce marnuje się prawie 5 mln ton żywności. Tymczasem pojawia się coraz więcej aplikacji, fundacji, portali, ruchów sąsiedzkich, których celem jest przekazywanie jedzenia potrzebującym.
16.08.2021, 60’

Pływanie na wodzie

Plaża niestrzeżona

O pływaniu na wielkich akwenach - morzach i oceanach.
11.08.2021, 61’

Czy pandemia nauczyła nas empatii?

Publicystyka

Polacy w trudnych czasach potrafią się mobilizować. W czasie pandemii ruszyło mnóstwo większych i mniejszych oddolnych inicjatyw, które miały wspomóc ludzi w trudnej sytuacji. Co z tego zostanie po pandemii? Czy potrafimy być solidarni na co dzień?
04.08.2021, 60’

Audycja z terenu

Plaża niestrzeżona

02.08.2021, 60’

Roma Leszczyńska

Gra zespołowa

04.06.2021, 15’

Rurki z Wiatraka - post scriptum

Reportaż

To historia ludzkiej solidarności. Mała cukiernia z warszawskiej Pragi Południe zniknęłaby jak wiele małych punktów gastronomicznych w czasie pandemii, gdyby nie wsparcie lokalnej społeczności. W obliczu bankructwa właściciel "Rurek na Wiatraku" poprosił w internecie o pomoc klientów. Reportaż Romy Leszczyńskiej.
23.04.2021, 19’

Żeby zrobić trzeba... zrobić czyli drugi start

Reportaż

Dzieci prawie dorosłe i odchowane, rodzina zaopiekowana i w dobrej formie. Dlatego trzy dojrzałe kobiety postanowiły wyjść z cienia i zrobić coś dla siebie. Założyły kabaret: "Czas dla nas". Śpiewają standardy jazzowe, operowe, wszystko powiązane lekką i dowcipną narracją. Scenariusz napisał Filip Jaślar z Grupy Mozarta.
12.02.2021, 16’

Hania z Berkley

Reportaż

Hania kończy w tym roku naukę w Berkley College of Music w USA. Wśród absolwentów tej szkoły są m.in Keith Jarrett, Quincy Jones, Al di Meola. Śpiewanie od zawsze było to jej marzeniem. Studia z daleka od rodziny nie były łatwe ani dla niej ani dla jej bliskich.
20.12.2020, 18’

Karpie mają głos

Reportaż

To był jeden z przełomowych procesów w sprawie ochrony praw zwierząt - trwał blisko 10 lat. Chodzi o niehumanitarny sposób traktowania żywych karpi i sprzedaż ich wprost do toreb foliowych. Upodobania Polaków zmieniają się na korzyść, ale taki sposób sprzedaży nie jest rzadkością.
13.12.2020, 15’

Z serca

Reportaż

Ponad 14 tysięcy rodzin otrzymało w 2020 roku pomoc ze Szlachetnej Paczki. Wśród darczyńców byliśmy także my - dziennikarze Radia 357. Otrzymaliśmy od naszych słuchaczy tak dużo wsparcia, że warto je przekazać dalej. Pomogliśmy 6 osobowej rodzinie z Mazowsza.
23.11.2020, 11’

Hasło: Dziecko w potrzebie

Reportaż

W Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu koronawirus zdziesiątkował kadrę pedagogiczną. W pewnym momencie zaczęły chorować również dzieci. Żołnierze Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przejęli dyżury nocne, młodzieży opowiadali o życiu wojskowych, młodszym dzieciom czytali na dobranoc bajki.
14.11.2020, 13’

Rurki z Wiatraka

Reportaż

Nie wierzyli, że to dzieje się naprawdę. Nieustająca kolejka do maleńkiej, działającej od 60 lat, cukierni na warszawskiej Pradze Południe. Jej właściciele w październiku 2020 roku ogłosili na Fb , że z powodu pandemii nie będą w stanie utrzymać już tego miejsca. Solidarność ludzka zadziałała!
doładowanie ...