Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Dodaj do ulubionych
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Radio 357

Miejscownik 2022

Miejscownik to alternatywny przewodnik, audycja i mapa rekomendacji od społeczności Radia 357, który był obecny na naszej antenie latem 2022 roku. Najlepszy widok w Bieszczadach, nietypowe trasy rowerowe, dzikie plaże, miejsca, gdzie zjesz najlepsze sery - to przykłady atrakcji, które zbieraliśmy. Koncentrowaliśmy się na miejscach niekomercyjnych, które nie powstały wyłącznie dla zysku. Na stronie miejscownik.radio357.pl można znaleźć rekomendacje od Patronów.
05.10.2022, 60’

Posadź z nami las!

Michał Olszański
Las wzywa nas! Z okazji Dnia Patrona i finału akcji Las 357 nie mogło być inaczej... na naszej antenie zaszumi las. Od 12:00 do 13:00 zapraszamy na Leśny miejscownik. W audycji przedstawimy kilka pomysłów na zwiedzanie polskich lasów, puszczy, borów.
Jacek Zalewski już posadził swój las wraz z osobami niepełnosprawnymi. Jako tata Kuby zrezygnował ze stanowiska prezesa w dużej firmie i założył stowarzyszenie Dobra Wola. Podczas akcji 150 osób posadziło prawie 6 tysięcy drzewek. Opowiemy o lesie w dużym mieście, czyli lasku bielańskim. Kuba Rok, aktywista i badacz zabierze nas na Pogórze Przemyskie, gdzie lasy zajmują ponad 50% powierzchni regionu. Poza buczyną, jodłą, świerkiem, jaworem czy dzikimi zwierzętami, znajdziemy tu ciekawe historie. To tu znajdowało się tak zwane państwo arłamowskie, gdzie internowany był w latach 80-tych Lech Wałęsa. Z okolic Przemyśla przeniesiemy się w Tatry. Teresa Bachleda- Kominek, zakopiańska góralka, spokój odnajduje jedynie w lesie. Chcąc pozostawić po sobie coś potomnym, kupiła kawałek lasu w Tatrach. Dziś las jest dla niej miejscem magicznym. To tam pisze swoje wiersze. Nasza patronka, Maria Marzec zabierze nas do rezerwatu Biesak- Białogon w Kielcach. Oprócz lasu można tu zobaczyć mające 500 milionów lat skały. Na Leśny miejscownik zaprasza Michał Olszański.
01.09.2022, 60’

Z Mateuszem Kuźniewskim

Mateusz Kuźniewski
31.08.2022, 60’

Zaprasza Michał Olszański

Michał Olszański
30.08.2022, 60’

Zaprasza Marcin Cichoński

Marcin Cichoński
29.08.2022, 60’

Z Olgą Mickiewicz

Olga Mickiewicz
Hala Barankowa, rejs statkiem po trawie i wyspa miłości - to miejsca, które odwiedzimy dzisiaj w Miejscowniku. W studiu Radia 357 pojawi się orientalista, kulturoznawca, geograf, współtwórca Fundacji Polska Gościnność - Paweł Cywiński.
Dowiemy się, jak podróżować etycznie.
Połączymy się z autorką 357 rekomendacji na mapie Miejscownik, panią Dagmarą. Będziemy nad Kanałem Elbląskim, gdzie rejs częściowo odbywa się po trawie i wejdziemy na szlak Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach.
Czy spacer śladami pierwszej polskiej seksuolog będzie tak samo emocjonalny, jak "Sztuka kochania"? Przekonamy się już niebawem.
25.08.2022, 60’

Z Marcinem Klimkowskim

Marcin Klimkowski
24.08.2022, 60’

Z Ewą Koch

Ewa Koch
Porozmawiamy z Mateuszem Waligórą, który jako podróżnik jest specjalistą od wypraw w najdalsze zakątki świata, ale dziś zabierze nas nad Wisłę. Sam mówi, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata, żeby przeżyć przygodę i w myśl tej zasady pokonał pieszo niemal 1200 km wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Na szlaku Wisły poznamy mniej znane atrakcje, które można wpisać do naszego Miejscownika.
Będziemy też w Muzeum Memów. W minionym tygodniu otwarto je w nadwiślańskim Płocku. Prawie wszystkich eksponatów można dotknąć, a w salach wystawienniczych dominuje śmiech. Na 850 metrach kwadratowych jest kilka miejsc, gdzie można wygodnie usiąść, podyskutować czy zwyczajnie się zrelaksować w otoczeniu zdjęć, których użyto do wesołej twórczości.
Udamy się także do podwarszawskiego Otwocka. Nie tylko warto spędzać tam czas nad Świdrem, ale i odwiedzić Pałac Bielińskich z XVII wieku, położony nad jeziorem Rokola.
23.08.2022, 60’

Z Mateuszem Kuźniewskim

Mateusz Kuźniewski
22.08.2022, 59’

Z Filipem Jaślarem

Filip Jaślar
Porozmawiamy z "ambasadorami" wsi Joniec. Będziemy zwiedzali Mazowsze i być może zaplanujemy dla Państwa spływ Wkrą, bo przez Joniec przebiega wiele szlaków spływów kajakowych.
Dotrzemy także do Żywkowa. To maleńka wioska leżąca na północnym krańcu powiatu bartoszyckiego. Niewielu ludzi wiedziałoby o tej urokliwej miejscowości, gdyby nie bociany, których jest tu zdecydowanie więcej niż ludzi. Zgodnie z rekomendacjami naszych patronów zajrzymy nad wodospad w Iwli. Z Beskidu Niskiego powędrujemy do Owidza, gdzie dowiemy się więcej na temat mitologii słowiańskiej.
18.08.2022, 60’

Z Tomaszem Gorazdowskim:

Tomasz Gorazdowski
17.08.2022, 60’

Zaprasza Antoni Grudniewski

Antoni Grudniewski
16.08.2022, 61’

Z Justyną Godz

Justyna Godz
15.08.2022, 59’

Z Pawłem Sołtysem:

Paweł Sołtys
11.08.2022, 60’

Z Michałem Olszańskim:

Michał Olszański
Udamy się do Ćmielowa.
10.08.2022, 60’

Z Michałem Żakowskim:

Michał Żakowski
Odwiedzimy most wyglądający podobnie jak wieża Eiffla, Słowiński Park Narodowy, Torfowiska powstałe 10 tysięcy lat temu, Topiło, Bobinka i Krugłe…
Gość audycji Łukasz Długowski, podróżnik i bloger, autor bloga https://www.mikrowyprawy.com.pl/ opowie o pieszych wędrówkach po Słowińskim Parku Narodowym, życiu na bagnach i obserwowaniu spowitymi mgłą tajemnicy torfowiskach orawsko-nowotarskich oraz południowej części Puszczy Białowieskiej.
Nasi patroni dopełnią tę opowieść swoimi rekomendacjami. Porozmawiamy między innymi o widoku z drewnianej kładki na Sanie.
09.08.2022, 60’

Z Beatą Kwiatkowską:

Beata Kwiatkowska
Wybierzemy się do Szwajcarii Kaszubskiej i na Hel, ukochanych miejsc Sabiny Lawrów, która w sieci znana jest dzięki profilowi Sama Przez Świat. Opowiemy o Wiosce Artystycznej w Janowie, którą na Pomorzu Zachodnim, niedaleko Rewala prowadzi Agnieszka Pacho. A także o krainie wygasłych wulkanów w Górach Kaczawskich, które liczą ponad 500 milionów lat. Zaś najstarsze ślady świadczące o działalności wulkanów w tym rejonie mają 250 milionów lat.
08.08.2022, 60’

Zaprasza Antoni Grudniewski

Antoni Grudniewski
04.08.2022, 60’

Zaprasza Marcin Cichoński

Marcin Cichoński
03.08.2022, 60’

Zaprasza Grzegorz Sajór

Grzegorz Sajór
02.08.2022, 60’

Ola Budka zaprasza:

Ola Budka
Do częstochowskiego muzeum, by razem z nasza patronką prześledzić losy hip-hopu z tamtych okolic. Skoczymy też w świętokrzyskie w poszukiwaniu dinozaurów! Na koniec dowiemy się jak to jest obcować na co dzień z pingwinami od naszego patrona Pawła z wrocławskiego zoo.
01.08.2022, 60’

Zaprasza Gabi Darmetko:

Gabi Darmetko
Do Rezerwatu Beka koło Pucka. To faunistyczny rezerwat przyrody na Pobrzeżu Kaszubskim nad Zatoką Pucką u ujścia rzeki Redy do Bałtyku, w okolicach
pochłoniętej przez morze miejscowości Beka. Będziemy latać szybowcem i na paralotni, a także przejedziemy niesamowitą trasę, dostępną dla średniozaawansowanych rowerzystów. Najlepiej podjechać z rowerem wyciągiem ze Szczyrku do schroniska PTTK Skrzyczne. Stąd ruszamy kamienistą, lekko falującą dróżką na Malinowska Skałę, by z niej dynamicznie zjechać w kierunku Zielonego Kopca.
28.07.2022, 59’

Z Michałem Olszańskim:

Michał Olszański
Zapraszamy do Warszawy. Za kilka dni 1 sierpnia, stąd wyjątkowe wydanie Miejscownika, poświęcone rocznicy powstania warszawskiego. Przewodnikiem po mniej znanych miejscach powstania, będzie Agnieszka Cubała - autorka wielu książek i pasjonatka historii Powstania Warszawskiego.
27.07.2022, 59’

Z Mateuszem Kuźniewskim:

Mateusz Kuźniewski
Wybierzemy się na przejażdżkę Maltanką i na spacer po Górach Świętokrzyskich.
26.07.2022, 60’

Z Michałem Żakowskim:

Michał Żakowski
Odwiedzimy Gródek nad Dunajcem, Kwiatuszki Wielkie oraz Rydzewo trasą rowerową. Potem przesiądziemy się na pociąg...a nawet na kolejkę wąskotorową w Piasecznie. Wyruszymy w podróż jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, która biegnie wzdłuż rzeki Poprad. Po zwiedzeniu Nowego lub Starego Sącza warto wsiąść w pociąg do Krynicy Zdroju. Trasa wiedzie wzdłuż granicy polsko-słowackiej w otoczeniu niesamowicie zielonych gór Beskidu Sądeckiego.
25.07.2022, 60’

Z Michałem Gąsiorowski:

Michał Gąsiorowski
Zwiedzamy Polskę z wysokości. Michał zabierze nas w podróż balonem i helikopterem. Z tej perspektywy spojrzymy na polecaną przez naszą patronkę miejscowość Różaną. Tu zaczynają się (lub kończą) Góry Stołowe. Sama wioska jest niewielka, ale otoczona wieloma atrakcjami. Są tu Czartowskie Skały, na które można się wspiąć. Nieopodal wieża widokowa, z której dokładnie można zobaczyć i góry spojrzymy także na Beskidzkie Morskie oko znajdujące się nad Szymbarkiem na stokach Maślanej Góry.
21.07.2022, 60’

Z Marcinem Klimkowskim:

Marcin Klimkowski
Zwiedzimy między innymi: Sandomierz, z książkowym "Ziarnem prawdy" pod ręką oraz w towarzystwie powieściopisarza - Zygmunta Miłoszewskiego; pożeglujemy nad Morze Bałtyckie; usłyszymy o grach miejskich, które umilą Wam czas w Warszawie i okolicach, a ponadto, zdobędziemy wspólnie polskie piramidy, dzięki rekomendacji naszego patrona.
20.07.2022, 59’

Z Gabi Darmetko:

Gabi Darmetko
zajrzymy na jej ukochany Hel. Półwysep ma do zaoferowania dużo więcej, niż tylko plaże. Dotrzemy na wyspę Wolin, ale przemieścimy się także w Góry Izerskie. "Izery" zdobędziemy rowerem. Wybierzemy się również do miejsc rekomendowanych przez naszych patronów. Czy osada Żylicze na podlasiu to prawdziwy koniec świata?
Ciszę, spokój i szutrowe drogi zamienimy ponownie na dwa kółka. Tym razem zaproponujemy słuchaczom, 75-kilometrowy szlak rozpoczynający się i kończący w malutkim miasteczku Żnin. Jadąc można podziwiać malownicze tereny Pałuk, albo też odwiedzić Rzym i Wenecję.
19.07.2022, 60’

Z Anną Dudzińską:

Anna Dudzińska
Odwiedzimy m.in. polskie Malediwy.
18.07.2022, 60’

Z Olą Budką:

Ola Budka
O Leśniczówce Gałczyńskiego, w której magia koncertów granych w ogrodzie niesie się po jeziorze Nidzkim.
14.07.2022, 66’

Z Katarzyną Pruchnicką:

Katarzyna Pruchnicka
O wakacyjnych podróżach z czasów dzieciństwa do Ustki i o tym, jak miasto w województwie pomorskim się zmieniło. Zajrzymy też do starego folwarku w Mniszkach, który został zaadaptowany przez Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej i stał się muzeum dawnych zawodów. Jest tu zakład bednarski, szewski, jest stara klasa szkolna, poczta i sklep z artykułami sprzed lat. Wszystkiego można dotknąć, usiąść w ławce szkolnej, złożyć beczkę, upleść zabawkę z wikliny lub wysłać list. Mniszki to wieś położona na pojezierzu Sierakowskim.
Na deser zamiast wisienki na torcie.... kaszubska truskawka. Kaszëbskô malëna to charakterystyczny i wyjątkowy dla Kaszub gatunek tego owocu. Aby posmakować tej truskawki trzeba koniecznie odwiedzić Chmielno. Tam można się delektować słodszymi, lepszymi w smaku owocami.
13.07.2022, 59’

Z Beatą Kwiatkowską:

Beata Kwiatkowska
Sprawdzamy tropy kulturowe. Odwiedzamy polskie Twin Peaks, poznajemy miejsca akcji najnowszej powieści Olgi Tokarczuk oraz udajemy się do uzdrowiska lubianego przez Krzysztofa Kieślowskiego.
12.07.2022, 60’

Z Tomaszem Gorazdowskim:

Tomasz Gorazdowski
Wejdziemy do największych polskich parków narodowych - spędzimy czas nad Biebrzą, w Białowieży oraz w Kampinosie.
11.07.2022, 59’

Z Mateuszem Kuźniewskim:

Mateusz Kuźniewski
Przespacerujemy się po wielkopolskiej Puszczy Zielonka, wejdziemy na szlak Międzygórza w Masywie Śnieżnika i odwiedzimy artystów ludowych w Trójwsi. Nie zabraknie też propozycji od Patronów.
07.07.2022, 61’

Z Michałem Żakowskim:

Michał Żakowski
Opalamy się na plażach nad Narwią; eksplorujemy niezamieszkałe osady nad jeziorem niedaleko Ińska; poznajemy historię browaru Cieszyn i miasta podzielonego na dwa kraje.
06.07.2022, 59’

Z Beatą Kwiatkowską:

Beata Kwiatkowska
Zwiedzimy Warszawę wiślaną taksówką; sprawdzimy, co można robić w pofabrycznych miejscach we Wrocławiu; pójdziemy do kina i może na film odwiedzając Jastarnię i niewielkie Kino Żeglarz, które działa tylko w wakacje.
05.07.2022, 60’

Z Michałem Olszańskim:

Michał Olszański
Dotrzemy do Zwierzyńca na Roztoczu i opowiemy o najlepszych trasach rowerowych i miejscach na spływ kajakowy; będziemy w Lidzbarku Warmińskim i pokonamy trasę rowerową do Ornety i wąwozu rzeki Symsarny; dotrzemy do Kruszynian, czyli miejsca związanego z tradycją tatarską.
04.07.2022, 60’

Z Filipem Jaślarem:

Filip Jaślar
Zajrzymy do wsi Tuławki na Warmii. Być może ciszę zakłóci dźwięk motocyklu albo regionalna muzyka; w okolicy Karpacza odnajdziemy świątynię Wang i dawne Bierutowice; odwiedzimy Podlasie i urokliwe Miodusy-Dworaki.
doładowanie ...