
28.10.2024
Ostatni fragment muralu, który Wam prezentujemy odnosi się do utworu „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Opowiada o nim Marek Niedźwiecki:
***
Czesław Niemen zaśpiewał „Dziwny jest ten świat” na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1967 roku. Dla trzynastolatka, jakim wtedy byłem to było niezwykłe przeżycie. Nikt tak wtedy nie śpiewał… Minęło 57 lat, a tekst piosenki jest ciągle aktualny. Niemen napisał utwór zafascynowany „It’s A Man’s Man’s Man’s World” Jamesa Browna… Do dziś pamiętam spotkania z Artystą, który był moim gościem w radiu. „Dziwny jest ten świat” to jeden z najważniejszych utworów polskiej muzyki. Nie mogło go zabraknąć na naszym muralu…

***
27.10.2024
Zapraszamy Was przed mural ufundowany przez Społeczność Radia 357! W poniedziałek (28.10) między 8:00 a 9:00 będziemy przy ul. Nowowiejskiej 1 w Warszawie. Na grafice nie mogło zabraknąć kolejnego utworu z naszej topowej dzięsiątki: „Krakowskiego Spleenu”. Tak opowiada o nim Marta Kula:
***
Pamiętam mroźne, grudniowe popołudnie, kiedy jako świeżo upieczona studentka spacerowałam krakowskim Rynkiem. Postanowiłam wstąpić do kultowej księgarni muzycznej „Kurant”, trochę się ogrzać i poszperać w płytach. I wtedy właśnie z głośników usłyszałam „Krakowski Spleen”. Znałam oczywiście ten utwór, ale w tamtym momencie zrobił na mnie ogromne wrażenie. Kraków czasu moich studiów szczęśliwie nie był Krakowem z piosenki Maanamu. Czasem depresyjny, owity smogiem, ale zdecydowanie nie tak straszny i przygnębiający jak w latach 80tych, kiedy powstała piosenka „Krakowski Spleen”. Wiatr rozgonił ciemne, skłębione zasłony, a na naszym muralu Kora staje ze słońcem twarzą w twarz. Jutro oficjalne odsłonięcie, bądźcie koniecznie z nami w tym czasie .

***
26.10.2024
Już jest! 😀 Gdzie? Przy ulicy Nowowiejskiej 1 w Warszawie. Chcecie wpaść przed mural? W poniedziałek 28 października między 8:00 a 9:00 będziemy tam. I Wy też możecie! Odwiedźcie nas w drodze do pracy lub na uczelnię. Przybijemy piątkę, pogadamy i obejrzymy go razem. Będą łączenia z Rankiem! A w międzyczasie zajrzyjcie na stronę poświęconą muralowi, który ufundowała Społeczność Radia 357!
***
25.10.2024
„Długość dźwięku samotności”, Myslovitz – odsłaniamy dla Was kolejny fragment muralu! Tak opowiada o nim Katarzyna Nowicka Novika:
***
Ta piosenka była wielkim zwrotem w karierze chłopaków z Myslovitz, ale do umieszczenia jej na albumie “Miłość w czasach popkultury” trzeba było ich przekonywać. W siłę utworu od początku wierzył menedżer zespołu Maciej Pilarczyk, który kiedyś w aucie zapytał “Chcesz czegoś posłuchać? Jeszcze przed miksem?”. Byłam wtedy studentką pracującą w firmie fonograficznej. Po pierwszym przesłuchaniu wiedziałam, że to będzie przebój. Wtedy w kółko słuchaliśmy surowej wersji “Długości dźwięku samotności” – piosenki, która do dziś na stałe gości na playlistach radiowych. Nie zabraknie jej również na naszym TOPowym muralu, który już niebawem zabłyśnie w sercu Warszawy! A który fragment tej piosenki Państwo lubią nucić najbardziej? Ja – drugą zwrotkę 🙂

***
24.10.2024
Tym razem: Perfect, „Autobiografia”. O tym fragmencie muralu opowiada Ola Budka:
***
To była jedna z pierwszych piosenek, których nauczyłam się na pamięć. Byłam małą dziewczynką i pytałam rodziców: A co to znaczy „za jej Poli Raksy twarz”? Albo „martenowski piec”??? Do dziś obudzona w nocy o północy wyrecytuję tekst od „Miałem dziesięć lat do „czterech ścian”. Jestem pewna, że mają Państwo wiele wspomnień z „Autobiografią” Perfectu, jedną z 10 piosenek, które przełożone na formę wizualną znajdą się na naszym topowym muralu w Warszawie, stworzonym wspólnie z Patronkami i Patronami.

***
23.10.2024
Zobaczcie kolejny fragment muralu, który odnosi się do utworu: „Wojenka”, zespołu Lao Che. Oto wprowadzenie Marcina Cichońskiego:
***
Kiedy nagranie powstawało, nikt – łącznie z ich twórcami – nie mógł mieć pojęcia, jak przerażający wymiar będą miały, po niedługim czasie, słowa piosenki. „Wojenka” Lao Che, z klasycznego dziś (choć wydanego w 2015 roku) albumu „Dzieciom” na początku była przebojem, o którym mówiono „poruszający list Spiętego”. Dziś… No właśnie dziś… Za każdym razem, kiedy jest prezentowane, mam ciarki. To będzie element naszego TOPOWEGO muralu, którego premiera już niebawem. Wypatrujcie.

***
22.10.2024
Zbigniew Wodecki – „Lubię wracać tam, gdzie byłem” – oto kolejny fragment projektu. Opowiada o nim Maja Piskadło:
***
Nie wiem, jak inni, ale ja lubię wracać tak bardzo, że to właśnie hasło – “Lubię wracać”, które Wojciech Młynarski skreślił do muzyki Zbigniewa Wodeckiego – mam wytatuowane na przedramieniu. Ale i bez takich zabiegów wystarczy kilka nut i kilka słów, żeby piosenki – w tym ta piosenka – przenosiły nas w miejsca, które znamy, po zostawione tam wspomnienia. Na TOPowym muralu nie mogło zabraknąć chłopaka ze skrzypcami i dziewczyny z warkoczami… 🎻 I do tego muralu niedługo będzie można wracać! Proszę mi wierzyć, będzie warto 🎨

***
21.10.2024
Fragment po fragmencie prezentujemy projekt Muralu Radia 357. Oto kolejny! Opowiada o nim Antoni Grudniewski:
***
Polski Top Radia 357 w tym roku dzięki Państwa pięknemu zaangażowaniu przełożyliśmy na mural. Dokładnie to pierwszą dziesiątkę. Utwory, które wszyscy znamy na pamięć, a jednak w trzeci dzień maja zawsze brzmią b a r d z i e j. Jednym z nich jest „Polska” Kultu… Wizytówka kraju nad Wisłą lat osiemdziesiątych. Linia basu Ireneusza Wereńskiego, saksofon, głos i słowa Kazika Staszewskiego. Wspomnienie dla tych nieco dojrzalszych. Kartka z historii dla tych nieco młodszych. Cały czas działa tak samo. Odsłaniamy Państwu kolejny fragment naszego muralu, który już niebawem ujrzy światło dzienne.

***
20.10.2024
Prezentujemy trzeci fragment muralu, który odnosi się do utworu: „Byłaś serca biciem”. Przeczytajcie wprowadzenie Mateusza Fusiarza:
***
Wprawdzie mamy jesień, ale nawet jesienią można śpiewać, że byłaś… a może Wy byliście wiosną, zimą życiem? Oto kolejny fragment naszego szalenie wyczekiwanego muralu. Ten nawiązuje do utworu, który w poprzednim notowaniu Polskiego TOP-u Radia 357 zajął miejsce 10-te, niezmiennie podkreślam, że zdecydowanie zbyt niskie. Trzeba będzie nad tym w kwietniu 2025 roku popracować. Z „Byłaś serca biciem” wiąże się przeciekawa historia. Czy wiedzieliście, że komponując ten wielki przecież hit końcówki lat 80-tych Jerzy Dobrzyński… inspirował się Steviem Wonderem? To może tłumaczyć to charakterystyczne intro, po którym wszyscy wiemy już, że za moment… wskoczymy do tramwaju, który zmierza pod jedno konkretne okno.

***
19.10.2014
Oto druga część muralu! Opowiada o niej Marcin Łukawski:
***
Mur na muralu? A i owszem! Być musi i… być będzie.
Z delikatnym łaskotaniem w brzuszku odkrywamy powoli fragmenty naszego muralu poświęconego pierwszej dziesiątce utworów z Polskiego Topu Radia 357. „Arahja” Kultu jest „od zawsze” w czołówce. Ostatnio na miejscu 4.
Utwór, który zaczynał jako „Nowa piosenka o Berlinie”. Dziś, razem z Kazikiem, jesteśmy w stanie z pamięci zaśpiewać cały tekst. Mój dom, moje ciało, moja ulica murem podzielona. Świeci neonami Berlin Zachodni. Wschodni, wygaszony, obserwuje obie strony.
Chyba jeden z najmocniejszych protestów w polskiej muzyce. Ale czy dotyczący tylko ówczesnego Berlina?
***

18.10.2024
Jak powstawał projekt Muralu? Tak o procesie twórczym opowiada autor, Alek LIS KULA Morawski:
***
Moim zadaniem było zilustrowanie utworów, które znalazły się w pierwszej dziesiątce z listy, tak więc miałem do zlepienia w (mniej lub bardziej) spójną całość bardzo szerokie spektrum stylistyk i gatunków. Starałem się utrzymać całość w lekkim tonie, obrazując tytuły czy poszczególne wersy w niekiedy żartobliwy lub dosłowny sposób. Najważniejsze było dla mnie jednak, żeby każdy artysta został tu właściwie uhonorowany. Chciałem nadać każdemu fragmentowi muralu swoją własną osobowość, sięgając po inspiracje do historii utworów, ich zaplecza i dorobku samych muzyków. Bazą, z której czerpałem było tu wszystko: począwszy od charakterystycznych dla artystów strojów, przez ich teledyski, okładki płyt aż po sam kontekst utworów. Myślę, że bez problemu odnajdziecie tam różne poukrywane smaczki i odniesienia. W swoich ilustracjach często tworzę rozbudowane kompozycje, nasycone dużą liczbą postaci i szczegółów, ale w tej zdecydowanie przeszedłem sam siebie jeśli chodzi o natłok elementów. Był to po prostu bardzo wdzięczny temat do zilustrowania i ciężko mi było się od tej pracy oderwać. Mam nadzieję, że docenicie moją pracę gdy zobaczycie finalny efekt. Ja już nie mogę się doczekać, żeby pokazać go światu. Do zobaczenia!
***
17.10.2024
Prezentujemy pierwszy fragment Muralu! Tak opowiada o nim Piotr Stelmach:
***
Odsłaniamy. Delikatnie. Dyskretnie. Ale z dumą. Oto pierwszy fragment muralu poświęconego polskiej muzyce. Powstaje on dzięki społeczność Radia 357 i przedstawia impresje na temat utworów, które po Państwa głosowaniu znalazły się w pierwszej dziesiątce ostatniego notowania Polskiego Topu Radia 357.
„Nie pytaj o Polskę”. W pierwszej wersji piosenka, a właściwie pieśń, była zatytułowana „Nie pytaj mnie”. To wyznanie miłości. Ale tej specyficznej, wyjątkowej i – być może w czasach globalnego przyspieszenia – niezbyt popularnej. To miłość do swojego miejsca urodzenia, funkcjonowania i tworzenia. Do Polski. A wykonuje tę pieśń Obywatel G.C.
***

16.10.2024
Zaczynamy! Już wkrótce na ścianie jednej z warszawskich kamienic pojawi się mural ufundowany przez Was – Społeczność Radia 357! Na razie nie zdradzimy jak wygląda projekt oraz gdzie dokładnie pojawi się mural. Będziemy Was o wszystkim informować stopniowo.

Już teraz możemy jednak ujawnić, że projekt przygotował Alek LIS KULA Morawski, jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych polskich ilustratorów. Alek Morawski wielokrotnie współpracował z rynkiem muzycznym. Zaprojektował też liczne murale w Polsce. Ten, który przygotował dla nas to artystyczny kolaż 10 najważniejszych utworów polskiej muzyki – wybranych przez Was podczas Polskiego Topu 2024. Oto one:
- Obywatel G.C. – „Nie pytaj o Polskę”
- Lao Che – „Wojenka”
- Maanam – „Krakowski spleen”
- Kult – „Arahja”
- Myslovitz – „Długość dźwięku samotności”
- Perfect – „Autobiografia”
- Czesław Niemen – „Dziwny jest ten świat”
- Kult – „Polska”
- Zbigniew Wodecki – „Lubię wracać tam, gdzie byłem”
- Andrzej Zaucha – „Byłaś serca biciem”
Każdy element grafiki będzie metaforą tekstów i ducha czasów, które tworzyły te kultowe utwory. To był niezwykle ambitny i trudny projekt do stworzenia!
Polski Top to nasz wspólny hołd dla polskiej muzyki i kontynuacja tradycji Topów zapoczątkowanej przez Marka Niedźwieckiego ponad 40 lat temu. To też uwzględniliśmy na muralu 🙂 A realizuje go agencja Good Looking Studio. Już wkrótce zaprosimy Was na specjalną stronę internetową, którą przygotowujemy z okazji powstania muralu. On sam ma być gotowy pod koniec października 2024 roku.
Tymczasem zapraszamy Was do śledzenia kolejnych informacji!