Idź do treści
„Wspieram, bo warto” Zaloguj się
„Poprawiacie mi nastrój” Popraw nam!
„Nie było to trudne” Przenieś patronat
31.07.2024

Dzień dobry!

80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tego tematu nie zabraknie w naszym programie. Popołudniówkę poprowadzimy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Będą wspomnienia i rozmowy z bohaterami tamtych dni. W Placu na rozdrożu opowiemy o niezwykłych poszukiwaniach tożsamości dziewczynki w niebieskim płaszczu, która zginęła na Ochocie w trakcie Powstania. Zapytamy też młodych ludzi czym jest dla nich pamięć.

🥈🗼 Przeniesiemy się też do Paryża. Mamy już 3 medale olimpijskie! Nasi dziennikarze sportowi zbierają dla Was najważniejsze informacje i prezentują w Studiu Olimpijskim m.in. w Ranku i Popołudniówce.

Życzymy Wam dobrego dnia!

DZISIEJSZE AUDYCJE

6:00 Ranek (Krystian Hanke, Izabela Woźniak, wyd. Roma Leszczyńska)

  • 6:50 Gość Ranka – BohaterON- Agnieszka Łesiuk-Krajewska – organizatorka kampanii BohaterON – włącz historię, Prezes Zarządu Fundacji Pokolenia Kolumbów.
  • 7:50 Temat dnia (Iza Woźniak) – Kary za złe parkowanie nie zmieniły się od 20 lat. Policja, straż miejska, a także niektórzy posłowie zwracają uwagę, że są zbyt niskie, by były skuteczne. A problem jest znaczący. Tylko w Warszawie strażnicy miejscy wystawili w 2023 r. ponad 90 tys. mandatów za to przewinienie.
  • 8:15 Studio Olimipijskie (Mateusz Kuźniewski)
  • 8:20 Gość Ranka – Katarzyna Madey, autorka rodzinnej powieści: Janeczka- tajemnica blaszanego pudełka.
  • 8:35 Przegląd prasy zagranicznej (Artur Kieruzal, Londyn)
  • 8:40 Muzyczny goniec (Ola Budka)
  • 8:50 Latka lecą (Krzysztof Szubzda)

9:00 Kieruj się na południe (Marek Niedźwiecki, wyd. Halina Wachowicz)

12:00 Co Państwo? Lato! (Kuba Strzyczkowski, wyd. Beata Kwiatkowska)

13:00 Mam grać? (Michał Gąsiorowski, Marcin Klimkowski)

16:00 Popołudniówka – z Muzeum Powstania Warszawskiego (Patrycjusz Wyżga, wyd. Monika Mendroch Karbowska)

Obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną audycję, która przeniesie Was w tamte dni pełne odwagi, poświęcenia i niezwykłych opowieści. Nasze studio przy Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzi Monika Białkowska, kierowniczka Domu Powstańców Warszawskich – miejsca dziennego pobytu dla weteranów i uczestników Powstania. Poznamy niezwykłe historie z życia rodzinnego Anny Sekuły i Barbary Gołębiowskiej, których dziadkowie byli aktywnymi uczestnikami Powstania. Usłyszymy fragment rozmowy z jednym z bohaterów Powstania – Wiktorem Brunonem Walasiakiem ps. “Lopek”, który podzieli się swoimi barwnymi wspomnieniami i przemyśleniami. A skoro już jesteśmy przy barwach… Obraz Powstania znamy z czarno-białych fotografii. Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądali ci ludzie, te miejsca i te wydarzenia w kolorze? Takie pytanie zadali sobie twórcy albumu Kolor Powstania 1944. 100 zdjęć walczącej Warszawy, którzy wybrane zdjęcia poddali koloryzacji. O tym niezwykłym albumie porozmawiamy z Joanną Jastrzębską-Woźniak, kierowniczką Działu Ikonografii i Fotografii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Usłyszymy też opowieść o pewnej walizce z Powstania, która została znaleziona… na jednym z praskich śmietników. O 17.00 wstaniemy wspólnie, by przy dźwiękach syren oddać hołd Powstańcom.

18:00 Radiosław (Radek Łukasiewicz)

19:00 Wierność w stereo (Piotr Stelmach)

21:00 Plac na rozdrożu (Andrzej Rudke)

W dzisiejszym Placu na Rozdrożu będziemy mówić o historii, pamięci i edukacji. W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego Beata Kwiatkowska opowie o niezwykłych poszukiwaniach dziewczynki w niebieskim płaszczyku, dziewczynki zabitej  na Ochocie w trakcie Powstania Warszawskiego. Czy uda się odnaleźć ostatnich świadków śmierci dziecka?  Zapytamy młodych ludzi o to czym jest dla nich pamięć o Powstaniu i o to czy traumę można dziedziczyć. Gośćmi programu będą też historyk, profesor Krzysztof Ruchniewicz oraz Jacek Staniszewski, nauczyciel historii i dyrektor jednego z Warszawskich liceów.

22:00 Neurotransmisja (Baasch)

0:00 – 02:00 Chore sąsiadów sny (Krzysztof Tubilewicz)

Całość do sprawdzenia na stronie: radio357.pl/ramowka/ i w aplikacji

A MOŻE COŚ, CO TYLKO W PODCASTACH?

Mnóstwo podcastowych podpowiedzi wartych odkrycia prezentujemy w zakładce na dziś – dzięki niej łatwiej znajdziesz coś dla siebie: radio357.pl/twoje357/na-dzis/

Gdzie i w jakich nastrojach słuchacie dziś 357 i jak biegnie Wasz dzień? Komentujcie to, co słyszycie, dopytujcie. Jesteśmy tu dla Was – najlepszej Społeczności pod najlepszym radiowym adresem na świecie 🙂

Czekamy na twoje@radio357.pl oraz na grupie na Facebooku.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.