Idź do treści
08.02.2024

Ola Budka w najbliższą niedzielę poprowadzi pierwszą w tym roku audycję wyjazdową – Stonowanie. Zapraszamy do sopockiego Atelier od godziny 11:00 – wstęp wolny! Więcej informacji znajdziesz tutaj 🙂 

W mijającym tygodniu rozpoczęliśmy nowy cykl w Popołudniówce – „Daleki zasięg”. Przegląd wydarzeń międzynarodowych pozostaje stałym punktem audycji, od poniedziałku do czwartku od 16:45. 

W najnowszym newsletterze podpowiadamy tematy audycji, do których warto wrócić w podcastach. O biznesie w sporcie, o tajemnicach Helu, o zapobieganiu oszustwom internetowym i o ostatniej wyprodukowanej Nysie. Do tego piosenki Abby i dużo innej, różnorodnej muzyki. Zapraszamy do lektury!

Co nowego w podcastach?

⚽⛵ Jest mnóstwo związków sportu z biznesem. Od sponsoringu i budowania zespołów, przez motywację, wyznaczanie celów, psychologię i leadership, po zarabianie na sporcie. Czy sport to dobry biznes? Na to pytanie posłuchasz odpowiedzi w Firmamencie. Gośćmi Jarosława Sroki są:

 • Marcin Herra, prezes Legii Warszawa,
 • Mateusz Kusznierewicz, żeglarz, dwukrotny mistrz olimpijski, czterokrotny mistrz świata, przedsiębiorca,
 • Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego,
 • Igor Klaja, właściciel marki 4F.

🎙‍️ Poznaj tajemnice Helu! W reportażu Michała Żakowskiego pt. Piaski potrafią przykryć posłuchasz mało znanej historii największej ewakuacji wojennej w historii ludzkości, przedstawionej oczami jednych z ostatnich świadków wydarzeń sprzed niemal 80 lat. O czym milczy Hel? O czym milczy historia? 

📀 Mateusz Fusiarz w podcaście Wróżenie z fusów przygląda się nowej, zapowiedzianej solowej płycie lidera Creed, Scotta Stappa. Posłuchasz The White Stripes, którzy… rozpadli się dokładnie 13 lat temu. W podcaście także Robert de Leo ze Stone Temple Pilots.

Tym żyje świat

🎤 W najnowszym wydaniu audycji Na dachu świata posłuchasz m.in. o dwóch państwach, o których mówi się „naj”. Michał Żakowski rozmawia:

 • z Michałem Sękiem (Polityka Insight), prosto z Dżakarty, o Indonezji, największej muzułmańskiej demokracji na świecie. 14 lutego odbędą się tam wybory prezydenckie. Jak wygląda scena polityczna w tym kraju? [1h15min]
 • z dr. Patrykiem Kuglem (PISM) o Indiach, najludniejszym kraju świata. Zbliżają się wybory do parlamentu i coraz częściej słychać pytanie: czy Narendra Modi, premier Indii zaczyna, budować państwo autorytarne, hinduistyczne? [1h38min]. 

🌐 Poznaj nowy cykl: Daleki zasięg! Na antenie od poniedziałku do czwartku o godzinie 16:45. Posłuchasz w nim rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych: 

 • Adriana Bąka z Mariuszem Borkowskim, byłym korespondentem polskich mediów w krajach arabskich, o nalotach USA na Syrię;
 • Michała Żakowskiego
  • z Wojciechem Ganczarkiem, znawcą Argentyny, o tym, co protesty rolników w Europie mają wspólnego z protestami w Ameryce Łacińskiej;
  • z Markiem Meissnerem, dziennikarzem OSINT, znawcą sił zbrojnych Rosji, Ukrainy i Białorusi, o sytuacji w Ukrainie;
  • z Yuvalem Dancygiem, synem Alexa Dancyga, zakładnika Hamasu o tym, że Izrael odrzuca propozycję Hamasu w sprawie zawieszenia broni.

Dla fanów muzyki

📀 Miłośnikom Abby polecamy najnowszy podcast Single z Żoliborza! Marek Niedźwiecki zaczyna od roku 1975 utworem „S.O.S.” – To jest naprawdę skończony ideał piosenki popowej moim zdaniem. A także „The Day Before You Came”, choć to nie jest ulubiony utwór Niedźwiedzia… Piotr Stelmach na koniec audycji prezentuje „Thank You For The Music”.

📀 The War on Drugs, Josh Rouse, R.E.M. i Big Thief – to początek playlisty prezentowanej w najnowszym odcinku podcastu Antonówka. „Nie są to proste piosenki” mówi autor audycji, Antoni Grudniewski. Ta audycja nie jest cykliczna, tym bardziej warto posłuchać! 

📀 A co w najnowszych PROGnozach? W programie Pawła Ruszkowskiego usłyszysz m. in. zespoły Naryan, Amarok, The WindMill i Gran Turismo Veloce.

📀 W zastępstwie Daniela Wyszogrodzkiego audycję Godzina satysfakcji prowadzi Tomasz Hatylak. Prezentuje swoją ulubioną muzykę wywodzącą się z amerykańskich blues-rockowych korzeni. Dużo koncertowego grania, także nieco zapomniane płyty z polską muzyką z lat 70-tych i 80-tych. 

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Nowy singiel Marka Knopflera „Ahead Of The Game” zadebiutował na 3. miejscu #119 Notowania LP357. Na Liście pojawiły się jeszcze cztery nowości:

 • Wiktor Waligóra „Sztorm”,
 • Bruce Dickinson „Rain Dickinson”,
 • Norah Jones „Running”,
 • Aurora „The Conflict Of The Mind”.

Na Twoje głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP 357.

Trzymaj rękę na pulsie

🤖 Rewolucja technologiczna zmieniła naszą pracę i sposoby na spędzanie wolnego czasu. W jaki sposób wpłynęła na pracę nauczycieli akademickich? Czy studenci wykorzystują AI, by iść na skróty? Jeśli tak, to czy takie prace można odróżnić od tych napisanych samodzielnie? O tym dowiesz się z podcastu Rzecz Technologiczna. Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz przyglądają się także goglom VR Apple, dostępnym już na amerykańskim rynku.

🚬 Ubiegły rok był rekordowy pod względem sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Ich cena nie jest wygórowana, dostępne są w zasadzie na wyciągnięcie ręki (średnio aż w 80% sklepów). E-papierosy są coraz bardziej popularne wśród młodzieży, a nawet dzieci. Wielka Brytania zapowiedziała już prace nad zakazem ich sprzedaży. O tych planach w materiale Izy Woźniak w Ranku [1h49min].

💳 Na czym polega phishing? Jakie obecnie są najbardziej popularne oszustwa internetowe? Jak im zapobiegać? O tym posłuchasz w Popołudniówce 357 [20min]. Piotr Konieczny, założyciel portalu niebezpiecznik.pl, zachęca, aby podejrzane wiadomości w całości przekazywać na nr telefonu 8080, co pozwoli lepiej chronić innych użytkowników, dostosować filtry i wystosować odpowiednie ostrzeżenie.

Na deser 

😴 Co wpływa na jakość snu? Jak sen wpływa na proces zapamiętywania? Ile to jest za mało snu, a ile za dużo? Jak to jest z drzemkami? Kiedy zmiany snu mogą nas niepokoić? Na te i podobne pytania posłuchasz odpowiedzi w rozmowie z Darią Łukowską, dietetyczką, popularyzatorką wiedzy o zdrowiu, autorką książki o śnie „Jak spać, żeby się wyspać”, w podcaście Caffè Matte [2h22min].  

🏔 Zainteresuj się rozmową z Miłką Raulin, himalaistką, podróżniczką i miłośniczką wspinaczki wysokogórskiej. Zdobyła koronę ziemi, ma licencję szybowcową. Pochodzi z rodziny muzyków. Jak to się stało, że została inżynierem trakcji elektrycznych? O stawianiu sobie celów, marzeniach i ich realizacjach, opowiada w podcaście Life guru – otwórz oczy Tomasza Gorazdowskiego. 

👨‍🍳 Katarzyna Pruchnicka i Michał Bonarowski zapraszają na przegląd najciekawszych wydarzeń kulinarnych w podcaście Bistro. W drugiej godzinie audycji wybieramy się w rejony Azji Południowo-Wschodniej. Aleksander Baron opowiada, co się jada na Filipinach. 

🚐 Jeździły jako milicyjne radiowozy, karetki pogotowia, pojazdy techniczne, a nawet karawany. Były nazywane „sukami”… Eksportowano je do 35 krajów świata, pokonywały dżungle Peru i pustynie Egiptu. 30 lat temu wyprodukowano ostatnią Nysę. O tych pojazdach posłuchasz w materiale Tomasza Jeleńskiego w Popołudniówka 357 [1h52min]. 

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Marcina Cichońskiego:

Dzień dobry Patronki & Patroni. W pierwszym rzędzie chciałem Wam polecić film „Poprzednie życie”. Ja wiem, że to nie jest absolutnie żadna nowość, ale lista oscarowych nominacji i to, że film powrócił do kin sprawia że… za dodatkową (czyli opłatę VOD lub bilet do kina) kasę możecie zobaczyć film, który jest arcydziełem. Porównywany do takich wielkich historii jak „Między słowami”, proponuje nam inteligentną i sentymentalną podróż pełną zagadek. Co by było gdyby. Gdybyśmy teraz spotkali miłość naszego życia, którą utraciliśmy na meandrach i wirażach. Pełen subtelności jest to film. Mam nadzieję, że na Oscarach wygra wszystko (są nominacje!!!). To pierwszy od kilku lat film, który oceniam 10/10.

Takich subtelności nie ma w sobie najnowszy album zespołu Green Day. „Saviors” to mocne 7, no dobra nawet 8/10, ale pod warunkiem, że lubicie Green Day. Jest odpowiednia dawka sentymentu. Jest odpowiednia dawka nawiązania do czasów, kiedy spaliśmy na materacach i jedliśmy wykwintne obiady, czyli zupki chińskie. A jest tu parę nagrań, które przypominają starą zasadę: trzy akordy, darcie mordy, to jest to, co tygrysy lubią najbardziej.

Na zakończenie, bez powodu posłuchajcie Chelsea Wolfe https://www.youtube.com/watch?v=a4KJRuADHQE 

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.