Przed Tobą najnowsze wydanie naszego newslettera! W mijającym tygodniu wystartowała nowa seria podcastów „Rzecz energetyczna”. Sobotnia audycja Mai Piskadło tym razem nie solo, a w duecie z dobrze znaną Wam redaktorką. 😉 Do tego :
- Dorota Minta i Michał Olszański przyjrzeli się raportowi „Seksualna Mapa Polki”,
- Gąs i Klimek przedstawili wyniki testów samochodów elektrycznych przeprowadzonych zimą,
- Marek Niedźwiecki zagrał piosenkę „We Are the World” i zachęcił (ze wzruszeniem) do obejrzenia filmu dokumentalnego o niej.
Polecamy też nasze konkursy! Marcin Cichoński zaprasza Patronów na kolejne spotkanie z cyklu „Oddech płytki”. Tym razem z czarnych płyt posłuchamy zespołu Metallica. Kliknij i weź udział w konkursie, by zdobyć miejsce w studiu B Radia 357 już 28 lutego.Zapraszamy do lektury!

Co nowego w podcastach?
🌐 Nowość! Wspólnie z Akademią Transformacji Energetycznej przygotowaliśmy nową serię podcastów Rzecz energetyczna. W ośmiu odcinkach Jarosław Juszkiewicz rozmawia z ekspertami o zmianach w energetyce – gościem premierowego wydania jest dr inż. Krzysztof Bodzek z Wydziału Elektrycznego Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki Politechniki Śląskiej. Z rozmowy dowiecie się m.in.:
- dlaczego potrzebujemy transformacji energetycznej,
- jakie nowe technologie zmienią nasze życie.
💋 Sprawdź, co kobiety mówią o swojej seksualności! Dorota Minta z Michałem Olszańskim przyglądają się wynikom raportu „Seksualna Mapa Polki” w podcaście Polska na kozetce. „Polki myślą o seksie nawet kilka razy w tygodniu, ale uprawiają go znacznie rzadziej, bo są zmęczone albo nieusatysfakcjonowane relacją z partnerem czy partnerką.” Z czego to wynika? Czy Polki lubią seks? Czy potrafią się cieszyć seksem i swoim ciałem? Czy seks jest tylko dla młodych?
🎙️ Posłuchaj specjalnego wydania audycji W cztery oczy Michała Olszańskiego. Irek Kowal przyjechał do naszego studia z żoną i córką. Udział w programie wylicytował w świątecznej akcji Społeczności 357 na Allegro Charytatywni. Goście opowiadają o swojej wspólnej drodze pełnej wzlotów i upadków, a także o założonym przez nich stowarzyszeniu „Klub młodych fotografów”.
🚗 Fanom motoryzacji polecamy podcast Do dechy. Posłuchaj rozmowy Michała Gąsiorowskiego i Marcina Klimkowskiego o testach przeprowadzonych na samochodach elektrycznych. Dowiesz się m.in.:
- Jak na zasięgu tracą samochody elektryczne zimą?
- Jak są prowadzone badania dotyczące spalania samochodów?
- W jakiej temperaturze najlepiej pracuje bateria w samochodzie elektrycznym?
Tym żyje świat
🎤 Po raz drugi rywalem Joe Bidena w wyborach prezydenckich ma być Donald Trump. Dlaczego Trump stał się najważniejszą alternatywą polityczną dla milionów Amerykanów? Czy rzeczywiście może wygrać wybory? Czy jednak przeszkody prawne zablokują jego start? Co się dzieje w obozie demokratów – jakie są plany na kampanię? O tym dowiesz się z rozmowy Michała Żakowskiego z Andrzejem Kohutem, amerykanistą, w podcaście Na dachu świata. Poza tym posłuchasz o sytuacji w Europie, Rosji i na Bliskim Wschodzie, w audycji także o tym, dlaczego Argentyna strajkuje oraz o wojnie gangów w Ekwadorze.
🎤 Moskwa coraz częściej wysyła sygnały do świata zachodu, że jest gotowa do rozmów z Ukrainą. O rosyjskich deklaracjach pokojowych, posłuchasz w rozmowie Piotra Pogorzelskiego, dziennikarza Radia 357 z prof. Agnieszką Legucką w podcaście Radio świat. W pozostałych odcinkach z tego tygodnia:
- o europejskiej pomocy dla Afryki,
- o ataku na amerykańską bazę w Jordanii,
- o pomocy niesionej w Strefie Gazy?
Dla fanów muzyki
📀 28 stycznia 1985 roku, po uroczystości wręczenia American Music Awards, nagrana została pieśń „We Are the World„. Napisana przez Lionela Richiego i Michaela Jacksona, wykonana przez Najwspanialszych Artystów Świata. 39 lat później ukazał się film dokumentalny o tym wydarzeniu pt. „Najwspanialsza noc w historii popu”. Marek Niedźwiecki w Kieruj się na południe mówi o nim: „jest naprawdę wzruszający, musiałem go sobie podzielić na dwie części, bo zabrakło mi chusteczek”.
📀 Do współprowadzenia tego wydania audycji Chlebem i soulą Maja Piskadło zaprosiła …Martę Malinowską. Dziewczyny zabierają słuchaczy w sentymentalną, dwugodzinną podróż muzyczną do roku 2014. Jaki to był rok pod kątem muzycznym dla Marty? Który singiel był najważniejszy dla Mai? Sprawdź w podcaście!
🎹 Miłośnikom jazzu polecamy podcast Cool Kid of Jazz. Posłuchasz w nim rozmowy Marty Kuli z Adamem Bałdychem i Leszkiem Możdżerem. Artyści po raz pierwszy nagrali wspólny album „Passacaglia”. Opowiadają o tym, jakiej muzyki poszukiwali, tworząc płytę i jak pracuje się w duecie. Także o tym, jak znaleźć momenty ciszy, która zdaje się być zapomnianym środkiem wyrazu, a tylko ona – odpowiednio użyta – jest w stanie naprawdę wyeksponować piękno.
📀 Przenieś się metalowym wehikułem czasu o 30 lat wstecz! Łukasz Dunaj w audycji Włącz ten hałas! zaprasza do słuchania piosenek z płyt wydanych w roku 1994. Rok ten nie jest zbyt często wymieniany jako szczególnie doniosły w historii muzyki metalowej. Jednak ilość klasycznych i doskonałych płyt, które ukazały się równo trzy dekady temu, przyprawia o zawrót głowy. Usłyszysz m.in. Machine Head, Cannibal Corpse i Edge of Sanity.
Co na miejscu pierwszym?
🎶 W pierwszej trójce #118 Notowania Listy piosenek nie odnotowaliśmy żadnych zmian. W takiej samej kolejności na podium stanęli:
- Spięty „Blue”,
- Kaśka Sochacka „Madison”,
- Kacperczyk ft. Artur Rojek „Syn Okiennika”.
Czy będą roszady w dzisiejszym notowaniu? Wszystko zależy także od Ciebie. ;)Na Twoje głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP 357.
Trzymaj rękę na pulsie
💰 W 2023 r. z polskiego rynku zniknęło 220 tysięcy firm! Liczba zawieszonych działalności jest rekordowa. Wciąż rosną koszty prowadzenia własnego biznesu, a z drugiej strony klienci zmagają się z coraz większymi kosztami życia. O to, czy prowadzenie własnej firmy to droga przez mękę, pyta w swojej audycji Co Państwo na to? Kuba Strzyczkowski. Posłuchaj wypowiedzi słuchaczy Radia 357 oraz zaproszonych gości – Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców oraz Profesora Mariana Nogę, ekonomisty.
🎤 Putin próbuje „chwycić za twarz” nie tylko rosyjskich celebrytów, ale także nazbyt samodzielnie myślących twórców kultury – najwybitniejszych pisarzy, poetów czy ludzi teatru. Co chce w ten sposób osiągnąć Kreml? Czy mu się to udaje? O tym posłuchasz w rozmowie Marcina Gutowskiego ze skazanym niedawno zaocznie przez moskiewski sąd na 8 lat więzienia Iwanem Wyrypajewem, reżyserem teatralnym i Wacławem Radziwinowiczem, korespondentem Gazety Wyborczej w Moskwie, w podcaście Plac na rozdrożu.
❤️ Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz 32.! Jak co roku budzi ogromne emocje i dyskusje w przestrzeni medialnej i nie tylko. Co ta akcja mówi o naszej dobroczynności? Dlaczego budzi tak wiele kontrowersji? O tym dowiesz się z rozmowy z prof. Agnieszką Dudzińską w Popołudniówce 357 [27min].
Na deser
🎬 Kto ma szanse na tegoroczne Oscary? O nominacjach, zaskoczeniach i niespodziankach, ale przede wszystkim o filmach, dowiesz się z rozmowy Katarzyny Borowieckiej z Łukaszem Muszyńskim, krytykiem filmowym (Filmweb) w podcaście Ekranizacja. W audycji także o nowym filmie Pawła Maślony pt. „Kos”.
🎤 Posłuchaj pierwszego reportażu Artura Gawła pt. Człowiek z węgla! Józek Zieliński, smolarz, węglarz ma 69 lat i jest jedynym mieszkańcem wsi Łopienka. W Bieszczady przyjechał z centralnej Polski, by wypalać węgiel drzewny. Pojawił się tu jako nastolatek i tak już został. Wie jedno – do życia w mieście się już nie nadaje, a do samotności się już przyzwyczaił. „Nie ma tu żadnego dyrektora, że trzeba na ósmą rano. Można sobie posiedzieć, popatrzeć. Idę sobie nad potok, do lasu, posłuchać jak wiatr wieje” – opowiada Józek.
🐻 „Niedźwiedzice to potężne zwierzęta, często ważące 150-200 kilogramów, a te młode, które się rodzą w gawrach, są mniejsze od ludzkiego noworodka, natomiast bardzo szybko nabierają ciała, wigoru i gdy wychodzą tak na przełomie marca i kwietnia, to już są bardzo sprawne, ruchliwe kuleczki, potrafią wspinać się na drzewa”. – O narodzinach niedźwiedzi w Bieszczadach dowiesz się z rozmowy z Edwardem Marszałkiem, rzecznikiem prasowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w Popołudniówce 357 [1h45min].
⚓ Interesujesz się żeglarstwem? Posłuchaj rozmowy Tomasza Gorazdowskiego z Dominikiem Szczepańskim i Krzysztofem Jasicą o rejsie na Biegun południowy, w podcaście Life guru – otwórz oczy. Podróżnicy opowiadają o pokonywaniu barier i realizowaniu wyzwań, o przedzieraniu się przez lód i o tym, co ludzi gna w te nieprzyjazne miejsca.
Polecenia kulturalne
Dziś polecenia kulturalne od Agnieszki Obszańskiej:
Dzisiejsze polecenia zacznę od reżysera, na którego nowe filmy zawsze czekam. Jafar Panahi – irański reżyser, na którym ciąży 20-letni zakaz kręcenia filmów w Iranie, znów powraca z obrazem zrealizowanym wbrew reżimowi, w innym kraju. „Niedźwiedzie nie istnieją” to film o nim, o braku wolności, reżimie, ale i o sile, którą daje przeciwstawienie się złu. Zdjęcia do tego filmu odbywają się na tureckiej prowincji, a reżyser przeniósł się z Teheranu do małej, irańskiej wioski przy granicy, by dyrygować produkcją. Film najlepiej zobaczyć w kinie, ale dla tych, którzy nie zdążyli, albo nie mają na to szans „Niedźwiedzie…” do odnalezienia na platformie: https://www.nowehoryzonty.pl/vod-film.s?id=13348&vb=nhv
Zachęcam też, żeby sprawdzić jak fascynująco i wielowymiarowo można napisać o ciszy. Dokonał tego muzyk, kompozytor, autor nagrań terenowych – Marcin Dymiter, który po „Notatkach z terenu” (nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia) znów zabiera nas w podróż do miejsc (np.: Domu Bieginek w Amsterdamie, na wyspę Budelli, do komory bezechowej), zabiera tropem znanych kompozytorów (John Cage, Alvin Lucier), tropem przedmiotów (chełm tłumiący dźwięki), idei, założeń urbanistycznych, artystycznych…a to wszystko podporządkowane jest refleksji o ciszy. „Maszyny do ciszy„, to fascynująca lektura, szczególnie że zima, to najlepsza sceneria do ciszy studiowania. Dlaczego? Najlepiej sprawdzić tutaj: https://czesciproste.pl/sklep/24-maszyny-do-ciszy.html.
Na koniec będę namawiać na odwiedziny w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tam, jeszcze do 3 marca trwa wystawa zatytułowana „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu„. Ekspozycja oddaje unikatowy charakter zdjęć, wyróżniających się na tle prac innych członków legendarnej grupy Magnum, z którą Barbey związał się już w wieku 23 lat. Nie klasyczny klasyk, entuzjasta malarstwa i koloru w fotografii, kiedy dominował „trend czarno-biały”.
Na wystawie oryginalne odbitki z epoki (vintage prints), powstałe w tym samym czasie, co zarejestrowane na negatywach i diapozytywach sytuacje, ale także obiekty związane z pracą fotografa oraz publikacje – prestiżowe czasopisma ilustrowane zdjęciami Brunona Barbeya, pragnącego pokazać światu takie wydarzenia, jak protesty studenckie we Francji czy przemiany ustrojowe w Polsce. Więcej szczegółów tutaj: https://www.mnw.art.pl/wystawy/bruno-barbey-zawsze-w-ruchu,257.html