Idź do treści
„Wspieram, bo warto” Zaloguj się
„Poprawiacie mi nastrój” Popraw nam!
„Nie było to trudne” Przenieś patronat
06.02.2025

To setny tydzień Radia 357, który został dla Ciebie opisany przez redakcję newslettera. 😉 Nasz mały jubileusz polecamy świętować w towarzystwie najciekawszych audycji, których zajawki znajdziesz poniżej i których jako Patron lub Patronka możesz odsłuchać w podcastach. Początek lutego to m.in. ceremonia wręczenia nagród Grammy, pytania o samochody elektryczne i składkę zdrowotną, a także ogłoszenie pożegnalnej trasy Black Sabbath.

Pamiętaj – jeszcze przed weekendem:

Zapraszamy do lektury!

Co nowego w podcastach?

💊 Dlaczego mylimy profilaktykę z leczeniem otyłości? Dlaczego nie powinniśmy się „odchudzać”? Co robić, jeśli otyłość dotyka nas lub naszych rodzin? Na te i inne pytania wagi ciężkiej szukał odpowiedzi Michał Bonarowski, w rozmowie z Profesorem Pawłem Bogdańskim, w audycji Plac na rozdrożu. Po raz pierwszy pokazano, że stosując lek do leczenia otyłości, w ciągu pięciu lat obserwacji, udało się zmniejszyć ryzyko udaru, zawału i śmierci sercowo-naczyniowej. To prawdziwy przełom.

⛷️ Czy oddawanie się „białemu szaleństwu” jest jedyną możliwością spędzenia ferii? Stanowcze i gromkie NIE!, zakrzyknęła ekipa Radiowego Domu Wypoczynkowego „Czarna Helena”. Chętnie służą radą i pomocą. Garść zimowych propozycji przygotował Rafał Piechota, Łyżka Czyli Chilli zachęca do czynnego wypoczynku na rozgrzanych latynoskimi rytmami parkietach, a nad całością starają się zapanować Natalia Grzeszczyk i Filip Jaślar.

💿 Nowe single od Toma Westa, Maribou State & Andreya Triana i Doe Eyes. Płyty Kyle Forester i The Vices. I 3 utwory w witrynie, najstarszy z 1973. Tak upływa muzyczna godzina w najnowszym wydaniu audycji RecordStore Antoniego Grudniewskiego.

Tym żyje świat

⚡️ Nie wiem, czy władza w Serbii się zmieni, ale myślę, że Serbia się zmieni. To punkt zwrotny w historii tego kraju. – tak o protestach w Serbii mówiła w audycji Na dachu świata Michała Żakowskiego Marta Szpala, analityczka OSW. W związku z katastrofą budowlaną na dworcu w Nowym Sadzie i dalszych jej konsekwencjach, Serbowie biorą udział w protestach i strajkach na niespotykaną skalę. Pozostałe tematy wydania audycji o wydarzeniach międzynarodowych to:

  • Bogata w diamenty Goma w Demokratycznej Republice Kongo,
  • Zawieszenie broni w Strefie Gazy,
  • Sportowe Soft Power
  • Ranking Państw 2025.

✈️ Przywódca Kolumbii Gustavo Petro zagroził, że nie przyjmie samolotów z migrantami deportowanymi z USA, prezydent Donald Trump zagroził cłami i sankcjami. Dlaczego to właśnie o Kolumbijczykach mówi się najwięcej w kontekście deportacji i jak w ogóle żyje się w kraju, w którym w 2016 roku oficjalnie skończyła się wojna? A może to tylko fikcja i wojna trwa w najlepsze? Groźby stosowane przez Trumpa na początku drugiej kadencji są znacznie poważniejsze, niż wcześniej. Nawet dla najbliższych partnerów (a Kolumbia się do nich zalicza) nie jest w stanie zrobić wyjątku. – mówił Bartłomiej Znojek z PISM, w audycji Adriana Bąka Niewidzialne światy. Drugim poruszonym w niej tematem była akcja ratunkowa w opuszczonej kopalni złota w Republice Południowej Afryki.

Dla fanów muzyki

🏆 Po ponad 25 latach na scenie Beyonce otrzymała swoją pierwszą nagrodę Grammy w kategorii Album roku. Za nami 67. gala wręczenia najważniejszych nagród w amerykańskim przemyśle fonograficznym. Oprócz autorki albumu Cowboy Carter najbardziej docenieni zostali Kendrick Lamar (5 statuetek), Sabrina Carpenter (nagrody w kategorii muzyka pop) i Chappell Roan (najlepsza nowa artystka). Ale nagrody zdobyli także klasycy muzyki rozrywkowej – The Beatles i The Rolling Stones. O Grammy 2025 usłyszysz w audycjach Mam grać? Mai Piskadło oraz Kieruj się na południe Marcina Cichońskiego i Marka Niedźwieckiego.

🖤 Nie zastanawiam się nad tym, czy coś jest „passe”, kiedy tworzę. To jest wyraz moich wewnętrznych potrzeb. Zawsze lubiłam muzykę elektroniczną, muzykę rockową. Uwielbiam drum’n’bass, w tym mroczniejsze brzmienia. Łączę moje inspiracje, ale nie chcę ich klasyfikować – daję się ponieść. Wywiad z Shagreen, czyli Natalią Gadziną-Grochowską, autorką wydanej w listopadzie 2024 roku płyty „Almost Gone”, w audycji Piotra Stelmacha Głośni jak miłość.

💿 Pożegnalny koncert w oryginalnym składzie szykuje zespół Black Sabbath. Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler oraz Bill Ward wystąpią 5 lipca 2025 roku w Birmingham. Wystąpią także inne legendarne zespoły: Metallica, Slayer, Pantera, Alice in Chains czy Anthrax. Ten muzyczny news przedstawiła Kasia Pasierbik w porannym cyklu Muzyczny goniec.

Co na miejscu pierwszym? 

⭐ W 171. wydaniu LP357 mieliśmy dublet! Po raz drugi w historii naszej Listy na dwóch pierwszych miejscach zanotowaliśmy utwory Fisz Emade Tworzywo. Do prowadzącej „Niemocy” dołączyło premierowe „Zaćmienie”.

Trzymaj rękę na pulsie

🖥️ Unia Europejska zamierza przekazać miliony euro naukowcom, aby zbudowali duży europejski model językowy, który będzie rywalizował z amerykańskimi i chińskimi konkurentami. Czy to się może udać? O tym w rozmowie Popołudniówki z Michałem Nowakowskim, Partnerem w ZP Zackiewicz & Partners, odpowiedzialnym za AI i cyberbezpieczeństwo.

🚁 Czy metaforami da się opisać relacje rodzinne? Helikoptery to rodzice, którzy krążą nad dziećmi – jeśli ich zdaniem są w sytuacji, z którą sobie trudno poradzić. Funkcjonuje też metafora o toksyczności – relacji, środowiska – dziś już jest stosowana szerzej, niż pierwotnie. – przedstawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska w najnowszym odcinku cyklu Słowa pod lupą.

🔌 Wystartował program Mój elektryk 2.0. Będą dopłaty dla rodzin i osób prowadzących działalność gospodarczą. W ramach pomocy państwa można starać się o 40 tysięcy złotych na samochód elektryczny. Nie martwią mnie koszty, tylko bezpieczeństwo. W Skierniewicach, gdzie mieszkam, doszło do strasznego wypadku. Nie chciałabym, po prostu, usmażyć się w takim aucie – choć nawet mogłabym chcieć nim jeździć. – tak mówiła Pani Anna, jedna ze słuchaczek audycji Co Państwo na to? Kuby Strzyczkowskiego, w odpowiedzi na pytanie „Czy kupno samochodu elektrycznego to dobry pomysł?”

Na deser

⚽ Po zimowej przerwie na polskie boiska powraca PKO BP Ekstraklasa. Mateusz Fusiarz i Mateusz Kuźniewski w niedzielne popołudnie poznali opinię słuchaczy na temat tego, kto zostanie piłkarskim mistrzem Polski. Ponadto w audycji sportowej 3-5-7 Start! o szokującym transferze w NBA, Super Bowl, Super Enduro w Łodzi oraz… niezapowiedziane łączenie z Londynem, gdzie Arsenal rozgromił Manchester City 5:1.

Architekturę socmodernizmu często nazywa się „kłopotliwym dziedzictwem”. Przypomina o powojennych dekadach i rzeczywistości Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Po latach od upadku komunizmu podnoszone były głosy wzywające do jej wyburzania. Tak zresztą wielokrotnie się działo – głośne było zniknięcie Supersamu (swego czasu najnowocześniejszego pawilonu handlowego w Polsce) czy Dworca Kolejowego w Katowicach. Więcej na ten temat w Placu na rozdrożu autorstwa Marty Kuli.

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia od Romy Leszczyńskiej:

Trudno wyobrazić sobie historię polskiej fotografii bez jej twórczości: humanistycznych cykli „Mały człowiek” i „Czas przemijania” czy wreszcie monumentalnego „Zapisu socjologicznego”, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zofia Rydet od 1978 -1993 roku przejechała tysiące miast i miasteczek, wchodziła do domów Polaków, również zagranicą, fotografując ich w jednej konkretnej sytuacji. W tzw. izbie paradnej usadzała właścicieli domów i robiła portrety rodzinne. To zbiór fotografii pokazujący jak Polacy żyli, jak się ubierali, jak byli zamożni, czym się otaczali. Prawdziwy “zapis socjologiczny”. 

Wystawa w MUFo czyli w Muzeum Fotografii w Krakowie pokazuje mniej znane, liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z największych polskich fotografek. Chodzi o cykl „Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni”. 

To wystawa fotokolaży tworzonych przez artystkę z własnych fotografii. Mimo że “składane” były w latach 60-tych i 70-tych, w czasach współczesnych, pełnych niepokoju, nabierają nowego wymiaru. Bo Zofia Rydet każe nam zastanawiać się nad takimi tematami jak śmierć, przemijanie, rola natury w życiu człowieka. Dzięki staraniom i poszukiwaniom kuratorów wystawy można zobaczyć kilka „matryc”, czyli kolaży przed ostatecznym ujęciem na zdjęciu. Fotografka mówiła o sobie, że jest “poetką wizualną” co udowadnia właśnie cyklem “Świat uczuć i wyobraźni”. Wystawa czynna jest w MuFo do 4 maja 2025 roku w Krakowie.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.