Idź do treści
Słuchasz? Wspieraj
Akcja: Teleportacja! Dołącz
22.02.2024

Mieliście kiedyś lekcję w dwoma nauczycielami naraz? Takie zajęcia wylicytował Pan Ariel. Odbyły się wczoraj – specjalne wydanie audycji Zespół wyrównawczy poprowadzili wspólnie Krystian Hanke i Antoni Grudniewski. To nie jedyna audycja z wczoraj, która odbyła się w związku z grudniowymi licytacjami. Pani Magdalena, jako zwyciężczyni, dołączyła do Kasi i Jacka Sienkiewicz, aby poprowadzić najnowszą audycję Kwiatostan. Jak sobie poradzili na antenie? Sprawdź w podcastach!

Jutro miną dokładnie dwa lata od początku wojny Rosji w Ukrainie. Zoriana Varenia, która dołączyła do naszego zespołu w pierwszych dniach wojny, wiele razy przekazywała Wam informacje o swoim kraju, który niezmiennie się broni. We wtorek, w audycji Plac na rozdrożu, zrobiła to po raz pierwszy samodzielnie na żywo. 

Zajrzyjcie do naszych konkursów. Obecnie można wygrać bilety na Bielską Zadymkę Jazzową, koncert Diany Krall w Sopocie i koncert Tanity Tikaram w Bielsku-Białej. Polecamy!

Zapraszamy do lektury!

Co nowego w podcastach?

🇺🇦 24 lutego miną dwa lata od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Zoriana Varenia w audycji Plac na rozdrożu opowiada o przeżyciach Ukraińców, którzy z powodu wojny zostali w Ukrainie, a także tych, którzy z niej uciekli. – Dużo mówimy o pociskach, o politycznych decyzjach, a wszystko tak czy inaczej toczy się wokół człowieka, wokół mnie (…) chciałabym się skupić na emocjach, na tym co ja, jako Zoriana Varenia czuję, jako uciekinierka, i tym, co czuje moja mama w Kijowie.

🚘 Z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że Polacy mają najwięcej samochodów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W sumie w Europie jeździ 296 milionów samochodów, w Polsce 26,5 miliona. Problem w tym, że mamy samochody stare. Średni wiek samochodu w naszym kraju to ponad 14 lat. O tym, czy wyobrażam sobie życie bez samochodu, posłuchasz w audycji Kuby Strzyczkowskiego Co Państwo na to?

🎼 Dostałam się do szkoły muzycznej, ale dla rodziców było niewyobrażalne, że dziecko samo ma jechać na drugi koniec Warszawy i jeszcze wrócić. Moi rodzice nie mieli pieniędzy na jakiś instrument. – mówi Kasia Kowalska, piosenkarka, autorka tekstów i muzyki. O śpiewaniu marzyła od dziecka. Zadebiutowała równo 30 lat temu. Posłuchaj opowieści artystki o dzieciństwie w Sulejówku, o muzyce, jakiej wtedy słuchała i jak ta przygoda muzyczna się dalej potoczyła, w podcaście Korzenie i skrzydła Grzegorza Sajóra.

Tym żyje świat

🎤 Aleksiej Nawalny, lider antykremlowskiej opozycji, zmarł 16 lutego w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Najnowsza audycja Na dachu świata [od 32min] została poświęcona czołowemu, ostatniemu  przeciwnikowi Władimira Putina. Jego historii posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z dr Agnieszką Bryc, z UMK w Toruniu i z Adamem Balcerem, z Kolegium Europy Wschodniej.

🌐 Dlaczego Kosowo decyduje się na wycofanie z obiegu dinarów? Jak reagują na to Serbowie? O tym dowiesz się z rozmowy Michała Żakowskiego z Jakubem Bielamowiczem, ekspertem do spraw Bałkanów z Instytutu Nowej Europy, w podcaście Daleki zasięg. W kolejnych odcinkach podcastu posłuchaj: 

  • jak świat zareagował na śmierć Nawalnego i czy w Rosji jest jeszcze społeczeństwo obywatelskie? 
  • o zdobyciu przez Rosję miasta Awdijiwka,
  • czy nastąpi atak Izraela na miasto Rafah?

Dla fanów muzyki

🎺 Od dwóch utworów Agi Zaryan rozpoczyna się tym razem audycja Cool Kid of Jazz. W najnowszym wydaniu dużo muzyki, m.in. Ashley Henry, Johnny Dyani i Kofi Flexxx. Nie brakuje też słowa – Marta Kula rozmawia z Tomaszem Chyłą o płycie „Music We Like To Dance To”, okrzykniętej przez czytelników JAZZ FORUM najlepszą jazzową płytą 2023 roku! 

📀 Fanom Tanity Tikaram polecamy najnowszą audycję Zakamarki [1h05min]. Marek Niedźwiecki rozmawia z artystką m.in. o jej koncertach w Polsce, o tym, jakiej muzyki lubi słuchać i o nowej płycie. Posłuchacie też piosenek Tanity: „World Outside Your Window”, „Only The Ones We Love” i „And I Think Of You – E Penso A Te”. 

📀 Posłuchaj gorących metalowych nowości! Pierwsze tygodnie tego roku obrodziły w bardzo dobre wydawnictwa. Łukasz Dunaj prezentuje kilka z nich w audycji Włącz ten hałas. Oprócz tego światowa prapremiera nowego utworu Hydry oraz reminiscencje 30-lecia albumu „Ceremony of Opposites” Samael.

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Piosenka „Dark Matter” zespołu Pearl Jam jako jedna z sześciu nowości  wylądowała na miejscu 3. Dzięki Waszym głosom do pierwszej dwudziestki 121. Notowania LP 357 zakwalifikowały się jeszcze:   

  • „Nie Chcę Słuchać, że Kiedyś Lepiej Było” – Błażej Król & Adam Bałdych, 
  • „Sepleń” – Matylda/Łukasiewicz,
  • „End of Summer” – Katie Melua, L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra.

Na Twoje głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP 357.

Trzymaj rękę na pulsie

📗 Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad nową listą lektur (do 19 lutego trwały prekonsultacje z nauczycielami). Mają z niej zniknąć te, które są trudne do zrozumienia ze względu na poruszane problemy i archaiczny język. O tym posłuchasz:

  • w rozmowie z Justyną Gajdziszewską, nauczycielką języka polskiego w szkole podstawowej w Olkuszu, autorką bloga „Polonistka się znalazła”, w Popołudniówce 357 [1h09min].
  • w materiale Izabeli Woźniak w Ranku [1h48min].

🧑‍🎓 Na wyższych uczelniach rozpoczął się sezon dni otwartych. Jak podejmować decyzje o wyborze studiów? Do czego służą współcześnie studia? Czy stacjonarne, pięcioletnie studia to anachronizm? Co jest ważniejsze: zawód czy kompetencje? O tym dowiesz się z rozmowy Doroty Minty i Katarzyny Pruchnickiej w podcaście Polsce na kozetce.

🥽🕹📹 Na czym polegają nowe technologie: wirtualna rzeczywistość (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR)? Jak włączyć je w edukację? Czy są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszym, bezpłatnym poradniku pt. „Bezpiecznie w wirtualnej rzeczywistości” Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (część NASK). Posłuchaj rozmowy z jego autorką – Martą Witkowską, psycholożką, ekspertką NASK, w Ranku [2h16min].

Na deser 

🎙️ W najnowszym wydaniu Patronautyki Patrycjusza Wyżgi wracamy do tematu niesporczaków. Profesor Łukasz Kaczmarek, zoolog UAM, opowiada, dlaczego zainteresował się tymi wielokomórkowymi zwierzętami ekstremofilnymi (zasiedlającymi niemal wszystkie ziemskie ekosystemy) i co nowego słychać w świecie tych niezniszczalnych żyjątek.

🎞️ Miłośnikom kina polecamy audycję Ekranizacja. Katarzyna Borowiecka rozmawia z Jakubem Piątkiem, reżyserem, o jego najnowszym filmie dokumentalnym pt. „Pianoforte„. Posłuchasz muzyki z filmu „Diuna 2″, a Anna Dudzińska i dr Anita Skwara w cyklu „Film i Architektura” analizują konstrukcję świata przedstawionego w filmie „Biedne istoty” (wciąż w kinach).

☕ Z najnowszych badań wynika, że spożywanie kofeiny zbyt blisko snu skraca jego czas o 45 minut. Dlaczego? Kiedy najlepiej pić kawę czy napoje energetyczne? O tym dowiesz się podcastu 357 kęsów na śniadanie Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr.

🚗 Interesujesz się motoryzacją? Posłuchaj audycji Chłopcy z ferajny! Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski rozmawiają o polskim supersamochodzie, nowym Astonie Martinie i unijnych planach utemperowania młodych kierowców. Kto wygrał muzyczny soundclash? Sprawdź w odcinku.

❓ Posłuchaj wyjątkowego czwartkowego wydania audycji Zespół wyrównawczy! Za sterami, oprócz Krystiana i Antoniego, zasiada Pan Ariel (udział w audycji wygrał podczas świątecznych licytacji). Tym razem to on przygotował dla Was zagadkę, podpowiedzi i masę atrakcji. 

W świątecznych licytacjach udział w audycji wygrała również Pani Magdalena. W najnowszym Kwiatostanie dołączyła do Kasi i Jacka Sienkiewicz. Rozpoczyna od piosenki „W kinie, w Lublinie” zespołu Brathanki.

Polecenia kulturalne

Beata Kwiatkowska jak zawsze szuka prawdy w sztuce. Paradokumentalne polecenia kulturalne dotyczą tego, co wizualne. Będzie o wystawie, cyklu filmowym. Na szczęście luty jest dłuższy, więc można planować i planować. 

Po pierwsze ważna wystawa. Czy karton z protestu może być artefaktem? Czy flaga może być dziełem sztuki zaangażowanej społecznie? Bartek Kiełbowicz odpowiedziałby twierdząco na te pytania. Jest jednym z kuratorów wystawy „Sztuka vs wojna”.  Pracę polskich i ukraińskich artystów będą przyczyną refleksji związanej z tym niepotrzebnym i okrutnym konfliktem. Wśród artystów: Andrzej Rysuje, Matylda Damięcka, Nikita Titow, Ołeksandra Hrechowa i wielu innych. Wystawę można oglądać do 29.02 w Galerii „Okno na Kulturę”, ul. Krakowskie Przedmieście 17. 

SlowSeans w Kinie Muranów poleca się niespiesznie w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Kino dla cierpliwych, filmowe snuje, czy seans do pospania – tak mówi się z niewielkim przekąsem o nurcie slow cinema. To fakt, potrzeba czasu na wizytę w kinie, bo te filmy trwają około 3 godzin, ale warto. W tym tygodniu organizatorzy zapraszają na „Samsarę”. Magiczna, przepełniona współczuciem, łagodna, a przy tym przeszywająca „Samsara” na początek zabiera nas do Laosu i zostawia na łonie oszałamiającej bujnej natury w towarzystwie młodziutkich buddyjskich mnichów. To będzie seans medytacyjny i podróż w głąb siebie. Zapraszamy w niedzielę o 15:30 oraz w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. 

Skoro o kinie mowa, czas na film obsypany nagrodami i z ogromnymi szansami na Oscara. To obraz, który przypomina życie, choć w pierwszych minutach filmu widzowie są świadkami śmierci. „Anatomia upadku” to najnowsze dzieło Justine Triet. Podczas oglądania pytanie, kto zabił jest najmniej ważne. Mimo to, dobrego seansu.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.