Dzień dobry!
80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tego tematu nie zabraknie w naszym programie. Popołudniówkę poprowadzimy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Będą wspomnienia i rozmowy z bohaterami tamtych dni. W Placu na rozdrożu opowiemy o niezwykłych poszukiwaniach tożsamości dziewczynki w niebieskim płaszczu, która zginęła na Ochocie w trakcie Powstania. Zapytamy też młodych ludzi czym jest dla nich pamięć.
🥈🗼 Przeniesiemy się też do Paryża. Mamy już 3 medale olimpijskie! Nasi dziennikarze sportowi zbierają dla Was najważniejsze informacje i prezentują w Studiu Olimpijskim m.in. w Ranku i Popołudniówce.
Życzymy Wam dobrego dnia!

DZISIEJSZE AUDYCJE
6:00 Ranek (Krystian Hanke, Izabela Woźniak, wyd. Roma Leszczyńska)
- 6:50 Gość Ranka – BohaterON- Agnieszka Łesiuk-Krajewska – organizatorka kampanii BohaterON – włącz historię, Prezes Zarządu Fundacji Pokolenia Kolumbów.
- 7:50 Temat dnia (Iza Woźniak) – Kary za złe parkowanie nie zmieniły się od 20 lat. Policja, straż miejska, a także niektórzy posłowie zwracają uwagę, że są zbyt niskie, by były skuteczne. A problem jest znaczący. Tylko w Warszawie strażnicy miejscy wystawili w 2023 r. ponad 90 tys. mandatów za to przewinienie.
- 8:15 Studio Olimipijskie (Mateusz Kuźniewski)
- 8:20 Gość Ranka – Katarzyna Madey, autorka rodzinnej powieści: Janeczka- tajemnica blaszanego pudełka.
- 8:35 Przegląd prasy zagranicznej (Artur Kieruzal, Londyn)
- 8:40 Muzyczny goniec (Ola Budka)
- 8:50 Latka lecą (Krzysztof Szubzda)
9:00 Kieruj się na południe (Marek Niedźwiecki, wyd. Halina Wachowicz)
12:00 Co Państwo? Lato! (Kuba Strzyczkowski, wyd. Beata Kwiatkowska)
13:00 Mam grać? (Michał Gąsiorowski, Marcin Klimkowski)
16:00 Popołudniówka – z Muzeum Powstania Warszawskiego (Patrycjusz Wyżga, wyd. Monika Mendroch Karbowska)
Obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną audycję, która przeniesie Was w tamte dni pełne odwagi, poświęcenia i niezwykłych opowieści. Nasze studio przy Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzi Monika Białkowska, kierowniczka Domu Powstańców Warszawskich – miejsca dziennego pobytu dla weteranów i uczestników Powstania. Poznamy niezwykłe historie z życia rodzinnego Anny Sekuły i Barbary Gołębiowskiej, których dziadkowie byli aktywnymi uczestnikami Powstania. Usłyszymy fragment rozmowy z jednym z bohaterów Powstania – Wiktorem Brunonem Walasiakiem ps. “Lopek”, który podzieli się swoimi barwnymi wspomnieniami i przemyśleniami. A skoro już jesteśmy przy barwach… Obraz Powstania znamy z czarno-białych fotografii. Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądali ci ludzie, te miejsca i te wydarzenia w kolorze? Takie pytanie zadali sobie twórcy albumu Kolor Powstania 1944. 100 zdjęć walczącej Warszawy, którzy wybrane zdjęcia poddali koloryzacji. O tym niezwykłym albumie porozmawiamy z Joanną Jastrzębską-Woźniak, kierowniczką Działu Ikonografii i Fotografii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Usłyszymy też opowieść o pewnej walizce z Powstania, która została znaleziona… na jednym z praskich śmietników. O 17.00 wstaniemy wspólnie, by przy dźwiękach syren oddać hołd Powstańcom.
18:00 Radiosław (Radek Łukasiewicz)
19:00 Wierność w stereo (Piotr Stelmach)
21:00 Plac na rozdrożu (Andrzej Rudke)
W dzisiejszym Placu na Rozdrożu będziemy mówić o historii, pamięci i edukacji. W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego Beata Kwiatkowska opowie o niezwykłych poszukiwaniach dziewczynki w niebieskim płaszczyku, dziewczynki zabitej na Ochocie w trakcie Powstania Warszawskiego. Czy uda się odnaleźć ostatnich świadków śmierci dziecka? Zapytamy młodych ludzi o to czym jest dla nich pamięć o Powstaniu i o to czy traumę można dziedziczyć. Gośćmi programu będą też historyk, profesor Krzysztof Ruchniewicz oraz Jacek Staniszewski, nauczyciel historii i dyrektor jednego z Warszawskich liceów.
22:00 Neurotransmisja (Baasch)
0:00 – 02:00 Chore sąsiadów sny (Krzysztof Tubilewicz)
Całość do sprawdzenia na stronie: radio357.pl/ramowka/ i w aplikacji
A MOŻE COŚ, CO TYLKO W PODCASTACH?
Mnóstwo podcastowych podpowiedzi wartych odkrycia prezentujemy w zakładce na dziś – dzięki niej łatwiej znajdziesz coś dla siebie: radio357.pl/twoje357/na-dzis/
Gdzie i w jakich nastrojach słuchacie dziś 357 i jak biegnie Wasz dzień? Komentujcie to, co słyszycie, dopytujcie. Jesteśmy tu dla Was – najlepszej Społeczności pod najlepszym radiowym adresem na świecie 🙂
Czekamy na twoje@radio357.pl oraz na grupie na Facebooku.