Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

20.02.2024

NASZA ODPOWIEDŹ NA OŚWIADCZENIE ZAiKS – ZOBACZ: ODPOWIEDŹ 357

Szanowni Państwo,

podczas spotkania zarządu z Patronami (13 lutego) opowiedzieliśmy o naszych próbach porozumienia z ZAiKSem po tym, jak z dnia na dzień podnieśli Radiu 357 niemal trzykrotnie stawkę za opłaty licencyjne.

Od wielu miesięcy próbujemy przekonać ZAiKS, by dostrzegł zmiany na polskim rynku mediów i fakt, że powstały rozgłośnie, które nadają w Internecie, rezygnują z łatwego zarobku od reklamodawców i utrzymują się z dobrowolnych darowizn od Słuchaczy. ZAiKS tego nie dostrzega i nie chce nawet z nami rozmawiać. Nasze zaproszenia do rozmów, a nawet wniosek o mediację przed Komisją Prawa Autorskiego, przed którą chcieliśmy wytłumaczyć swoje racje, zostały odrzucone. Chcemy przejrzystych i równych zasad dla wszystkich, ale ZAiKS nie jest nawet zainteresowany rozmową na ten temat.

Dwukrotnie też wykonywaliśmy przelewy do ZAiKS za 2023 rok. Za każdym razem ZAiKS je zwracał.

Gdy stało się jasne, że doszliśmy do ściany i ZAiKS nie chce z nami rozmawiać – postanowiliśmy poprosić o pomoc sąd gospodarczy. Wnieśliśmy do sądu o ustalenie konkretnych warunków umowy licencyjnej. Ale takich, które mają podstawy w obowiązujących przepisach, a nie w jednostronnych oczekiwaniach ZAiKS. Pomoże to w ustaleniu w jakiej wysokości opłaty dla ZAiKS powinny wnosić rozgłośnie, które nadają w internecie i rezygnują z bloków reklamowych. Dążymy do konstruktywnego rozwiązania sprawy – z myślą o wszystkich nadawcach, których istnienia ZAiKS nie zauważył i nie chce zauważać. W każdej chwili jesteśmy gotowi usiąść do rozmów. ZAiKS zdecydował się odpowiedzieć jednostronnym, atakującym Radio oświadczeniem, którego echa będą do Państwa docierały w najbliższych dniach. Żałujemy, że stowarzyszenie wybrało taką drogę, ale nie zrażamy się, mamy mocne argumenty i czekamy na rozstrzygnięcie sądu gospodarczego. Wierzymy, że uda się uporządkować sytuację i wypracować rozwiązanie, które pomoże nie tylko nam, ale uporządkuje cały rynek nowych mediów.

O sprawie mówiliśmy podczas live z Patronami – jeżeli ktoś nie był z nami na żywo, polecamy zapis spotkania dostępny w Strefie Twoje 357: ZAPIS LIVE

Chcesz zostawić swój komentarz? Napisz do nas na twoje@radio357.pl oraz w grupie na Facebooku.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.