Idź do treści
Dodaj do ulubionych
latka@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Łukasz Błąd, Krzysztof Szubzda, Filip Jaślar,

Latka lecą...

Cykl przygotowują Łukasz Błąd, Filip Jaślar i Krzysztof Szubzda. Na antenie Radia 357 od poniedziałku do czwartku około godz. 8:50.
01.06.2023, 3’

Prezent z okazji Dnia Dziecka

Krzysztof Szubzda
Czy kupili już Państwo prezenty na Dzień Dziecka? Mamy nadzieję, że tak. A jeśli nie, to jest jeszcze czas. Krzysztof Szubzda opowiada o swoim kontrowersyjnym prezencie dla bratanka. Prosze posłuchać ku przestordze!
31.05.2023, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
30.05.2023, 3’

To bez, czy nie?

Łukasz Błąd
W dniu bez stanika nieśmiało, wręcz z zawstydzeniem
29.05.2023, 4’

Nietolerancja amatorów tańca

Krzysztof Szubzda
Wiele mówi się ostatnio na temat praw zwierząt i ruchów walczących z dyskryminacją pracowników, ale wciąż milczymy o dyskryminacji pracowników za imitowanie ruchów zwierząt. A 29 maja to idealny dzień, by o tym porozmawiać.
25.05.2023, 4’

Hipopotamy górą

Krzysztof Szubzda
25 maja mija 173. rocznica przewiezienia do londyńskiego ZOO pierwszego hipopotama. Z tej okazji zapraszamy wszystkich Państwa na specjalne wydanie "Latek...". Hipopotamy, jeśli tylko mają taką możliwość i ochotę, też są oczywiście mile widziane.
24.05.2023, 3’

Kwiaty i łąki, pszczółki i drzewa,...

Filip Jaślar
Ptaszek co pięknie w tych drzewach śpiewa, Gość w garniturze i rolnik wesół, wszyscy oddają się dziś tej samej aktywności. Jakiej? Proszę posłuchać. Jak radzą sobie rodziny z trójką dzieci, kiedy najstarsze jest maturzystą, drugie właśnie zdaje egzamin ósmoklasisty, a najmłodsze w ubiegłą niedzielę przystąpiło do Pierwszej Komunii? W takiej sytuacji kluczowa jest muzyka Jana Sebastiana Bacha. Dlaczego? Proszę posłuchać. Muzyki Bacha i tego odcinka cyklu „Latka lecą”. Zapraszają Filip i jego skrzypce.
23.05.2023, 4’

Światowy Dzień Żółwia

Łukasz Błąd
Biorąc przykład z żółwia: nie śpieszmy się!
22.05.2023, 3’

Prawa kotów

Łukasz Błąd
W dniu Praw Zwierząt kot walczy o swoje prawa, ale o dniu obowiązków kota to nikt nie słyszał...
18.05.2023, 3’

ZASZCZYTNY ORDER ŁAŹNI

Krzysztof Szubzda
18 maja 1725 r. król Jerzy I Hanowerski ustanowił Wielce Zaszczytny Order Łaźni. Myślę, że w 298. rocznicę tego wydarzenia każdy z nas powinien ustanowić swój własny wielce zaszczytny order i wręczać go domownikom za różne zasługi.
17.05.2023, 3’

17 maja może znowu przyśnić się Jerzy Fryderyk Handel

Filip Jaślar
I być może Handel coś w Państwa śnie zanuci? Proszę koniecznie zapamiętać tę melodię, bo tak powstają wielkie przeboje. Poradnik „Krok po kroku” jak przekuć marzenie senne w kasowy hit wzruszający milony, ba miliardy osób na całym świecie przekazujemy Państwu absolutnie bezpłatnie. Filip i jego skrzypce.
16.05.2023, 3’

Sadzenie dyni, piwo korzenne i gramofon

Łukasz Błąd
Jak połączyć dzień sadzenie dyni w przestrzeni publicznej, opatentowanie piwa korzennego i gramofonu? To już tylko Łukasz Błąd wie...
15.05.2023, 4’

W Dniu Świętego Izydora...

Filip Jaślar
... chylimy czoła przed rolnikami, których święty Izydor jest patronem. W tej pracy trudno o wolny weekend, czy wakacje, a zwolnienie lekarskie ma wymiar jedynie symboliczny. Piękną pieśń o trudach rolniczej doli napisali Jacek Zwoźniak i Wolfgang Amadeusz Mozart. Pozwoliłem sobie zaprezentować fragment tego dzieła. O czym to jeszcze Państwu opowiedziałem...? Nie pamiętam... Aha! 15 maja to Dzień Niezapominajek. Zapraszają Filip i jego skrzypce.
11.05.2023, 3’

Kiedy wygrywamy z SI?

Krzysztof Szubzda
11 maja mija 26 lat od sensacyjnego zwycięstwa komputera Deep Blue nad Garrym Kasparowem. Dziś najlepsze komputery nie siadają już do szachów z ludźmi. Nie chcą nas kompromitować. Ale może są jeszcze dyscypliny, w których możemy skompromitować SI?
10.05.2023, 3’

Śmiechu było co niemiara...

Filip Jaślar
Jaki wpływ na nazwy geograficzne miało śląskie pochodzenie Krzysztofa Kolumba? Ogromne, wręcz fundamentalne. Państwo powiedzą: przecież Kolumb był Włochem, a nie Ślązakiem. Zgadzam się, ale należy prowadzić dalsze badania drzewa genealogicznego słynnego podróżnika. Ktoś z jego przodków na pewno był gryfnym synkiem. Co przekonało Michała Anioła do podjęcia pracy przy malowaniu fresków na suficie Kaplicy Sykstyńskiej? Umiejętna motywacja. Od kiedy Anglicy cenią ekologiczne rozwiązania technologiczne i medycynę naturalną? Przynajmniej od XVII wieku. Po szczegóły zapraszają Filip i jego skrzypce.
09.05.2023, 4’

Imieniny Beata

Łukasz Błąd
Dziś imieniny obchodzą Beaci, tak - to imię ma również formę męską. Do tego może jakiś finezyjny przydomek?
08.05.2023, 3’

Imagineskopia dla opornych

Krzysztof Szubzda
Czy słyszeli państwo o imagineskopii? Nauce o środkach doraźnych pobudzających wyobraźnię metodą patrzenia przez przeziór? Jeśli nie, to 8 maja jest idealną datą do wdrożenia rozwiązań imagienskopowych, bo - po pierwsze - Księżyc jest akurat w gwiazdozbiorze Skorpiona, a po drugie 8 maja mija 4 rocznica śmierci twórcy imagineskopii.
04.05.2023, 3’

Dzień Strażaka

Krzysztof Szubzda
4 maja to bezapelacyjnie Dzień Strażaka. Nikt tego nie zamierza zmieniać. Ale gdyby ktoś jednak zamierzał, to można go obwołać Dniem Hrabiego. Są ponoć poważne powody.
02.05.2023, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
01.05.2023, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
27.04.2023, 3’

Historia pewnego wyrostka

Krzysztof Szubzda
136 lat temu pewien filadelfijski chirurg usunął pierwszy wyrostek robaczkowy i okazało się, że pacjent bez wyrostka żył i to nawet lepiej niż z wyrostkiem. Co jeszcze można, a może nawet warto, sobie usunąć?
26.04.2023, 3’

26 kwietnia. Nowa środa zdrowia doda

Filip Jaślar
Trwa gorący czas rozliczeń podatków. Wiele osób już złożylo Pity, a część podatników otrzyma zwrot nadpłaconej zaliczki na poczet podatku dochodowego. Czy to może być powodem wyrzutów sumienia? Jak zobie z nimi radzić? O wpływie poezji na rozwój alpinizmu i ważnej rocznicy urodzin, oraz o Dniu Drogowca i Transportowca. Pieśń na cześć zaśpiewa sam Mistrz.
25.04.2023, 3’

Radio a hałas

Łukasz Błąd
25 kwietnia to data urodzenia wynalazcy radia i jednocześnie Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem...
24.04.2023, 4’

24 kwietnia Europejski Dzień Śniadania

Filip Jaślar
Na śniadaniu spoczywa ogromna odpowiedzialność za nasze samopoczucie, nastrój i humor.
Co powinniśmy jeść na śniadanie, żeby było pełnowartościowe?
Dlaczego ten posiłek we Francji, Anglii, czy Włoszech będzie rozczarowujący?
A po dobrym polskim śniadaniu, kiedy znów mamy dużo energii, rozpocznijmy świętowanie bardzo ważnej rocznicy. Dokładnie 41 lat temu...
20.04.2023, 4’

44 lata temu królik bagienny zaatakował prezydenta Cartera

Krzysztof Szubzda
Mało się o tym mówi, ale prezydenci amerykańscy bywali celem napaści nie tylko ze strony ludzi. W czwartek na przykład przypada 44 rocznica ataku królaka bagiennego na prezydenta Cartera. Na szczęście Jimmy Carter zamach przeżył i za rok przeżyje też sto lat. Tego życzymy prezydentowi, a królakom życzymy, żeby się opamiętały.
19.04.2023, 4’

19 kwietnia trawy nadal pylą

Filip Jaślar
Jeśli są Państwo zmęczeni objawami alergii, czas na radykalne rozwiązanie tego problemu. Przykład dał nam James Cook. To on w XVIII wieku odkrył, abyśmy dziś mogli korzystać i oddychać pełną piersią. Co ma wspólnego odkrycie pewnego intrygującego związku chemicznego z rowerem? Bardzo wiele, dlatego 19 kwietnia to Bicycle Day. A my ruszamy dziś na koncerty do Singapuru, dlatego pędzimy nasmarować łańcuch. Filip i jego skrzypce.
18.04.2023, 3’

Międzynarodowy Dzień Antyku i Krótkofalowca

Łukasz Błąd
Jeśli dziś Państwa żona lub mąż zachowują się podejrzanie miło w stosunku do Państwa, to proszę się nie cieszyć... dziś Międzynarodowy Dzień Antku
17.04.2023, 3’

Niefotogeniczny atom węgla

Krzysztof Szubzda
Ktoś kiedyś wpadł na pomysł, by stworzyć model atomu węgla powiększonego 165 miliardów razy. To już jest dziwne. Jeszcze dziwniejsze jest to, że model rzeczywiście stworzono. A najdziwniejsze jest fakt, że równo 65 lat temu wielki atom pokazano światu, zakazując jego fotografowania. Szczegóły w czwartkowych "Latkach..."
13.04.2023, 3’

Houston, mamy problem

Krzysztof Szubzda
Dziś mamy 53. rocznicę zgłoszenia najsłynniejszego, kosmicznego problemu słowami: Houston, mamy problem. Więc jeśli mają Państwo jakieś problemy, to warto posłuchać czwartkowych "Latek..." A jeśli nie mają Państwo z niczym problemu, nawet z tym, że Krzysztof Szubzda będzie wykonywał fragmenty oratorium "Mesjasz", to tym bardziej warto posłuchać.
12.04.2023, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
11.04.2023, 4’

Poświąteczne przejedzenie

Łukasz Błąd
Co zostało, trzeba zjeść, a tu jeszcze redaktor został zmuszony do obejżenia meczu ekstraklasy. Jest jednak co dziś świętować: Dziś Polski Dzień Radia
06.04.2023, 3’

Stolica Czadu

Krzysztof Szubzda
Dziś przypada 50. rocznica zmiany nazwy stolicy Czadu. Starej nazwy stolicy oczywiście nikt już nie pamięta, a nowej... też nikt nie zna. Mimo wszystko uznaliśmy, że warto napisać o tej rocznicy, bo inne były.... zdecydowanie mniej czadowe.
05.04.2023, 3’

5 kwietnia przez nieumyte okna

Filip Jaślar
Czy Ludwig van Beethoven mył okna przed Wielkanocą? A może w inny sposób zapewniał im przejrzystość? O czym jest piosenka „Despasito” i dlaczego o nadchodzących Świętach? Jak brzmi tytuł popularnej operetki „Zemsta Nietoperza” po węgiersku? Życząc Państwu pięknych Świąt na te pytania odpowiedzą Filip i jego skrzypce
04.04.2023, 4’

Dzień Marchewki

Łukasz Błąd
03.04.2023, 4’

3 kwietnia to Dzień Tęczy

Filip Jaślar
Tęcza to zjawisko meteorologiczne, w wielu piosenkach podmiot liryczny, a dla Koziołka Matołka środek transportu do Chin. Ze względu na brak fortepianu w studiu nie obejdziemy należycie 154 rocznicy pierwszego wykonania koncertu fortepianowego Edvarda Griega, a brak niezbędnych substancji nie pozwoli świętować rocznicy ukazania się czasopisma „Chemik Polski”. Za to zbliżające się Święta natchnęły autora do napisania okolicznościowej piosenki. Pod nieobecność fortepianu zapraszają Filip i jego skrzypce
30.03.2023, 4’

Wynalazca kasownika

Krzysztof Szubzda
30 marca obchodzimy 125. rocznicę śmierci Jana Józefa Baranowskiego – człowieka, który wynalazł… kasownik. No i mamy też 181 rocznicę opatentowania stojaka na kapelusze. To dobra okazja by zastanowić się głębiej nad rolą kasownika i stojaka na kapelusze we współczesnym świecie.
29.03.2023, 4’

Dzień Metalowca

Filip Jaślar
29 marca świętują nie tylko pracownicy przemysłu ciężkiego, czy zajmujący się metalami szlachetnymi jubilerzy. Dzień Metalowca to także święto pewnej grupy melomanów. Co to jest „granie na dwie kopary” i „Wielkie Dż”? Który kompozytor jako pierwszy napisał utwór heavy metalowy? Po szczegóły zapraszają Filip i jego skrzypce.
28.03.2023, 3’

Dzień bez kłamstwa

Łukasz Błąd
Dziś dzień bez kłamstwa, a więc prosze Państwa - powodzenia!
27.03.2023, 3’

Stary, ale nie całkiem

Krzysztof Szubzda
27 marca Quentin Tarantino kończy 60 lat. W Hollywood to niewiele. Tom Cruise już dawno skończył 60 i wcale się nie zestarzał. O innych rocznicach, które się zestarzały lub nie, opowie Krzysztof Szubzda.
23.03.2023, 4’

OK jest OK

Krzysztof Szubzda
W ten czwartek mija 184. rocznica pierwszego oficjalnego użycia skrótu O.K. Więc byłoby bardzo nie-O.K. gdybyśmy tego nie odnotowali w "Latkach..."
22.03.2023, 3’

Bez wodolejstwa w Światowym Dniu Wody.

Filip Jaślar
Hymn na cześć dzisiejszego święta skomponował Jerzy Fryderyk Haendel, ale mamy też polską odpowiedź na to arcydzieło epoki Baroku. Garścią przemyśleń na temat wody w naszym życiu, a nawet wody w naszym organizmie podzielę się z Państwem w towarzystwie Jana Kobuszewskiego, Wiesława Michnikowskiego i Filharmoników Berlińskich.
21.03.2023, 3’

Dzień wiosny, lasu i pracy socjalnej

Łukasz Błąd
Dziś dzień wiosny, lasu i pracy socjalnej a to dobra okazja do tego żeby świętować Międzynarodowy Dzień Poezji i iść na wagary, ale dopiero po 9:00
20.03.2023, 3’

Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Łukasz Błąd
Szczęście to rzecz względna, bo jak tu je obchodzić gdy jest poniedziałek, a do tego poranek rozpoczęliśmy od oblania się spienionym mlekiem.
16.03.2023, 4’

Pierwszy długopis zgubiony w kosmosie

Krzysztof Szubzda
Człowiek od zawsze gubił długopisy. No może nie od zawsze, ale na pewno od czasu wynalezienia długopisu. I choć trudno je znaleźć, to wiemy, że gdzieś na pewno są. Ale gdzie się znajduje pierwszy długopis zagubiony w Kosmosie? W ten czwartek wypada 55 rocznica tego nieco zapomnianego wydarzenia..
15.03.2023, 3’

Dzień Walki z Chrapaniem

Filip Jaślar
Akurat w dzień łatwo walczyć z chrapaniem. O Nocach Walki z Chrapaniem, środkach zapobiegawczych, gotowych receptach na ciche noce opowiedzą Państwu Filip i jego skrzypce. Chrapanie przyczyniło się do ogromnego sukcesu popularnej piosenki z popularnego musicalu, który miał premierę 67 lat temu. „Przetańczę całą noc”. Powodów, przez które bohaterka będzie tańczyc zamiast spać, możemy się domyślać.
14.03.2023, 3’

Dzień języka estońskiego

Łukasz Błąd
13.03.2023, 4’

Wiosno, nadejdź

Filip Jaślar
Po spektakularmym sukcesie cyklonu Diethelm, który w ostatni weekend zapewnił nam szereg atrakcji z porywistym wiatrem i opadami wszystkiego co zna meteorologia włącznie, ośmielam się wystosować apel - Wiosno, nadejdź! 13 marca przypada Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Jakie umiejętności trzeba posiadać, żeby „przyciąć komara” na antenie radiowej? Jakie dolegliwości pomogły zamaskować drzemkę studentowi AWF-u na wykładach z filozofii? Zapraszam do posłuchania zanim Państwo zasną.
09.03.2023, 4’

Opłakany w skutkach pocałunek

Krzysztof Szubzda
Pocałunki na pożegnanie mogą skutkować spóźnieniem się na pociąg i innymi poważniejszymi problemami. 523 lata temu Pedro Alvares Cabral pocałował na pożegnanie swoją żonę i popłynął do Indii. Gdzie dopłynął i jak to się skończyło? O tym we czwartek 9 marca.
08.03.2023, 4’

O historii obchodów Dnia Kobiet

Filip Jaślar
Pierwsze spektakularne obchody święta przypadającego 8 marca przypadły w 1669 roku. Nie mniej ciekawie było później, z wręczaniem przodowniczkom pracy wieńców z papieru toaletowego włącznie. Warto również przyjrzeć się oprawie artystycznej tego święta. Pierwszy akcent z 1707 roku był niewątpliwie brawurowy. Życząc Paniom wszystkiego najlepszego, zapraszamy do wysłuchania tego odcinka cyklu „Latka lecą”. Panów też. Filip i jego skrzypce.
07.03.2023, 4’

Dzień płatków śniadaniowych

Łukasz Błąd
Dziś do śniadania obowiązkowo - płatki. A widzą Państwo, że powstały one dlatego, ze ich wynalazca rozgotował przez przypadek pszenicę? Potem spróbował tak z kukurydzą i tak został milionerem...
06.03.2023, 4’

Mrożonki górą

Krzysztof Szubzda
6 marca - czas na rocznicę mrożącą... może nie krew w żyłach, ale kurczaki w zamrażarce z pewnością.
02.03.2023, 4’

King Kong i aktorskie specjalizacje

Krzysztof Szubzda
2 marca mija 90 lat od pierwszego filmu o King Kongu. W roli tytułowej wystąpiła oczywiście kukła z gumy piankowej, lateksu i króliczego futra, ale partnerowała mu zupełnie żywa aktorka, która tak pięknie darła się ze strachu, że zgodnie uznano ją za pierwszą królową krzyku. O tej i innych specjalizacjach aktorskich już w czwartkowy Poranek opowie Krzysztof Szubzda.
01.03.2023, 4’

Fryderyka Chopina - reasumpcja

Filip Jaślar
Kto nam zabroni świętować urodziny tego wspaniałego kompozytora dwa razy w roku? Tym bardziej, że Fryderyk na pewno zasługuje na naszą uwagę częściej niż tylko 22 lutego. Dziś rozpoczął się marzec. Wyrazy szczególnej troski kierujemy do wszystkich właścicieli kotów. Trzymajcie się i bądźcie dzielni. Wyśpicie się w kwietniu. O wpływie bratnich Czech na rozwój kultury polskiej świadczy ważna premiera, która miała miejsce 1 marca 1794. Po szczegóły zapraszają Filip i jego skrzypce.
28.02.2023, 3’

Praktyczny prezent

Łukasz Błąd
W dobie inflacji z okazji przypadających dziś imienin Bourada, Chaliboga i Ludomira: można podarować solenizantowi paczkę makaronu, warzywa czy butelkę oleju silnikowego...
27.02.2023, 4’

Dzień misia polarnego

Łukasz Błąd
Dziś dzień misia polarnego, a miś to wiadomo - najlepszy przyjaciel malusińskich.
23.02.2023, 4’

Ogłoszenia drobne

Krzysztof Szubzda
Ogłoszenie drobne to – wbrew nazwie – naprawdę wielka rzecz, dlatego Krzysztof Szubzda zaprasza już w ten czwartek do świętowania 137. rocznicy opublikowania pierwszego na świecie ogłoszenia drobnego w brytyjskim „The Timesie”
22.02.2023, 4’

W rocznicę urodzin Fryderyka Chopina...

Filip Jaślar
... nie zapominamy o przypadającym dziś Dniu Braterstwa. Ech, gdyby Filipa nie wyrzucono z zuchów za złe zachowanie na zbiórkach, być może dziś byłby druchem. 22 lutego 1810 w Żelazowej Woli przyszedł na świat największy polski kompozytor i światowej klasy wirtuoz fortepianu Fryderyk Chopin. 22 lutego, albo 1 marca. Skąd te rozbieżności? Pewną koncepcją podzielą się z Państwem Filip i jego skrzypce.
21.02.2023, 3’

Narodowe święto Rihanny

Łukasz Błąd
Na Barbadosie dziś, z okazji wczorajszych urodzin - święto Rihanny. Na wyspie tej artystka ma status podobny do statusu Choina w Polsce. Może i Barbados dorobi się kiedyś konkursu rihannowskiego...
20.02.2023, 4’

Zacznijmy od bluesa

Filip Jaślar
Dziś przypada Dzień Kajdanek. Wystarczy odrobina sprytu, trochę zręczności i to święto możemy spędzić w bardzo miłym towarzystwie. 299 lat temu miała miejsce premiera opery Jerzego Fryderyka Haendla „Juliusz Cezar”. Wiemy dlaczego to dzieło wystawiane jest z sukcesami do dziś. 92 lata później świat po raz pierwszy usłyszał „Cyrulika Sewillskiego” Gioacchino Rossiniego. Premiera tej opery była klapą. Również wiemy dlaczego? Zapraszamy po szczegóły, Filip i jego skrzypce.
16.02.2023, 3’

Kichanie uregulowane

Krzysztof Szubzda
Dziś mija 1423-cia rocznica wydania dekretu papieskiego, który uregulował, co należy mówić, gdy ktoś kichnie. Ale wciąż nie wiemy, jak reagować na czknięcia, ziewnięcia i beknięcia. W oczekiwaniu na nowy dekret Krzysztof Szubzda przedstawia swoje propozycje.
15.02.2023, 4’

Co powiedzieć takiej środzie?

Filip Jaślar
Znalazła się pomiędzy dwoma ważnymi dniami - walentynkami i tłustym czwartkiem i została przez te święta przyćmiona. Ale skrywa tajemnicę. Otóż dziś przypada rocznica dnia, w którym świat po raz pierwszy usłyszał walca „Nad pięknym modrym Dunajem”. Premierowe wykonanie zostało przyjęte przez wiedeńską publiczność z umiarkowanym entuzjazmem. Dziś powiedzielibyśmy, że było klapą. A wszystko przez tekst napisany przez Karla Becka. Specjalnie dla Państwa przetłumaczyłem te nieudane strofy i z przyjemnością je zaśpiewałem. Oczywiście z towarzyszeniem moich skrzypiec. Zachęcam do posłuchania, Filip Jaślar
14.02.2023, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
13.02.2023, 4’

Beatryczynki, Toligniewinki, Emnildynki

Krzysztof Szubzda
13 stycznia - skromny dzień w cieniu Walentynek, w który też można by coś poświętować. Krzysztof Szubzda proponuje Beatryczynki, czyli święto szczęścia, Toligniewinki - dzień tulenia gniewu na ukochaną lub ukochanego oraz Emnildynki czyli... Walentynki niezłomne.
09.02.2023, 3’

Urodziny pewnego Baska

Krzysztof Szubzda
9 lutego urodziło się kilku słynnych, polskich uczonych, kilku artystów, sportowców i jeden słynny, polski... koń. Wiedzą już Państwo, kto będzie bohaterem czwartkowych "Latek..."?
08.02.2023, 4’

Horoskop na Dzień Służby Więziennej

Filip Jaślar
Jednym z największych sukcesów resocjalizacyjnych w historii jest przypadek wybitnego skrzypka Niccolo Paganiniego, który przez kilka lat korzystał z opieki pracowników włoskich ośrodków penitencjarnych. Takich sukcesów zawodowych życzymy wszystkim świętującym Dzień Służby Więziennej. 8-go lutego 120 roku na świat przyszedł grecki astrolog i twórca horoskopów Wettiusz Walens. Rocznicę jego urodzin uczcijmy zaglądając do jego wynalazku. Baran. Nie wszystko co zaplanowałeś na tę środę...
07.02.2023, 3’

Ach te skoki

Łukasz Błąd
Na szczęście w tym roku, dokładnie tego dnia, wzorem lat ubiegłych nie rozpoczynają się żadne Igrzyska. Na szczęście dla polskich skoczków, których forma jest daleka od olimpijskiej....
06.02.2023, 3’

Szybki karnawał

Łukasz Błąd
Doceńmy tych, którzy pozwalają nam bawić się do rana i pracują w pocie czoła, abyśmy porządnie się zrelaksowali i zresetowali - dziś Dzień Barmana
02.02.2023, 4’

Mokradła na sztandary

Krzysztof Szubzda
2. lutego to Światowy Dzień Mokradeł - święto słabo w Polsce świętowane, bo i same "mokradła" nie kojarzą się najlepiej. Ale już jedno źle brzmiące słowo na "M" udało nam się z polszczyzny wyrugować, więc nadszedł czas, by zawalczyć o lepszy wizerunek bagna.   
01.02.2023, 4’

Popłynęły pierwsze dźwięki

Filip Jaślar
1 lutego 1925 rozpoczęła pracę stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Jak brzmiały pierwsze słowa wysłane drogą radiową w polski eter? Kilka dni później stacja radionadawcza zaczęła regularną emisję serwisów informacyjnych, wiadomości sportowych, prognozy pogody i żartobliwych przysłów. Wszystko to zebrał dla Państwa Filip. Oczywiście w towarzystwie swoich skrzypiec.
31.01.2023, 3’

Dzień Iluzji

Łukasz Błąd
Jeszcze niedawno świętowaliśmy Nowy Rok, Trzech Króli i Dzień Babci, a tu już koniec miesiąca. Ale jest okazja do świętowania - magicznego, bo dziś Dzień Iluzji.
30.01.2023, 4’

Karnawałowy poniedziałek

Filip Jaślar
W ten niezbyt lubiany dzień tygodnia można, a nawet trzeba wejść tanecznym krokiem. Po biurze przemieszczajmy się dziś mrucząc: „wolny wolny szybki szybki”, albo krokiem walca. A wieczorem tańcząc na balu warto zamienić kilka słów z partnerką. Aby lepiej poznać tę osobę zachęcam do podjęcia rozmowy o ostatnim koncercie zespołu The Beatles, który odbył się na dachu wytwórni Apple Records w Londynie. Dziś przypada rocznica tego wydarzenia. Dlaczego Czwórka z Liverpoolu po dziesięciu latach zakończyła karierę? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w tym odcinku cyklu „Latka lecą”. Zapraszają Filip i jego skrzypce.
26.01.2023, 4’

Skok bez spadochronu

Krzysztof Szubzda
Dokładnie 51 lat temu padł rekord w najdłuższym skoku bez spadochronu. Pobiła go przypadkiem zwykła stewardessa. Krzysztof Szubzda też ma na koncie pewien przypadkowy rekord lotniczy i czekał kilka lat, aż się czwartek zbiegnie z 26 stycznia, żeby się móc nim pochwalić.
25.01.2023, 5’

W Dniu Sekretarki i Asystentki...

Filip Jaślar
... nie zapominamy o Asystentach i Sekretarzach, zwłaszcza w rocznicę postawienia przez Pierwszego Sekretarza słynnego pytania: „Pomożecie?” Panie Sekretarki opanowały do perfekcji trudną sztukę przewidywania kiedy szef jest, a kiedy go nie ma. A szef, jak to szef pojawia się i znika. 25 stycznia to rocznica urodzin brazylijskiego kompozytora i twórcy stylu bossa nova Antonio Carlosa Jobima. Z tej okazji „Dla sympatycznej panny Krysi z turnusu trzeciego ode mnie” zabrzmi zakopiańska wersja utworu „Girl from Ipanema”. Zapraszają Filip i jego skrzypce.
24.01.2023, 3’

Doskonały 24 stycznia

Łukasz Błąd
24 stycznia to doskonały dzień na awanse ...ponadto to Światowy Dzień Środków Przekazu - być może obchodzony też przez firmy kurierskie. To MIędzynarodowym Dzień Edukacji Narodowej i rocznica opatentowania puszki z piwem ...
23.01.2023, 4’

Historia kostki cukru

Krzysztof Szubzda
Na pomysł stworzenia cukru w kostkach wpadł w 1843 roku Czech Jakub Rad, dyrektor cukrowni w Dacicach. Chodziło o uszczęśliwienie żony, która skaleczyła się podczas rozłupywania wielkiej bryły słodyczy. Po kilku miesiacach prac podarował ukochanej pudełko różnokolorowych kostek, opatentował wynalazek i rozpoczął masową produkcję.
19.01.2023, 3’

Organy Hammonda

Krzysztof Szubzda
"Mija właśnie 89 lat, odkąd Laurens Hammond otrzymał patent na organy swego imienia (a dokładnie nazwiska). Oprócz organów miał na koncie prawie setkę innych wynalazków i... zięcia z Polski. Warto o tym pamiętać, bo bez hammonda ""Dziwny jest ten świat"" byłby jeszcze dziwniejszy, a ""Dziewczynie o perłowych włosach"" byłoby zupełnie... łyso. "
18.01.2023, 4’

Szczęśliwa środa

Filip Jaślar
Chciałem pomóc i muzyką wywołać opady śniegu. Udało się i to aż za bardzo. Wczorajszy paraliż Zakopianki, zasypane całe Podhale to moja wina. Muzyka ma ogromną moc, ale skutki zagrania kilku snieżnych melodii przerosły moje oczekiwania. 18 stycznia to Dzień Kubusia Puchatka. Piosenka o misiu może wywołać opady śniegu. Piękne tango z filmu „Trzy Kolory. Biały” też. Krótkim spotkaniem z Państwem zapewniłem śnieg na polskich stokach na całe ferie. Bardzo się cieszę i życzę miłych szusów. Niech to będzie Szczęśliwa Środa.
17.01.2023, 3’

Dzień Wszystkich Fajnych

Łukasz Błąd
Jak być fajnym? To jest bardzo ważne pytanie, na które trudno znaleźć odpowiedz, ale Łukasz Błąd podejmuje to wyzwanie, szczególnie, że podpowiedź przynosi mu kalendarz, bo 17 stycznia to również Dzień Pizzy
16.01.2023, 4’

Niebieski poniedziałek

Łukasz Błąd
Dziś według niektórych naukowców najgorszy dzień w roku - niebieski poniedziałek, ale nie przywiązujmy się do niego bo mamy do tego inne dni tego poniedziałku - 16 stycznia
12.01.2023, 3’

Co łączy wąż strażacki z malarstwem?

Krzysztof Szubzda
Dokładnie 110 lat temu 12 stycznia Józef Wissarionowicz Dżugaszwili po raz pierwszy podpisał się pseudonimem „Stalin”, czyli człowiek ze stali. Ale nie o tym będzie czwartkowe kalendarium człowieka z... Białegostoku.
11.01.2023, 4’

Zwierzenia wegetarianina w Dniu Wegetarian

Filip Jaślar
Pisząc te słowa nadal jestem wegetarianinem i tak będzie aż do śniadania. Świętując Dzień Wegetarian zaśpiewałem Państwu hymn, który w 1980 roku prezentował na scenie Kabaret „Tey”. Wtedy ludzie bywali wegetarianami z konieczności, dziś mają wybór. W tym odcinku cyklu „Latka lecą” opowiedziałem również o moich przygodach w galerii handlowej podczas sezonu przecen. Mam kilka sloganów reklamowych, które niestety nikomu nie są potrzebne. Zapraszamy - Filip i skrzypce.
10.01.2023, 4’

Dzień obniżania kosztów energii

Łukasz Błąd
Regulowanie grzejników z dokładnością do cm2, a także kontrola toalety - to tylko niektóre sposoby obniżania kosztów energii proponowane przez Łukasza Błąda
09.01.2023, 5’

Czy właśnie patrzysz na dzisiejszego jubilata?

Filip Jaślar
9 stycznia 2007 roku na zawsze zmienił nasz świat. Tego dnia odbyła się premiera iPhone’a i to wydarzenie rozpoczęło erę smartfonów. Jakich przyjemności i jakich emocji nie doświadczą młodzi ludzie, którzy nigdy nie będą szukali czynnego automatu telefonicznego i nie będą próbowali rozmienić banknotu na dwuzłotówki? Co jest bardziej potrzebne muzykowi - skrzypce, czy smartfon? Po co w ogóle zostały wynalezione smartfony? Te urządzenia na pewno mogą umilić nam czas podczas świętowania Międzynarodowego Dnia Sprzątania Biurka.
05.01.2023, 4’

Dzień bitej śmietany i 357

Krzysztof Szubzda
5 stycznia to nie jest jakiś zwyczajny dzień bitej śmietany. Chociaż też. 5 stycznia od zawsze wyznaczał nową jakość w kwestii golenia się!
04.01.2023, 3’

Pierwszą środę nowego roku polonezem czas zacząć

Filip Jaślar
Nasze nadzieje i oczekiwania dotyczące roku 2023 świetnie ilustruje enharmonia. Zapraszam do wysłuchania krótkiego wykładu na ten temat. 4 stycznia 1729 roku ukazał się pierwszy numer tygodnika „Nowiny Polskie”. Zajrzyjmy do tego numeru i przeczytajmy relację z zabawy sylwestrowej w Zakopanem, podczas której miało miejsce wydarzenie do tej pory niespotykane. Cuda, cuda ogłaszają „Nowiny Polskie”. Dużo uśmiechu w nowym roku życzą Państwu Filip i jego skrzypce.
03.01.2023, 3’

Świętowania ciąg dalszy

Łukasz Błąd
Jak przekonuje dziś Łukasz Błąd - niektórzy są dopiero w połowie świętowania sylwestra, który trtwa do 6 grudnia, czyli Trzech Króli.
02.01.2023, 4’

Dobrze, że mieliśmy Mundial

Krzysztof Szubzda
Wczoraj zaczął się Nowy Rok, a 190 lat temu zaczęła się pewna historia, której finałem był... finał w Katarze. Na pierwsze w tym roku "Latka..." zaprasza Krzysztof Szubzda.
29.12.2022, 4’

Piąty dzień świąt

Krzysztof Szubzda
28.12.2022, 3’

Czy świętować i dystrybuować?

Filip Jaślar
Przez nasz kraj przetacza się fala zachorowań na grypę, tymczasem dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pocałunku. Jak sobie poradzić? Czy beztrosko oddawać się tradycji, czy zachować uzasadnioną wstrzemięźliwość? 136 lat temu została opatentowana zmywarka do naczyń. Szkoda, że po świętach. Jak długo będziemy mogli korzystać z tego urządzenia bez wyrzutów sumienia i dlaczego muzyka Beethovena najlepiej sprawdza się podczas zmywania ręcznego? O tym opowiedzą Państwu Filip i jego skrzypce.
27.12.2022, 3’

Wesołych poŚwiąt

Łukasz Błąd
22.12.2022, 4’

Nastanie jasność

Krzysztof Szubzda
22. grudnia będzie już parę sekund dłuższy od najkrótszego, więc można sobie zaplanować dodatkowe zajęcia. Krzysztof Szubzda na przykład ubiera tego dnia choinkę – pełną nowych, zadziwiających symboli.
21.12.2022, 3’

W najkrótszym dniu roku

Filip Jaślar
21 grudnia to dzień przesilenia zimowego co znaczy, że gorzej już nie będzie. Coraz dłuższe dni dają nadzieję na szybki powrót wegetacji. Są takie osoby, które mimo przedświątecznego zamieszania pamiętają o swoich imieninach. Dzisiejszym solenizantom życzymy zdrowia i cierpliwości podczas rozplątywania lampek choinkowych. W przypadającą dziś rocznicę ślubu Eltona Johna zabrzmi współczesna wersja aforyzmu Tadeusza Boya - Żeleńskiego. Tymczasem zdrowych, pełnych wzruszeń i radości Świąt życzą Państwu Filip i jego skrzypce.
20.12.2022, 3’

Niekontrolowany wigilijny przesyt

Łukasz Błąd
Tylko cztery dni do wigilii, trwa więc szaleństwo spotkań wigilijnych, prób śpiewu kolęd, przygotowań ozdób wigilijnych i przyjmowania światełka betlejemskiego... Łukasz Błąd ostrzega przed tym, żeby za bardzo ze świętami nie przesadzić...
19.12.2022, 4’

Mundial Polaków

Łukasz Błąd
Skończyły się mistrzostwa Świata Piłki Nożnej w Katarze. To czas podsumowań. I tak można by powiedzieć, że Polska ma złoty medal i wygrała z Arabią Saudyjską, z którą Argentyna przegrała...
15.12.2022, 4’

Śluby z budowlami

Krzysztof Szubzda
190 lat temu urodził się Gustaw Eiffel – człowiek, który stworzył najpiękniejszą wieżę. Tak piękną, że w 2007 roku pewna Amerykanka postanowiła wieżę… poślubić. Jakie inne słynne budowle już stanęły na ślubnym kobiercu, a jakie jeszcze czekają na swoją miłość?
14.12.2022, 4’

Przepraszam, ale to jest Dzień Małpy

Filip Jaślar
Dziś nie będziemy składać życzeń osobom nieżyczliwym i złośliwym. Dziś mamy przyjrzeć się małpom, ciepło pomyśleć o tych człekokształtnych ssakach i nie wpadać w kompleksy. Czy redaktor Filip gra na skrzypcach z małpią zwinnością? Co można załatwić w urzędzie "na piękne oczy" Marcina Łukawskiego? Dlaczego w Toruniu nie ma śniegu? Na te i inne pytania odpowiedzą Wojciech Młynarski, Jan Kobuszewski, Filip i jego skrzypce.
13.12.2022, 3’

Światowy Dzień Skrzypiec

Łukasz Błąd
Dziś w hołdzie dla maestro Jaślara, bez pozwolenia, bez opłat ZAIKS Łukasz Błąd wykorzystał środowy jingiel ""Latek"". Dziś też imieniny Łucji, kiedyś dzień ten wyznaczał początek przygotowań do świąt, teraz to premiera nowego utworu Przyjaciół Pewnej Ryby wyznacza termin przygotowań...
12.12.2022, 3’

W rocznicę urodzin Jeremiego Przybory

Filip Jaślar
Na całej połaci śnieg, co utrudnia podróże, ale umożliwia zadumę nad ważnym problemem - czy dziś Jadwiga byłaby królem Polski? 12 grudnia był ważnym dniem, o czym chętnie zaświadczą Albrecht Kulawy i Karol Otyły. Tego dnia w hotelu „Trippoli Italia” we Florencji miały miejsce sensacyjne wydarzenia z Mona Lisą i happy endem. Nic jednak nie jest dziś istotniejsze od wspomnienia Jeremiego Przybory. Na naszą równinę, na każdą mieścinę, na tłoczek przed kinem, na ładną dziewczynę - śnieg.
08.12.2022, 3’

Krzysztof Szubzda winszuje...

Krzysztof Szubzda
...Metallice występu na Antarktydzie, po którym stali się pierwszym zespołem grającym na wszystkich kontynentach, ale żeby pan Hetfield i koledzy nie osiedli na laurach, podpowiada im inne niebanalne pomysły koncertowe.
07.12.2022, 3’

Marcisław sławi Marcina

Filip Jaślar
Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego na pokładach samolotów świętować będą reprezentacje Hiszpanii i Szwajcarii. Czy porażka Helwetów poprawiła humor polskim frankowiczom? Hiszpańska anegdota o Janie Himilsbachu na pewno ucieszy sympatyków podopiecznych Luisa Enrique. Uwielbiający Marcina Łukawskiego Marcisław zabiega o możliwość występu swojego idola na najważniejszych scenach operowych Europy - Covent Garden i Staatsoper Unter den Linden z recitalem „Od Lambady do Gounoda”. A deszcz ze śniegiem wciąż pada i pada...
06.12.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
05.12.2022, 3’

Międzynarodowy Dzień

Krzysztof Szubzda
Dziś 5. grudnia - Międzynarodowy Dzień... Gleby. W odróżnieniu od wczorajszej Barbórki i jutrzejszych Mikołajek na dzisiejszą okoliczność nie przewidziano żadnych rytuałów. Krzysztof Szubzda wypełnia tę pustkę, oddając hołd gleboznawcom śpie-wa-ją-co! - o czym kazał Państwa przestrzec, więc przestrzegamy. I zapraszamy.
01.12.2022, 4’

Banalne odejścia

Krzysztof Szubzda
1 grudnia odeszli od nas: francuski baloniarz-cyklista, radziecki bolszewik, angielski organista i król – też angielski. Każdy odszedł z tego świata dość…. banalnie powodu, więc warto posłuchać, jak się banalnie z tym światem nie rozstawać.
30.11.2022, 3’

O wpływie imienin na zjawiska sejsmiczne

Filip Jaślar
30 listopada 2004 roku na Podhalu miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 4,7 w skali Richtera. Tego samego dnia Jędrkowie i Jędrusie obchodzili imieniny. Przypadek? Nie sądzę. Wspomnienia z tamtego wieczoru przedstawi korespondent audycji „Latka lecą” z Rabki, pan Stasiek. Czy huczne imprezy urodzinowe mogą przenieść się ze Śląska na Księżyc? Zależy kto świętuje. Uprzejmie przypominamy również, że dzisiejszy solenizant Fryderyk Chopin na pewno ucieszy się z kremu do rąk.
29.11.2022, 3’

Dziś Andrzejki!

Łukasz Błąd
Dziś Tinder, kiedyż nasiona lnu, wosk i inne wróżby służyły dziewczynom do znajdowania drugiej połowy...
28.11.2022, 3’

Dzień podłości

Łukasz Błąd
Dzień podłości wypada tydzień po dniu życzliwości, ale dziś też wypada dzień pocałunku, który w przypadku całowania kochanków, kolegi męża, siostry żony czy nastoletniego potomstwa na oczach klasy mamy jednak do czynienia z podłością...
24.11.2022, 4’

Człowiek z liściem na głowie

Krzysztof Szubzda
Krzysztof Szubzda o człowieku, który wszedł do autobusu z liściem na głowie i o księciu, który wyszedł z kąpieli z włócznią w plecach, a także o mężczyźnie, który miał wszystko, a jednak ominęła go beatlemania i o kobiecie, która miała tylko metr dziesięć wzrostu i koślawe kolano, a na beatlemanię się załapała.
23.11.2022, 4’

To nie jest nasza wina...

Filip Jaślar
... ale warto przeprosić, dbając o dobre relacje kibiców z żonami. Mistrzostwa Świata dopiero się rozpoczęły, to idealny moment na przeprosiny i napisanie piosenki mundialowej. Anglicy mają nową piosenkę zagrzewającą swoją reprezentację, czas na naszą odpowiedź. Skoro za oknami przymrozki, szadź i opady (nierzadko śniegu), niech to będzie pieśń utrzymana w stylu świątecznych przebojów. Zapraszają Filip i skrzypce.
22.11.2022, 3’

Motyw przewodni: Polska- Meksyk

Łukasz Błąd
Dziś mecz Polska-Meksyk. Nie przypadkowa to data, bo tego dnia urodziło sie wielu wybitnych meksykańczyków, a nawet naukowiec, który, jako pierwszy opisał mecz piłki nożnej...
21.11.2022, 4’

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Filip Jaślar
Czy sukcesy reprezentacji Polski będą miały wpływ na kalendarz koncertowy Grupy MoCarta? Jesteśmy kibicami i chętnie obejrzymy mecz Orłów wspólnie z naszą publicznością. W Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień nieco inaczej wyglądają rozmowy w domu, pracy i na ulicy. Nawet tuż po stłuczce dwóch aut. Życzliwie możemy też opisać codzienne kłopoty naszego kraju. Łącząc pozdrowienia serdecznie zachęcamy do wysłuchania, Filip i skrzypce.
17.11.2022, 4’

Otwarcie kanałów

Krzysztof Szubzda
17-stego listopada 2 miesięcznica otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej, to też rocznica otwarcia Kanału Sueskiego... Czyli związek jest, a jaki dokładnie - o tym Krzysztof Szubzda
16.11.2022, 4’

Wieniawski czy Sandra?

Filip Jaślar
16 listopada przypada rocznica urodzin wybitnego francuskiego skrzypka, pedagoga i kompozytora Rodolphe Krutzera, twórcy etiud, które stały się ważną częścią dzieciństwa wielu muzyków. Szczegóły w studiu zainscenizowali Filip i jego skrzypce. Czasem trzeba przyznać się do pomyłki i oddać refleksji „komu przyznali tytuł magistra na Akademii Muzycznej?” Jak można pomylić Samanthę Fox i Sabrinę, albo Wieniawskiego i Sandrę? Można. Ale trzeba przeprosić. Na koniec kącik poezji Piotra Bałtroczyka w którym między innymi zabrzmiał wiersz laryngologiczny.
15.11.2022, 3’

Rzucamy tytoń!

Łukasz Błąd
530 lat mija dziś od pierwszego wzmiankowania o tytoniu przez Krzysztofa Kolumba, a nie równe 12 od zakazu palenia w miejscach publicznych.. a więc Łukasz Błąd zachęca do porzucenia nałogu.
14.11.2022, 3’

Polski Dzień Seniora

Łukasz Błąd
Dziś Polski Dzień Seniora, a to oznacza, że znaczna część młodzieży może próbować składać nam życzenia, bo dla nich osoba, która nie zna pokemonów to dinozaur. Proszę uważać i ostrzec latorość przed takim zamiarem!
10.11.2022, 3’

Ostatni dzień podległości.

Krzysztof Szubzda
Jutro 11 listopada, a więc Dzień Niepodległości, a więc 10 listopada 10918 był ostatnim dniem podległości, a ostatnie dni to nie byle co...
09.11.2022, 5’

Środa ze sztuczką

Filip Jaślar
Tym razem Filip i jego skrzypce zaprezentowali iście cyrkowy numer. Trudny, niebezpieczny i szalenie widowiskowy, co akurat w radiu nie ma większego znaczenia. Przetrwanie listopada też może być nie lada wyczynem, zwłaszcza gdy doświadczymy wszystkich zjawisk meteorologicznych składających się z samych spółgłosek. Złota myśl Hanki Bielickiej i krótki wykład z fizyki również spróbują wprawić Państwa w dobry nastrój.
08.11.2022, 3’

Zdrowe jedzenie i gotowanie

Łukasz Błąd
Proszę Państwa, proszę się zastanowić się co mają państwo dziś na talerzu, skąd pochodzi to jedzenie i czy aby na pewnoi jest zdrowe, ponieważ dziś Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
07.11.2022, 4’

Dzień Inuity

Krzysztof Szubzda
Z nazywaniem ludów zamieszkujących najzimniejsze tereny naszej ziemi nie jest łatwo, bo dle jednych Inuita to słowo zasadne, a dla innych obraźliwe, ale nie tylko Inuici mają problem z nazewnictwem...
03.11.2022, 3’

Urodziny Godzilli

Krzysztof Szubzda
Dziś 68 urodziny obchodzi japoński potwór Godzilla. Najlepsza - była ta pierwsza, z lat 50. Potem to już nie to. Ale co tu zaśpiewać Godzilli? A tu Państwa Krzysztof Szubzda zaskoczy - bo można zaśpiewać Sto lat w wersji japońskiej...
02.11.2022, 4’

No i przyszedł. Listopad...

Filip Jaślar
Czy to ten otulony mgłami miesiąc, dokazujący dżdżami i umilający nam czas silnymi wiatrami i przymrozkami jest odpowiedzialny za wyjazd Fryderyka Chopina z Polski? Które miasto powinno być polską stolicą listopada, a kto jest jej logo?O tym opowiedzą Państwu Filip Jaślar i jego skrzypce. Ponieważ ta środa to dzień zaduszny, który zbiegł się z imieninami Bohdana, wspomnimy wspaniałego Bohdana Smolenia. Duetem z Jego udziałem.
31.10.2022, 3’

Latka lecą, a Dziady nadchodzą

Filip Jaślar
Według wierzeń ludowych 31-go października wieczorem dusze zmarłych odwiedzą swoich krewnych. Czy Filip może liczyć na spirytystyczne spotkanie ze swoim szefem - Wolfgangiem Amadeuszem? Panowie nie są krewnymi, więc pewnie nie. Ale czy na pewno Wolfgang nie jest przodkiem pana skrzypka? A kto nie będzie uczestniczył w obrzędach Dziadów może udać się na halloweenowy bal. O tym za co strasznego się przebrać doradzą Filip i jego skrzypce. W tym roku wybór rzeczy strasznych jest szczególnie bogaty. Mimo to życzymy Państwu spokojnego poniedziałku.
27.10.2022, 4’

300 dzień roku

Krzysztof Szubzda
Dziś w Grecji dzień flagi, a w greckim parlamencie zasiada 300 posłów. Warto o tym wspomnieć, bo nie ma to ze sobą żadnego związku, za to śmierć repasaczki z wynalezieniem nylonu już jak najbardziej...
26.10.2022, 4’

O ustawach wymagających cierpliwości

Filip Jaślar
26 października 1982 Sejm wprowadził ustawę antyalkoholową. Jakie zasady panowały wówczas w wyspecjalizowanych placówkach handlowych sprzedających napoje z procentami? Czy premiera operetki „Wiedeńska krew” Johanna Straussa miała wpływ na sprzedaż kaszanki? Między innymi o tym opowiedzą Państwu Filip i jego skrzypce. Spotkanie, niczym jesienną mgłą, otulone będzie poezją Marcina Łukawskiego.
25.10.2022, 3’

Dzień szewca

Łukasz Błąd
Dziś obchodzimy dzień szewca i światowy dzień makaronu, a więc o szewcu nawijać makaron na uszy można dzię beskarnie cały dzień...
24.10.2022, 4’

Ostatni lot Concorde'a

Krzysztof Szubzda
Równo 19 lat temu odbył się ostatni lot samolotu naddźwiękowego Concorde'a. Nie był to jednak zbyt ekologiczny transport, ekologiczna jest przejażdżka rowerem, bieg, a najbardziej teleportacja...
20.10.2022, 4’

Dzień Statystyki

Krzysztof Szubzda
Statystycznie bardziej niebezpieczne niż rekin są świnia, kokos i automat do przekąsek... Można powiedzieć statystyka królową nauk!
19.10.2022, 3’

Niech żyje godność!

Filip Jaślar
19 października pan Filip i jego skrzypce radzą jak zachować godność w trudnych sytuacjach? Nareszcie okaże się kto mówi do pana skrzypka per „wujku” i dlaczego? W tym odcinku cyklu „Latka lecą” po raz pierwszy na antenie Radia 357 zabrzmi popularny przebój muzyki bankietowo - weselnej. A to wszystko powolutku, bez pośpiechu, słowem z godnością.
18.10.2022, 3’

Życzenia w dobie inflacji

Łukasz Błąd
W dobie inflacji już nie myślimy o prezentach imieninowych, za to w życzeniach pojawiają się wątki polityczne i bieżące. No ale przynajmniej Robert Lewandowski nie strzela goli dla nagród i złotych piłek...
17.10.2022, 3’

Hyzio Dyzio i Zyzio

Łukasz Błąd
85 lat temu na pasku gazety po raz pierwszy ukazały się imiona siostrzeńców Kaczora Donalda - Hyzia, Dyzia i Zyzia. Dziś również dzień sprzedaży bezpośredniej, takze dziś domokrążców nie spotkamy.
13.10.2022, 3’

Delfin do wojska

Krzysztof Szubzda
35 lat temu wojsko amerykańskie po raz pierwszy użyło delfinów bojowych, bo jak z historii polski wiemy - zwież w wojsku to podstawa. Oprócz niedźwiedzi, wojsku zdarzało się testować rownież nietoperze bombowce, a nawet myszoskoczki...
12.10.2022, 4’

Delfin do wojska

Filip Jaślar
35 lat temu wojsko amerykańskie po raz pierwszy użyło delfnów bojowych, bo jak z historii polski wiemy - zwież w wojsku to podstawa. Oprócz niedzwiedzi, wojsku zdażało się testować rówież nietoperze bombowce, a nawet myszoskoczki...
11.10.2022, 3’

Dziewczyna czy kobieta?

Łukasz Błąd
Jak podaje Słownik Języka Polskiego: dziewczyna to młoda kobieta, czyli każda, więc autor "Latek" radzi dziś wszystkim mężczyzną składać życzenia wszelkim dziewczynom bez wchodzenia w dyskusje...
10.10.2022, 3’

Konkurs Wieniawskiego nie dla każdego skrzypka

Filip Jaślar
Rozpoczął się XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. To wydarzenie z uwagą śledzą muzycy na całym świecie, ponieważ zwycięstwo w tym konkursie otwiera drzwi do międzynarodowej kariery. Jednak w szranki mogą stawać tylko młodzi muzycy. W trosce o starszych skrzypków wprowadzono limit wieku dla uczestników, na co przez chwilę zżymał się Filip.
06.10.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
05.10.2022, 3’

Skrzypek z lasu

Filip Jaślar
Szukał, pytał, błądził, aż w końcu się poddał i usiadł pod dębem i tam zagrał i opowiedział jak tam Latka Lecą...
04.10.2022, 4’

Pamiętajmy o legitymacjach

Łukasz Błąd
Kanarzy zbierają żniwo niepodbitych legitymacji, bo już 4 października... Do tego mija rok od globalnej awarii miediów społecznościowych
03.10.2022, 4’

Elvis Presley po raz pierwszy na scenie

Krzysztof Szubzda
77 lat temu Elvis Presley po raz pierwszy wystąpił na scenie, na konkursie piosenki dziecięcej, miał wówcza 10 lat… Krzysztof Szubzda wspomina również swoje dziecięce zmagania konkursowe, a były one iście imponujące…
29.09.2022, 3’

Dzień kawy

Krzysztof Szubzda
Dziś dzień kawy, napoju który ma bardzo dużo odmian i którego koneserzy lubują się w przetrawionych przez zwierzęta ziarnach, za które trzeba słono zapłacić... o czym dowiedział się na własnej skórze Krzysztof Szubzda.
28.09.2022, 3’

Jesień daje nadzieję

Filip Jaślar
Nie narzekajmy na jesień, ponieważ ma ona szereg pięknych cech, o których lato może tylko pomarzyć. Potwierdza to między innymi twórczość Antonio Vivaldiego. 10 lat temu w Polsce żyło o pół miliona osób więcej. Tegoroczna jesień ma szansę odwrócić ten niekorzystny trend. Niech no tylko zaczną się zapowiadane wyłączenia prądu...
27.09.2022, 3’

Sylabizowanie niezwykłych imion

Łukasz Błąd
Dziś imieniny obchodzą szczęśliwcy noszący tak niezwykłe imiona, jak Amadeusz, Mirabella i Eleazar. Świętują oni razem z obroną terytorialną i Fordem T
26.09.2022, 3’

Od metra świąt

Łukasz Błąd
Łukasz Błąd o tym czy warto czy nie warto było oglądać mecz polska-walia. Dziś święto aptekarzy, murarzy, światowy dzień antykoncepcji, królika i języków opcych. Tylko jak te wszystkie święta i dni połączyć?
22.09.2022, 4’

Dzień bez samochodu

Krzysztof Szubzda
Mania opaskowania. Dziś dzień bez samochodu, z tej okazji zakładamy zieloną opaskę na lewy nadgarstek, tylko nie można pomylić ani ręki ani koloru, bo można niechcący wyrazić świadomość z okazji innego dnia...
21.09.2022, 3’

Koniec lata to nie koniec świata

Filip Jaślar
Filip Jaślar: „Mimozami jesień się zaczyna”, a czym kończy się lato? Festiwalem muzyki współczesnej Warszawska Jesień. Tam kompozytorzy nowej muzyki używają nowych środków wyrazu i poszerzają instrumentarium. A skąd czerpać pozytywną energię na czas niezbyt pozytywnej pogody? Podpowiadają Stefan Żeromski i Leonard Cohen.
20.09.2022, 3’

Ogólnopolski dzień przedszkola

Łukasz Błąd
O ogólnopolskim dniu przedszkolaka, leżakowaniu w pracy i bolesnych wspomnieniach, które stały się rodzinnymi anegdotami autora "Latek"
19.09.2022, 4’

Filip Jaślar o dniu dzikiej flory, fauny i naturalnych siedlisk

Filip Jaślar
15.09.2022, 3’

O 103. rocznicy pierwszego użycia czołgu

Krzysztof Szubzda
Czy widzą Państwo, że pierwszy czołg był traktorem z gąsiennicami i lufą?
14.09.2022, 4’

Wypalenie zawodowe

Filip Jaślar
Filip Jaślar o dniu walki z wypaleniem zawodowym
13.09.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
12.09.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
08.09.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
07.09.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
06.09.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
05.09.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
01.09.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
31.08.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
30.08.2022, 3’

Latko leci

Łukasz Błąd
29.08.2022, 4’

Latko leci

Filip Jaślar
25.08.2022, 3’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
24.08.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
23.08.2022, 3’

Latko leci

Łukasz Błąd
22.08.2022, 4’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
18.08.2022, 3’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
17.08.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
16.08.2022, 3’

Latko leci

Łukasz Błąd
15.08.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
11.08.2022, 4’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
09.08.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
08.08.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
04.08.2022, 3’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
03.08.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
02.08.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
01.08.2022, 3’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
28.07.2022, 4’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
27.07.2022, 4’

Latko leci

Filip Jaślar
26.07.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
25.07.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
21.07.2022, 3’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
20.07.2022, 5’

Latko leci

Filip Jaślar
19.07.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
18.07.2022, 4’

Latko leci

Filip Jaślar
14.07.2022, 4’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
13.07.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
12.07.2022, 4’

Latko leci...

Łukasz Błąd
11.07.2022, 4’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
07.07.2022, 4’

Latko leci...

Krzysztof Szubzda
06.07.2022, 3’

Latko leci...

Filip Jaślar
05.07.2022, 3’

Latko leci...

Łukasz Błąd
04.07.2022, 4’

Latko leci...

Łukasz Błąd
30.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
29.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
28.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
27.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
23.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
22.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
21.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
20.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
16.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
15.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
14.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
13.06.2022, 2’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
09.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
08.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
07.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
06.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
02.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
01.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
31.05.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
30.05.2022, 3’

Kartka z Kanarów

Krzysztof Szubzda
26.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
25.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
24.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
23.05.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
19.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
18.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
17.05.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
16.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
12.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
11.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
10.05.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
09.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
05.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
04.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
02.05.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
28.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
27.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
26.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
25.04.2022, 3’

Kartka z kalendatza

Filip Jaślar
21.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
20.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
19.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
18.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
14.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
13.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
12.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
11.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
07.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
06.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
05.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
04.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
31.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
30.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
29.03.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
28.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
24.03.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
23.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
22.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
21.03.2022, 5’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
17.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
16.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
15.03.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
14.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
doładowanie ...