To setny tydzień Radia 357, który został dla Ciebie opisany przez redakcję newslettera. 😉 Nasz mały jubileusz polecamy świętować w towarzystwie najciekawszych audycji, których zajawki znajdziesz poniżej i których jako Patron lub Patronka możesz odsłuchać w podcastach. Początek lutego to m.in. ceremonia wręczenia nagród Grammy, pytania o samochody elektryczne i składkę zdrowotną, a także ogłoszenie pożegnalnej trasy Black Sabbath.
Pamiętaj – jeszcze przed weekendem:
- zagłosuj na 172. notowanie Listy piosenek 357: lista.radio357.pl
- wygraj książkę lub zaproszenie na jazzowy koncert: konkursy.radio357.pl
- znajdź piosenkę, która zapadła Ci w pamięć podczas słuchania ulubionej audycji: playlista.radio357.pl
Zapraszamy do lektury!

Co nowego w podcastach?
💊 Dlaczego mylimy profilaktykę z leczeniem otyłości? Dlaczego nie powinniśmy się „odchudzać”? Co robić, jeśli otyłość dotyka nas lub naszych rodzin? Na te i inne pytania wagi ciężkiej szukał odpowiedzi Michał Bonarowski, w rozmowie z Profesorem Pawłem Bogdańskim, w audycji Plac na rozdrożu. Po raz pierwszy pokazano, że stosując lek do leczenia otyłości, w ciągu pięciu lat obserwacji, udało się zmniejszyć ryzyko udaru, zawału i śmierci sercowo-naczyniowej. To prawdziwy przełom.
⛷️ Czy oddawanie się „białemu szaleństwu” jest jedyną możliwością spędzenia ferii? Stanowcze i gromkie NIE!, zakrzyknęła ekipa Radiowego Domu Wypoczynkowego „Czarna Helena”. Chętnie służą radą i pomocą. Garść zimowych propozycji przygotował Rafał Piechota, Łyżka Czyli Chilli zachęca do czynnego wypoczynku na rozgrzanych latynoskimi rytmami parkietach, a nad całością starają się zapanować Natalia Grzeszczyk i Filip Jaślar.
💿 Nowe single od Toma Westa, Maribou State & Andreya Triana i Doe Eyes. Płyty Kyle Forester i The Vices. I 3 utwory w witrynie, najstarszy z 1973. Tak upływa muzyczna godzina w najnowszym wydaniu audycji RecordStore Antoniego Grudniewskiego.
Tym żyje świat
⚡️ Nie wiem, czy władza w Serbii się zmieni, ale myślę, że Serbia się zmieni. To punkt zwrotny w historii tego kraju. – tak o protestach w Serbii mówiła w audycji Na dachu świata Michała Żakowskiego Marta Szpala, analityczka OSW. W związku z katastrofą budowlaną na dworcu w Nowym Sadzie i dalszych jej konsekwencjach, Serbowie biorą udział w protestach i strajkach na niespotykaną skalę. Pozostałe tematy wydania audycji o wydarzeniach międzynarodowych to:
- Bogata w diamenty Goma w Demokratycznej Republice Kongo,
- Zawieszenie broni w Strefie Gazy,
- Sportowe Soft Power
- Ranking Państw 2025.
✈️ Przywódca Kolumbii Gustavo Petro zagroził, że nie przyjmie samolotów z migrantami deportowanymi z USA, prezydent Donald Trump zagroził cłami i sankcjami. Dlaczego to właśnie o Kolumbijczykach mówi się najwięcej w kontekście deportacji i jak w ogóle żyje się w kraju, w którym w 2016 roku oficjalnie skończyła się wojna? A może to tylko fikcja i wojna trwa w najlepsze? Groźby stosowane przez Trumpa na początku drugiej kadencji są znacznie poważniejsze, niż wcześniej. Nawet dla najbliższych partnerów (a Kolumbia się do nich zalicza) nie jest w stanie zrobić wyjątku. – mówił Bartłomiej Znojek z PISM, w audycji Adriana Bąka Niewidzialne światy. Drugim poruszonym w niej tematem była akcja ratunkowa w opuszczonej kopalni złota w Republice Południowej Afryki.
Dla fanów muzyki
🏆 Po ponad 25 latach na scenie Beyonce otrzymała swoją pierwszą nagrodę Grammy w kategorii Album roku. Za nami 67. gala wręczenia najważniejszych nagród w amerykańskim przemyśle fonograficznym. Oprócz autorki albumu Cowboy Carter najbardziej docenieni zostali Kendrick Lamar (5 statuetek), Sabrina Carpenter (nagrody w kategorii muzyka pop) i Chappell Roan (najlepsza nowa artystka). Ale nagrody zdobyli także klasycy muzyki rozrywkowej – The Beatles i The Rolling Stones. O Grammy 2025 usłyszysz w audycjach Mam grać? Mai Piskadło oraz Kieruj się na południe Marcina Cichońskiego i Marka Niedźwieckiego.
🖤 Nie zastanawiam się nad tym, czy coś jest „passe”, kiedy tworzę. To jest wyraz moich wewnętrznych potrzeb. Zawsze lubiłam muzykę elektroniczną, muzykę rockową. Uwielbiam drum’n’bass, w tym mroczniejsze brzmienia. Łączę moje inspiracje, ale nie chcę ich klasyfikować – daję się ponieść. Wywiad z Shagreen, czyli Natalią Gadziną-Grochowską, autorką wydanej w listopadzie 2024 roku płyty „Almost Gone”, w audycji Piotra Stelmacha Głośni jak miłość.
💿 Pożegnalny koncert w oryginalnym składzie szykuje zespół Black Sabbath. Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler oraz Bill Ward wystąpią 5 lipca 2025 roku w Birmingham. Wystąpią także inne legendarne zespoły: Metallica, Slayer, Pantera, Alice in Chains czy Anthrax. Ten muzyczny news przedstawiła Kasia Pasierbik w porannym cyklu Muzyczny goniec.
Co na miejscu pierwszym?
⭐ W 171. wydaniu LP357 mieliśmy dublet! Po raz drugi w historii naszej Listy na dwóch pierwszych miejscach zanotowaliśmy utwory Fisz Emade Tworzywo. Do prowadzącej „Niemocy” dołączyło premierowe „Zaćmienie”.
Trzymaj rękę na pulsie
🖥️ Unia Europejska zamierza przekazać miliony euro naukowcom, aby zbudowali duży europejski model językowy, który będzie rywalizował z amerykańskimi i chińskimi konkurentami. Czy to się może udać? O tym w rozmowie Popołudniówki z Michałem Nowakowskim, Partnerem w ZP Zackiewicz & Partners, odpowiedzialnym za AI i cyberbezpieczeństwo.
🚁 Czy metaforami da się opisać relacje rodzinne? Helikoptery to rodzice, którzy krążą nad dziećmi – jeśli ich zdaniem są w sytuacji, z którą sobie trudno poradzić. Funkcjonuje też metafora o toksyczności – relacji, środowiska – dziś już jest stosowana szerzej, niż pierwotnie. – przedstawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska w najnowszym odcinku cyklu Słowa pod lupą.
🔌 Wystartował program Mój elektryk 2.0. Będą dopłaty dla rodzin i osób prowadzących działalność gospodarczą. W ramach pomocy państwa można starać się o 40 tysięcy złotych na samochód elektryczny. Nie martwią mnie koszty, tylko bezpieczeństwo. W Skierniewicach, gdzie mieszkam, doszło do strasznego wypadku. Nie chciałabym, po prostu, usmażyć się w takim aucie – choć nawet mogłabym chcieć nim jeździć. – tak mówiła Pani Anna, jedna ze słuchaczek audycji Co Państwo na to? Kuby Strzyczkowskiego, w odpowiedzi na pytanie „Czy kupno samochodu elektrycznego to dobry pomysł?”
Na deser
⚽ Po zimowej przerwie na polskie boiska powraca PKO BP Ekstraklasa. Mateusz Fusiarz i Mateusz Kuźniewski w niedzielne popołudnie poznali opinię słuchaczy na temat tego, kto zostanie piłkarskim mistrzem Polski. Ponadto w audycji sportowej 3-5-7 Start! o szokującym transferze w NBA, Super Bowl, Super Enduro w Łodzi oraz… niezapowiedziane łączenie z Londynem, gdzie Arsenal rozgromił Manchester City 5:1.
Architekturę socmodernizmu często nazywa się „kłopotliwym dziedzictwem”. Przypomina o powojennych dekadach i rzeczywistości Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Po latach od upadku komunizmu podnoszone były głosy wzywające do jej wyburzania. Tak zresztą wielokrotnie się działo – głośne było zniknięcie Supersamu (swego czasu najnowocześniejszego pawilonu handlowego w Polsce) czy Dworca Kolejowego w Katowicach. Więcej na ten temat w Placu na rozdrożu autorstwa Marty Kuli.
Polecenia kulturalne
Dziś polecenia od Romy Leszczyńskiej:
Trudno wyobrazić sobie historię polskiej fotografii bez jej twórczości: humanistycznych cykli „Mały człowiek” i „Czas przemijania” czy wreszcie monumentalnego „Zapisu socjologicznego”, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zofia Rydet od 1978 -1993 roku przejechała tysiące miast i miasteczek, wchodziła do domów Polaków, również zagranicą, fotografując ich w jednej konkretnej sytuacji. W tzw. izbie paradnej usadzała właścicieli domów i robiła portrety rodzinne. To zbiór fotografii pokazujący jak Polacy żyli, jak się ubierali, jak byli zamożni, czym się otaczali. Prawdziwy “zapis socjologiczny”.
Wystawa w MUFo czyli w Muzeum Fotografii w Krakowie pokazuje mniej znane, liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z największych polskich fotografek. Chodzi o cykl „Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni”.
To wystawa fotokolaży tworzonych przez artystkę z własnych fotografii. Mimo że “składane” były w latach 60-tych i 70-tych, w czasach współczesnych, pełnych niepokoju, nabierają nowego wymiaru. Bo Zofia Rydet każe nam zastanawiać się nad takimi tematami jak śmierć, przemijanie, rola natury w życiu człowieka. Dzięki staraniom i poszukiwaniom kuratorów wystawy można zobaczyć kilka „matryc”, czyli kolaży przed ostatecznym ujęciem na zdjęciu. Fotografka mówiła o sobie, że jest “poetką wizualną” co udowadnia właśnie cyklem “Świat uczuć i wyobraźni”. Wystawa czynna jest w MuFo do 4 maja 2025 roku w Krakowie.