Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

15.02.2024

Zarząd Radia 357 spotkał się z Patronami podczas specjalnego live’a, poświęconego sprawom strategicznym. Przedstawiliśmy dane finansowe, mówiliśmy o kierunkach rozwoju technologicznego i o planach na rok 2024. Nie było Cię z nami we wtorek? Nic straconego! Wszystko możesz nadrobić tutaj

Jesteś fanem/fanką porannych rozmów Marcela i doktora Rożka? Tylko do 19 lutego możesz kupić Grę karcianą i książkę Pytania z Księżyca z darmową dostawą. Polecamy serdecznie! 

Michał Wiraszko będzie na naszej antenie przez kilka najbliższych wtorków, Michał Żakowski rozmawia z kolejną prekursorką – Janiną Ochojską. Muzyczni prezentują piosenki walentynkowe i antywalentynkowe. Do tego o bezpieczeństwie na polskich drogach i nowych regulacjach dotyczących sztucznej inteligencji. To największy skrót minionego tygodnia. 😉 Zapraszamy do lektury!

Co nowego w podcastach?

🎤 Zainteresuj się rozmową Michała Żakowskiego z Janiną Ochojską, współzałożycielką PAH. W 1989 roku stworzyła w Polsce pierwszy oddział francuskiej organizacji społecznej Equilibre. Trzy lata później pojechała z konwojem pomocy dla mieszkańców Sarajewa. Od początku swojej działalności udzieliła pomocy ludziom w 44 krajach na całym świecie. O swoim życiu, nadziejach, rozczarowaniach i pracy w Parlamencie Europejskim posłuchasz w podcaście Prekursorzy – 20 wizji lepszego świata

🌍 Posłuchaj rozmowy z Jackiem Pałkiewiczem, nieustraszonym odkrywcą i badaczem najdalszych zakątków naszej planety. Lista jego podróżniczych osiągnięć jest długa i imponująca, a znajdują się na niej m.in.: odkrycie źródeł Amazonki, przepłynięcie szalupą Atlantyku i dotarcie na reniferach do bieguna zimna. W podcaście Life guru – otwórz oczy Tomasza Gorazdowskiego podróżnik opowiada o swoich przygodach, fascynujących historiach z wypraw oraz o niezwykłych spostrzeżeniach na temat różnych kultur i zwyczajów.

💰 Kwota wolna od podatku ma wynosić zamiast 30 tysięcy złotych rocznie – 60 tysięcy. Zatem pracownicy zarabiający do 6 080 zł brutto miesięcznie nie zapłacą podatku. Rozwiązanie będzie dotyczyć osób mających umowę o pracę, na zleceniu oraz prowadzących działalność. O to, czy z radością płacę podatki, pyta w swojej audycji Co Państwo na to? Kuba Strzyczkowski. Posłuchaj wypowiedzi słuchaczy Radia 357 oraz zaproszonych gości: profesora Mariana Nogi, ekonomisty i Andrzeja Nikończyka, Przewodniczącego Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Tym żyje świat

🎤 Walerij Załużny, główny dowódca wojsk Ukrainy, podał się do dymisji. Kim jest generał Ołeksandr Syrski, jego następca? O tym dowiesz się z podcastu Na dachu świata Michała Żakowskiego. Dr Agnieszka Bryc (UMK) i Paweł Reszka (Polityka) komentują też szokujący wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem. W tym wydaniu audycji usłyszysz o wyborach w Pakistanie, o Argentynie i o tym, dlaczego symbolem wyborczym w Indonezji jest gwóźdź.

🌐 W nowym cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych :

Dla fanów muzyki

📀 Zmiana! Wtorkowe pasmo Zelig na trzy tygodnie przejmuje Michał Wiraszko (Krzysztof Zalewski pracuje nad nowym albumem). W najnowszych Zawirowaniach posłuchasz m.in. piosenek o zimowym wietrze, nowości od Komet i The Smile. Będzie także o gali nagród Grammy.  

📀 Utworem „Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me” zespołu The Smiths Krzysztof Tubilewicz rozpoczął o północy specjalną, wtorkową audycję Antywalentynki z Radiem 357. W audycji usłyszysz także Molly Nilsson, Joy Division i Kosheen. 

📀  Jeff Buckley to gwiazda ostatniego podcastu Gruzja Pawła Jóźwickiego. W audycji posłuchasz jego dziewięciu piosenek oraz kilku ciekawostek dotyczących przedwcześnie zmarłego piosenkarza. 

📀 Najnowsza audycja Pokolenia 357 wypadła w Walentynki. Cichy tak ją zapowiada: jest milion filmów i piosenek o miłości, ale tylko niektóre są z nami koherentne. Jest milion patentów na to, jak rozumieć romantyzm. Dziś w audycji będą właśnie o tym. Spokojnie, nie będzie tak, że lukier i cukier. Ale ładnie będzie. Podczas tego spotkania pojawiają się m.in. takie tytuły: „Something’s Gotten Hold Of My Heart” (Marc Almond & Gene Pitney),„No Ordinary Love” (Sade) i „This Love” (Pantera).

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Jack Savoretti i utwór „You Don’t Have To Say You Love Me”, ze stażem 83 tygodni na Liście Piosenek, wdrapał się na najniższy stopień listowego podium. W pierwszej dziesiątce 120. Notowania, zaraz za pierwszą trójką, znalazły się dwie nowości –  piosenka Billego Joela „Turn The Lights Back On” i Depeche Mode „Before We Drown”. Także od Ciebie zależy, na którym miejscu wylądują w dzisiejszej edycji LP 357 🙂 

Na Twoje głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP 357.

Trzymaj rękę na pulsie

🤖 Parlament Europejski ustalił nowe regulacje dotyczące sztucznej inteligencji.  Co znajdzie się w tych zapisach? O tym dowiesz się z rozmowy z profesorem Cezarym Biele z Ośrodka Przetwarzania Informacji w Państwowym Instytucie Badawczym, w Ranku [2h15min]. 

👦 W najnowszym Placu na rozdrożu przyglądamy się raportom związanym ze współczesnym chłopięcym dojrzewaniem: „Dojrzewanie polskich chłopców” i „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności”. O wyzwaniach związanych z dorastaniem chłopców, o roli dorosłych w tym procesie, posłuchasz w rozmowie Aleksandry Daszkowskiej-Kamińskiej z Mikołajem Foksem, twórcą warsztatów dla ojców i z Maciejem Barczakiem, certyfikowanym trenerem Stowarzyszenia „Spójrz Inaczej”. 

🚗 Bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się, ale wciąż dochodzi do wielu tragicznych wypadków. Instytut Transportu Drogowego wskazuje, że największym zagrożeniem na rodzimych szosach są kierujący z najkrótszym stażem. To główny temat środowej Popołudniówki 357, w której:

  • Artur Gaweł sprawdza, kto stanowi na drodze największe zagrożenie [14min],
  • z Marią Dąbrowską-Loranc, kierowniczką Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ITS, zastanawiamy się, jak skuteczniej zapobiegać wypadkom. Czy pomysł ograniczenia jazdy w nocy jest możliwy do wprowadzenia? [24min].

Na deser 

🎹 Posłuchaj wyjątkowych aranżacji Chopina. Maria Pomianowska i przyjaciele w albumie „Chopin na 5 kontynentach” przenieśli jego wybrane kompozycje w niecodzienne miejsca. Agnieszka Szwajgier w audycji  Dawniej niż wczoraj prezentuje dwie z nich: „Chopin w Andaluzji” i „Chopin w Afryce”. Polecamy!

🖼 Zainteresuj się immersyjną wystawą „Frida Kahlo. Życie ikony” w Art Box Experience. To podróż po życiu artystki z użyciem najnowszych technologii 3D i VR, animacji, skanerów, cyfrowych obrazów, pokazujących najmłodszym widzom świat, który ukształtował Fridę taką, jaką znamy. Na wystawę zaprasza Krystian Hanke w podcaście Tatowanie. W pozostałych odcinkach z tego tygodnia posłuchasz o komiksach, w których rozwiązuje się zagadki, o filmie pt. „Nimona” i o książce Marcina Kruszewskiego pt. „Prawo Marcina”.

🎾 Fanom tenisa ziemnego polecamy podcast Krótka historia sportu. Mateusz Kuźniewski i Krzysztof Rawa (Rzeczpospolita) opowiadają o niezwykłym meczu na kortach Wimbledonu z 2010 roku. John Isner grał z Nicolasem Mahutem przez 11 godzin i 5 minut. Panowie walczyli ze sobą 3 dni. Jakim wynikiem zakończył się piąty set? Sprawdź w odcinku!

🎙️ Dlaczego Green Alliance, czyli Zielony Sojusz, oskarżył Rowana Atkinsona, odtwórcę roli Jasia Fasoli, o „osłabienie popytu na samochody elektryczne w Wielkiej Brytanii”? Sprawa trafiła nawet do Izby Lordów. O tej przedziwnej historii opowiada Tomasz Jeleński w Popołudniówce 357 [36min].

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Katarzyny Borowieckiej:

Trwa sezon nagród filmowych, więc w kinach tydzień po tygodniu mnożą się interesujące premiery. Jak się w tym gąszczu nie pogubić? Przybywam z odsieczą;)

Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka to dokument, który powstał podczas XVIII Konkursu Chopinowskiego. Ekipa towarzyszyła kilkorgu uczestnikom nie tylko w czasie prób, ćwiczeń i tuż przed wejściem na scenę. Dzięki czułemu spojrzeniu kamery poznajemy różne aspekty życia skoncentrowanego na muzyce, różne modele relacji uczeń – mistrz, różne sposoby radzenia sobie ze stresem i rywalizacją. Sporo humoru, ciekawe (nie chopinowskie) wybory muzyczne i dostęp do bardzo indywidualnego doświadczenia młodych muzyków. Pokochają ich Państwo. 

O filmie będę rozmawiała z reżyserem dzisiaj w Ekranizacji (odcinek do odsłuchania potem w podcaście)!

Za tydzień na ekrany wchodzi nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, nominowany do Oscara w kilka kategoriach film Justine Triet – „Anatomia upadku”. W alpejskiej miejscowości z okna na strychu wypada Samuel. Wypada? A może ktoś go wypchnął? Żona Samuela, Sandra, staje przed sądem, ale film Triet to nie tylko zręczny dramat sądowy. Ostatecznie nie chodzi nawet o rozwiązanie tej zagadki. „Anatomia upadku” to głęboka refleksja o tym, czym jest prawda, jak zmienia się ogląd sytuacji w zależności od perspektywy, z której patrzymy. To też analiza wpływu czasu, sukcesu i traumy na związek. Na pewno nie będą Państwo zawiedzeni tym seansem, zwłaszcza, że wybitne role w filmie stworzyli – nominowana do Oscara Sandra Hüller (wkrótce zobaczymy ją w jeszcze jednym świetnym filmie – „Strefa interesów”) i młodziutki Milo Machado-Graner w roli syna Sandry i Samuela. Na wszelkie nagrody zasłużył też pies Messi (dostał specjalne psie wyróżnienie w Cannes).

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.