3,2,1… Odliczanie czas zacząć! Koniec roku szkolnego tuż tuż, ale my już jesteśmy gotowi na wakacje – wspólne z Wami, Wzorowymi Patronami!
Od jutra będziemy stopniowo Was informować, o tym, co się u nas wydarzy podczas wakacji, bo wiadomo – Patroni wiedzą jako pierwsi 🙂 Polecamy w najbliższych dniach śledzić uważnie nasze doniesienia w kanałach dla Patronów – czyli tutaj oraz na grupie na Facebooku. Będą niespodzianki i okazja do różnych powitań i ważnych informacji. A wszystkie wakacyjne atrakcje ujawnimy 20 czerwca – opowiemy o nich na antenie. Potem omówimy je podczas specjalnego live z Wami i odpowiemy na pytania. Wszystkie informacje wskoczą w odpowiednim czasie. A teraz… wyczekujcie pierwszego ogłoszenia 🙂
PS. Wakacje na całego zaczniemy wspólnie 24 czerwca – wtedy ruszy letni rozkład jazdy.
[Post będziemy aktualizowali. Śledźcie uważnie 🙂]
AKTUALIZACJA:
20.06 Czas opowiedzieć ze szczegółami o naszej letniej ramówce. Wiecie już dużo, ale część informacji zachowaliśmy na sam koniec. A będą miłe niespodzianki – gwarantujemy O wszystkim powiemy Wam w czwartek w Kieruj się na południe, a potem zapraszamy na live tylko dla Patronów. O 11.30 spotkają się z Wami: Agnieszka Szwajgier i Marcin Cichoński.
***
19.06 Wzmacniamy publicystkę! Uwaga, nowe nazwiska
Jak już wiecie stworzyliśmy redakcję publicystyki, którą pokieruje Katarzyna Pruchnicka. Kasia napisała wczoraj co i jak.
Zanim przedstawiamy wszystko wszem i wobec – najpierw przekazujemy dobre informacje Wam, naszym Patronom. Bo to dzięki Waszemu wsparciu możemy robić radio, a wiele z tych zmian powstało dzięki Waszej inspiracji. Uważnie czytamy, czego potrzebujecie i staramy się wymyślać dobre propozycje Dzisiaj opowiemy Wam jak wzmacniamy publicystkę. Na pierwszy ogień wzięliśmy lubiane przez Was wieczorne pasmo “Plac na rozdrożu” – od teraz będzie na antenie 4 razy w tygodniu – od poniedziałku do czwartku między 21:00 a 22:00. Ale to nie wszystko.
Chcemy, żeby w odnowionej formie na naszej antenie było miejsce na ambitną i różnorodną publicystykę: aktualności, kulturę, sport, psychologię, sprawy polityczne i społeczne – chcemy być blisko ważnych tematów, pokazywać je z różnych perspektyw i sięgać głębiej. Chcemy rozmawiać z Wami o tematach, które poruszacie w domach i w pracy. Dlatego – to druga ważna zmiana – w jeszcze większym wymiarze do współtworzenia audycji zaprosimy Was – będziemy czekać na Wasze maile i telefony.
A kto będzie po drugiej stronie mikrofonu? Zarówno głosy, które doskonale znacie z naszej anteny – autorzy, którzy pojawiali się już w Placu, jak i ci, dla których to będzie nowe zadanie: Michał Żakowski, Filip Jaślar, Katarzyna Pruchnicka, Patrycjusz Wyżga, Michał Olszański, Paulina Kozion, Marta Kula, Marcin Klimkowski, Katarzyna Nowicka, Jarosław Juszkiewicz, Anna Król, Tomasz Rożek i Maja Piskadło. Do naszego zespołu zaprosiliśmy też Tomasza Kwaśniewskiego, którego przedstawiliśmy Wam w poniedziałek.
Dziś poznajcie nowych autorów, którzy do nas dołączają i już niedługo usłyszycie ich m.in. w nowym Placu na rozdrożu
Wioletta Myszkowska:
“Kiedyś w Trójce, dzisiaj w 357. Latami nie potrafiłam zdecydować, czy wolę być dziennikarką z działu „świat” czy „kultura”. W mojej aktualnej pracy przydaje się wiedza z obu tych dziedzin: kiedy nie ma mnie w radiu, zawodowo sprzątam internet w organizacji fact-checkingowej – Stowarzyszenie Demagog. Przyglądam się dezinformacji i nowym technologiom (choć czasami tęsknię za przeprowadzaniem wywiadów z kompozytorami muzyki filmowej). Pisanie jest moim drogim hobby, tańszym jest oglądanie po raz kolejny „Matrixa” i „Władcy pierścieni”. Ludzie często pytają mnie, czy przeczytałam wszystkie książki, które piętrzą mi się w mieszkaniu. Odpowiadam, że nie.”
Grażyna Bochenek:
“Przez długie lata byłam dziennikarką radiową i reportażystką i teraz wracam do tej mojej radiowej miłości. Szczególnie bliskie mojemu sercu są: Rzeszów i kino, dlatego tematy z nimi związane chciałabym poruszać na antenie Radia 357. Oprócz tego będę także zwracać Państwa uwagę na tematy podkarpackie i żydowskie, bo wiele z nich powinno wybrzmieć w skali ogólnopolskiej.
Obecnie prowadzę podcast Rzeszowskie historie i współpracuję z Podkarpacką Komisją Filmową, między innymi przy projekcie Podkarpacki Szlak Filmowy. Fascynują mnie historie żydowskich rodzin – wraz z młodzieżą dokumentuję je jako pomysłodawczyni projektu “Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, a wiedzę o rzeszowskich Żydach popularyzuję też jako prezeska Stowarzyszenia Rajsze. A zaczęło się to od zaskakującego połączenia wątków rzeszowskiego i filmowego, którego efektem stała się książka „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”.
Maciej Makselon:
“Pochodzę z Knurowa, miasta tak małego, że gdyby było ładne, można by je nazwać kameralnym. Jestem redaktorem inicjującym i prowadzącym, który opieką otacza książki zarówno nominowane do najważniejszych nagród literackich, jak i te, które dominują na rodzimych listach bestsellerów. Jako nauczyciel akademicki prowadzę autorskie zajęcia z rynku książki, redakcji oraz podstaw kreatywnego pisania na Uniwersytecie Jagiellońskim, gościnnie wykładam na uniwersytetach w całym kraju. Uczę sztuki redakcji, kreatywnego pisania, języka inkluzywnego i skupionego na drugim człowieku. Popularyzuję wiedzę o języku polskim jako członek jury konkursów literackich i mówca TEDx. Do redakcji książek używam memów, a w ramach gry wstępnej opowiadam o wariantywnych formach językowych i zastosowaniu analizy samogłoskowej w budowaniu stosunku emocjonalnego do bohaterów.”
Wiola, Grażyna, Maciek – witamy Was pod najlepszym, radiowym adresem Powodzenia!
Pamiętajcie, szczegóły letniej ramówki przedstawimy już jutro, a letni rozkład jazdy ruszy w poniedziałek 24 czerwca.
***
18.06 Mamy nową redakcję: Publicystyki, pod czujnym okiem szefowej, Katarzyny Pruchnickiej. Tak – w nowej roli – Kasia przywitała się z Państwem w grupie dla Patronów:
Drodzy Patroni,
Pojawiamy się tutaj w dniach przed ogłoszeniem radiowego rozkładu jazdy na lato i przekazujemy Wam różne ważne informacje. Dzisiaj moja kolej 😀 Ale zanim news, zacznę od wyznania.
Kocham rozmawiać. Uwielbiam znajdować miłe miejsca z dobrą kawą i czas na wymianę myśli z interesującymi osobami. Nie jest zaskoczeniem, że studio radiowe jest do tego stworzone. Tu istnieje tylko rozmowa, tu i teraz.
W dobrych, radiowych rozmowach jestem zanurzona od ponad dwudziestu lat, a od teraz będę miała okazję zajmować się nimi w Radiu 357 w nowej roli. Właśnie powstaje u nas Redakcja publicystyki, której będę przewodzić.
Zadbamy o to żeby dostawali Państwo od nas interesujące i rzetelne komentarze obecnej, często burzliwej, rzeczywistości. Znajdziemy nieco więcej miejsca na kulturę, sprawy społeczne, zmieniające świat, naukę i technologię oraz wiele innych. A to wszystko opowiedzą Państwu nasi świetni radiowi dziennikarze (pojawią się też nowe głosy). Bez skrupułów wykorzystam ich warsztat radiowy, wiedzę i zainteresowania.
Proszę się nie martwić nie zabierzemy przestrzeni Redakcji muzycznej😉 Oni też znajdą miejsce u nas na publicystykę z ich kręgu zainteresowań.
Świat nas otaczający w każdej odsłonie zmienia się ostatnio niezwykle dynamicznie. Postaramy się go Państwu jeszcze lepiej opowiadać.
Pierwsze nowości w naszej publicystyce zaproponujemy już na wakacje. Jutro napiszemy o nich więcej, a w czwartek przekażemy wszystkie szczegóły. Zapraszam też do komentowania i kontaktu z nową Redakcją publicystyki. Będziemy uważnie analizowali wszystkie głosy od Państwa.
Do usłyszenia, Katarzyna Pruchnicka, szefowa Redakcji publicystyki.
***
17.06 Pod najlepszym, radiowym adresem na świecie witamy… Tomasza Kwaśniewskiego!
Tomek jest dziennikarzem, reporterem, laureatem wielu nagród (m.in. Grand Press i nagrody im. Teresy Torańskiej), autorem książek reporterskich i książek z rozmowami, współautorem scenariuszy komiksowych. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Dołącza do nas z projektem tak niecodziennym, że będzie musiał Wam opowiedzieć o nim osobiście. Choć zastanawiamy się, czy “niecodzienny” jest tu najlepszym przymiotnikiem…
“Radio 357 zaproponowało mi bardzo ciekawe wyzwanie. Szczegóły zdradzimy w czwartek, ale mogę nieco zagadkowo powiedzieć, że nawet gdy powiemy wszystko – nadal nie będzie do końca wiadomo, co to będzie za audycja. Tak, każde jej wydanie będzie absolutną niespodzianką – także dla mnie! I to właśnie Państwo będą tu mieli dużo do powiedzenia”.
Tomek, witamy na pokładzie!
***
14.06 Do zespołu Radia 357 dołącza Anna Tatarska, dziennikarka filmowa. Poprowadzi nową audycję: „Plan doskonały”. Premiera 28 czerwca 🙂 Anna przywitała się z Państwem osobiście w Grupie dla Patronów:
Dzień dobry i cześć! Cieszę się tym bardziej, że przypadło mi w udziale otworzyć serię miłych powitań i dobrych informacji o Letniej Ramówce Radia 357 🙂 Miło mi donieść, że już za dwa tygodnie, w piątek, 28 czerwca wystartuje moja nowa audycja filmowa, którą zatytułowałam „Plan doskonały”. Misję prowadzenia Was przez świat filmowych przygód przyjęłam z ogromną radością, ale skłamałabym, gdybym nie przyznała, że towarzyszy mi też lekki stresik. Na szczęście jest to stres motywująco-ekscytujący. Mam nadzieję, że przed nami tylko piękne chwile!
To chyba dobra pora, żeby powiedzieć kilka słów o sobie. Dziennikarką filmową jestem już od prawie 15 lat. Najpierw zajmowałam się głównie pisaniem (do portali, magazynów kobiecych czy dzienników) z czasem częściej zaczęłam pojawiać się też w radiu i telewizji. Aktualnie zajmuję się przeprowadzaniem wywiadów filmowych w Dzień Dobry TVN, współpracuję jako podcasterka z polskim VOGUE, współprowadzę podcast serialowy „Nie spać, słuchać”, a oprócz tego wciąż regularnie rozmawiam z osobami ze świata filmu i seriali, piszę też recenzje. Do 357 przychodzę z radia ChilliZet, gdzie przez ostatnie 2,5 roku wspólnie z Tomkiem Śliwińskim prowadziliśmy program „FILMOZGRANI”.
Chcę, żeby „Plan doskonały” był dla Was przewodnikiem – po premierach, wydarzeniach, festiwalach. Będę mówić o aktualnościach, o tym, co trzeba koniecznie zobaczyć w kinie, telewizji i w serwisach streamingowych, ale też o tym, od czego lepiej uciekać. To, co będzie nas wyróżniać, to oryginalne, autorskie materiały z twórcami z całego świata – bo dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży, stale rozmawiam z najciekawszymi i najbardziej znanymi osobami twórczymi z USA, Europy, Azji i pozostałych zakątków globu. Możecie liczyć zarówno na krótkie rozmówki o popkulturowym charakterze (Marvel nie uznaje randek dłuższych niż 5 minut), ale i pogłębione, zniuansowane wywiady. W miarę potrzeb, do studia zaproszę też specjalistów z różnych, nie tylko około filmowych dziedzin, by wspólnie z nimi przyjrzeć się kontekstowi, historii, legendom i prognozom.
Moja miłość do kina bywa – jak na posiadany dyplom przystało – poważna, ale bywa też dyktowana emocjami, a nawet fanowska. Nie dzielę sztuki na wysoką i niską, a kultury na wartościową, czyli niszową oraz byle jaką – popularną. Spodziewajcie się zatem wyrazów uznania zarówno dla francuskich mistrzów, amerykańskich niezależnych, zrealizowanych w ukryciu produkcji irańskich i opłaconych milionami superprodukcji – jeśli tylko są tego warte.
Nie mogę się doczekać prowadzenia audycji ze świadomością, że jesteście po drugiej stronie.
Do zobaczenia! Pardon!… do usłyszenia 🙂 Choć niewykluczone, że będą też okazje, żeby się zobaczyć 🙂
Anna Tatarska