15.12.2022, 14’
#10 Leonardo (Leonardo da Vinci)
Leonardo da Vinci to symbol renesansu, autor projektów niezwykłych maszyn i wszechstronnie utalentowany artysta. Ale dlaczego jego dzieła nie pokryły się patyną i wciąż nas fascynują? Co sprawiło, że postać Leonarda da Vinci jest tak bliska ludziom żyjącym w XXI wieku? Mona Lisa jest wciąż najsłynniejszym obrazem świata, a ludzka postać wpisana w koło i kwadrat nadal jest powielana w różnych wersjach na grafikach i t-shirtach. W ostatnim spotkaniu z Prekursorami poznamy życie tego niezwykłego człowieka.
08.12.2022, 16’
#9 Jedna kropla krwi (Elizabeth Holmes)
Przez kilka lat Elizabeth Holmes, twórczyni technologicznego startupu Theranos, była gwiazdą Krzemowej Doliny. Okrzyknięto ją następczynią Steve’a Jobsa, a w szczytowym momencie wartość przedsiębiorstwa przekraczała 9 miliardów dolarów. Był tylko jeden problem - urządzenie, które skonstruowano w firmie Holmes, nie chciało dobrze działać. W listopadzie 2022 roku sąd w Kalifornii skazał ją na 11 lat więzienia. Co się wydarzyło? Odpowiedź na to pytanie w tym odcinku „Prekursorów".
01.12.2022, 16’
#8 Juliusz (Juliusz Verne)
Chociaż żył w połowie XIX wieku to przewidział istnienie łodzi podwodnych, statków kosmicznych czy napędu elektrycznego. Jego prace inspirowały Konstantego Ciołkowskiego i całą rzeszę naukowców. Proza Juliusza Verne’a do dziś zachwyca i pobudza wyobraźnię. Jak to możliwe, że pisarz z Amiens był w stanie tak dokładnie przewidzieć przyszłość? Czy Kapitan Nemo miał być Polakiem? I co robił portret Tadeusza Kościuszki w kabinie „Nautilusa”? Odpowiedzi już w tym odcinku cyklu „Prekursorzy”.
24.11.2022, 15’
#7 The Man Machine (Kraftwerk)
Sylwetki czterech muzyków stojących za pulpitami to firmowy znak jednego z najciekawszych projektów artystycznych ostatniego półwiecza: Kraftwerk. Wpływ niemieckiego zespołu na współczesną muzykę jest niezaprzeczalny. Jaką drogę pokonał Kraftwerk od pierwszego występu w 1970 roku i co ma wspólnego z wybuchem w elektrowni w Czarnobylu? Odpowiedź na te pytania już w najbliższym odcinku „Prekursorów”, odcinku zatytułowanym „The Man Machine”.
17.11.2022, 15’
#6 Nikola Tesla
Był postacią tajemniczą i kontrowersyjną. Zawdzięczamy mu silnik elektryczny, radio i … nazwę pewnego zespołu rockowego. Nikola Tesla pozostawił po sobie także wiele teorii spiskowych. Do dziś wybrzmiewają echa jego sporu z Thomasem Edisonem - sporu, który miał nie tylko charakter medialny. Jednym z jego efektów było skonstruowanie krzesła elektrycznego. Bohaterem najnowszego odcinka „Prekursorów” będzie emigrant z Bałkanów, który w Ameryce znalazł sławę i … śmierć.
10.11.2022, 14’
#5 Kieruj się na zachód (Józef Hofmann)
Józef Hofmann był wirtuozem fortepianu, który zasłynął nie tylko mistrzowskimi wykonaniami utworów Rachmaninowa, lecz także swoimi wynalazkami, wśród których są… wycieraczki samochodowe i urządzenie, które można uznać za pierwowzór nawigacji samochodowej. Jego prawdziwą pasją było także poszukiwanie sposobu na jak najwierniejszą rejestrację dźwięku. To właśnie Hofmann – człowiek, który wspaniale łączył miłość do muzyki z pasją inżynierską będzie bohaterem kolejnego odcinka „Prekursorów”.
03.11.2022, 15’
#4 Think Different (Steve Jobs)
Steve Jobs to postać, która do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Jak to możliwe, że bosy, uduchowiony hipis uwierzył, że nowoczesne technologie zmienią świat? I co ciekawsze - jak mu się udało tego dokonać? Bohaterem tego odcinka „Prekursorów” jest twórca potęgi firmy Apple, który pod hasłem „Think Different” zbudował jedną z największych korporacji na świecie i sprawił, że dziś niemal każdy nosi w kieszeni komputer.
27.10.2022, 13’
#3 Ada, to nie wypada (Ada Lovelace)
Określenie „Rozważna i romantyczna” pasuje do Ady Lovelace tylko częściowo. Idee romantyzmu przekazał jej w genach ojciec Lord Byron. A jednak prawdziwą miłością Ady stały się matematyka i... hazard. Do historii przeszła jako pierwsza programistka, która stworzyła koncepcję oprogramowania dla komputera, który istniał jedynie na papierze. A wszystko działo się w pierwszej połowie XIX wieku… Inspirująca i jednocześnie smutna historia Ady Lovelace w najświeższej odsłonie naszej podcastowej opowieści o Prekursorach.
20.10.2022, 15’
#2 Marzyciel z prowincji (Konstanty Ciołkowski)
W kolejnym odcinku poznamy nauczyciela z rosyjskiej prowincji, który opracował teoretyczne podstawy podróży kosmicznych. Konstanty Ciołkowski uważany jest za ojca astronautyki, choć chyba nie przypuszczał, że pierwsze rakiety, które sięgną kosmosu nie będą służyły do jego eksploracji…
DLA WSZYSTKICH 13.10.2022, 14’
#1 Spektrum pomysłów (Sir Clive Sinclair)
Bohaterem pierwszego odcinka cyklu „Prekursorzy” jest Sir Clive Sinclair – kostruktor pierwszego osobistego komputera, który spopularyzował informatykę. Dziełem życia Sinclaira miał być jednak zupełnie inny wynalazek, który miał zrewolucjonizować transport osobisty. Niestety, pojawił o 30 lat za wcześnie...