Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Dodaj do ulubionych
rzecz.technologiczna@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,

Rzecz technologiczna

Szczegółowe analizy, precyzyjne dane techniczne i naukowy żargon… to nie my! My jesteśmy za to entuzjastami nowoczesnych technologii i gadżeciarzami, którzy śledzą nowości na rynku i o co ciekawszych z nich opowiadamy w Rzeczy technologicznej (gdy tylko sobie nie dogryzamy).
16.09.2023, 60’

#46 Technologia PRL

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Jak wygądało życie miłośników technologii w PRL-u? Niedawno ukazała się niezwykle ciekawa książka Tomka Kreczmara zatytułowana „Byłem Geekiem w PRL-u” jej autor opisuje gadżety, filmy i gry, które zajmowały wolny czas pokolenia dzisiejszych pięćdziesięciolatków. Z autorem porozmawiają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz, którzy z pewnością nawiążą do tegorocznych Antynobli. Nie zabraknie też spojrzenia w zakurzony egzemplarz „Młodego Technika”
DLA WSZYSTKICH 09.09.2023, 60’

#45 Łaziki marsjańskie

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
W jesiennej ramówce „Rzecz Technologiczna” w radiu 357 prawie wieczorową porą, bo o 18:00. Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz w tym tygodniu porozmawiają ze swoimi gośćmi: Sebastianem Zarębskim z Nokia i Arturem Basem ONT/MathWorks czym jest, a czym na pewno nie jest sztuczna inteligencja, a także opowiedzą o nadchodzących Międzynarodowych Zawodach Łazików Marsjańskich, które już wkrótce odbędą się w Polsce. Nie zabraknie ciekawostek ze świata technologii i oczywiście … zakurzonego numeru „Młodego Technika”.
Partner audycji Partner audycji
02.09.2023, 60’

#44

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Nowoczesne technologie zmieniły życie wszystkich. Także radiowców - tym razem prowadzący „Rzecz Technologczną” będą od siebie oddaleni o ponad półtora tysiąca kilometrów. Czy uda im się poprowadzić program będąc jedną nogą na Półwyspie Apenińskim, a drugą w Puszczy Białowieskiej? Tym razem gościem audycji będzie inżynier dźwięku Maciej Karbowski. W programie jak zwykle sporo nowości technologicznych i spojrzenie w zakurzony numer „Młodego Technika”…
26.08.2023, 59’

#43 Kosmiczne instrumenty

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz nie zapominając o konieczności nawadniania organizmu zadają pytanie: czy gitara musi być zrobiona z drewna? Okazuje się, że niekoniecznie - najnowocześniejsze technologie pochodzące wprost z programów kosmicznych są dziś wykorzystywane w budowie instrumentów muzycznych. Porozmawiamy o nich w najnowszej odsłonie „Rzeczy Technologicznej”. Zastanowimy się także nad ilością bakterii na opaskach smartwatchy i grach, które będą miały premierę już tej jesieni. Powróci również radziecka technologia sprzed lat - w postaci pieknnego samochodu, który nigdy nie trafił do produkcji...
19.08.2023, 60’

#42 Technologie kosmiczne

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
„Technologie kosmiczne” to określenie, które kojarzy nam się często z najnowoczesniejszymi rozwiązaniami. I słusznie, bo to właśnie lotom w kosmos zawdzięczamy wiele osiągnięć Ery Informacyjnej. Ale okazuje się, że na orbitę wcale nie jest wysyłana najnowocześniejsza elektronika wypełniona skomplikowanym oprogramowaniem. O tym porozmawiamy z astronomem, autorem bloga „Dotknij Nieba” Damianem Jabłeką. W programie garść najnowszych informacji ze świata technologii i opowieść o tapecie, która miała wygłuszać pomieszczenia w 1977 roku, ale zniknęła… Zapraszają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz.
12.08.2023, 60’

#41

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Nakręcane, tykające metronomy, pożółkłe partytury i stroiki kiedyś stanowiły codzienność muzyków. Dziś technologia zaopatrzyła ich w narzędzia, które z jednej strony ułatwiają pracę, a z drugiej strony ją komplikują. Artyści coraz rzadziej spotykają się wspólnie w studiach nagrań, bo rejestrują swoje partie w pojedynkę. O tych dylematach porozmawiamy w najnowszej odsłonie „Rzeczy Technolologicznej”. Robert Zembrzycki opowiedzą też o bilionach planet w naszej galaktyce, kanciastych łydkach Lary Croft i technologii, która w 1977 roku miała zrewolucjonizować rynek amatorskich filmów…ale nie zmieniła.
05.08.2023, 59’

#40 Komputer z kurnika

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz tym razem są w drodze poszukując tematów do „Rzeczy technologicznej” i .. starych komputerów. Jak się okazuje zabytki informatyki można znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach - na strychu, w piwnicy, albo w … kurniku. Dziś będziemy kontunuować temat sprzed tygodnia - związany z prehistorią informatyki. Tym razem komputerowa archeologia. Czy posiadają Państwo gdzieś głęboko schowane stare komputery?
W programie jak zwykle garść nowości ze świata nowoczesnych technologii i spojrzenie w zakurzony archiwalny numer „Młodego Technika”
29.07.2023, 60’

#39 Prehistoria informatyki

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Robert: Oddawaj mój komputer!
Jarek: To nie komputer, ale liczydło!
No właśnie - okazuje się, że maszyn liczących używali już starożytni i przy pewnej dozie dobrej woli za pierwsze komputery można użyć greckich abakusów.
Gościem programu będzie inż. Zbigniew Rudnicki z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, a Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz porozmawiają z nim o prehistorii informatyki. Poza tym w programie spora dawka technologicznych newsów i informacja o manekinie, który wysłał w kosmos Związek Radziecki w 1960 roku.
22.07.2023, 59’

#38 E-sport

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Tato, zamierzam zostać zawodowym e-sportowcem” - czy po usłyszeniu takiego zdania z ust swojej latorośli należy się cieszyć, czy rwać włosy z głowy? Jak wygląda kariera i codzienne życie osób zawodowo zajmującymi się grami wideo?
Na to i inne pytania związane z e-sportem odpowiedzą Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki już w sobotę w „Rzeczy Technologicznej”. Pojawi się również garść technologicznych ciekawostek oraz spojrzenie w archiwalne numery „Młodego Technika”.
15.07.2023, 60’

#37 Czy maszyny zastąpią kiedyś lekarzy?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w medycynie już od dawna, ale czy dzięki kolejnemu przełomowi technologia będzie w stanie zastąpić kontakt pacjenta z lekarzem? Wszakże systemy elektroniczne są cierpliwe, nie męczą się i nie irytują…
Na ten temat Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz rozmawiać będą ze swoim gościem. Poruszą także temat możliwości leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego za pomocą implantów.
W programie jak zwykle nowości ze świata technologii… i oczywiście spojrzenie na pożółkłe numery „Młodego Technika”.
DLA WSZYSTKICH 08.07.2023, 59’

#36 FPGA

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Technologia FPGA pozwala tworzyć własne procesory i dowolnie programować układy elektroniczne. Czy zastąpi popularne Arduino albo Raspberry Pi? Jak można ją wykorzystać w domu i w telekomunikacji?
O tym, choć nie tylko porozmawiamy z ekspertami: Szymonem Madejem oraz Piotrem Glazorem, inżynierowie FPGA z Nokii.
Poza tym jak zwykle sporo najświeższych informacji ze świata nowoczesnych technologii i wspomnienia retrowynalazków.
Partner audycji Partner audycji
01.07.2023, 60’

#35 Czy leci z nami pilot?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy leci z nami pilot? W tym wypadku niestety nie... W kokpicie Boeinga 737 zasiedli Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz - chcieliby spojrzeć na Zielony Żoliborz z powietrza. Ale czy uda im się wylądować? Będzie też jak zwykle garść świeżych informacji ze świata technologii i oczywiście spojrzenie na zakurzone strony „Młodego Technika”.
24.06.2023, 56’

#34 Druk 3d

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy drukarki 3D rzeczywiście zmieniły nasze życie tak bardzo jak przewidywali to specjaliści dekadę temu. Czy warto taką drukarkę kupić do domu?
10.06.2023, 59’

#33 Czy AI zabierze pracę prezenterom radiowym?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy AI zabierze pracę prezenterom radiowym? W Radiu 357 na pewno nie! Bo co, kiedy ma się na pokładzie taki zespół!
Nie da się jednak ukryć, że nigdy wcześniej w historii ludzkości technologia tak mocno nie wpływała na nasze życie. Gościem Roberta Zembrzyckiego i Jarosława Juszkiewicza będzie Jakub Szamałek - współscenarzysta gier takich tak „Wiedźmin” i „Cyberpunk 2077”, autor serii książek „Ukryta Sieć”, w których już kilka lat temu pisał o zagrożeniach związanych z nowoczesnymi technologiami. Jak patrzy na nie dziś?
W audycji pojawi się także recenzja nowej odsłony gry „Diablo”, a także gadżety, o których w czasach PRL marzył niemal każdy.
27.05.2023, 60’

#32 Czy Facebook wycofa się z Europy?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy Facebook wycofa się z Europy? Na firmę Meta nałożono niedawno ponad miliard euro kary – zdaniem unijnych urzędników, dane użytkowników nie są wystarczająco chronione. W odpowiedzi przedstawiciele Mety zasugerowali możliwość zablokowania swoich usług w UE. Czy to w ogóle możliwe?
13.05.2023, 60’

#31 Retro

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Urządzenia sprzed lat, które ocalono od zezłomowania i wyrzucenia na śmietnik będą bohaterami tego wydania „Rzeczy Technologicznej”. Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz zapraszają na bezpośrednią transmisję z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, z okazji Nocy Muzeów.
29.04.2023, 60’

#30 ChatGPT na patencie

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy można opatentować tekst napisany przez Chatbota GPT czy logo firmy stworzone w systemie Midjourney? Niedawno ukazał się niezwykle interesujący raport dotyczący skali piractwa w Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o nasz kraj jego wyniki mogą być zaskakujące. W dzisiejszej „Rzeczy Technologicznej” porozmawiamy o prawach autorskich – także w kontekście sztucznej inteligencji.
Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz porozmawiają na ten temat ze swoim specjalnym gościem. Jak zwykle pojawią się też najświeższe informacje ze świata nowoczesnych technologii i… wykopaliska z archiwalnych numerów „Młodego Technika”
15.04.2023, 59’

#29 Dr Google, czyli wskazówki w internecie

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Szukacie czasem medycznych informacji i wskazówek w internecie? Może czasem wybieracie tę ścieżkę niż czekanie w długiej kolejce do lekarza?
Okazuje się, że metody diagnostyczne wykorzystujące tę technologię właśnie są wdrażane. A więc być może dr Google 2.0 naprawdę jest naszą przyszłością…
Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz poszukają odpowiedzi na pytanie czy w przyszłości sztuczna inteligencja będzie w stanie zastąpić żywych diagnostów. I czy w ten sposób uda się zmniejszyć kolejki do lekarzy?
25.03.2023, 61’

#28 Cyfrowe dane osobiste

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Korzystacie z cyfrowych dowodów osobistych i praw jazdy? Szybko się do nich przyzwyczailiśmy, ale to nie koniec możliwości współczesnych technologii wykorzystujących tzw. profil zaufany. Jakie inne potencjalne funkcjonalności daje nam ten system ciagle doskonalony przez Centralny Ośrodek Informatyki? Czy w przewidywalnej przyszłości będziemy mogli za pośrednictwem internetu brać udział w wyborach? O to zapytamy naszego gościa z COI.
Poza tym jak zwykle Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki zaprezentują ciekawostki ze świata nowych technologii i opowiedzą o radzieckim opiekaczu… który był w stanie opiec tylko dwie grzanki.
18.03.2023, 59’

#27 Jak AI się uczy?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy rok 2023 będzie nam się kojarzył z rewolucją AI? Sztuczna inteligencja pomaga nam pracować szybciej i wydajniej, ale też coraz częściej nas zastępuje, a nawet potrafi pisać alternatywne zakończenia książek, czy dodatkowe teksty piosenek do kultowych albumów muzycznych. Dziś do audycji zaprosimy osobę, która AI zajmuje się od wielu lat. Z dr Darią Hemmerling porozmawiamy o ty jak to się dzieje, że sztuczna inteligencja rozpoznaje nasze zachowanie i uczucia. W programie nie zabraknie też najnowszych informacji ze świata technologii i … prasowych skamieniałości sprzed wielu lat :) Zapraszają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz.
04.03.2023, 59’

#26 AI zagrożeniem dla edukacji?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy nowoczesne technologie są zagrożeniem czy nadzieją dla edukacji?
Sztuczna inteligencja staje się codziennością, a znalezienie informacji trwa sekundy.
W jaki sposób szkoła powinna reagować na rozwój nowych technologii i czy jest w stanie to zrobić? Odpowiedzi na te pytania udzieli Mariusz Truszkowski, założyciel Szkoły w Chmurze, który będzie gościem Jarosława Juszkiewicza i Roberta Zembrzyckiego w studiu Radia 357.
Dodatkowo, jak zwykle prowadzący zajrzą do pokrytych mchem starych numerów „Młodego Technika” i opowiedzą o wynalazkach, które potencjalnie mogą zmienić nasze codzienne życie.
18.02.2023, 59’

#25 Z technologią do lasu

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Dobrze wybrać się w dzicz uciekając od codziennego zgiełku... ale czy warto uciekać od nowoczesnych technologii podczas wyprawy do lasu?
Jak się okazuje mogą one nie tylko nam ułatwić, ale też w pewnych sytuacjach uratować życie. Gościem Roberta Zembrzyckiego i Jarosława Juszkiewicza będzie Marcin Surowiec, znany jako Bushcraftowy.pl - twórca popularnego kanału na YouTube poświęconego wędrówkom i biwakowaniu w lesie.
Poza tym jak zwykle czeka nas spora dawka technologicznych wiadomości - zarówno tych najnowszych, jak i tych wykopanych z archiwalnych numerów „Młodego Technika”.
04.02.2023, 59’

#24 Czy smartwatche zastąpią klasyczne zegarki?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
O tym między innymi w dzisiejszym odcinku "Rzeczy technologicznej".
Głównymi bohaterami będą zegarki... jednak nie powszechnie już znane smartwache, ale te nieco starsze modele - mechaniczne. Okazuje się, że technologicznie wcale nie odchodzą do lamusa... a wręcz przeciwnie, biją nowe rekordy popularności. Czy finalnie zostaną wyparte przez elektronikę?
Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz postarają się odpowiedzieć na to pytanie.
Poza tym w audycji jak zwykle porcja (a nawet kilka) najświeższych newsów ze świata IT oraz obowiązkowo - spojrzenie do archiwalnych numerów „Młodego Technika”.
21.01.2023, 59’

#23 Komputery z przeszłości

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Inżynierowie w białych kitlach w nabożnym skupieniu obsługujący sprzęt warty kilkaset pensji robotnika. Szum wentylatorów i urządzeń sortujących perforowane karty.....
Tak kiedyś wyglądały jedyne miejsca, w których można było zobaczyć komputer.
Dziś prowadzący porozmawiają z inżynierem Zbigniewem Rudnickim z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pracował w maszynami Odra i ICL.
Poza tym, czeka na Was porządna garść ciekawostek ze świata nowoczesnych technologii i nieszkodliwych, wzajemnych złośliwości prowadzących.
07.01.2023, 60’

#22 Artysta Sztucznej Inteligencji

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy komputery mogą tworzyć literaturę? Czy to początek końca artystów zbudowanych z białka i wody?
Na te oraz inne pytania postarają się odpowiedzieć Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz w pierwszej w tym roku odsłonie „Rzeczy Technologicznej”.
10.12.2022, 59’

#21 Internet of Things

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy ma sens podłączanie do sieci… doniczki? Albo golarki? Paradoksalnie, okazuje się, że tak! W „Rzeczy Technologicznej” powrócimy do Internetu Rzeczy.
IoT - Internet of Things - to technologia rozwijająca się w niesamowitym tempie, której zastosowanie znajdujemy najczęściej w inteligentnych urządzeniach typu smart home.
I to właśnie ona będzie głównym, ale nie jedynym bohaterem sobotniej audycji! Co jeszcze czeka Was w Rzeczy Technologicznej?
Porozmawiamy też o prawdziwej legendzie - Boeingu 747, którego ostatni egzemplarz właśnie zjechał z linii produkcyjnej.
Nie zabraknie też oczywiście spojrzenia do archiwalnego numeru czasopisma „Młodego Technika”.
Gośćmi audycji będą: Jarosław Marski – inżynier ds. urządzeń IoT w T-Mobile Polska oraz Piotr Partyka - prezes firmy ABARO - polskiego producenta urządzeń i systemów IoT dla przemysłu.
Partner audycji Partner audycji
26.11.2022, 45’

#20 Technologia rzeczy

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Od prostych czujników zbierających informacje na temat warunków atmosferycznych, przez urządzenia monitorujące liczbę szkodników, po roboty, które mogą autonomicznie usprawniać zarządzanie gospodarstwem. Okazuje się, że od Technologii Rzeczy nie ma już odwrotu, nie tylko w naszych domach, ale również w obszarze rolnictwa i leśnictwa. W którą stronę rozwinie się ta technologia i jakie niesie ze sobą korzyści? W „Rzeczy technologicznej” podejmiemy temat z ekspertami:
- Pawłem Pogodą – naczelnikiem Wydziału Informatyki Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych,
- Robertem Solnicą – dyrektorem Działu Sprzedaży Rynku Holding i Energetyka, który w T-Mobile Polska jest odpowiedzialny za projekty w obszarach IoT, M2M, cyberbezpieczeństwa, rozwiązań sieciowych oraz Smart City.
Partner audycji Partner audycji
12.11.2022, 60’

#19

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
29.10.2022, 59’

#18 Plastikowy Dziób

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Podobno jeśli coś jest głupie i działa to nie jest głupie!
Pytanie tylko, czy Plastikowy Dziób, wynalazek z 1951 roku, który miał ułatwić życie przechodniom życie naprawdę działał…
Na to pytanie spróbują odpowiedzieć w „Rzeczy Technologicznej” Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz.
Czego możecie spodziewać się jeszcze? W audycji będzie także mowa o technologii, która sprawia, że posiadacze kart graficznych nowej generacji mogą liczyć klatki na sekundę w … setkach.
Czy stanie się ona dostępna dla posiadaczy starszego sprzętu? Zajrzymy także w kosmos, żeby sprawdzić jakie technologie są wykorzystywane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
Domyślacie się do czego mogły służyć Plastikowe Dzioby?
15.10.2022, 59’

#17 Czy humanoidy zastąpią kiedyś ludzi?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Niedawno w Chorzowskim Planetarium pojawiła się Sofia - pierwszy robot, który uzyskał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Pozrozmawiał z nią Jarosław Juszkiewcz- człowiek, który doskonale wie jak to jest być zastąpionym przez maszynę. Gościnią „Rzeczy Technologicznej” będzie futurolożka - Ada Florentyna Pawlak. W programie jak zwykle pojawią się najświeższe informacje ze świata techniki, choć tradycyjnie nie zabraknie spojrzenia w archiwalny numer „Młodego Technika”. Zapraszają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz
01.10.2022, 59’

#16 Jak się chronić przed cyberatakami?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Po wybuchu wojny w Ukrainie liczba cyberataków w Polsce znacząco wzrosła. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw.
W jaki sposób hackerzy włamują się do firmowych sieci?
Jak się przed takimi włamaniami chronić?
Na te i inne pytania, w najnowszym odcinku „Rzeczy technologicznej”, odpowiedzą Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz. Oprócz tego w audycji, spora dawka nowości ze świata IT i oczywiście spojrzenie do archiwalnego numeru „Młodego Technika”. Gośćmi audycji będą: Tomasz Matuła - Ekspert i menedżer rynku ICT oraz cyberbezpieczeństwa; Łukasz Chudyga dyrektor biura projektowania rozwiązań ICT i produktów cyberbezpieczeństwa w T-mobile.
Partner audycji Partner audycji
10.09.2022, 60’

#15

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
27.08.2022, 59’

#14 Czysta energia

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Wprawdzie odnawialne źródła energii, jak słońce, wiatr i woda, dostępne są za darmo, jednak ich przetwarzanie i wykorzystanie było bardzo drogie. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii staje się jednak coraz bardziej dostępne i, co najważniejsze, powszechne. Czy ten postęp technologiczny pozwoli nam kiedyś zrezygnować z węgla i ropy naftowej?
Odpowiedzi na pytanie w „Rzeczy technologicznej” poszukają dzisiaj Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki i ich gość, dr Łukasz Lamża - filozof przyrody i publicysta „Tygodnika Powszechnego”.
Zachwycimy się też najnowszymi zdjęciami przysłanymi na Ziemię przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
20.08.2022, 59’

#13 Technologia tworzenia instrumentów muzycznych

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
13.08.2022, 59’

#12 Czy maszyny mogą w przyszłości dorównać artystom?

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Czy maszyny mogą kiedyś zastąpić artystów?
Autorem poniższego dzieła nie jest Robert Zembrzycki, współautor „Rzeczy Technologicznej”. Ba! Nie jest nim nawet człowiek…
System sztucznej inteligencji, opierając się na wskazówkach rzeczonego Roberta i założeniach, które podał, wygenerował obraz. Do jego stworzenia wykorzystał sformułowania: a stunning rendition of a full-body female sculpture made of fractal gems, hyperrealistic, octane render, very colorful, vibrant, James Jean, Brian froud, Ross Tran.
Czy jest to dzieło sztuki? Czy maszyny mogą w przyszłości dorównać artystom? O tym porozmawiają ze swoim gościem, Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki porozmawiają w dzisiejszym odcinku magazynu poświęconego nowoczesnym technolgiom.
06.08.2022, 60’

#11 Rozszyfrować Enigmę

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
30.07.2022, 59’

#10

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
23.07.2022, 60’

#9

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
16.07.2022, 60’

#8 Archeologia komputerowa

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
09.07.2022, 60’

#7

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
02.07.2022, 59’

#6 Sieci rozproszone

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Sieci rozproszone zwykle kojarzą się z kopaniem kryptowalut. Okazuje się jednak, że połączona moc obliczeniowa wielu komputerów jest od lat wykorzystywana przez naukowców. Jak? O tym w najnowszym wydaniu „Rzeczy Technologicznej”. Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz poruszą także temat produkcji taniej energii i opowiedzą o… radzieckim przenośnym aparacie rentgenowskim.
18.06.2022, 60’

#5 O cyberprzestępstwach i oszustwach w sieci

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Kto z tu obecnych zabezpiecza swój smartfon przed wirusami i atakiem z zewnątrz?
Do czego są w stanie posunąć się oszuści? I kim oni właściwie są? Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki zapytali o to ekspertów: Pawła Dobrzańskiego, dyrektora ds. bezpieczeństwa w T-mobile Polska oraz Marcela Kiełtykę ze Stowarzyszenia Demagog. W rozmowie będziecie mogli dowiedzieć się więcej o cyberprzestępcach i przestępczości w sieci. Oprócz tego, usłyszycie także o nowych funkcjonalnościach Google Maps i chińskim pomyśle na bezprzewodowe przekazywanie energii, na duże odległości.
Partner audycji Partner audycji
04.06.2022, 60’

#4

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
21.05.2022, 60’

#3

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
Macie w domu telewizor? Taki wielki, na pół salonu? Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz zastanowią się, czy powoli nie przemijają czasy ogromnych plazm… Może do obejrzenia serialu wystarczy tablet albo laptop, a w wieczornych seansach filmowych lepiej sprawdzi się rzutnik? W „Rzeczy Technologicznej” opowiemy też o najnowocześniejszym w Polsce systemie projekcji sztucznego nieba, który właśnie został zainstalowany w Planetarium Śląskim. Będzie również o patentach i zastrzeganiu pomysłów na wynalazki.
07.05.2022, 59’

#2

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
23.04.2022, 61’

#1

Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki,
W najbliższym odcinku opowiemy między innymi o minusach podróżowania ze smartfonową nawigacją. Robert i Jarek przedstawią też swój autorski, rewolucyjny pomysł, dzięki któremu pobyt w polskim szpitalu stanie się milszy, a także porozmawiają ze swoim gościem o tym jak ratować zabytki informatyki z objętej wojną Ukrainy.
30.03.2022, 7’

#1 Jakie komputery konstruowano w Związku Radzieckim?

Robert Zembrzycki
Czy na komputery i konsole powróci Wiedźmin Geralt? Jaką zabawkę można było w 1973 roku zrobić sobie z gwoździa, kleju i starej anteny telewizyjnej? Na pierwszy odcinek cyklu "Rzecz technologiczna" zapraszają Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki.
doładowanie ...