29.04.2022, 32’
#28 Jaki jest sens życia?
Niby zaczynamy od błahostek - diety Paula McCartneya i anegdotki o kapuście w nowojorskich hot-dogach - ale to proszę Państwa zmyłka, celowy zabieg narracyjny, wpuszczenie w maliny. Ten odcinek jest doprawdy na poważnie, bowiem Ewa Winnicka i Magdalena Grzebałkowska rozprawiają się z tematem sensu życia. Gdzie go szukać, czym jest życie zgodne z naturą oraz jak powinniśmy traktować przedmioty, które towarzyszą nam przez całe pokolenia. I wreszcie jak chronić się przed życiowymi boleściami, czyli o wyższości poczucia humoru, dystansu do siebie i sarkazmu nad wyparciem i smutkiem. Polecamy się - Ewa, Magda, Paul z kolegami, Rysiek Rynkowski (a co!) i oczywiście nasze pieski, Browarek i Toto. Łapa! <3
22.04.2022, 33’
#27 Dlaczego mężczyźni mogą, a kobiety nie?
Najnowszy odcinek popularnego podcastu jest o tym, jak niesprawiedliwa może być starość. Dlaczego mężczyźni mogą, a kobiety nie? O tym jak żyć długo, staro i bogato opowiedzą Państwu Ewa Winnicka i Magdalena Grzebałkowska.
15.04.2022, 31’
#26 Wielkanoc
Nadszedł czas podsumowań i rozliczeń. Słuchacz wyjątkowo ignorowany wreszcie został wysłuchany. Co więcej, padną nawet odpowiedzi na zadane przez niego pytania. Gościnnie wystąpią również korespondencja od słuchaczek, krem na hemoroidy i potwory z komory. Poznamy kilka wielkanocnych tradycji, miłych, przyjemnych i uciążliwych. Sprawdzimy też parę sposobów na chrapanie, a do głosu zostaną dopuszczone psy. Powrócą w znakomitej formie, przemówią ludzkim głosem i nie będą przebierać w słowach. Spokojnych, zdrowych i szczęśliwych świąt życzą Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka, Toto i Browarek.
08.04.2022, 38’
#25 Macierzyństwo
O macierzyństwie, późnym, wczesnym i bezdzietnym. Karierze, możliwościach, zmęczeniu i szczęściu. Autorki bardzo popularnego podcastu skarżą się na podmienianie dzidziusiów, zombie i nastoletnie problemy. Zapraszają: Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka.
01.04.2022, 34’
#24 Seks w wielkim i mniejszym mieście (18+)
Program dla słuchaczy bardzo dorosłych! (18+) Autorki wyjątkowo popularnego podcastu poruszają temat obarczony ogromnym tabu. Opowiedzą o seksie w wieku przedstarczym. Będzie o suchości, edukacji seksualnej, twardych danych, pingwinku i świerszczykach. Zapraszają Ewa Winnicka i Magda Grzebałkowska.
25.03.2022, 30’
#23 Czy w czasach wojny można się śmiać?
W odcinku dwudziestym trzecim autorki komentują aktualne wydarzenia. Opowiadają o największej organizacji pozarządowej na świecie, czyli Polsce aka Zrzutka.pl. Padnie kilka rad na to, jak przekonać wielokulturowo sceptycznych i gdzie planować życie. Jak teraz wyglądają plany autorek na cudowne, spokojne życie emeryta? O poczuciu krzywdy i ciągotach do idealizowania. Zapraszają stare, śmieszne Polki, Ewa Winnicka i Magdalena Grzebałkowska.
18.03.2022, 49’
#22 Anda Rottenberg
11.03.2022, 36’
#21 Nie oceniaj książki po okładce
Dwudziesty pierwszy odcinek jest o książkowych miłościach i nienawiściach. Twórczynie bardzo popularnego podcastu tym razem zabiorą państwa w podróż przez dziki zachód, pustynie i puszcze. Czy spełniły się sny Ewy o pieniądzach, potędze i bogactwie? Z jaką książką autorki wylądowałyby na bezludnej wyspie? O pozycjach zbierających kurz i tych zgarniających uznanie opowiedzą Ewa Winnicka i Magda Grzebałkowska. Znacie „Sto lat”?
04.03.2022, 46’
#20 Pieskie życie
Proszę przygotować się na mocne doznania. Tym razem nie tylko z powodu niewybrednego języka Toto i Browarka. W odcinku przedstawione zostały wspomnienia kochane, ciepłe i miłe, ale znalazło się też miejsce na te traumatyczne, horrorowe i smutne. Autorki bardzo popularnego podcastu opowiedzą o przyjaciołach małych i dużych, czworonożnych i z ogonkiem. Dowiedzą się państwo dlaczego artystyczna kariera Magdy zakończyła się już w dzieciństwie, a Ewa nigdy nie została weterynarką. Będzie też o śmierci z luksusu, krowich niestrawnościach i kontaktach z sąsiadami. Zapraszają, niezmiennie, Magda Grzebałkowska i Ewa Winnicka.
25.02.2022, 40’
#19 Hobby ludzi starych
Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma. Porozmawiajmy zatem o emeryckich pasjach. Czy wiedzą Państwo czym jest carving? A wspinaning? Bez ograniczeń w grach karcianych i planszowych. W końcu zasady są po to, aby je łamać. O miłości do cytryny i działkowych egzorcyzmach. Z miasteczka wesołych emerytów i emerytek, grzybów i purchawek nadają Magda Grzebałkowska i Ewa Winnicka.
18.02.2022, 35’
#18 Jak żyć we współczesnej Polsce?
W odcinku osiemnastym nie opędza się Państwo od polityki. W skład podcastu wchodzą: Ewa Winnicka, Magda Grzebałkowska i Polska.
Będzie o podziałach, oszustwach, roszadach i knuciu. Czym dla autorek niezwykle popularnego podcastu jest ojczyzna? Dlaczego w tym wesołym miasteczku wcale nie jest nam do śmiechu? Oprócz tego pieski przejęte sytuacją w kraju i na świecie nie będą przebierać w słowach. Ta część przeznaczona jest dla pełnoletnich słuchaczy o mocnych nerwach.
11.02.2022, 57’
#17 Max Łubieński, czyli co tam u Pana hrabiego? (18+)
Siedemnasty odcinek przeznaczony jest tylko dla słuchaczek i słuchaczy pełnoletnich (dużo, bardzo dużo brzydkich wyrazów!), którego bohaterem jest człowiek nie tylko renesansu, ale i średniowiecza, oświecenia, romantyzmu, a nawet pozytywizmu. Max Łubieński gra na wiolonczeli, hoduje bydło rogate w Ameryce Południowej, pisze musicale, uczy się języka staroislandzkiego, tworzy programy historyczne i pisze książki (kolejność przypadkowa). Ale nawet dla niego spotkanie z naszymi autorkami było aktem niezwykłej odwagi i prawdziwej brawury. Na rozmowę z hrabią Łubieńskim - pełną mezaliansów, skandali, życia pozagrobowego i kolonoskopii - zapraszają Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka.
04.02.2022, 49’
#16 W obronie seriali
Odcinek szesnasty porusza temat ściśle związany z przemijaniem. Będzie o serialach. Od "Wojny domowej" przez "Niewolnicę Isaurę" po "Rodzinę Soprano" i "Sukcesję". I niełatwych wyborach z nimi związanych - spotkanie towarzyskie czy odcinek serialu? Czy jest to ostatnie stadium zdziadzienia? Czy seriale są przepowiednią końca? Co mówią na ten temat socjologowie? O odcineczkach, uzależnieniach, kulturze, starożytnej Grecji i mydle, zapraszają Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka.
28.01.2022, 47’
#15 Podróżujcie, jeśli jeszcze możecie
W tym odcinku Państwa ulubione podcasterki opowiedzą o podróżowaniu i szczęśliwej emeryturze. Dowiemy się jak do tej pory wyglądały ich wycieczki i jakie są plany na przyszłość. O emeryckich podróżach na masową skalę, prekursorach podróży i walce pomiędzy zwiedzającymi świat i tymi preferującymi domowe zacisze. Będzie też o tym, co przywozili rodzinom marynarze z dalekich wypraw i kto wprowadzał na darłowskie plaże modę prosto z Afryki. Zapraszają Ewa Winnicka i Magda Grzebałkowska!
21.01.2022, 42’
#14 Sylwia Chutnik reaktywacja (18+)
Autorki po raz drugi w swoim niezwykle popularnym podcaście spotykają się z Sylwią Chutnik. Feministką, pisarką, artystką. Postacią wielu talentów. Tym razem postanowiły nagrać odcinek w dobrej jakości, by móc podzielić się z Państwem rozmową. Ewa niestety nie zdradzi nam sekretu swojej nerki. W końcu to, co wydarzyło się w Las Vegas, pozostaje w Las Vegas. Na pocieszenie będzie o lęku i strachu, pogrzebach, wiedźmach i o tym, co tak naprawdę jest sexy. I co to w ogóle znaczy "starzeć się z godnością"? Ważne - odcinek zawiera słowa powszechnie uznawane za obraźliwe, więc dzieciom i młodzieży słuchanie zabronione!
14.01.2022, 43’
#13 Uroda, uroda i po urodzie
W trzynastym odcinku bardzo popularnego podcastu padnie wiele kontrowersyjnych treści. Wielkie pieniądze zostaną przeznaczone na kremy, które załatwią sprawę jedynie powierzchownie. Co dalej? Kto jest twarzą kremów, zapachów, torebek i butów i zainspirował nasze ekspertki do zabrania głosu? Jak zmieniły się standardy piękna? Co ma do tego wszystkiego bratek? Czy jest to kryzys, który będziemy w stanie zażegnać? Zapraszają niezmiennie Ewa Winnicka i Magda Grzebałkowska.
30.12.2021, 35’
#12 Najważniejsze, że przeżyliśmy (Podsumowanie roku)
Autorki podcastu roku w kategorii "Podcast dla starych ludzi bez godności" zapraszają na rozmowę o sukcesach i porażkach kończącego się roku. Wniosek z tej niełatwej dyskusji wysuwa się jeden (wybaczą Państwo spojler): najważniejsze, że przeżyliśmy. Pikanterii odcinkowi doda kłótnia o tożsamość psa Toto (pies czy raczej świnka morska), która nieomal doprowadzi do przerwania nagrania i końca przyjaźni. A na deser fachowa analiza popularnego obecnie filmu "Don't Look Up", o którą - jak to teraz młodzież mówi - nikt nie prosił, a każdy potrzebował. I pamiętajcie - nie strzelajcie w Sylwestra, bo zwierzęta tego nie lubią!
23.12.2021, 38’
#11 Mariusz Szczygieł
Gościem świątecznego odcinka podcastu jest Mariusz Szczygieł.
16.12.2021, 36’
#10 Podcast pogrzebowy
Autorki podcastu zmierzą się z pytaniem o sens istnienia, przemijanie i zmierzch życia. Będzie lekko i zabawnie! W co się ubrać do trumny, a co założyć do urny? Strumnione czy zurnione? I żeby było cieplutko!
10.12.2021, 33’
#9 Młodzieżowe słowo roku
Co w wykonaniu autorek podcastu jest cringowe? Sześćdziesiona, naura, essa, dessa i cała reszta. Zjeżdżamy do bazy, ok Gierek, gicio, w dechę, bombowo i klawo. Czy słowo koks powinno nas niepokoić w korespondencji dziecka? I przede wszystkim - które słowo powinno być starczym słowem roku?
03.12.2021, 34’
#8 Andrzej Bober
Tym razem autorki nie mają litości dla Andrzeja Bobera, nestora polskiego dziennikarstwa. Bez patyczkowania dopytują, jak żyć długo i szczęśliwie? Czy istnieje na to uniwersalna recepta? Jakie zagrożenia czyhają na nasz PESEL? I do czego prowadzi ciągłe zastanawianie się nad sensem życia? Będzie też o niezrealizowanym marzeniu wygrania Tour de France, pływaniu trzech kilometrów tygodniowo w wieku 85 lat (!) oraz pudrowaniu... indora.
25.11.2021, 35’
#7 Żałować czy nie żałować?
Czy Ewa zrobiła coś, czego Magda żałuje, że sama nie zrobiła? Nocna kąpiel nago w morzu. Podróż autostopem przez Europę. Ale też bardziej przyziemne sprawy, jak czytanie złych książek czy zaprzestanie nauki języków obcych. Dziś będzie o tym, co zrobiliśmy (albo nie zrobiliśmy) i czy tego żałujemy (albo... nie żałujemy). Skomplikowane? Jak cholera. No bo wiecie Państwo, to trochę ostatni dzwonek na robienie rzeczy, które zawsze chcieliście zrobić, a których z jakichś powodów nie zrobiliście. Piszcie do nas, co Was uwiera w tym temacie (od teraz również na Instagramie - #jaksiestarzecbezgodnosci), może coś wspólnie na to poradzimy.
19.11.2021, 34’
#6 Żadnego sportu!
Fizycznego bólu ciąg dalszy. Czy ten kończy się kiedykolwiek, przekraczając pewien próg wiekowy? Czy w każdym wieku sport to zdrowie? Jakie dyscypliny dominują w wieku starczym? Czy zdrowiej jest sport odpuścić, czy katować się do końca? Jakie sportowe osiągnięcia robią wrażenie na redaktorkach podcastu? Będzie o gwiazdorzeniu, o szkole sportowej bez sali sportowej, koszalińskiej olimpiadzie młodzieży z 86’ i o opadaniu macicy. Medale i osiągnięcia sportowe sypać się będą z rękawa.
12.11.2021, 28’
#5 Co nas boli i co z tym robić
Dziś odcinek dla słuchaczek i słuchaczy o mocnych nerwach. Bo będzie bolało. Fizycznie. Kolana, kręgosłup, palce u stóp. Ponadto relacje z traumatycznych wizyt u proktologa i kręgarza, których - jeśli jeszcze Państwo nie doświadczyliście, to proszę się tak nie cieszyć – doświadczycie niebawem. Chyba że skorzystacie z poradników dla ludzi powyżej 50. roku życia, których premierowy przegląd autorki serwują w drugiej połowie odcinka. A na koniec Toto i, po raz pierwszy w podcaście, jego psi przyjaciel Browar zapraszają na pogawędkę o skutkach… kastracji. No co, ostrzegaliśmy, że przyjemnie to już było.
29.10.2021, 33’
#4 Zygmunt Miłoszewski (18+)
Pierwszy gość, który wprosił się do podcastu. Zygmunt Miłoszewski tłumaczy, dlaczego czuje się stary od ogólniaka, zachęca do porzucenia wszelkich aktywności sportowych i próbuje udowodnić, że wszystko - co dobre - już za nami. W rozmowie pojawia się również, dobrze znany stałym słuchaczkom i słuchaczom, motyw Pól/Pola Mokotowskiego, tym razem przy okazji rozważań o... przepłynięciu jeziorka. Proszę posłuchać, to wszystkiego się dowiecie. I jeszcze jedno pytanie od Zygmunta – a Państwo powiększyliście już czcionkę w telefonie, by widzieć bez okularów, co tam piszecie w tych SMS-ach? Uwaga - odcinek tylko dla słuchaczy pełnoletnich.
21.10.2021, 28’
#3 Moda dla starych i strach przed beżem
Jak wyglądać młodzieżowo a niekoniecznie żenująco? Kiedy dzieci przejmują szafę, czyli mody krzyk czy raczej wołanie o pomoc? Co z ludzkim oversizem?
Czy istnieje coś takiego jak moda dla starych? Czy to jedynie kwestia wyboru pomiędzy godnością a jej brakiem? Czyli trochę o piasku w słoiku, cekinach, beżu i Andzie Rottenberg.
15.10.2021, 33’
#2 Czy jesteś już stary?
W premierowym wydaniu quizu "Czy jesteś już stary?" autorki mierzą się z serią złośliwych pytań między innymi o to, w jaki sposób przechowują zużyte reklamówki, co sądzą o nastolatkach z odsłoniętymi kostkami i na czym polega aplikacja TikTok. Odpowiedzi na nie mają rzekomo tłumaczyć, jak bardzo odpowiadający nie nadąża, cokolwiek to znaczy. Poza tym o jamniku Michalczewskim, nieustającym myśleniu o śmierci i zapominaniu zabierania zakupów ze sklepów, w tym meblowych. Nie zabraknie też stałych elementów podcastu, czyli słuchacza Cezarego, kolejnej lekcji prawidłowego wykonywania burpeesów i psiego kącika poezji. Tym razem Toto sięga po Mickiewicza.
08.10.2021, 35’
#1 Co, kiedy i dlaczego zaczyna nam zwisać
Czoło, policzki, podbródek, ramiona, biust, brzuch, łono, uda, kolana... Czy starzenie się z godnością to bezwarunkowe zaakceptowanie tych wszystkich zwisów i zmarszczek? A co z operacjami plastycznymi - można czy nie można i dlaczego wciąż się ich wstydzimy? W odpowiedzi na te pytania autorki wesprze Ewa Sarnowicz, szefowa działu uroda "Twojego Stylu", która podzieli się wiedzą na temat medycyny estetycznej. Ponadto wierny słuchacz Cezary (czy to przypadkiem nie już jest stalking?), kolejne sposoby wykorzystania niewykorzystywanego roweru stacjonarnego, niespodziewane konsekwencje wyjazdu na obóz tenisowy i - fanfary! - debiutujący w podcaście piesek Toto z psim kącikiem poezji.
01.10.2021, 23’
#0 Pilot, czyli o czym będziemy tu rozmawiać
Czy wolno mówić słowo „stary”? Co to znaczy „czuć się staro?” I jakie są pierwsze tego symptomy? Brak chęci wychodzenia wieczorem z domu czy może bardziej fizyczne, jak kurza ślepota czy nietrzymanie moczu. Ewa Winnicka i Magda Grzebałkowska nie udają, że znają odpowiedzi na te pytania. Ale z pewnością nie boją się o nich rozmawiać. Poza tym goście - Cezary Łazarewicz nie dowierza, gdy widzi siebie w lustrze, a Mariusz Szczygieł przedstawia swoją definicję poczucia śmiertelności.