Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

21.11.2023

Już są! Rozmowy ze Strefy rozmów Radia 357 na festiwalu Inside Seaside dostępne w naszej bibliotece podcastów. Szczegóły znajdziesz w części „Co nowego w podcastach”. Jak zawsze w naszym newsletterze mamy dla Ciebie wiele ciekawych podpowiedzi audycji, do których warto wrócić. W mijającym tygodniu na antenie pojawili się m. in. Arkadiusz Jakubik, Spięty, Robert Janowski czy Anna Kamińska, autorka książki „Marek Jackowski. Głośniej!”.

Co nowego w podcastach?

🎤Nowość! Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie nagrania ze Strefy Rozmów podczas festiwalu Inside Seaside w Gdańsku. Posłuchaj, z kim i o czym rozmawiali:

  • Michał Olszański i Joanna Gutral – psycholożka, psychoedukatorka i autorka popularnego podcastu „Gutral gada”: co to za stan, ten dobrostan?
  • Tomasz Gorazdowski i Piotr Pogon – maratończyk, triathlonista, pierwszy człowiek w historii sportu, który po onkologicznej resekcji płuca ukończył zawody triathlonowe „Ironman Kalmar” w Szwecji: jak cztery razy wygrać ze śmiercią?
  • Anna Dudzińska i Robert Konieczny – architekt, którego Projekt From The Gardens House został uznany za najpiękniejszy dom jednorodzinny na świecie: czy każdy może być wizjonerem?
  • Kuba Strzyczkowski i Radomir Wit – dziennikarz telewizyjny i radiowy, znany ze swojej dociekliwości i rzetelności, autor wydanej niedawno książki „Sejm wita, czyli czego nam nie mówią politycy?”: czy polityk prawdę Ci powie? 
  • Marek Niedźwiecki i Zbigniew Preisner – jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej i teatralnej: szara eminencja w przemyśle muzycznym, czyli kto za tym wszystkim stoi (o roli producenta muzycznego).
  • Michał Żakowski i Paweł Reszka – wielokrotnie nagradzany dziennikarz prasowy, reportażysta i korespondent wojenny: niebezpieczeństwo, które uzależnia, czyli o zawodzie reportera wojennego.
  • Agnieszka Szwajgier i Jan Gołębiowski – ceniony profiler kryminalny, psycholog i biegły sądowy: czy każdy z nas ma zadatki na mordercę? 
  • Marcin Łukawski i Tomasz Rożek – fizyk, jeden z najpopularniejszych dziennikarzy naukowych w Polsce, założyciel Fundacji „Nauka. To lubię”, na antenie Radia 357 prowadzi cykl „Pytania z księżyca”: dlaczego tak bardzo chcemy wiedzieć? 
  • Paweł Sołtys i goście (Dorota Kośmicka, producentka filmów i seriali, Łukasz Targosz, kompozytor muzyki do filmów i seriali, Dawid Muszyński, redaktor naczelny portalu naekranie. pl i Daniel Muniowski ze strefyczytacza. pl: czego chce widz? Czy twórcy filmowi i serialowi kierują się gustem widzów? 
  • Krystian Hanke i Aleksandra Herzyk, ilustratorka, rysowniczka komiksów o tematyce społecznej i naukowej, laureatka Nagrody Literackiej Podróż Hestii: po co nam dzisiaj komiksy? 
  • Piotr Stelmach, Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz: nie jesteś rozpoznawalny, nie żyjesz? To nie jest teza, a pytanie, które Stelka zadał członkom zespołu Matylda/Łukasiewicz.

🎹Zainteresuj się rozmową Michała Olszańskiego z dr Piotrem Grzelczakiem z IPN o Ignacym Janie Paderewskim, wybitnym pianiście, dyplomacie i współtwórcy niepodległej Polski. W jaki sposób swoją popularność i pozycję Paderewski wykorzystał w dyplomacji? Jakie były jego losy w II Rzeczypospolitej? O tym posłuchasz w podcaście Prekursorzy – 20 wizji lepszego świata

Tym żyje świat

🎤Czego dotyczyło spotkanie Xi Jinpinga z Joe Bidenem w USA? Czy to koniec wojny handlowej Chin i Stanów Zjednoczonych? Czy Tajwan jest rzeczywiście na celowniku Pekinu? O tym Michał Żakowski rozmawia z Michałem Boguszem z OSW, w podcaście Na dachu świata. W najnowszym wydaniu posłuchasz także:

  • o kulisach pierwszych miesięcy wojny w Ukrainie z perspektywy Polski, opisanych przez Zbigniewa Parafianowicza w jego najnowszej książce pt. „Polska na wojnie”,
  • dlaczego Afryka stara się walczyć ze stereotypem niemożności.

🎤35 miejsc w parlamencie zdobyła prawicowa Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa. Ugrupowanie, do niedawna traktowane jako polityczny koloryt, staje się pierwszą siła polityczną w Holandii. O tym dowiesz się z rozmowy Ernesta Zozunia z Małgorzatą Bos-Karczewską, z portalu polonia. nl, w podcaście Radio świat. W pozostałych odcinkach z minionego tygodnia usłyszysz o Javierze Milei, który wygrał wybory prezydenckie w Argentynie, o Ukrainie oraz o zawieszeniu broni między Hamasem a Izraelem.

Dla fanów muzyki

📀Fanom Spiętego polecamy jego opowieść o kolejnych utworach z najnowszej płyty „Heartcore”, w podcaście Zielony Żoliborz Piotra Stelmacha (wcześniejszych fragmentów rozmowy z artystą posłuchasz w Głośnych jak miłość).

📀Posłuchaj dwóch godzin muzyki wybranej przez Kubę Jonczyka w podcaście Wszystkie nieprzespane noce. Oprócz nowości od Björk, André 3000 i Marcina Maseckiego, w audycji o przyszłorocznych koncertach. Nie brakuje również rocznicowych wspomnień Freddiego Mercury’ego i Michaela Hutchence’a.

📀„What’s Love Got to Do with it”, „Foreign Affair”, a może mniej popularny utwór „Girls”? Posłuchaj piosenek Tiny Turner, słynnej wokalistki, wulkanu energii, które wybrali Marek Niedźwiecki i Piotr Stelmach w podcaście Single z Żoliborza.

📀Zamilska zaprasza na kolejne wydanie audycji Pełne Spektrum. W najnowszym, 23. odcinku usłyszysz matriarchat Tuaregów, dziewczyny z gitarami, elektroniczne maszyny ciężkiego kalibru, egipski mistycyzm i braci z Sepultury. 

Co na miejscu pierwszym? 

🎶W pierwszej trójce #108 Notowania Listy piosenek nie odnotowaliśmy żadnych zmian. W takiej samej kolejności na podium stanęli:

  1. Spięty „Blue”, 
  2. Kaśka Sochacka „Madison”,
  3. The Beatles „Now And Then”.

Czy będą roszady w dzisiejszym notowaniu? Wszystko zależy od Was 😉

Na Wasze głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że do 12:00 trwa audycja Wspieraj system (dostępna potem w podcaście), pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP357. 

Trzymaj rękę na pulsie

🔬W XXI wieku potrzebujemy coraz więcej inżynierów i ludzi, którzy są w stanie wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Jak zachęcić młodych ludzi do studiowania nauk ścisłych i wybrania tej, teoretycznie, trudniejszej ścieżki życia? Na to pytanie odpowiadają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz w podcaście Rzecz Technologiczna

💰Deglobalizacja to hasło-straszak na wielu menedżerów, które w ostatnim czasie nie ułatwia życia w firmach. Czy przy rozluźniających się więzach handlowych między krajami można skutecznie rozwijać biznes? Czy świat bez kontrahentów z całego globu, z zaburzonymi łańcuchami dostaw, będzie lepszy? Czy da się prowadzić biznes w deglobalizującym się świecie? O tym dowiesz się z podcastu Firmament Jarosława Sroki. 

🇪🇺Parlament Europejski opowiedział się niewielką większością głosów za zmianami unijnych traktatów. Na czym mają one polegać? O tym posłuchasz w rozmowie z Dorotą Bawołek, dziennikarką z Brukseli, w Ranku [2h18min].

Na deser 

📗Poznaj koleje życia jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki – Marka Jackowskiego, założyciela i lidera Maanamu, kompozytora i gitarzysty. O swojej najnowszej książce pt. „Marek Jackowski. Głośniej!” Anna Kamińska opowiada w podcaście Plac na Rozdrożu. Piotr Stelmach, prowadzący audycję, o biografii artysty mówi: „Czyta się tak, jak słucha się muzyki Maanam – z ogromnymi emocjami”.

🎬Zainteresuj się rozmową Katarzyny Borowieckiej z Arkadiuszem Jakubikiem w podcaście Ekranizacja. Aktor opowiada o swojej roli w serialu „Informacja zwrotna„, nakręconego na podstawie powieści Jakuba Żulczyka. W audycji także garść rekomendacji filmowo-serialowych z dużego i małego ekranu. 

🎤Gościem najnowszego odcinka cyklu Korzenie i skrzydła jest Robert Janowski, wokalista, kompozytor, poeta, aktor, dziennikarz, gwiazda telewizyjna… a z wykształcenia weterynarz. Grzegorzowi Sajórowi opowiada m. in. o swoim dzieciństwie, o braku ojca oraz o naborze do musicalu „Metro”.

🩰22 listopada 2023 to ważna dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej rocznica. Dokładnie 95 lat temu Paryżanie obejrzeli premierę baletu „Bolero” z muzyką Maurice’a Ravela. Filip Jaślar w kolejnym odcinku cyklu Latka lecą streszcza akcję dzieła i wyjaśnia kluczowe dla „Bolera” pojęcia, takie jak: „ostinato” i „ crescendo”.

Polecenia kulturalne

Na Południu bez zmian. Zimno i bardzo wieje, dlatego polecam by schronić się w jakiś przyjaznych wnętrzach.

Zacznijmy od NOSPR-u, gdzie tym razem zaproszę na wystawę – a nie tak jak zwykle – na koncert. Chociaż oczywiście te dwie sprawy można za sobą połączyć! Wystawa " Krzysztof Penderecki. Czarna maska. 12 słów Mistrza &quot składa się z fotografii kompozytora, któremu w Krakowie, Lusławicach, Wiedniu i Salzburgu przyglądał się przez obiektyw fotograf Bartek Barczyk. Każde ze zdjęć opisano cytatem ze słów kompozytora. Naprawdę warto to wszystko zobaczyć!

Pójdę za ciosem i polecę państwu jeszcze jedną wystawę fotograficzną. Ona jest tak niezwykła, że wysyłałabym tam Państwa co miesiąc! „Inny (nie) Obcy” Arkadiusza Goli to opowieść o Romach mieszkających na Śląsku. W Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu na zdjęciach zobaczycie państwo opowieść o Innym Świecie, tak bardzo bliską, że bliżej już się nie da. Arek Gola fotografuje Romów od 1991 roku i chyba nigdy nie przestanie, bo Oni stali się jego przyjaciółmi. Jeżeli naprawdę chcecie poznać Innego – wejrzyjcie w oczy postaci zatrzymanych na zdjęciach.

Polecam najmocniej! Anna Dudzińska

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.