24.03.2023, 120’
Wszystkie wymiary kina
Powrót Johna Wicka, "autobiografia" Jima Carreya, zapowiedzi festiwalowe - Script Fiesta i Solanin oraz ulubione momenty filmowe (#AkcjaEkranizacja) i parę rekomendacji serialowych i filmowych od Piotra Kmioły, czyli PigOuta.
17.03.2023, 119’
Wszystkie wymiary kina
Grzegorz Damięcki opowie o pracy nad filmem "Wyrwa".
Nina Menkes - o filmie "Brainwashed: seks, kamera, władza".
Z Magdaleną Adamus (Catus Geekus) porozmawiamy o nowym sezonie serialu "Cień i kość".
Maja Staniszewska przypomni za co pokochaliśmy Teda Lasso, przy okazji wspominając o kilku wartych polecenia serialach ostatnich tygodni ("Rozterki Fleishmana" na przykład).
Będzie też kolejna filmowa opowieść z architekturą w roli głównej - od Anny Dudzińskiej i dr Anity Skwary.
10.03.2023, 120’
Wszystkie wymiary kina
Z krytyczką filmową Adrianą Prodeus porozmawiamy o filmie "W gorsecie" a z dyrektorka artystyczna festiwalu Animator Adriana Prodeus opowie o nadchodzącej edycji.
Agnieszka Drewno (Manana Film) zaprosi na Tydzień Kina Hiszpańskiego, Kaja Klimek (Kajutex) odpowie na pytanie, czy Oscary są nudne, Krzysztof Brzezowski ze Szkoły Filmowej w Łodzi wspomni o powracającym przeglądzie filmów studenckich Łodzią po Wiśle przy okazji przypominając o jubileuszu 75-lecia Filmówki.
Będzie też dużo muzyki. Wiadomo.
03.03.2023, 120’
Wszystkie wymiary kina
Dziś w Ekranizacji:
Anne Gościnny opowie o filmie animowanym "Szczęście Mikołajka", który nie tylko opowiada przygody znanego wszystkim urwisa, ale mówi trochę o życiu jego twórców - Rene Gościnnego i Jean Jacquesa Sempe.
Będzie słowo od twórców "Filipa" na podstawie powieści Leopolda Trymanda. Z Karoliną Cieślik-Jakubiak, iranistką z Uniwersytetu Warszawskiego poszerzymy konteksty do oglądania filmu "Holy Spider " Alego Abbasiego. Będzie sporo muzyki i kolejne zaproszenie do udziału w Akcji! Ekranizacja.
24.02.2023, 119’
Wszystkie wymiary kina
Dziś w Ekranizacji: o filmie "Tata" - Przemysław Chruścielewski (współscenarzysta i montażysta), o filmie "Tár" i wielkiej Cate Blanchett - krytyk filmowy Łukasz Knap, pocztówka z Berlinale od Beaty Kwiatkowskiej, berlińskie zachwyty Kuby Armaty i kolejny odcinek cyklu Anny Dudzińskiej o filmowej architekturze - tym razem hasło "blokowisko".
17.02.2023, 120’
Wszystkie wymiary kina
Dziś w Ekranizacji: z filmoznawczynią Dianą Dąbrowską porozmawiamy o filmie "Blisko" Lukasa Dhonta, także o tym, czy warto go pokazać młodym widzom. O filmie "Wieloryb" opowiedzą twórcy: Darren Aronofsky, Sam Hunter, Brendan Fraser, Sadie Sink i Hong Chau. Z Kamilem Śmiałkowskim porozmawiamy o kinowym uniwersum Marvela - przy okazji premiery filmu: "Ant-Man i Osa: Kwantomania”. A ja będę miała dla Państwa kilka filmowych propozycji książkowych wartych szczególnej uwagi. Zapraszam o 14, Katarzyna Borowiecka
10.02.2023, 119’
Wszystkie wymiary kina
Dziś w Ekranizacji z Izą Wójcik (PNF) porozmawiamy o Polskich Nagrodach Filmowych Orły ino ogłoszonych w środę tegorocznych nominacjach. O dubbingu w Asteriksie i Obeliksie opowie Maciej Kosmala, reżyser dubbingui aktor (Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka). Nieoczywiste serialowe premiery początku roku poleci Kaja Szafrańska (jakbyniepaczeć). Zapowiemy z Grzegorzam Fortuną weekend z horrorem „Skinamarink”. Będzie oczywiście muzyka i jeszcze więcej tytułów.
03.02.2023, 120’
Wszystkie wymiary kina
Dziś w Ekranizacji: Monika Talarczyk o skarbach polskiego kina (i nie tylko) na platformie 35mm.online, Łukasz Mańkowski o nowym filmie Park Chan-wooka "Podejrzana" (od dziś w kinach), Mateusz Głowacki - reżyser filmu "Masz ci los!" - o graniu w totka i kręceniu komedii o Polakach (od dziś w kinach), Karol Piekarczyk (dyrektor artystyczny Millenium Docs Against Gravity) - o już zapowiedzianych festiwalowych premierach i o filmie "Rzeka" (premiera 10.02).
27.01.2023, 119’
Wszystkie wymiary kina
Plany na Ekranizację są następujące:
Z dziennikarką filmową Małgorzatą Steciak porozmawiamy o wchodzącym za tydzień na ekrany filmie Aftersun z nominowanym do Oscara za główną rolę Paulem Mescalem.
O nagrodzonym w Wenecji, wchodzącym właśnie na ekrany filmie Damiana Kocura "Chleb i sól" opowiedzą twórcy.
Tomasz Kolankiewicz (dyrektor artystyczny festiwalu w Gdyni) zaprosi na nowy cykl w kinach studyjnych - Krótka historia polskiego kina.
Będzie też przewodnik po nominowanych do Oscara filmach - gdzie obejrzeć, co nadrobić, na kogo zwrócić uwagę.
20.01.2023, 120’
Wszystkie wymiary kina
Odwiedzi nas Wojciech Mecwaldowski w związku z premierą filmu "Niebiezpieczni dżentelmeni"
Z Radosławem Czyżem z Gazety Wyborczej porozmawiamy o grze i serialu "The Last of Us"
Na moment wrócimy na festiwal do Wenecji, gdzie premierę miał wchodzący właśnie na ekrany film Martina McDonagh - "Duchy Inisherin"
Anna Dudzińska i Anita Skwara jak co miesiąc opowiedzą o kinie i architekturze - tym razem zaczniemy na Montmartre, ale opowiemy o wielu filmowych lokacjach.
13.01.2023, 118’
Wszystkie wymiary kina
W Ekranizacji dziś: o drugim sezonie serialu „Sexify” opowie reżyserka Kalina Alabrudzińska, o swoim nowym filmie „Godland” opowie Hlynur Pálmason, o znakomitym dokumencie „Silent Love” (wkrótce na Slamdance) porozmawiamy z teżyserem - Markiem Kozakiewiczem. Agnieszka Piotrkowska-Prażuch i Urszula Biel z Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF opowiedzą o festiwalu ZEF w drodze i kinie dla młodych widzów. Będzie również szereg niezobowiązujących, ale uporczywych rekomendacji ode mnie
06.01.2023, 120’
Wszystkie wymiary kina
Goście audycji: Rafał Skalski - reżyser filmu "Noc w przedszkolu"; Lauren Schmidt Hissrich i Declan de Barra - twórcy serialu "Wiedźmin: Rodowód krwi"; Mateusz Demski (krytyk filmowy) - o kinie Rubena Ostlunda i jego najnowszym filmie "W trójkącie" (premiera); Diana Dąbrowska (krytyczka, filmoznawczyni) - o serialu "Zakłamane życie dorosłych" na podstawie powieści Eleny Ferrante.
30.12.2022, 115’
Co nas filmowo czeka w 2023 roku?
W ostatnim w tym roku odcinku "Ekranizacji" spróbujemy przewidzieć przyszłość. Ola Salwa wskaże polskie filmy, które mają szansę zawładnąć sercami widzów w 2023 roku. Małgorzata Steciak dokona rekonesansu najciekawszych zagranicznych premier kinowych. Z kolei Katarzyna Czajka-Kominiarczuk alias Zwierz Popkulturowy podpowie, na jakie produkcje telewizyjne warto zwrócić uwagę w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Na audycję w zastępstwie niezastąpionej Katarzyny Borowieckiej zaprasza Łukasz Muszyński z portalu Filmweb.
Partner audycji

23.12.2022, 120’
Wszystkie wymiary kina
Partner audycji

16.12.2022, 120’
Wszystkie wymiary kina
W piątek Ekranizacja, a to najlepszy przewodnik po tym, co na małym i dużym ekranie.
Podsumujemy Watch Docs, powiemy o Śubuku.
Nieoczywiste polecenia serialowe ze streamigów zapewni nam Piotr Dobry, z którym też porozmawiamy o wojnie świątecznych klanów filmowych. Którym teamem jesteście? #TeamKevinSamWDomu #TeamLoveActually #TeamDiHard #TeamMamCzasWięcCośNowego.
Polecam jako druh zastępowy Lady Boro,
Cichy
Partner audycji

09.12.2022, 120’
Wszystkie wymiary kina
Czy taniec z ekranu może porwać miliony? Okazuje się, że tak. Czy "White Lotus" wciąga? Jak ch.. Bardzo. Czy mamy ciekawe premiery filmowe? Oj tak. Czy zastanowimy się, jak straemingowe serwisy będą walczyć o klienta za lat kilka? Tak. Czy zapytamy co w tym roku na Watch Docs. Zapytamy i uzyskamy odpowiedź.
Zapraszam, Marcin Cichoński, druh zastępowy Boro
Partner audycji

02.12.2022, 119’
Wszystkie wymiary kina
Łódź - Festiwal Mediów Człowiek w zagrożeniu / Śubuk / Matecznik / premiery małego i dużego ekranu
Partner audycji

25.11.2022, 120’
Do ostatniej kości
Z Małgorzatą Steciak o Do ostatniej kości / o 1899 i Wednesday
Bartek Czartoryski / MoonageDaydream z Maciejem Kędziora (Filmawka) / Na pełny etat z Piotrem Guszkowskim (Gazeta Wyborcza)
Partner audycji

18.11.2022, 120’
Wszystkie wymiary kina
Partner audycji

04.11.2022, 119’
Wszystkie wymiary kina
The Office PL / Wywiad z wampirem / Lombard / serialowa jesień / American Film Festival
Partner audycji

28.10.2022, 120’
Baby Broker
W Ekranizacji przyjrzymy się bliżej dwóm kinowym premierom. „Baby Broker” Hirokazu Koreedy to koreańska produkcja w reżyserii japońskiego mistrza - o kinie Koreedy porozmawiamy z Łukaszem Mańkowskim. "Zdarzyło się” Audrey Diwan to z kolei adaptacja prozy noblistki Annie Ernaux. O filmie reżyserka opowiedziała Beacie Kwiatkowskiej. Urszula Śniegowska, dyrektorka American Film Festival, zapowie 13. edycję wszystkich stanów kina.
Zapraszam.
21.10.2022, 119’
Silent Twins
W Ekranizacji o filmie Silent Twins opowiemy razem z twórczyniami i twórcami - pojawi się wątek animacji, choreografii, scenografii zdjęć, a Leaticia Wright i Tamara Lawrance powiedzą jak szukały w sobie bliźniaczek.
Ale także o serialu "Gang zielonej rękawiczki", którego bohaterki, szlachetne złodziejki trafiają (przymusowo) do domu spokojnej starości, gdzie, jak się okazuje, mają sporo do załatwienia, porozmawiamy z aktorkami - Anną Romantowską, Magdaleną Kutą, Karoliną Rzepą, Beatą Bandurską i Małgorzatą Potocką.
Będzie też zaproszenie na festiwale - Splat!, Festiwal Kina Niemego i Ukraina! Festiwal Filmowy.
Oczywiście nie zabraknie muzyki.
14.10.2022, 120’
Wszystkie wymiary kina
Plan na Ekranizację jest następujący:
- premiera filmu "Orzeł. Ostatni patrol" - wypowiedzi twórców (Jacek Bławut, Jolanta Dylewska, Radosław Ochnio, aktorzy)
- premiera 3. sezonu serialu "Derry girls" - Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
- Maciej Kawalski - reżyser filmu "Niebezpieczni dżentelmeni" (film otwarcia Warszawskiego Festiwalu Filmowego)
- Adam Ślesicki - prezes Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego - o cyklu Doc Hot Selection i programach fundacji dla twórców dokumentów
Plus info o premierach tygodnia ode mnie, muzyka filmowa (trochę więcej niż do tej pory w Ekranizacji).
07.10.2022, 119’
Wszystkie wymiary kina
W Ekranizacji Cichy zastępuje Boro.
- Zaczniemy od "Apokawixy" Xawerego Żuławskiego. Twórcy muzyki do tego filmu, Jan Komara i Mikołaj Majkusiak będą naszymi gośćmi.
- Powiemy o Festiwalu Filmów Koreańskich we Wrocławiu.
- Na Netflixie emocje budzi "Wielka woda", nowy zaskakujący serial. Kasper Bajon, autor scenariusza pojawi się na Słowackiego 19a.
- To nie wszystko, sprawdzimy co na festiwalu "Kamera akcja".
- A także - dzięki Kubie Królikowskiemu sprawdzimy, czy Polacy pokochali festiwale filmowe w wersji online, w kontekście uczty, jaką co roku jest Pięć Smaków i która już tuż tuż.
30.09.2022, 120’
Wszystkie wymiary kina
Dziś w Ekranizacji premiery kinowe: Elwira Niewiera opowie o pracy nad nagrodzonym w Locarno dokumentem "Syndrom Hamleta" (będzie też gość specjalny); z Natalią Koryncką-Gruz porozmawiam o pracy nad "Simoną", posłuchamy też opowieści Jerzego Skolimowskiego o "IO" (parę innych osób z ekipy filmu też się odezwie;).
A na festiwal Afrykamera zaprosi jego dyrektor - Przemek Stępień.
23.09.2022, 120’
Jak powstają filmy przyrodnicze?
Lady Boro na urlopie, mamy zatem dziś Cichą Ekranizację. Jakby trochę inną, ale wciąż na temat. Czy zastanawialiście się kiedyś Państwo, jak powstają filmy przyrodnicze: zarówno dokumenty, jak i fabularyzowane? Operator Robert Dróżdż opowie, jak to jest męczyć się, kiedy komary zjadają stadami żywcem albo jest rosa i 5 stopni o świcie, a ten zwierzak znów nie chce wyjść.
Beata Kwiatkowska opowie o filmie "Vortex" Gaspara Noe, ale osią naszego spotkanie będzie to, co dzieje się jesienią w świecie seriali. O tych, które wkroczyły i o tych, które wróciły - dziś zaprasza Marcin Cichoński.
16.09.2022, 120’
Prosto z 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Dzisiejsza „Ekranizacja” w całości z Gdyni. Od poniedziałku Katarzyna Borowiecka opowiada nam o tym, jednym z najstarszych w Europie, festiwalu filmowym. Przyszedł więc czas na wielki finał. Będzie dużo festiwalowej muzyki, komentarze do pokazywanych tu produkcji i premier, ale przede wszystkim - mnóstwo wspaniałych gości! Piotr Trojan - aktor z filmu „Johnny” (Konkurs Główny); Sandra Drzymalska - aktorka filmu „IO” (Konkurs Główny); Leszek Dawid i Łukasz Gutt - reżyser i autor zdjęć do filmu „Broad Peak” (Konkurs Główny); Kamil Krawczycki - reżyser (Konkurs Filmów Mikrobudżetowych); Grzegorz Mołda - reżyser filmu „Zadra” (Konkurs Główny).
09.09.2022, 119’
Wenecja
Na festiwalu filmowym w Wenecji przyglądamy się nie tylko filmom konkursu głównego.
08.09.2022, 5’
Relacja z czwartego dnia
07.09.2022, 5’
Relacja z trzeciego dnia
06.09.2022, 5’
Relacja z drugiego dnia
05.09.2022, 5’
Relacja z pierwszego dnia
02.09.2022, 119’
Pierścienie władzy
Wycieczka do Śródziemia (plus inne skarby Amazon Prime Video) - Kręgosłup nocy, czyli animacja tylko dla dorosłych w kinach - plany festiwalu Pięć Smaków - wznowione Konfrontacje Filmowe - festiwal, który się nie odbył
26.08.2022, 120’
Nieoszlifowane diamenty
Urodziny studia A24 - Ninja Baby - Szwedzki Stół Filmowy - Hommage a Kieślowski - fikołki i bziki
19.08.2022, 120’
Ród smoka
Powrót do Westeros - Sandman - Łowca androidów - Wulkan miłości - Wielka woda - Władca pierścieni: Pierścienie władzy
12.08.2022, 120’
Koniec wakacji
NIetypowa Ekranizacja z Waszą listą filmów na koniec wakacji
29.07.2022, 120’
Nowe Horyzonty
Dorota Kolak - Agnieszka Smoczyńska - Marta Minorowicz - Grzegorz Mołda - Marcin Filipowicz - Kamil Krawczycki
22.07.2022, 119’
Superbohaterowie
Nowy film Paolo Genovese - nowy film Davida Cronenberga - gdyńskie zapowiedzi festiwalowe - Dwa Brzegi - Octopus Film Festival
15.07.2022, 120’
Na chwilę, na zawsze
O premierowym filmie "Na chwilę, na zawsze" opowiedzą Paweł Domagała (tu także w nowej roli, jako współscenarzysta) i Piotr Trzaskalski (reżyser). A co poza tym w audycji?
Będzie zaproszenie na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty - od Marcina Pieńkowskiego. Alek Pietrzak, który podczas ostatniej wizyty w Radiu 357 (prawie rok temu) zapraszał na swój film "Czarna owca", tym razem opowie o nowym festiwalu (nie tylko) filmowym - Big Festivalowski, który w sierpniu wystartuje w Płocku. Będzie też kolejna odsłona cyklu Anny Dudzińskiej o architekturze i kinie - dziś Seul w filmie "Parasite".
08.07.2022, 120’
Miłość i grom
Nowy Thor - Tytus, Romek i A'Tomek - Nowe Horyzonty - Atlanta
01.07.2022, 120’
Ennio
Maestro Morricone - Zbrodnie po sąsiedzku - Czarny telefon - Yellowjackets - festiwal Animator
24.06.2022, 120’
Król (Elvis) i Królowa
Elvis na dużym, Królowa na małym ekranie (opowiada Andrzej Seweryn), a dodatkowo mamy kolejne spotkanie z The Umbrella Academy. Satysfakcja gwarantowana.
17.06.2022, 120’
Rozkołys
Surfowanie na Bałtyku i surfowanie przez platformy streamingowe - Przegląd Nowego Kina Francuskiego - architektura w kinie.
10.06.2022, 120’
Disney
Wejście smoka w wykonaniu Disneya - koniec opery mydlanej - Short Waves - Happy Together
03.06.2022, 119’
Post Pxrn
Festiwale filmowe i festiwal Disneya - Koszalin - Post Porn - Sopot. A w Krakowie - z Bartkiem Czartoryskim rozmawiamy o przepastnej szufladzie Disney+, którą wkróce oficjalnie otworzymy.
27.05.2022, 120’
Detektyw Bruno
Detektyw Bruno - Stranger Things - Top Gun: Maverick - Boylesque - Cannes - Tarnowska Nagroda Filmowa - Komeda
20.05.2022, 119’
Mała mama
Filmy Celine Sciammy - Książę z Jimem Broadbentem - Lizbona na ekranie - Krakowskie Festiwal Filmowy - Vangelis/Łowca androidów.
13.05.2022, 120’
Lepsze życie
Andrew Dominik - Nick Cave - Warren Ellis - Stewardessa - Pamela Adlon - kinowa Noc Muzeów.
06.05.2022, 119’
Fucking Bornholm
Anna Kazejak i jej film o czterdziestolatkach na majówce, kino włoskie i najlepsze dokumenty na świetnym festiwalu. Plus propozycja dla marzących o tworzeniu filmów.
29.04.2022, 120’
Wszystko wszędzie naraz
Kwietniowy slalom kinowy - Wiking, X, Nicolas Cage i Michelle Yeoh. Saul Goodman i kino Apichatponga Weerasethakula. Essa!
22.04.2022, 120’
Nakręcone w Łodzi
Jaką rzekę lubicie najbardziej? Podczas piątkowej „Ekranizacji”, z druhną zastępową - Agnieszką Obszańską - wskoczymy do niejednej!
Najpierw pomkniemy na wystawę „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” w Muzeum Woli, a później Siostra Rzeka - Cecylia Malik - opowie nam o ratowaniu rzek.
Ruszymy też (a jakże) do Łodzi filmowej, o której Anna Michalska i Jakub Wiewiórski napisali książkę. Opisują w niej 153 (!) filmy fabularne nakręcone w łódzkich plenerach - „Nakręcone w Łodzi”, to fascynująca lektura!
Na drugą książkową nogę „Polaroid” Witolda Kanickiego, dzięki której przyjrzymy się fotografii natychmiastowej i odkryjemy (zbyt) mało znaną, w historii fotografii polskiej, postać Wacława Nowaka.
Do tego jeszcze Nick Cave namaluje nam muzycznie świat, Anna Dudzińska połączy film z architekturą, a Mateusz Fusiarz zaprosi na netflixową premierę serialu „Zachowaj spokój” na podstawie prozy Harlana Cobena.
15.04.2022, 119’
Wszystkie wymiary kina
08.04.2022, 120’
Zaprasza Daniel Wyszogrodzki
01.04.2022, 119’
Wszystkie wymiary kina
25.03.2022, 120’
Piosenki o miłości
18.03.2022, 120’
Inni ludzie
Aleksandra Terpińska o pracy z tekstem Doroty Masłowskiej, Kristoffer Rus o pracy nad filmem "Za duży na bajki", Polskie Nagrody Filmowe Orły i nowy cykl o architekturze w filmie. Voila!
11.03.2022, 119’
Najgorszy człowiek na świecie
Trzy canneńskie filmy w polskich kinach (Trier, Baker, Hamaguchi). HBO Max w Polsce. Wirtualne kino studyjne. Plus ucieczka od rzeczywistości.
04.03.2022, 120’
Batman
O "Batmanie" Matta Reevesa, "Cyrano" Joe Wrighta i "Córce" Maggie Gyllenhaal, lalkach i światach równoległych. Na chwilę oddechu i oderwanie od rzeczywistości.
25.02.2022, 110’
The Old Man's Back Again
Ukraina w naszych głowach i sercach - kino fabularne i dokumentalne, które poszerza kontekst i perspektywę. Siergiej Łoźnica i Witalij Manski. A w drugiej godzinie - japońskie opowieści Ryusuke Hamaguchiego.
18.02.2022, 120’
Matki równoległe
O Almodovarze i Wong Kar Waiu, o starym kinie i Inie Benicie, o Berlinale i Stranger Things. I to jeszcze nie wszystko!
11.02.2022, 120’
Oscary
Oscarowe szaleństwa się zaczynają, ale my mamy bezpieczną przystań z Jackiem Reacherem, Kennethem Branagh i Shondą Rhimes. Spokojnie, leci z nami pilot;)
04.02.2022, 120’
Mental
Serial Kordiana Kądzieli, ścieżka włoska z Monicą Vitti i "Genialną przyjaciółką" i komediowe rekomendacje od króla Węży.
28.01.2022, 119’
Wszystko poszło dobrze
Bestiariusz Guillermo del Toro (#Frankenstein #Godzilla #TheThing), obsesje Francois Ozona i wysokie obcasy Carrie Bradshaw. Między innymi.
21.01.2022, 120’
C'mon c'mon - Dajesz! Dajesz!
Filmowe rodziny w różnych ujęciach: C'mon c'mon Mike'a Millsa, Krzyk po raz piąty, propozycje na feria dla widzów najmłodszych i tydzień filmu niemieckiego z reżyserskim debiutem Daniela Brula. O!
14.01.2022, 120’
Titane
Premiery na połowę stycznia: fałszywy ksiądz udziela ślubów, dziewczyna z tytanową płytką w głowie kocha samochody, wraca Euforia i After Life. A w Nowym Teatrze nowy przegląd filmowy - Niechciani.
07.01.2022, 120’
Kontrola i pizza
Dziś trochę Ekranizacja, trochę Ścieżka Dźwiękowa - pierwszą połówkę wypełnią nam wizyty: Nataszy Parzymies, twórczyni internetowego hitu, seiralu Kontrola i Adriany Prodeus, z którą porozmawiamy o kinie Paula Thomasa Andersona #LicoricePizza. Druga połówka będzie muzyczna.
31.12.2021, 120’
Podsumowanie 2021 roku i plany filmowe na 2022
25.12.2021, 119’
Gościnie: Agnieszka Szydłowska i Natalia Grzeszczyk
Ulubiony świąteczny film? Wybór jest bardzo trudny. Podobnie, jak wybór ulubionego utworu ze ścieżki dźwiękowej. Świąteczne filmy najlepiej oglądać wspólnie – przed ekranem z Katarzyną Borowiecką zasiądą także zaproszone Agnieszka Szydłowska (Newonce Radio) i Natalia Grzeszczyk (RMF Classic).
17.12.2021, 120’
Obszary wskakują do ekranizacji
Prowadzi Agnieszka Obszańska
10.12.2021, 120’
Ekranizacyjne dwie godziny satysfakcji
Prowadzący: Daniel Wyszogrodzki.
03.12.2021, 120’
Dom Gucci
Lady Gaga i Ridley Scott, Afrykamera, Splat! FIlm Fest i animowane kino superłotrowskie. Oto nasz plan.
26.11.2021, 120’
Planeta Singli
Michał Chaciński o serialowej antologii "Planeta Singli", premiery serialowe, na które warto rzucić okiem ("Arcane", "Koło czasu") i zaproszenie na festiwal dla młodych widzów w kaźdym wieku. Essa!
19.11.2021, 120’
Kurier Francuski
"Furia" Krzysztofa Kasiora, Lubelski Festiwal Filmowy i dwa spotkania z latami sześćdziesiątymi - polskie (z Kaliną/Marią w roli głównej) i andersonowskie (wreszcie na ekranach).
12.11.2021, 120’
Ucieczka na srebrny glob
O filmie, który nie powstał i o filmie, który powstał - własnym - opowie Kuba Mikurda, będzie też przegląd jesiennych festiwali - Cinematika, Pięć Smaków i Etiuda&Anima.
05.11.2021, 120’
Wszystkie nasze strachy
Które strachy mają największe oczy? Ronduda, Rycharski, Larrain, Stewart. Fetiwal Filmowy Ukarina! - już za moment. I podróż w odległą choć jednocześnie bliską przeszłość.
29.10.2021, 120’
Moje wspaniałe życie
Nowy film Łukasza Grzegorzka, nowy film Edgara Wrighta, American Film Festival we Wrocławiu i Camerimage w Toruniu - to hasła na dziś.
22.10.2021, 120’
Diuna
Od kina niemego po epicką "Diunę" Dennisa Villeneuve'a - 17. Święto Niemego Kina, premiera The OfficePL, podróż na Arrakis i wizyta w świecie 1%.
15.10.2021, 120’
Hiacynt
O akcji Hiacynt i o filmie Hiacynt, o filmie Europa, odnalezionym po 80 latach, o festiwalu HER Docs i Węgierskiej Jesieni Filmowej
08.10.2021, 120’
Gra w kałamarnicę
Koreańska fala nie odpuszcza #SquidGame, serialowe premiery października #Sukcesja, Azja w kinach #Tybet #Jinpa i w kinie domowym, wielcy polskiego kina #Wajda #Smarzowski #Wesele.
01.10.2021, 120’
Gagarin i Bond. James Bond
Razem z Bonderm odwiedzamy czerwony dywan na londyńskiej premierze "Nie czas umierać" i podsumowujemy erę Daniela Craiga, ale wybierzemy się też na istniejące już tylko na ekranie osiedle Gagarine. Czy to wszystko? Wiadomo, że nie;)
24.09.2021, 120’
Audycja dwugłowa
17.09.2021, 120’
Lądek-Zdrój
Jesteśmy na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju, wiec rozmawiamy o górach na ekranie, ale nie zapominamy też o premierach i reszcie świata. #najmro #aida #retroteka
10.09.2021, 120’
Rick i Morty
Wyruszamy w międzygalaktyczną przygodę, którą serwują Dan Harmon i Justin Roiland, sprawdzamy - jeszcze przed werdyktem - co się dzieje na festiwalu w Wenecji i zaglądamy do programu 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
03.09.2021, 120’
Zupa nic
Kinga Dębska i nostalgia w kolorach ORWO, Piotr Głowacki i jego portret Mistrza, Kaja Szafrańska i serialowa jesień..., a raczej serialowy wrzesień. Bo jest co oglądać.
27.08.2021, 120’
Żywe trupy
Start finałowego sezonu serialu The Walking Dead. Opowie o nim Bartek Czartoryski. Kill All Movies Do tego trochę festiwalowych podpowiedzi. Robert Piaskowski opowie o Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, a Katarzyna Biernacka o Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zaawady w Lądku-Zdroju.
20.08.2021, 120’
Nowe Horyzonty
Kino od nowa, a w nim - Maria Dębska jako Kalina Jędrusik, Dawid Ogrodnik jako Najmro, czyli polski Arsene Lupin, cała paleta nowohoryzontowych emocji, wzlotów i upadków, obrazów i dźwięków.
13.08.2021, 119’
Czarna owca
Aleksander Pietrzak brawurowo opowiada o rodzinnej tragikomedii "Czarna owca", a nasze festiwalowe apetyty zaspokajają - Docs Against Gravity, Nowe Horyzonty i Solanin.
06.08.2021, 120’
Jutro czeka nas długi dzień
Za dokumentem Pawła Wysoczańskiego podążamy do Indii, do Jeevodaya, do ośrodka dla trędowatych i ich dzieci, ale przed nami takze festiwalowe swawole - Nowe Horyzonty i Letnia Akademia Filmowa na starcie!
30.07.2021, 119’
Zielony rycerz
Zielony Rycerz, Legion Samobójców, festiwale, których jesteśmy spragnieni - Dwa Brzegi, Octopus i Wenecja:)
23.07.2021, 119’
Biały lotos
Wakacyjne seriale, azjatyckie kino drogi, cieszyński festiwal Kino na Granicy, premiery na duzym ekranie - czegóż tu nie ma!
16.07.2021, 120’
Czorny woron nie śpi
Za drugim sezonem serialu Kruk pędzimy na Podlasie, a potem kierunek - Cannes, kierunek - Gdynia, kiedynek - Accademia Włoskiego Kina. Co Wy na to?
09.07.2021, 120’
Rojst
Na małym ekranie "Rojst`97", o którym opowiadają Jan Holoubek i Kasper Bajon, na dużym Natasza Romanoff z całą rodziną, w Poznaniu - Animator, w Cannes - Cannes, a w Warszawie - Szwedzki Stół Filmowy. Bierzcie i oglądajcie!
02.07.2021, 120’
Hallo Szpicbródka
Pierwsza Ekranizacja w plenerze! KinoGranie, musicale, taneczne sceny, które przeszły do historii i ... Tomasz Kot o filmie ,,Wróg doskonały", graniu po angielsku i budowaniu czołgu w ogrodzie!
25.06.2021, 119’
Jabłka i Czarna Wdowa
Sfilmowani polecają filmy na wakacje (#kinowapogoda), Christos Nikou opowiada o swoim filmie "Niepamięć", który zachwycił Cate Blanchett, a Anna Smołowik ma szósty zmysł.
18.06.2021, 120’
Ostatni komers
Dawid Nickel i ,,Ostatni komers" - Magnus von Horn i ,,Sweat" - Lee Isaac Chung, Steven Yeun i ,,Minari"
11.06.2021, 120’
Magnezja i mordercze ryjówki
Wracamy do "Łasucha", o którym opowiadają Jeff Lemire (autor) oraz Beth Schwartz i Jim Mickle (showrunnerzy), Maciek Bochniak zaprasza do kin na kresowy western, Agnieszka Żulewska - na "Ostatni komers", a Jacek Rokosz namawia do złego.
04.06.2021, 120’
Proste rzeczy
Grzegorz Zariczny i jego nowy film, Tomasz Kot i jego taniec w teledysku, "Łasuch" - z komiksu na ekran plus mnóstwo tytułów - cenneńskich i nie tylko. Bierzcie i oglądajcie!
28.05.2021, 119’
Przyjaciele
Powroty przyjaciół po latach - check, polskie premiery - check, festliwale filmowe - check, startrekologia dla średniozaawansowanych lekcja 1 - check. Zombie i Cruella muzycznie.
21.05.2021, 120’
Powrót Jedi
Dzisiaj świętujemy powrót do kina - przeglądamy repertuar na najbliższe tygodnie (Almodovar i Swinton, Zhao i McDormand, Vinterberg i Mikkelsen), sprawdzamy, co Barry Jenkins zrobił z "Koleją podziemną" i zaglądamy do zakładki "kino amatorskie".
14.05.2021, 120’
Między słowami
Xavier Dolan w kinie wirtualnym, Azja na ekranie i nie tylko, urodziny królowej - Cate Blanchett. Ekranizacja pełna emocji! I niespodzianek!
07.05.2021, 119’
West Side Story
Menu na udaną Ekranizację? Musicale, bo przecież Spielberg szykuje West Side Story, komiksy na dużym i małym ekranie, bo silniki rozgrzewa 4. faza kinowego uniwersum Marvela, a platformy streamingowe prześcigają się w adaptowaniu komiksowych plansz. I trochę brawurowych numerów musicalowych. Voila!
30.04.2021, 118’
Sexify i otwarcie kin
Spotkamy się z twórcami serialu Sexify, podpowiemy, co oglądać na małym ekranie, zaprosimy na 61. Krakowski Festiwal Filmowy i przygotujemy się na otwarcie kin.
23.04.2021, 120’
Cień i kość
Propozycje dla młodych widzów od organizatorów festiwalu Kino w Trampkach, oscarowe wróżby i mocne serialowe rekomendacje - jedna z przedmieść Filadeflii, druga - z Ravki (nie szukajcie na mapie).
16.04.2021, 120’
Nierealne
Prime Time po raz drugi, Fargo po raz czwarty, Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 35. i ... Węże.
09.04.2021, 118’
Powrót króla
Kino Azji w domu, festiwalowe zapowiedzi Docs Against Gravity, telewizja w telewizji (i na ekranie) i Viggo Mortensen, a raczej jego reżyserski debiut.
02.04.2021, 119’
Dźwięki muzyki
Ekranizacji wydanie specjalne, wypełnione muzyką na ukojenie i powitanie wiosny.
26.03.2021, 120’
Klangor
Dziwne siostry zapraszają do tańca, Arkadiusz Jakubik i Łukasz Kośmicki opowiadają o serialu Klangor, z Anetą Kyzioł (Polityka) rozmawiamy o serialu "Shtisel" i izraelskich produkcjach telewizyjnych, a Radosław Czyż podsumowuje sagę o Lidze Sprawiedliwości Zacka Snydera.
19.03.2021, 120’
Prawo ulicy
Chloe Zhao w Ameryce (feat. Marcin Krasnowolski - Festiwal Pięć Smaków), Klangor w Świnoujściu (feat. Kacper Wysocki), dokumenty na małym ekranie (feat. Kaja Szarfańska - jakbyniepaczeć) i Stephen King na dużym i małym ekranie (feat. Hubert Mandecki - Konglomerat Podcastowy).
12.03.2021, 120’
Akademia Pana Kleksa
O filmie „Każdy ma swoje lato” opowiada reżyser Tomasz Jurkiewicz, o księciu w Nowym Jorku 30 lat później - Bartosz Czartoryski, Małgorzata Steciak - o filmie „Sound of Metal”, a Maciej Jakubczyk (festiwal Kino Dzieci) poleca filmy dla młodych widzów.
05.03.2021, 120’
Wszystko o Ewie
Sandra Drzymalska o filmie „Każdy ma swoje lato” (i nie tylko), Mariusz Wilczyński o pracy nad „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, Diana Dąbrowska i „Fantastyczna. Młoda. Kobieta” i Kalina Mróz o fenomenie Christiane F. i dzieci z dworca Zoo
26.02.2021, 121’
Cinema Paradiso
Kajko i Kokosz na małym ekranie - Paulina Gordziejuk i Michał Śledziński, Nowe Horyzonty na VOD - Marcin Pieńkowski, „Jutro czeka nas długi dzień” - Paweł Wysoczański
19.02.2021, 119’
Dzień świstaka
Wycieczka do "Palm Springs" z Łukaszem Muszyńskim i Andym Sambergiem, jubileusz „Milczenia owiec” z Bartłomiejem Konarskim (Oscarioza), Rumuńska (wciąż) Nowa Fala z Piotrem Czerkawskim, „Nigdy, rzadko, czasami, zawsze” - z Adrianą Prodeus + propozycja dla ciekawych kina arthousowego.
12.02.2021, 119’
Masz wiadomość
Zwierz Popkulturalny (aka Katarzyna Czajka-Kominiarczuk) o komediach romantycznych, Grzegorz Fortuna o „Czarownicy miłości”, nowohoryzontowy pakiet premier poleca Małgorzata Sadowska, a Michał Pieńkowski zaprasza do starego kina w Iluzjonie (gdzie „Pani minister tańczy”).
05.02.2021, 119’
Rok Metalowego Bawoła
Najlepsze komiksy na ekranie, Marjane Satrapi i (nie tylko) Persepolis, Małgorzata Steciak i nominacje do Złotych Globów, szef artystyczny festiwalu w Gdyni Tomasz Kolankiewicz - nie tylko o festiwalu i Jakub Królikowski o lunarnym Nowym Roku na ekranie.
22.01.2021, 119’
Prime Time
Tuż przed Sundance Jakub Piątek opowiada o swoim filmie "Prime Time", o ekranizacjach gier video rozmawiamy z Michałem Walkiewiczem (filmweb.pl), Kaja Szafrańska (jakbyniepaczeć) podpowiada, na jakie seriale zwrócić uwagę, a szczególny "Przewodnik po pamięci" poleca Bartosz Staszczyszyn.
15.01.2021, 120’
Co nas kręci, co nas podnieca
Mój sąsiad Totoro, Przyjaciele i potwory Universalu - Jagoda Murczyńska (Festiwal Filmowy 5 Smaków), Kamil Śmiałkowski, Jacek Rokosz (Strefa Mroku) i Kalina Mróz (Gazeta Wyborcza) w pękiem ekranowych propozycji nie do odrzucenia.
08.01.2021, 120’
Powrót Batmana (i nie tylko)
Przed nami filmowy rok 2021. O fabułach i dokumentach, kultowych serialach i blockbusterach - w pierwszej Ekranizacji opowiadają: Łukasz Muszyński (Filmweb.pl), Ola Salwa (Kino), Marlena Gabryszewska (Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych), Artur Liebhart (Against Gravity) i Magda Adamus (Catus Geekus).