Idź do treści
latka@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Łukasz Błąd, Krzysztof Szubzda, Filip Jaślar,

Latka lecą...

Cykl przygotowują Łukasz Błąd, Filip Jaślar i Krzysztof Szubzda. Na antenie Radia 357 od poniedziałku do czwartku około godz. 8:50.
02.02.2023, 4’

Mokradła na sztandary

Krzysztof Szubzda
2. lutego to Światowy Dzień Mokradeł - święto słabo w Polsce świętowane, bo i same "mokradła" nie kojarzą się najlepiej. Ale już jedno źle brzmiące słowo na "M" udało nam się z polszczyzny wyrugować, więc nadszedł czas, by zawalczyć o lepszy wizerunek bagna.   
01.02.2023, 4’

Popłynęły pierwsze dźwięki

Filip Jaślar
1 lutego 1925 rozpoczęła pracę stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Jak brzmiały pierwsze słowa wysłane drogą radiową w polski eter? Kilka dni później stacja radionadawcza zaczęła regularną emisję serwisów informacyjnych, wiadomości sportowych, prognozy pogody i żartobliwych przysłów. Wszystko to zebrał dla Państwa Filip. Oczywiście w towarzystwie swoich skrzypiec.
31.01.2023, 3’

Dzień Iluzji

Łukasz Błąd
Jeszcze niedawno świętowaliśmy Nowy Rok, Trzech Króli i Dzień Babci, a tu już koniec miesiąca. Ale jest okazja do świętowania - magicznego, bo dziś Dzień Iluzji.
30.01.2023, 4’

Karnawałowy poniedziałek

Filip Jaślar
W ten niezbyt lubiany dzień tygodnia można, a nawet trzeba wejść tanecznym krokiem. Po biurze przemieszczajmy się dziś mrucząc: „wolny wolny szybki szybki”, albo krokiem walca. A wieczorem tańcząc na balu warto zamienić kilka słów z partnerką. Aby lepiej poznać tę osobę zachęcam do podjęcia rozmowy o ostatnim koncercie zespołu The Beatles, który odbył się na dachu wytwórni Apple Records w Londynie. Dziś przypada rocznica tego wydarzenia. Dlaczego Czwórka z Liverpoolu po dziesięciu latach zakończyła karierę? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w tym odcinku cyklu „Latka lecą”. Zapraszają Filip i jego skrzypce.
26.01.2023, 4’

Skok bez spadochronu

Krzysztof Szubzda
Dokładnie 51 lat temu padł rekord w najdłuższym skoku bez spadochronu. Pobiła go przypadkiem zwykła stewardessa. Krzysztof Szubzda też ma na koncie pewien przypadkowy rekord lotniczy i czekał kilka lat, aż się czwartek zbiegnie z 26 stycznia, żeby się móc nim pochwalić.
25.01.2023, 5’

W Dniu Sekretarki i Asystentki...

Filip Jaślar
... nie zapominamy o Asystentach i Sekretarzach, zwłaszcza w rocznicę postawienia przez Pierwszego Sekretarza słynnego pytania: „Pomożecie?” Panie Sekretarki opanowały do perfekcji trudną sztukę przewidywania kiedy szef jest, a kiedy go nie ma. A szef, jak to szef pojawia się i znika. 25 stycznia to rocznica urodzin brazylijskiego kompozytora i twórcy stylu bossa nova Antonio Carlosa Jobima. Z tej okazji „Dla sympatycznej panny Krysi z turnusu trzeciego ode mnie” zabrzmi zakopiańska wersja utworu „Girl from Ipanema”. Zapraszają Filip i jego skrzypce.
24.01.2023, 3’

Doskonały 24 stycznia

Łukasz Błąd
24 stycznia to doskonały dzień na awanse ...ponadto to Światowy Dzień Środków Przekazu - być może obchodzony też przez firmy kurierskie. To MIędzynarodowym Dzień Edukacji Narodowej i rocznica opatentowania puszki z piwem ...
23.01.2023, 4’

Historia kostki cukru

Krzysztof Szubzda
Na pomysł stworzenia cukru w kostkach wpadł w 1843 roku Czech Jakub Rad, dyrektor cukrowni w Dacicach. Chodziło o uszczęśliwienie żony, która skaleczyła się podczas rozłupywania wielkiej bryły słodyczy. Po kilku miesiacach prac podarował ukochanej pudełko różnokolorowych kostek, opatentował wynalazek i rozpoczął masową produkcję.
19.01.2023, 3’

Organy Hammonda

Krzysztof Szubzda
"Mija właśnie 89 lat, odkąd Laurens Hammond otrzymał patent na organy swego imienia (a dokładnie nazwiska). Oprócz organów miał na koncie prawie setkę innych wynalazków i... zięcia z Polski. Warto o tym pamiętać, bo bez hammonda ""Dziwny jest ten świat"" byłby jeszcze dziwniejszy, a ""Dziewczynie o perłowych włosach"" byłoby zupełnie... łyso. "
18.01.2023, 4’

Szczęśliwa środa

Filip Jaślar
Chciałem pomóc i muzyką wywołać opady śniegu. Udało się i to aż za bardzo. Wczorajszy paraliż Zakopianki, zasypane całe Podhale to moja wina. Muzyka ma ogromną moc, ale skutki zagrania kilku snieżnych melodii przerosły moje oczekiwania. 18 stycznia to Dzień Kubusia Puchatka. Piosenka o misiu może wywołać opady śniegu. Piękne tango z filmu „Trzy Kolory. Biały” też. Krótkim spotkaniem z Państwem zapewniłem śnieg na polskich stokach na całe ferie. Bardzo się cieszę i życzę miłych szusów. Niech to będzie Szczęśliwa Środa.
17.01.2023, 3’

Dzień Wszystkich Fajnych

Łukasz Błąd
Jak być fajnym? To jest bardzo ważne pytanie, na które trudno znaleźć odpowiedz, ale Łukasz Błąd podejmuje to wyzwanie, szczególnie, że podpowiedź przynosi mu kalendarz, bo 17 stycznia to również Dzień Pizzy
16.01.2023, 4’

Niebieski poniedziałek

Łukasz Błąd
Dziś według niektórych naukowców najgorszy dzień w roku - niebieski poniedziałek, ale nie przywiązujmy się do niego bo mamy do tego inne dni tego poniedziałku - 16 stycznia
12.01.2023, 3’

Co łączy wąż strażacki z malarstwem?

Krzysztof Szubzda
Dokładnie 110 lat temu 12 stycznia Józef Wissarionowicz Dżugaszwili po raz pierwszy podpisał się pseudonimem „Stalin”, czyli człowiek ze stali. Ale nie o tym będzie czwartkowe kalendarium człowieka z... Białegostoku.
11.01.2023, 4’

Zwierzenia wegetarianina w Dniu Wegetarian

Filip Jaślar
Pisząc te słowa nadal jestem wegetarianinem i tak będzie aż do śniadania. Świętując Dzień Wegetarian zaśpiewałem Państwu hymn, który w 1980 roku prezentował na scenie Kabaret „Tey”. Wtedy ludzie bywali wegetarianami z konieczności, dziś mają wybór. W tym odcinku cyklu „Latka lecą” opowiedziałem również o moich przygodach w galerii handlowej podczas sezonu przecen. Mam kilka sloganów reklamowych, które niestety nikomu nie są potrzebne. Zapraszamy - Filip i skrzypce.
10.01.2023, 4’

Dzień obniżania kosztów energii

Łukasz Błąd
Regulowanie grzejników z dokładnością do cm2, a także kontrola toalety - to tylko niektóre sposoby obniżania kosztów energii proponowane przez Łukasza Błąda
09.01.2023, 5’

Czy właśnie patrzysz na dzisiejszego jubilata?

Filip Jaślar
9 stycznia 2007 roku na zawsze zmienił nasz świat. Tego dnia odbyła się premiera iPhone’a i to wydarzenie rozpoczęło erę smartfonów. Jakich przyjemności i jakich emocji nie doświadczą młodzi ludzie, którzy nigdy nie będą szukali czynnego automatu telefonicznego i nie będą próbowali rozmienić banknotu na dwuzłotówki? Co jest bardziej potrzebne muzykowi - skrzypce, czy smartfon? Po co w ogóle zostały wynalezione smartfony? Te urządzenia na pewno mogą umilić nam czas podczas świętowania Międzynarodowego Dnia Sprzątania Biurka.
05.01.2023, 4’

Dzień bitej śmietany i 357

Krzysztof Szubzda
5 stycznia to nie jest jakiś zwyczajny dzień bitej śmietany. Chociaż też. 5 stycznia od zawsze wyznaczał nową jakość w kwestii golenia się!
04.01.2023, 3’

Pierwszą środę nowego roku polonezem czas zacząć

Filip Jaślar
Nasze nadzieje i oczekiwania dotyczące roku 2023 świetnie ilustruje enharmonia. Zapraszam do wysłuchania krótkiego wykładu na ten temat. 4 stycznia 1729 roku ukazał się pierwszy numer tygodnika „Nowiny Polskie”. Zajrzyjmy do tego numeru i przeczytajmy relację z zabawy sylwestrowej w Zakopanem, podczas której miało miejsce wydarzenie do tej pory niespotykane. Cuda, cuda ogłaszają „Nowiny Polskie”. Dużo uśmiechu w nowym roku życzą Państwu Filip i jego skrzypce.
03.01.2023, 3’

Świętowania ciąg dalszy

Łukasz Błąd
Jak przekonuje dziś Łukasz Błąd - niektórzy są dopiero w połowie świętowania sylwestra, który trtwa do 6 grudnia, czyli Trzech Króli.
02.01.2023, 4’

Dobrze, że mieliśmy Mundial

Krzysztof Szubzda
Wczoraj zaczął się Nowy Rok, a 190 lat temu zaczęła się pewna historia, której finałem był... finał w Katarze. Na pierwsze w tym roku "Latka..." zaprasza Krzysztof Szubzda.
29.12.2022, 4’

Piąty dzień świąt

Krzysztof Szubzda
28.12.2022, 3’

Czy świętować i dystrybuować?

Filip Jaślar
Przez nasz kraj przetacza się fala zachorowań na grypę, tymczasem dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pocałunku. Jak sobie poradzić? Czy beztrosko oddawać się tradycji, czy zachować uzasadnioną wstrzemięźliwość? 136 lat temu została opatentowana zmywarka do naczyń. Szkoda, że po świętach. Jak długo będziemy mogli korzystać z tego urządzenia bez wyrzutów sumienia i dlaczego muzyka Beethovena najlepiej sprawdza się podczas zmywania ręcznego? O tym opowiedzą Państwu Filip i jego skrzypce.
27.12.2022, 3’

Wesołych poŚwiąt

Łukasz Błąd
22.12.2022, 4’

Nastanie jasność

Krzysztof Szubzda
22. grudnia będzie już parę sekund dłuższy od najkrótszego, więc można sobie zaplanować dodatkowe zajęcia. Krzysztof Szubzda na przykład ubiera tego dnia choinkę – pełną nowych, zadziwiających symboli.
21.12.2022, 3’

W najkrótszym dniu roku

Filip Jaślar
21 grudnia to dzień przesilenia zimowego co znaczy, że gorzej już nie będzie. Coraz dłuższe dni dają nadzieję na szybki powrót wegetacji. Są takie osoby, które mimo przedświątecznego zamieszania pamiętają o swoich imieninach. Dzisiejszym solenizantom życzymy zdrowia i cierpliwości podczas rozplątywania lampek choinkowych. W przypadającą dziś rocznicę ślubu Eltona Johna zabrzmi współczesna wersja aforyzmu Tadeusza Boya - Żeleńskiego. Tymczasem zdrowych, pełnych wzruszeń i radości Świąt życzą Państwu Filip i jego skrzypce.
20.12.2022, 3’

Niekontrolowany wigilijny przesyt

Łukasz Błąd
Tylko cztery dni do wigilii, trwa więc szaleństwo spotkań wigilijnych, prób śpiewu kolęd, przygotowań ozdób wigilijnych i przyjmowania światełka betlejemskiego... Łukasz Błąd ostrzega przed tym, żeby za bardzo ze świętami nie przesadzić...
19.12.2022, 4’

Mundial Polaków

Łukasz Błąd
Skończyły się mistrzostwa Świata Piłki Nożnej w Katarze. To czas podsumowań. I tak można by powiedzieć, że Polska ma złoty medal i wygrała z Arabią Saudyjską, z którą Argentyna przegrała...
15.12.2022, 4’

Śluby z budowlami

Krzysztof Szubzda
190 lat temu urodził się Gustaw Eiffel – człowiek, który stworzył najpiękniejszą wieżę. Tak piękną, że w 2007 roku pewna Amerykanka postanowiła wieżę… poślubić. Jakie inne słynne budowle już stanęły na ślubnym kobiercu, a jakie jeszcze czekają na swoją miłość?
14.12.2022, 4’

Przepraszam, ale to jest Dzień Małpy

Filip Jaślar
Dziś nie będziemy składać życzeń osobom nieżyczliwym i złośliwym. Dziś mamy przyjrzeć się małpom, ciepło pomyśleć o tych człekokształtnych ssakach i nie wpadać w kompleksy. Czy redaktor Filip gra na skrzypcach z małpią zwinnością? Co można załatwić w urzędzie "na piękne oczy" Marcina Łukawskiego? Dlaczego w Toruniu nie ma śniegu? Na te i inne pytania odpowiedzą Wojciech Młynarski, Jan Kobuszewski, Filip i jego skrzypce.
13.12.2022, 3’

Światowy Dzień Skrzypiec

Łukasz Błąd
Dziś w hołdzie dla maestro Jaślara, bez pozwolenia, bez opłat ZAIKS Łukasz Błąd wykorzystał środowy jingiel ""Latek"". Dziś też imieniny Łucji, kiedyś dzień ten wyznaczał początek przygotowań do świąt, teraz to premiera nowego utworu Przyjaciół Pewnej Ryby wyznacza termin przygotowań...
12.12.2022, 3’

W rocznicę urodzin Jeremiego Przybory

Filip Jaślar
Na całej połaci śnieg, co utrudnia podróże, ale umożliwia zadumę nad ważnym problemem - czy dziś Jadwiga byłaby królem Polski? 12 grudnia był ważnym dniem, o czym chętnie zaświadczą Albrecht Kulawy i Karol Otyły. Tego dnia w hotelu „Trippoli Italia” we Florencji miały miejsce sensacyjne wydarzenia z Mona Lisą i happy endem. Nic jednak nie jest dziś istotniejsze od wspomnienia Jeremiego Przybory. Na naszą równinę, na każdą mieścinę, na tłoczek przed kinem, na ładną dziewczynę - śnieg.
08.12.2022, 3’

Krzysztof Szubzda winszuje...

Krzysztof Szubzda
...Metallice występu na Antarktydzie, po którym stali się pierwszym zespołem grającym na wszystkich kontynentach, ale żeby pan Hetfield i koledzy nie osiedli na laurach, podpowiada im inne niebanalne pomysły koncertowe.
07.12.2022, 3’

Marcisław sławi Marcina

Filip Jaślar
Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego na pokładach samolotów świętować będą reprezentacje Hiszpanii i Szwajcarii. Czy porażka Helwetów poprawiła humor polskim frankowiczom? Hiszpańska anegdota o Janie Himilsbachu na pewno ucieszy sympatyków podopiecznych Luisa Enrique. Uwielbiający Marcina Łukawskiego Marcisław zabiega o możliwość występu swojego idola na najważniejszych scenach operowych Europy - Covent Garden i Staatsoper Unter den Linden z recitalem „Od Lambady do Gounoda”. A deszcz ze śniegiem wciąż pada i pada...
06.12.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
05.12.2022, 3’

Międzynarodowy Dzień

Krzysztof Szubzda
Dziś 5. grudnia - Międzynarodowy Dzień... Gleby. W odróżnieniu od wczorajszej Barbórki i jutrzejszych Mikołajek na dzisiejszą okoliczność nie przewidziano żadnych rytuałów. Krzysztof Szubzda wypełnia tę pustkę, oddając hołd gleboznawcom śpie-wa-ją-co! - o czym kazał Państwa przestrzec, więc przestrzegamy. I zapraszamy.
01.12.2022, 4’

Banalne odejścia

Krzysztof Szubzda
1 grudnia odeszli od nas: francuski baloniarz-cyklista, radziecki bolszewik, angielski organista i król – też angielski. Każdy odszedł z tego świata dość…. banalnie powodu, więc warto posłuchać, jak się banalnie z tym światem nie rozstawać.
30.11.2022, 3’

O wpływie imienin na zjawiska sejsmiczne

Filip Jaślar
30 listopada 2004 roku na Podhalu miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 4,7 w skali Richtera. Tego samego dnia Jędrkowie i Jędrusie obchodzili imieniny. Przypadek? Nie sądzę. Wspomnienia z tamtego wieczoru przedstawi korespondent audycji „Latka lecą” z Rabki, pan Stasiek. Czy huczne imprezy urodzinowe mogą przenieść się ze Śląska na Księżyc? Zależy kto świętuje. Uprzejmie przypominamy również, że dzisiejszy solenizant Fryderyk Chopin na pewno ucieszy się z kremu do rąk.
29.11.2022, 3’

Dziś Andrzejki!

Łukasz Błąd
Dziś Tinder, kiedyż nasiona lnu, wosk i inne wróżby służyły dziewczynom do znajdowania drugiej połowy...
28.11.2022, 3’

Dzień podłości

Łukasz Błąd
Dzień podłości wypada tydzień po dniu życzliwości, ale dziś też wypada dzień pocałunku, który w przypadku całowania kochanków, kolegi męża, siostry żony czy nastoletniego potomstwa na oczach klasy mamy jednak do czynienia z podłością...
24.11.2022, 4’

Człowiek z liściem na głowie

Krzysztof Szubzda
Krzysztof Szubzda o człowieku, który wszedł do autobusu z liściem na głowie i o księciu, który wyszedł z kąpieli z włócznią w plecach, a także o mężczyźnie, który miał wszystko, a jednak ominęła go beatlemania i o kobiecie, która miała tylko metr dziesięć wzrostu i koślawe kolano, a na beatlemanię się załapała.
23.11.2022, 4’

To nie jest nasza wina...

Filip Jaślar
... ale warto przeprosić, dbając o dobre relacje kibiców z żonami. Mistrzostwa Świata dopiero się rozpoczęły, to idealny moment na przeprosiny i napisanie piosenki mundialowej. Anglicy mają nową piosenkę zagrzewającą swoją reprezentację, czas na naszą odpowiedź. Skoro za oknami przymrozki, szadź i opady (nierzadko śniegu), niech to będzie pieśń utrzymana w stylu świątecznych przebojów. Zapraszają Filip i skrzypce.
22.11.2022, 3’

Motyw przewodni: Polska- Meksyk

Łukasz Błąd
Dziś mecz Polska-Meksyk. Nie przypadkowa to data, bo tego dnia urodziło sie wielu wybitnych meksykańczyków, a nawet naukowiec, który, jako pierwszy opisał mecz piłki nożnej...
21.11.2022, 4’

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Filip Jaślar
Czy sukcesy reprezentacji Polski będą miały wpływ na kalendarz koncertowy Grupy MoCarta? Jesteśmy kibicami i chętnie obejrzymy mecz Orłów wspólnie z naszą publicznością. W Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień nieco inaczej wyglądają rozmowy w domu, pracy i na ulicy. Nawet tuż po stłuczce dwóch aut. Życzliwie możemy też opisać codzienne kłopoty naszego kraju. Łącząc pozdrowienia serdecznie zachęcamy do wysłuchania, Filip i skrzypce.
17.11.2022, 4’

Otwarcie kanałów

Krzysztof Szubzda
17-stego listopada 2 miesięcznica otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej, to też rocznica otwarcia Kanału Sueskiego... Czyli związek jest, a jaki dokładnie - o tym Krzysztof Szubzda
16.11.2022, 4’

Wieniawski czy Sandra?

Filip Jaślar
16 listopada przypada rocznica urodzin wybitnego francuskiego skrzypka, pedagoga i kompozytora Rodolphe Krutzera, twórcy etiud, które stały się ważną częścią dzieciństwa wielu muzyków. Szczegóły w studiu zainscenizowali Filip i jego skrzypce. Czasem trzeba przyznać się do pomyłki i oddać refleksji „komu przyznali tytuł magistra na Akademii Muzycznej?” Jak można pomylić Samanthę Fox i Sabrinę, albo Wieniawskiego i Sandrę? Można. Ale trzeba przeprosić. Na koniec kącik poezji Piotra Bałtroczyka w którym między innymi zabrzmiał wiersz laryngologiczny.
15.11.2022, 3’

Rzucamy tytoń!

Łukasz Błąd
530 lat mija dziś od pierwszego wzmiankowania o tytoniu przez Krzysztofa Kolumba, a nie równe 12 od zakazu palenia w miejscach publicznych.. a więc Łukasz Błąd zachęca do porzucenia nałogu.
14.11.2022, 3’

Polski Dzień Seniora

Łukasz Błąd
Dziś Polski Dzień Seniora, a to oznacza, że znaczna część młodzieży może próbować składać nam życzenia, bo dla nich osoba, która nie zna pokemonów to dinozaur. Proszę uważać i ostrzec latorość przed takim zamiarem!
10.11.2022, 3’

Ostatni dzień podległości.

Krzysztof Szubzda
Jutro 11 listopada, a więc Dzień Niepodległości, a więc 10 listopada 10918 był ostatnim dniem podległości, a ostatnie dni to nie byle co...
09.11.2022, 5’

Środa ze sztuczką

Filip Jaślar
Tym razem Filip i jego skrzypce zaprezentowali iście cyrkowy numer. Trudny, niebezpieczny i szalenie widowiskowy, co akurat w radiu nie ma większego znaczenia. Przetrwanie listopada też może być nie lada wyczynem, zwłaszcza gdy doświadczymy wszystkich zjawisk meteorologicznych składających się z samych spółgłosek. Złota myśl Hanki Bielickiej i krótki wykład z fizyki również spróbują wprawić Państwa w dobry nastrój.
08.11.2022, 3’

Zdrowe jedzenie i gotowanie

Łukasz Błąd
Proszę Państwa, proszę się zastanowić się co mają państwo dziś na talerzu, skąd pochodzi to jedzenie i czy aby na pewnoi jest zdrowe, ponieważ dziś Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
07.11.2022, 4’

Dzień Inuity

Krzysztof Szubzda
Z nazywaniem ludów zamieszkujących najzimniejsze tereny naszej ziemi nie jest łatwo, bo dle jednych Inuita to słowo zasadne, a dla innych obraźliwe, ale nie tylko Inuici mają problem z nazewnictwem...
03.11.2022, 3’

Urodziny Godzilli

Krzysztof Szubzda
Dziś 68 urodziny obchodzi japoński potwór Godzilla. Najlepsza - była ta pierwsza, z lat 50. Potem to już nie to. Ale co tu zaśpiewać Godzilli? A tu Państwa Krzysztof Szubzda zaskoczy - bo można zaśpiewać Sto lat w wersji japońskiej...
02.11.2022, 4’

No i przyszedł. Listopad...

Filip Jaślar
Czy to ten otulony mgłami miesiąc, dokazujący dżdżami i umilający nam czas silnymi wiatrami i przymrozkami jest odpowiedzialny za wyjazd Fryderyka Chopina z Polski? Które miasto powinno być polską stolicą listopada, a kto jest jej logo?O tym opowiedzą Państwu Filip Jaślar i jego skrzypce. Ponieważ ta środa to dzień zaduszny, który zbiegł się z imieninami Bohdana, wspomnimy wspaniałego Bohdana Smolenia. Duetem z Jego udziałem.
31.10.2022, 3’

Latka lecą, a Dziady nadchodzą

Filip Jaślar
Według wierzeń ludowych 31-go października wieczorem dusze zmarłych odwiedzą swoich krewnych. Czy Filip może liczyć na spirytystyczne spotkanie ze swoim szefem - Wolfgangiem Amadeuszem? Panowie nie są krewnymi, więc pewnie nie. Ale czy na pewno Wolfgang nie jest przodkiem pana skrzypka? A kto nie będzie uczestniczył w obrzędach Dziadów może udać się na halloweenowy bal. O tym za co strasznego się przebrać doradzą Filip i jego skrzypce. W tym roku wybór rzeczy strasznych jest szczególnie bogaty. Mimo to życzymy Państwu spokojnego poniedziałku.
27.10.2022, 4’

300 dzień roku

Krzysztof Szubzda
Dziś w Grecji dzień flagi, a w greckim parlamencie zasiada 300 posłów. Warto o tym wspomnieć, bo nie ma to ze sobą żadnego związku, za to śmierć repasaczki z wynalezieniem nylonu już jak najbardziej...
26.10.2022, 4’

O ustawach wymagających cierpliwości

Filip Jaślar
26 października 1982 Sejm wprowadził ustawę antyalkoholową. Jakie zasady panowały wówczas w wyspecjalizowanych placówkach handlowych sprzedających napoje z procentami? Czy premiera operetki „Wiedeńska krew” Johanna Straussa miała wpływ na sprzedaż kaszanki? Między innymi o tym opowiedzą Państwu Filip i jego skrzypce. Spotkanie, niczym jesienną mgłą, otulone będzie poezją Marcina Łukawskiego.
25.10.2022, 3’

Dzień szewca

Łukasz Błąd
Dziś obchodzimy dzień szewca i światowy dzień makaronu, a więc o szewcu nawijać makaron na uszy można dzię beskarnie cały dzień...
24.10.2022, 4’

Ostatni lot Concorde'a

Krzysztof Szubzda
Równo 19 lat temu odbył się ostatni lot samolotu naddźwiękowego Concorde'a. Nie był to jednak zbyt ekologiczny transport, ekologiczna jest przejażdżka rowerem, bieg, a najbardziej teleportacja...
20.10.2022, 4’

Dzień Statystyki

Krzysztof Szubzda
Statystycznie bardziej niebezpieczne niż rekin są świnia, kokos i automat do przekąsek... Można powiedzieć statystyka królową nauk!
19.10.2022, 3’

Niech żyje godność!

Filip Jaślar
19 października pan Filip i jego skrzypce radzą jak zachować godność w trudnych sytuacjach? Nareszcie okaże się kto mówi do pana skrzypka per „wujku” i dlaczego? W tym odcinku cyklu „Latka lecą” po raz pierwszy na antenie Radia 357 zabrzmi popularny przebój muzyki bankietowo - weselnej. A to wszystko powolutku, bez pośpiechu, słowem z godnością.
18.10.2022, 3’

Życzenia w dobie inflacji

Łukasz Błąd
W dobie inflacji już nie myślimy o prezentach imieninowych, za to w życzeniach pojawiają się wątki polityczne i bieżące. No ale przynajmniej Robert Lewandowski nie strzela goli dla nagród i złotych piłek...
17.10.2022, 3’

Hyzio Dyzio i Zyzio

Łukasz Błąd
85 lat temu na pasku gazety po raz pierwszy ukazały się imiona siostrzeńców Kaczora Donalda - Hyzia, Dyzia i Zyzia. Dziś również dzień sprzedaży bezpośredniej, takze dziś domokrążców nie spotkamy.
13.10.2022, 3’

Delfin do wojska

Krzysztof Szubzda
35 lat temu wojsko amerykańskie po raz pierwszy użyło delfinów bojowych, bo jak z historii polski wiemy - zwież w wojsku to podstawa. Oprócz niedźwiedzi, wojsku zdarzało się testować rownież nietoperze bombowce, a nawet myszoskoczki...
12.10.2022, 4’

Delfin do wojska

Filip Jaślar
35 lat temu wojsko amerykańskie po raz pierwszy użyło delfnów bojowych, bo jak z historii polski wiemy - zwież w wojsku to podstawa. Oprócz niedzwiedzi, wojsku zdażało się testować rówież nietoperze bombowce, a nawet myszoskoczki...
11.10.2022, 3’

Dziewczyna czy kobieta?

Łukasz Błąd
Jak podaje Słownik Języka Polskiego: dziewczyna to młoda kobieta, czyli każda, więc autor "Latek" radzi dziś wszystkim mężczyzną składać życzenia wszelkim dziewczynom bez wchodzenia w dyskusje...
10.10.2022, 3’

Konkurs Wieniawskiego nie dla każdego skrzypka

Filip Jaślar
Rozpoczął się XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. To wydarzenie z uwagą śledzą muzycy na całym świecie, ponieważ zwycięstwo w tym konkursie otwiera drzwi do międzynarodowej kariery. Jednak w szranki mogą stawać tylko młodzi muzycy. W trosce o starszych skrzypków wprowadzono limit wieku dla uczestników, na co przez chwilę zżymał się Filip.
06.10.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
05.10.2022, 3’

Skrzypek z lasu

Filip Jaślar
Szukał, pytał, błądził, aż w końcu się poddał i usiadł pod dębem i tam zagrał i opowiedział jak tam Latka Lecą...
04.10.2022, 4’

Pamiętajmy o legitymacjach

Łukasz Błąd
Kanarzy zbierają żniwo niepodbitych legitymacji, bo już 4 października... Do tego mija rok od globalnej awarii miediów społecznościowych
03.10.2022, 4’

Elvis Presley po raz pierwszy na scenie

Krzysztof Szubzda
77 lat temu Elvis Presley po raz pierwszy wystąpił na scenie, na konkursie piosenki dziecięcej, miał wówcza 10 lat… Krzysztof Szubzda wspomina również swoje dziecięce zmagania konkursowe, a były one iście imponujące…
29.09.2022, 3’

Dzień kawy

Krzysztof Szubzda
Dziś dzień kawy, napoju który ma bardzo dużo odmian i którego koneserzy lubują się w przetrawionych przez zwierzęta ziarnach, za które trzeba słono zapłacić... o czym dowiedział się na własnej skórze Krzysztof Szubzda.
28.09.2022, 3’

Jesień daje nadzieję

Filip Jaślar
Nie narzekajmy na jesień, ponieważ ma ona szereg pięknych cech, o których lato może tylko pomarzyć. Potwierdza to między innymi twórczość Antonio Vivaldiego. 10 lat temu w Polsce żyło o pół miliona osób więcej. Tegoroczna jesień ma szansę odwrócić ten niekorzystny trend. Niech no tylko zaczną się zapowiadane wyłączenia prądu...
27.09.2022, 3’

Sylabizowanie niezwykłych imion

Łukasz Błąd
Dziś imieniny obchodzą szczęśliwcy noszący tak niezwykłe imiona, jak Amadeusz, Mirabella i Eleazar. Świętują oni razem z obroną terytorialną i Fordem T
26.09.2022, 3’

Od metra świąt

Łukasz Błąd
Łukasz Błąd o tym czy warto czy nie warto było oglądać mecz polska-walia. Dziś święto aptekarzy, murarzy, światowy dzień antykoncepcji, królika i języków opcych. Tylko jak te wszystkie święta i dni połączyć?
22.09.2022, 4’

Dzień bez samochodu

Krzysztof Szubzda
Mania opaskowania. Dziś dzień bez samochodu, z tej okazji zakładamy zieloną opaskę na lewy nadgarstek, tylko nie można pomylić ani ręki ani koloru, bo można niechcący wyrazić świadomość z okazji innego dnia...
21.09.2022, 3’

Koniec lata to nie koniec świata

Filip Jaślar
Filip Jaślar: „Mimozami jesień się zaczyna”, a czym kończy się lato? Festiwalem muzyki współczesnej Warszawska Jesień. Tam kompozytorzy nowej muzyki używają nowych środków wyrazu i poszerzają instrumentarium. A skąd czerpać pozytywną energię na czas niezbyt pozytywnej pogody? Podpowiadają Stefan Żeromski i Leonard Cohen.
20.09.2022, 3’

Ogólnopolski dzień przedszkola

Łukasz Błąd
O ogólnopolskim dniu przedszkolaka, leżakowaniu w pracy i bolesnych wspomnieniach, które stały się rodzinnymi anegdotami autora "Latek"
19.09.2022, 4’

Filip Jaślar o dniu dzikiej flory, fauny i naturalnych siedlisk

Filip Jaślar
15.09.2022, 3’

O 103. rocznicy pierwszego użycia czołgu

Krzysztof Szubzda
Czy widzą Państwo, że pierwszy czołg był traktorem z gąsiennicami i lufą?
14.09.2022, 4’

Wypalenie zawodowe

Filip Jaślar
Filip Jaślar o dniu walki z wypaleniem zawodowym
13.09.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
12.09.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
08.09.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
07.09.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
06.09.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
05.09.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
01.09.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
31.08.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
30.08.2022, 3’

Latko leci

Łukasz Błąd
29.08.2022, 4’

Latko leci

Filip Jaślar
25.08.2022, 3’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
24.08.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
23.08.2022, 3’

Latko leci

Łukasz Błąd
22.08.2022, 4’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
18.08.2022, 3’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
17.08.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
16.08.2022, 3’

Latko leci

Łukasz Błąd
15.08.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
11.08.2022, 4’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
09.08.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
08.08.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
04.08.2022, 3’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
03.08.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
02.08.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
01.08.2022, 3’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
28.07.2022, 4’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
27.07.2022, 4’

Latko leci

Filip Jaślar
26.07.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
25.07.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
21.07.2022, 3’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
20.07.2022, 5’

Latko leci

Filip Jaślar
19.07.2022, 4’

Latko leci

Łukasz Błąd
18.07.2022, 4’

Latko leci

Filip Jaślar
14.07.2022, 4’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
13.07.2022, 3’

Latko leci

Filip Jaślar
12.07.2022, 4’

Latko leci...

Łukasz Błąd
11.07.2022, 4’

Latko leci

Krzysztof Szubzda
07.07.2022, 4’

Latko leci...

Krzysztof Szubzda
06.07.2022, 3’

Latko leci...

Filip Jaślar
05.07.2022, 3’

Latko leci...

Łukasz Błąd
04.07.2022, 4’

Latko leci...

Łukasz Błąd
30.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
29.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
28.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
27.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
23.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
22.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
21.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
20.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
16.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
15.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
14.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
13.06.2022, 2’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
09.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
08.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
07.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
06.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
02.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
01.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
31.05.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
30.05.2022, 3’

Kartka z Kanarów

Krzysztof Szubzda
26.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
25.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
24.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
23.05.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
19.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
18.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
17.05.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
16.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
12.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
11.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
10.05.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
09.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
05.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
04.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
02.05.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
28.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
27.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
26.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
25.04.2022, 3’

Kartka z kalendatza

Filip Jaślar
21.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
20.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
19.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
18.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
14.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
13.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
12.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
11.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
07.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
06.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
05.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
04.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
31.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
30.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
29.03.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
28.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
24.03.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
23.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
22.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
21.03.2022, 5’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
17.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
16.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
15.03.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
14.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
10.03.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
09.03.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
08.03.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
07.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
23.02.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
22.02.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
21.02.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
17.02.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
16.02.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
15.02.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
14.02.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
10.02.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
09.02.2022, 4’

Kartka z kalendatza

Filip Jaślar
08.02.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
07.02.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
03.02.2022, 4’

Kalendarium

Krzysztof Szubzda
02.02.2022, 5’

Kalendarium

Filip Jaślar
01.02.2022, 3’

Kalendarium

Łukasz Błąd
31.01.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
27.01.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
26.01.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
25.01.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
24.01.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
20.01.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
19.01.2022, 5’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
18.01.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
17.01.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
13.01.2022, 5’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
12.01.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
11.01.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
10.01.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
06.01.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
05.01.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
04.01.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
03.01.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
30.12.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
29.12.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
28.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
27.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
23.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
22.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
21.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
20.12.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
16.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
15.12.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
14.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
13.12.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
09.12.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
08.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
07.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
06.12.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
02.12.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
01.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
30.11.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
29.11.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
25.11.2021, 4’

Kalendarium

Krzysztof Szubzda
22.11.2021, 6’

Kalendarium

Krzysztof Szubzda
18.11.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
17.11.2021, 4’

Kartka z kalnedarza

Filip Jaślar
16.11.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
15.11.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
11.11.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
10.11.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
09.11.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Łukasz Błąd
08.11.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Filip Jaślar
04.11.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Krzysztof Szubzda
doładowanie ...