Mieliście kiedyś lekcję w dwoma nauczycielami naraz? Takie zajęcia wylicytował Pan Ariel. Odbyły się wczoraj – specjalne wydanie audycji Zespół wyrównawczy poprowadzili wspólnie Krystian Hanke i Antoni Grudniewski. To nie jedyna audycja z wczoraj, która odbyła się w związku z grudniowymi licytacjami. Pani Magdalena, jako zwyciężczyni, dołączyła do Kasi i Jacka Sienkiewicz, aby poprowadzić najnowszą audycję Kwiatostan. Jak sobie poradzili na antenie? Sprawdź w podcastach!
Jutro miną dokładnie dwa lata od początku wojny Rosji w Ukrainie. Zoriana Varenia, która dołączyła do naszego zespołu w pierwszych dniach wojny, wiele razy przekazywała Wam informacje o swoim kraju, który niezmiennie się broni. We wtorek, w audycji Plac na rozdrożu, zrobiła to po raz pierwszy samodzielnie na żywo.
Zajrzyjcie do naszych konkursów. Obecnie można wygrać bilety na Bielską Zadymkę Jazzową, koncert Diany Krall w Sopocie i koncert Tanity Tikaram w Bielsku-Białej. Polecamy!
Zapraszamy do lektury!
Co nowego w podcastach?
🇺🇦 24 lutego miną dwa lata od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Zoriana Varenia w audycji Plac na rozdrożu opowiada o przeżyciach Ukraińców, którzy z powodu wojny zostali w Ukrainie, a także tych, którzy z niej uciekli. – Dużo mówimy o pociskach, o politycznych decyzjach, a wszystko tak czy inaczej toczy się wokół człowieka, wokół mnie (…) chciałabym się skupić na emocjach, na tym co ja, jako Zoriana Varenia czuję, jako uciekinierka, i tym, co czuje moja mama w Kijowie.
🚘 Z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że Polacy mają najwięcej samochodów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W sumie w Europie jeździ 296 milionów samochodów, w Polsce 26,5 miliona. Problem w tym, że mamy samochody stare. Średni wiek samochodu w naszym kraju to ponad 14 lat. O tym, czy wyobrażam sobie życie bez samochodu, posłuchasz w audycji Kuby Strzyczkowskiego Co Państwo na to?
🎼 Dostałam się do szkoły muzycznej, ale dla rodziców było niewyobrażalne, że dziecko samo ma jechać na drugi koniec Warszawy i jeszcze wrócić. Moi rodzice nie mieli pieniędzy na jakiś instrument. – mówi Kasia Kowalska, piosenkarka, autorka tekstów i muzyki. O śpiewaniu marzyła od dziecka. Zadebiutowała równo 30 lat temu. Posłuchaj opowieści artystki o dzieciństwie w Sulejówku, o muzyce, jakiej wtedy słuchała i jak ta przygoda muzyczna się dalej potoczyła, w podcaście Korzenie i skrzydła Grzegorza Sajóra.
Tym żyje świat
🎤 Aleksiej Nawalny, lider antykremlowskiej opozycji, zmarł 16 lutego w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Najnowsza audycja Na dachu świata [od 32min] została poświęcona czołowemu, ostatniemu przeciwnikowi Władimira Putina. Jego historii posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z dr Agnieszką Bryc, z UMK w Toruniu i z Adamem Balcerem, z Kolegium Europy Wschodniej.
🌐 Dlaczego Kosowo decyduje się na wycofanie z obiegu dinarów? Jak reagują na to Serbowie? O tym dowiesz się z rozmowy Michała Żakowskiego z Jakubem Bielamowiczem, ekspertem do spraw Bałkanów z Instytutu Nowej Europy, w podcaście Daleki zasięg. W kolejnych odcinkach podcastu posłuchaj:
- jak świat zareagował na śmierć Nawalnego i czy w Rosji jest jeszcze społeczeństwo obywatelskie?
- o zdobyciu przez Rosję miasta Awdijiwka,
- czy nastąpi atak Izraela na miasto Rafah?
Dla fanów muzyki
🎺 Od dwóch utworów Agi Zaryan rozpoczyna się tym razem audycja Cool Kid of Jazz. W najnowszym wydaniu dużo muzyki, m.in. Ashley Henry, Johnny Dyani i Kofi Flexxx. Nie brakuje też słowa – Marta Kula rozmawia z Tomaszem Chyłą o płycie „Music We Like To Dance To”, okrzykniętej przez czytelników JAZZ FORUM najlepszą jazzową płytą 2023 roku!
📀 Fanom Tanity Tikaram polecamy najnowszą audycję Zakamarki [1h05min]. Marek Niedźwiecki rozmawia z artystką m.in. o jej koncertach w Polsce, o tym, jakiej muzyki lubi słuchać i o nowej płycie. Posłuchacie też piosenek Tanity: „World Outside Your Window”, „Only The Ones We Love” i „And I Think Of You – E Penso A Te”.
📀 Posłuchaj gorących metalowych nowości! Pierwsze tygodnie tego roku obrodziły w bardzo dobre wydawnictwa. Łukasz Dunaj prezentuje kilka z nich w audycji Włącz ten hałas. Oprócz tego światowa prapremiera nowego utworu Hydry oraz reminiscencje 30-lecia albumu „Ceremony of Opposites” Samael.
Co na miejscu pierwszym?
🎶 Piosenka „Dark Matter” zespołu Pearl Jam jako jedna z sześciu nowości wylądowała na miejscu 3. Dzięki Waszym głosom do pierwszej dwudziestki 121. Notowania LP 357 zakwalifikowały się jeszcze:
- „Nie Chcę Słuchać, że Kiedyś Lepiej Było” – Błażej Król & Adam Bałdych,
- „Sepleń” – Matylda/Łukasiewicz,
- „End of Summer” – Katie Melua, L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra.
Na Twoje głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP 357.
Trzymaj rękę na pulsie
📗 Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad nową listą lektur (do 19 lutego trwały prekonsultacje z nauczycielami). Mają z niej zniknąć te, które są trudne do zrozumienia ze względu na poruszane problemy i archaiczny język. O tym posłuchasz:
- w rozmowie z Justyną Gajdziszewską, nauczycielką języka polskiego w szkole podstawowej w Olkuszu, autorką bloga „Polonistka się znalazła”, w Popołudniówce 357 [1h09min].
- w materiale Izabeli Woźniak w Ranku [1h48min].
🧑🎓 Na wyższych uczelniach rozpoczął się sezon dni otwartych. Jak podejmować decyzje o wyborze studiów? Do czego służą współcześnie studia? Czy stacjonarne, pięcioletnie studia to anachronizm? Co jest ważniejsze: zawód czy kompetencje? O tym dowiesz się z rozmowy Doroty Minty i Katarzyny Pruchnickiej w podcaście Polsce na kozetce.
🥽🕹📹 Na czym polegają nowe technologie: wirtualna rzeczywistość (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR)? Jak włączyć je w edukację? Czy są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszym, bezpłatnym poradniku pt. „Bezpiecznie w wirtualnej rzeczywistości” Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (część NASK). Posłuchaj rozmowy z jego autorką – Martą Witkowską, psycholożką, ekspertką NASK, w Ranku [2h16min].
Na deser
🎙️ W najnowszym wydaniu Patronautyki Patrycjusza Wyżgi wracamy do tematu niesporczaków. Profesor Łukasz Kaczmarek, zoolog UAM, opowiada, dlaczego zainteresował się tymi wielokomórkowymi zwierzętami ekstremofilnymi (zasiedlającymi niemal wszystkie ziemskie ekosystemy) i co nowego słychać w świecie tych niezniszczalnych żyjątek.
🎞️ Miłośnikom kina polecamy audycję Ekranizacja. Katarzyna Borowiecka rozmawia z Jakubem Piątkiem, reżyserem, o jego najnowszym filmie dokumentalnym pt. „Pianoforte„. Posłuchasz muzyki z filmu „Diuna 2″, a Anna Dudzińska i dr Anita Skwara w cyklu „Film i Architektura” analizują konstrukcję świata przedstawionego w filmie „Biedne istoty” (wciąż w kinach).
☕ Z najnowszych badań wynika, że spożywanie kofeiny zbyt blisko snu skraca jego czas o 45 minut. Dlaczego? Kiedy najlepiej pić kawę czy napoje energetyczne? O tym dowiesz się podcastu 357 kęsów na śniadanie Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr.
🚗 Interesujesz się motoryzacją? Posłuchaj audycji Chłopcy z ferajny! Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski rozmawiają o polskim supersamochodzie, nowym Astonie Martinie i unijnych planach utemperowania młodych kierowców. Kto wygrał muzyczny soundclash? Sprawdź w odcinku.
❓ Posłuchaj wyjątkowego czwartkowego wydania audycji Zespół wyrównawczy! Za sterami, oprócz Krystiana i Antoniego, zasiada Pan Ariel (udział w audycji wygrał podczas świątecznych licytacji). Tym razem to on przygotował dla Was zagadkę, podpowiedzi i masę atrakcji.
W świątecznych licytacjach udział w audycji wygrała również Pani Magdalena. W najnowszym Kwiatostanie dołączyła do Kasi i Jacka Sienkiewicz. Rozpoczyna od piosenki „W kinie, w Lublinie” zespołu Brathanki.
Polecenia kulturalne
Beata Kwiatkowska jak zawsze szuka prawdy w sztuce. Paradokumentalne polecenia kulturalne dotyczą tego, co wizualne. Będzie o wystawie, cyklu filmowym. Na szczęście luty jest dłuższy, więc można planować i planować.
Po pierwsze ważna wystawa. Czy karton z protestu może być artefaktem? Czy flaga może być dziełem sztuki zaangażowanej społecznie? Bartek Kiełbowicz odpowiedziałby twierdząco na te pytania. Jest jednym z kuratorów wystawy „Sztuka vs wojna”. Pracę polskich i ukraińskich artystów będą przyczyną refleksji związanej z tym niepotrzebnym i okrutnym konfliktem. Wśród artystów: Andrzej Rysuje, Matylda Damięcka, Nikita Titow, Ołeksandra Hrechowa i wielu innych. Wystawę można oglądać do 29.02 w Galerii „Okno na Kulturę”, ul. Krakowskie Przedmieście 17.
SlowSeans w Kinie Muranów poleca się niespiesznie w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Kino dla cierpliwych, filmowe snuje, czy seans do pospania – tak mówi się z niewielkim przekąsem o nurcie slow cinema. To fakt, potrzeba czasu na wizytę w kinie, bo te filmy trwają około 3 godzin, ale warto. W tym tygodniu organizatorzy zapraszają na „Samsarę”. Magiczna, przepełniona współczuciem, łagodna, a przy tym przeszywająca „Samsara” na początek zabiera nas do Laosu i zostawia na łonie oszałamiającej bujnej natury w towarzystwie młodziutkich buddyjskich mnichów. To będzie seans medytacyjny i podróż w głąb siebie. Zapraszamy w niedzielę o 15:30 oraz w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.
Skoro o kinie mowa, czas na film obsypany nagrodami i z ogromnymi szansami na Oscara. To obraz, który przypomina życie, choć w pierwszych minutach filmu widzowie są świadkami śmierci. „Anatomia upadku” to najnowsze dzieło Justine Triet. Podczas oglądania pytanie, kto zabił jest najmniej ważne. Mimo to, dobrego seansu.