Idź do treści
Dodaj do ulubionych
rzecz.technologiczna@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,

Rzecz technologiczna

Szczegółowe analizy, precyzyjne dane techniczne i naukowy żargon… to nie my! My jesteśmy za to entuzjastami nowoczesnych technologii i gadżeciarzami, którzy śledzą nowości na rynku i o co ciekawszych z nich opowiadamy w Rzeczy technologicznej (gdy tylko sobie nie dogryzamy).
25.03.2023, 61’

#28 Cyfrowe dane osobiste

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Korzystacie z cyfrowych dowodów osobistych i praw jazdy? Szybko się do nich przyzwyczailiśmy, ale to nie koniec możliwości współczesnych technologii wykorzystujących tzw. profil zaufany. Jakie inne potencjalne funkcjonalności daje nam ten system ciagle doskonalony przez Centralny Ośrodek Informatyki? Czy w przewidywalnej przyszłości będziemy mogli za pośrednictwem internetu brać udział w wyborach? O to zapytamy naszego gościa z COI. Poza tym jak zwykle Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki zaprezentują ciekawostki ze świata nowych technologii i opowiedzą o radzieckim opiekaczu… który był w stanie opiec tylko dwie grzanki.
18.03.2023, 59’

#27 Jak AI się uczy?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy rok 2023 będzie nam się kojarzył z rewolucją AI? Sztuczna inteligencja pomaga nam pracować szybciej i wydajniej, ale też coraz częściej nas zastępuje, a nawet potrafi pisać alternatywne zakończenia książek, czy dodatkowe teksty piosenek do kultowych albumów muzycznych. Dziś do audycji zaprosimy osobę, która AI zajmuje się od wielu lat. Z dr Darią Hemmerling porozmawiamy o ty jak to się dzieje, że sztuczna inteligencja rozpoznaje nasze zachowanie i uczucia. W programie nie zabraknie też najnowszych informacji ze świata technologii i … prasowych skamieniałości sprzed wielu lat :) Zapraszają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz.
04.03.2023, 59’

#26 AI zagrożeniem dla edukacji?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy nowoczesne technologie są zagrożeniem czy nadzieją dla edukacji? Sztuczna inteligencja staje się codziennością, a znalezienie informacji trwa sekundy. W jaki sposób szkoła powinna reagować na rozwój nowych technologii i czy jest w stanie to zrobić? Odpowiedzi na te pytania udzieli Mariusz Truszkowski, założyciel Szkoły w Chmurze, który będzie gościem Jarosława Juszkiewicza i Roberta Zembrzyckiego w studiu Radia 357. Dodatkowo, jak zwykle prowadzący zajrzą do pokrytych mchem starych numerów „Młodego Technika” i opowiedzą o wynalazkach, które potencjalnie mogą zmienić nasze codzienne życie.
18.02.2023, 59’

#25 Z technologią do lasu

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Dobrze wybrać się w dzicz uciekając od codziennego zgiełku... ale czy warto uciekać od nowoczesnych technologii podczas wyprawy do lasu? Jak się okazuje mogą one nie tylko nam ułatwić, ale też w pewnych sytuacjach uratować życie. Gościem Roberta Zembrzyckiego i Jarosława Juszkiewicza będzie Marcin Surowiec, znany jako Bushcraftowy.pl - twórca popularnego kanału na YouTube poświęconego wędrówkom i biwakowaniu w lesie. Poza tym jak zwykle czeka nas spora dawka technologicznych wiadomości - zarówno tych najnowszych, jak i tych wykopanych z archiwalnych numerów „Młodego Technika”.
04.02.2023, 59’

#24 Czy smartwatche zastąpią klasyczne zegarki?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
O tym między innymi w dzisiejszym odcinku "Rzeczy technologicznej". Głównymi bohaterami będą zegarki... jednak nie powszechnie już znane smartwache, ale te nieco starsze modele - mechaniczne. Okazuje się, że technologicznie wcale nie odchodzą do lamusa... a wręcz przeciwnie, biją nowe rekordy popularności. Czy finalnie zostaną wyparte przez elektronikę? Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz postarają się odpowiedzieć na to pytanie. Poza tym w audycji jak zwykle porcja (a nawet kilka) najświeższych newsów ze świata IT oraz obowiązkowo - spojrzenie do archiwalnych numerów „Młodego Technika”.
21.01.2023, 59’

#23 Komputery z przeszłości

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Inżynierowie w białych kitlach w nabożnym skupieniu obsługujący sprzęt warty kilkaset pensji robotnika. Szum wentylatorów i urządzeń sortujących perforowane karty..... Tak kiedyś wyglądały jedyne miejsca, w których można było zobaczyć komputer. Dziś prowadzący porozmawiają z inżynierem Zbigniewem Rudnickim z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pracował w maszynami Odra i ICL. Poza tym, czeka na Was porządna garść ciekawostek ze świata nowoczesnych technologii i nieszkodliwych, wzajemnych złośliwości prowadzących.
07.01.2023, 60’

#22 Artysta Sztucznej Inteligencji

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy komputery mogą tworzyć literaturę? Czy to początek końca artystów zbudowanych z białka i wody? Na te oraz inne pytania postarają się odpowiedzieć Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz w pierwszej w tym roku odsłonie „Rzeczy Technologicznej”.
10.12.2022, 59’

#21 Internet of Things

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy ma sens podłączanie do sieci… doniczki? Albo golarki? Paradoksalnie, okazuje się, że tak! W „Rzeczy Technologicznej” powrócimy do Internetu Rzeczy. IoT - Internet of Things - to technologia rozwijająca się w niesamowitym tempie, której zastosowanie znajdujemy najczęściej w inteligentnych urządzeniach typu smart home. I to właśnie ona będzie głównym, ale nie jedynym bohaterem sobotniej audycji! Co jeszcze czeka Was w Rzeczy Technologicznej? Porozmawiamy też o prawdziwej legendzie - Boeingu 747, którego ostatni egzemplarz właśnie zjechał z linii produkcyjnej. Nie zabraknie też oczywiście spojrzenia do archiwalnego numeru czasopisma „Młodego Technika”. Gośćmi audycji będą: Jarosław Marski – inżynier ds. urządzeń IoT w T-Mobile Polska oraz Piotr Partyka - prezes firmy ABARO - polskiego producenta urządzeń i systemów IoT dla przemysłu.
Partner audycji Partner audycji
26.11.2022, 45’

#20 Technologia rzeczy

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Od prostych czujników zbierających informacje na temat warunków atmosferycznych, przez urządzenia monitorujące liczbę szkodników, po roboty, które mogą autonomicznie usprawniać zarządzanie gospodarstwem. Okazuje się, że od Technologii Rzeczy nie ma już odwrotu, nie tylko w naszych domach, ale również w obszarze rolnictwa i leśnictwa. W którą stronę rozwinie się ta technologia i jakie niesie ze sobą korzyści? W „Rzeczy technologicznej” podejmiemy temat z ekspertami: - Pawłem Pogodą – naczelnikiem Wydziału Informatyki Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, - Robertem Solnicą – dyrektorem Działu Sprzedaży Rynku Holding i Energetyka, który w T-Mobile Polska jest odpowiedzialny za projekty w obszarach IoT, M2M, cyberbezpieczeństwa, rozwiązań sieciowych oraz Smart City.
Partner audycji Partner audycji
12.11.2022, 60’

#19

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
29.10.2022, 59’

#18 Plastikowy Dziób

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Podobno jeśli coś jest głupie i działa to nie jest głupie! Pytanie tylko, czy Plastikowy Dziób, wynalazek z 1951 roku, który miał ułatwić życie przechodniom życie naprawdę działał… Na to pytanie spróbują odpowiedzieć w „Rzeczy Technologicznej” Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz. Czego możecie spodziewać się jeszcze? W audycji będzie także mowa o technologii, która sprawia, że posiadacze kart graficznych nowej generacji mogą liczyć klatki na sekundę w … setkach. Czy stanie się ona dostępna dla posiadaczy starszego sprzętu? Zajrzymy także w kosmos, żeby sprawdzić jakie technologie są wykorzystywane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Domyślacie się do czego mogły służyć Plastikowe Dzioby?
15.10.2022, 59’

#17 Czy humanoidy zastąpią kiedyś ludzi?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Niedawno w Chorzowskim Planetarium pojawiła się Sofia - pierwszy robot, który uzyskał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Pozrozmawiał z nią Jarosław Juszkiewcz- człowiek, który doskonale wie jak to jest być zastąpionym przez maszynę. Gościnią „Rzeczy Technologicznej” będzie futurolożka - Ada Florentyna Pawlak. W programie jak zwykle pojawią się najświeższe informacje ze świata techniki, choć tradycyjnie nie zabraknie spojrzenia w archiwalny numer „Młodego Technika”. Zapraszają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz
01.10.2022, 59’

#16 Jak się chronić przed cyberatakami?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Po wybuchu wojny w Ukrainie liczba cyberataków w Polsce znacząco wzrosła. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw. W jaki sposób hackerzy włamują się do firmowych sieci? Jak się przed takimi włamaniami chronić? Na te i inne pytania, w najnowszym odcinku „Rzeczy technologicznej”, odpowiedzą Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz. Oprócz tego w audycji, spora dawka nowości ze świata IT i oczywiście spojrzenie do archiwalnego numeru „Młodego Technika”. Gośćmi audycji będą: Tomasz Matuła - Ekspert i menedżer rynku ICT oraz cyberbezpieczeństwa; Łukasz Chudyga dyrektor biura projektowania rozwiązań ICT i produktów cyberbezpieczeństwa w T-mobile.
Partner audycji Partner audycji
10.09.2022, 60’

#15

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
27.08.2022, 59’

#14 Czysta energia

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Wprawdzie odnawialne źródła energii, jak słońce, wiatr i woda, dostępne są za darmo, jednak ich przetwarzanie i wykorzystanie było bardzo drogie. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii staje się jednak coraz bardziej dostępne i, co najważniejsze, powszechne. Czy ten postęp technologiczny pozwoli nam kiedyś zrezygnować z węgla i ropy naftowej? Odpowiedzi na pytanie w „Rzeczy technologicznej” poszukają dzisiaj Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki i ich gość, dr Łukasz Lamża - filozof przyrody i publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Zachwycimy się też najnowszymi zdjęciami przysłanymi na Ziemię przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
20.08.2022, 59’

#13 Technologia tworzenia instrumentów muzycznych

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
13.08.2022, 59’

#12 Czy maszyny mogą w przyszłości dorównać artystom?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy maszyny mogą kiedyś zastąpić artystów? Autorem poniższego dzieła nie jest Robert Zembrzycki, współautor „Rzeczy Technologicznej”. Ba! Nie jest nim nawet człowiek… System sztucznej inteligencji, opierając się na wskazówkach rzeczonego Roberta i założeniach, które podał, wygenerował obraz. Do jego stworzenia wykorzystał sformułowania: a stunning rendition of a full-body female sculpture made of fractal gems, hyperrealistic, octane render, very colorful, vibrant, James Jean, Brian froud, Ross Tran. Czy jest to dzieło sztuki? Czy maszyny mogą w przyszłości dorównać artystom? O tym porozmawiają ze swoim gościem, Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki porozmawiają w dzisiejszym odcinku magazynu poświęconego nowoczesnym technolgiom.
06.08.2022, 60’

#11 Rozszyfrować Enigmę

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
30.07.2022, 59’

#10

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
23.07.2022, 60’

#9

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
16.07.2022, 60’

#8 Archeologia komputerowa

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
09.07.2022, 60’

#7

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
02.07.2022, 59’

#6 Sieci rozproszone

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Sieci rozproszone zwykle kojarzą się z kopaniem kryptowalut. Okazuje się jednak, że połączona moc obliczeniowa wielu komputerów jest od lat wykorzystywana przez naukowców. Jak? O tym w najnowszym wydaniu „Rzeczy Technologicznej”. Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz poruszą także temat produkcji taniej energii i opowiedzą o… radzieckim przenośnym aparacie rentgenowskim.
18.06.2022, 60’

#5 O cyberprzestępstwach i oszustwach w sieci

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Kto z tu obecnych zabezpiecza swój smartfon przed wirusami i atakiem z zewnątrz? Do czego są w stanie posunąć się oszuści? I kim oni właściwie są? Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki zapytali o to ekspertów: Pawła Dobrzańskiego, dyrektora ds. bezpieczeństwa w T-mobile Polska oraz Marcela Kiełtykę ze Stowarzyszenia Demagog. W rozmowie będziecie mogli dowiedzieć się więcej o cyberprzestępcach i przestępczości w sieci. Oprócz tego, usłyszycie także o nowych funkcjonalnościach Google Maps i chińskim pomyśle na bezprzewodowe przekazywanie energii, na duże odległości.
Partner audycji Partner audycji
04.06.2022, 60’

#4

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
21.05.2022, 60’

#3

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Macie w domu telewizor? Taki wielki, na pół salonu? Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz zastanowią się, czy powoli nie przemijają czasy ogromnych plazm… Może do obejrzenia serialu wystarczy tablet albo laptop, a w wieczornych seansach filmowych lepiej sprawdzi się rzutnik? W „Rzeczy Technologicznej” opowiemy też o najnowocześniejszym w Polsce systemie projekcji sztucznego nieba, który właśnie został zainstalowany w Planetarium Śląskim. Będzie również o patentach i zastrzeganiu pomysłów na wynalazki.
07.05.2022, 59’

#2

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
23.04.2022, 61’

#1

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
W najbliższym odcinku opowiemy między innymi o minusach podróżowania ze smartfonową nawigacją. Robert i Jarek przedstawią też swój autorski, rewolucyjny pomysł, dzięki któremu pobyt w polskim szpitalu stanie się milszy, a także porozmawiają ze swoim gościem o tym jak ratować zabytki informatyki z objętej wojną Ukrainy.
30.03.2022, 7’

#1 Jakie komputery konstruowano w Związku Radzieckim?

Robert Zembrzycki
Czy na komputery i konsole powróci Wiedźmin Geralt? Jaką zabawkę można było w 1973 roku zrobić sobie z gwoździa, kleju i starej anteny telewizyjnej? Na pierwszy odcinek cyklu "Rzecz technologiczna" zapraszają Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki.
doładowanie ...