Idź do treści
29.02.2024

W ostatnią środę marca odbyło się 3. spotkanie z cyklu „Oddech płytki”. Nasi Patroni wspólnie z Marcinem Cichońskim słuchali zespołu Metallica z płyt winylowych. Jak to brzmiało? Odsłuchaj w podcaście

W tym wydaniu newslettera Anna Dudzińska przygotowała dla Was polecenia kulturalne. Przeczytasz także o jej reportażu o polowaniu polskich studentów na mieszkania w Holandii. Stelka i Klimek zorganizowali specjalną audycję poświęconą zespołowi Depeche Mode, w związku z ich koncertem, który w tym tygodniu odbył się w Łodzi. A na naszej antenie mówiliśmy także m.in. o tym, jak odróżnić deepfake od autentycznych wiadomości. 

Zapraszamy do lektury!

Co nowego w podcastach?

🇳🇱 „Nie przyjeżdżajcie, jeśli nie macie gdzie mieszkać!” – usłyszeli w zeszłym roku polscy studenci, którzy zdali egzaminy wstępne na holenderskie uczelnie. Badania pokazują, że nawet dorośli Holendrzy nie mają gdzie mieszkać. Jak na takim rynku znaleźć sobie przytulny pokój i skupić się na uczeniu? O tym posłuchasz w reportażu pt. Polowanie na mieszkanie Anny Dudzińskiej. Jego bohaterowie opowiadają o tym, że czasami marzną, bo nie stać ich na prąd, a kiedy indziej walczą z plagą myszy.

💔 Czy separacja jest wstępem do rozstania? Czy może być dobrym rozwiązaniem? Czy jest ostatnią szansą na naprostowanie wspólnej ścieżki w związku? To temat rozmowy Marcina Klimkowskiego z Patrycją Wonatowską, psychoterapeutką i seksuolożką, w podcaście 369

📀 Utwór Piano Man”, który nie był największym przebojem Billego Joela, jest na Liście holenderskiej w podsumowaniach wszechczasów ciągle w pierwszej dziesiątce – mówi Marek Niedźwiecki. Tą piosenką zaczyna 99. odcinek podcastu Single z Żoliborza. Piotr Stelmach określa artystę instytucją zza oceanu i prezentuje m.in. piosenkę „My Life”. 

Tym żyje świat

🎤 Ponad 15% światowego handlu odbywa się przez Morze Śródziemne.  Dlaczego Indie chcą mieć dojście do Europy przez Grecję? Czy to oznacza wyzwanie rzucone Chinom na naszym kontynencie? O tym dowiesz się z rozmowy Michała Żakowskiego z Patrykiem Kuglem (PISM) w podcaście Na dachu świata [1h12min]. W tym wydaniu audycji usłyszysz również o wojnie  w Ukrainie, o sankcjach na Rosję i o tym, dlaczego gospodarka Rosji nie upadła od rozpoczęcia wojny. Poza tym o nowym prezydencie Indonezji.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

📀 Posłuchaj najnowszego wydania audycji Gra podwójna. Tym razem w roli prowadzącego Antoni Grudniewski. Czy prezentuje po dwa utwory jednego artysty? Sprawdź w odcinku 🙂

📀 Fanom zespołu Depeche Mode polecamy podcast Afterlive. Marcin Klimkowski i Piotr Stelmach zapraszają na audycję po koncercie Depeche Mode w Łodzi. Piosenek zespołu posłuchasz także w Kąciku norweskim w audycji Mam grać? Piotra Stelmacha. Oprócz piosenki „Dream On” są także „The Dark End of the Street” i „But Not Tonight”. 

📀 Najnowsze Wiszące ogrody Bartek Gil rozpoczyna piosenką z lat 70. w wykonaniu bliźniaczek Meral & Zuhal, „Terkedilmiş”. W audycji nie brakuje też nowych piosenek. Posłuchasz m.in. utworu „Fantom” zespołu Makyaj i „Dreams of Love” izraelskiej grupy Sababa 5 & Yaara Shaulian

📀 Tomasz Hatylak (w zastępstwie Daniela Wyszogrodzkiego) zaprasza na Godzinę satysfakcji pod hasłem „Bruce Nieoczywisty”. W audycji prezentuje utwory napisane przez Bruce’a Springsteena. Usłyszysz nagrania koncertowe, covery i rzadko prezentowane wykonania.

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Na pudle 122. Notowania LP357 bez zmian. Kaśka na szczycie! O wyższe miejsca w dzisiejszym wydaniu powalczą nowe utwory Pablopavo i Ludzików, Joe Bonamassy i Petera Framptona oraz Anity Lipnickiej i Pawła Domagały. 

Na Twoje głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP 357.

Trzymaj rękę na pulsie

🎤 Na czym polega technologia deepfake? Jak odróżnić deepfake od autentycznych treści?  O tym dowiesz się z rozmowy z Piotrem Koniecznym z portalu niebezpiecznik.pl w podcaście Popołudniówka 357 [29min]. 

🌱 PE przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Do 2030 roku państwa Unii muszą odbudować co najmniej 20% zniszczonych ekosystemów, do 2040 – 60%, a do 2050 – 90%. O nowych przepisach posłuchasz w Ranku [2h16min]. Profesor Piotr Skubała, ekolog, etyk środowiskowy, aktywista klimatyczny z UŚ mówi: Ochrona, odbudowa ekosystemów przyrody jest wyłącznie w naszym interesie i daje jakąkolwiek szansę, że czarne scenariusze dotyczące klimatu, funkcjonowania przyrody, nie spełnią się.

📕 Jak zmierzyć się z depresją wchodzących w dorosłość dzieci? Jak pomóc? Debbie Tung, brytyjska scenarzystka komiksów, przeszła tę drogę i opisała ją w swojej powieści graficznej. O książce pt. „Wszystko w porządku” opowiada Joanna Kończak, tłumaczka, w podcaście Tatowanie Krystiana Hanke.

Na deser 

🎻 Dlaczego i w jakich okolicznościach profesor Konstanty Andrzej Kulka, polski skrzypek, został zakuty w kajdanki? Kiedy nastąpił przełom w jego karierze? Dlaczego nie słucha muzyki skrzypcowej? Czy to prawda, że Gaba Kulka, piosenkarka i autorka tekstów, trzyma swoje nagrody w łazience? Co podziwia w swoim tacie? Między innymi na te pytania posłuchasz odpowiedzi artystów, którzy są gośćmi najnowszego wydania audycji Dawniej niż wczoraj Agnieszki Szwajgier. 

👨‍🍳 Zainteresuj się rozmową Katarzyny Pruchnickiej z  Piotrem Vienio Więcławskim, raperem, aktorem, producentem muzycznym i pasjonatem dobrej kuchni. Kojarzony głównie z zespołem Molesta Ewenement opowiada o swojej pasji związanej z gotowaniem. Jak trafił do kuchni i na czym polega jego projekt „Kwadrat Gospodarzy Miejskich” posłuchasz w drugiej godzinie audycji Bistro. Będzie też przepis na koreańskie danie. Polecamy! 

🍷 Smakoszy wina zaciekawi odpowiedź na pytanie: czy każde czerwone wino trzeba otwierać przed podaniem wcześniej? Czy warto je dekantować? Czy białe wino powinniśmy przelewać do karafki? O tym opowiada Tomasz Prange-Barczyński w podcaście Ferment

🐦︎ Kuropatwa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ptaków krajobrazu rolniczego. Dziś nie jest już tak łatwo zobaczyć stadka tych ptaków. Ich liczebność w ciągu ostatnich 25 lat spadła w Polsce o 85%. Co jest przyczyną takiego stanu? Czy jest szansa na uratowanie kuropatw? O tym najnowszy odcinek Dwóch ludzi z puszczy – Marcin Cichoński i Adam Zbyryt.

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Anny Dudzińskiej, a więc z południa:

Biegnę dzisiaj do Państwa z dwoma zaproszeniami, które mogłyby umknąć w zalewie dobrych oscarowych filmów w kinach, nieprzeciętnych koncertów ispektakli. Otóż w Kinoteatrze Rialto w Katowicach już za kilka dni spotkanie, którego główni bohaterowie to znani erudyci, na których opowieści zapraszać właściwie nie trzeba. A jednak nie każdy wie, że takie spotkanie odbędzie się w czwartek 7 marca. „Wyśnione życie artystów – Piastowska 1” to spotkanie z profesorem Tadeuszem Sławkiem i redaktorem Jerzym Illgiem. Obaj opowiadać będą o swoich relacjach z twórczością Andrzeja Urbanowicza. Na rozmowę zaprasza doktor Anita Skwara. Do tego koncert Ziuty Gralaka z formacją YESHE. Zapowiada się UCZTA .

Kto wybierze się do Katowic, niech nie przegapi wszystkich wydarzeń związanych z wystawą „Antropocen” w katowickim Rondzie Sztuki, która do zobaczenia do 17 marca. Architektura – trwała, użyteczna, piękna i… niezwykle szkodliwa. Przemysł budowlany i użytkowanie budynków odpowiadają za ponad ⅓ światowych emisji CO2, jednej z głównych przyczyn zmiany klimatu. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą…Wystawa jedno, a projekcje filmowe, spacery, rozmowy – przeciekawe! Koniecznie sprawdźcie Państwo na www.rondosztuki.pl. Serdeczności z Południa Ania Dudzińska.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.