Idź do treści
Wejdź do środka Zaloguj się
Słuchasz? Wesprzyj!
Wspierasz w Patronite Przenieś
27.11.2025

Dzisiaj o godzinie 16:00 wystartuje pierwsza Świąteczna Akcja Charytatywna pod hasłem „Razem tworzymy dom”! Wspólnie z Fundacją Świętego Mikołaja będziemy wspierać podopiecznych rodzinnych domów dziecka. Przed nami licytacje antenowe i aukcje na Allegro. Poza tym można wziąć udział w akcji wysyłając charytatywne smsy. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie pomagamy.radio357.pl. Liczymy na Twoje zaangażowanie. 🙂

W najnowszym newsletterze zamieściliśmy przegląd informacji o najciekawszych tematach na naszej antenie w ostatnim tygodniu. Michał Żakowski opowiadał o izraelskim osadnictwie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Rozmawialiśmy z Czesławem Langiem i z Jackiem Porembą. W naszej bibliotece podcastów pojawił się nowy odcinek podcastu „Pikselowe marzenia”. 

A polecenia kulturalne w świątecznym klimacie przygotował dla Ciebie Krystian Hanke. 🙂

Życzymy miłej lektury 🙂

Co nowego w podcastach?

📀 Bohaterem najnowszego wydania podcastu Single z Żoliborza jest grupa Breakout. Zespół z Rzeszowa wystrzelił od razu petardą w 1969 roku. Album „Na Drugim Brzegu Tęczy” jest nie tylko historią muzyki bigbitowej, ale historią naszej polskiej muzyki. – mówi Marek Niedźwiecki. Swoją piątkę Niedźwiedź zaczyna od piosenki „Na Drugim Brzegu Rzeki”. Co w swoim zestawie prezentuje Piotr Stelmach? Sprawdź w podcaście. 🙂

♟️ Nowy odcinek podcastu Pikselowe marzenia jest już dostępny! Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki opowiadają w nim o szachach oraz o tym, jak narodziły się komputerowe gry strategiczne

📸 Ciekawi Cię fotografia? Posłuchaj rozmowy Antoniego Grudniewskiego z Jackiem Porembą, mistrzem w tej dziedzinie. W audycji Plac na rozdrożu dowiesz się, jak zaczęła się jego przygoda z fotografią. Także o tym, jak fotografia zmieniła się na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat i czy da się połączyć świat sztuki z komercyjną stroną tej pracy. 

Tym żyje świat

🌏 Tematem pierwszej godziny audycji Na dachu świata Michała Żakowskiego jest osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Dowiesz się: 

  • dlaczego i jak prawicowi syjoniści widzą zasiedlanie ziem należących według prawa międzynarodowego do Palestyńczyków,
  • jak wyglądają akcje wysiedlania ziemi lub czasem jej odbierania, 
  • dlaczego dochodzi do brutalnych akcji osadników na Zachodnim Brzegu,  
  • co mają do powiedzenia Ci, którzy uważają że ta ziemia należy się Izraelczykom. 

W drugiej części programu w cyklu „Tierras raras” Wojciech Garnczarek opowiada o filmie czym jest Ameryka Łacińska w filmie.

🌐 W cyklu Daleki zasięg Michał Żakowski i Marek Meissner, dziennikarz OSINT podsumowują ostatnie wydarzenia wokół przygotowywania planu pokojowego dla Ukrainy. Próbują odpowiedzieć na pytania, czy pokojowy plan dla Ukrainy jest bliżej czy dalej, i czy Europa ma lepszy plan dla Kijowa. W pozostałych odcinkach posłuchasz rozmowy: 

Dla fanów muzyki

🎸 Chłopcy z ferajny, czyli Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski zapraszają na audycję Mam grać?. Tradycyjnie czeka Was soundclash – tym razem pod hasłem „Lux”. Nie zabraknie rozmów o drogich samochodach i muzycznych nowości.

🎶 Najnowsze wydanie audycji Gra podwójna Tomek Smokowski rozpoczyna od piosenki „Press” w wykonaniu Paula McCartneya. Do tego tradycyjnie usłyszycie po dwa utwory m.in. Edyty Bartosiewicz, Boy & Bear i CAPYAC. 

📀 Paweł Pobóg-Ruszkowski wprowadza koncertowy akcent w 146. odcinku audycji PROGnozy. Prezentuje dwa dłuższe utwory. A motywem przewodnim programu jest 21 listopada. Dlaczego? Odpowiedź poznasz w podcaście. 🙂

Co na miejscu pierwszym? 

⭐ Dwie z sześciu nowości w 213. Notowaniu LP 357 wskoczyły na pudło! Na 2. miejscu znalazł się utwór Voo Voo, a na 3. DrySkull feat. Zalewski. Czy awansują w kolejnej edycji i przesuną Depeche Mode? To zależy także od Ciebie. 🙂

Na wybór piosenek masz czas dzisiaj do południa – zapraszamy na stronę lista.radio357.pl.  

Trzymaj rękę na pulsie

🎤 W Polsce rośnie liczba zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Większość przypadków jest bezobjawowych, szczególnie u dzieci. Osoby zakażone wydalają wirusa zanim się ujawnią objawy choroby. Nie wiemy, że zakażamy i zakażają się całe rodziny. Wirus rozprzestrzenia się dalej. – mówi prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych w cyklu Rozmowy Popołudniówki. Rozmawia Marcin Cichoński.

📝 Ile może o nas powiedzieć charakter pisma? Więcej, niż wielu z nas przypuszcza! Zajmuje się tym grafologia, znana z kryminałów, ale też coraz częściej wykorzystywana w sektorze HR. Krzysztof Zimoch przygląda się pracy grafologów w audycji Ranek

Na deser

🏨 Poznaj historię hotelu Chelsea w Nowym Jorku! To miejsce było kiedyś słynną mekką artystów. Można w nim było płacić za pobyt dziełami sztuki, wierszami lub piosenkami. Mieszkali tu m.in. Mark Twain, Bob Dylan, Leonard Cohen i Janis Joplin. W hotelu powstały jedne z najważniejszych dzieł niektórych lokatorów: Leonard Cohen napisał „Chelsea Hotel #2”, a Bob Dylan stworzył „Sarę”. Dlaczego Hotel Chelsea skupiał tak wielu artystów? Na czym polega magia tego miejsca? Tego dowiesz się z reportażu „Duchy Hotelu Chelsea”. Zaprasza Aleksandra Dobieszewska.

🎙️ Zainteresuj się rozmową Tomka Gorazdowskiego z Czesławem Langiem! Były kolarz, wicemistrz olimpijski, biznesmen i dyrektor Tour de Pologne opowiada w audycji Life Guru – otwórz oczy o sportowych początkach, medalach i rekordach oraz o amatorskim i zawodowym ściganiu. 

🇮🇹👨‍🍳 Jesteś smakoszem włoskiej kuchni? Posłuchaj audycji Bistro. Mamy powyżej trzystu rodzajów wędlin. Parmigiano reggiano jest ukonstytuowanym królem sera. Jest najbardziej unikalnym serem na świecie. – mówi Emiliano Castagna w rozmowie z Michałem Bonarowskim, rezydującym w Polsce ekspertem, degustatorem włoskich wędlin i serów. W drugiej godzinie programu Katarzyna Pruchnicka rozmawia z Bartkiem Kieżunem, dziennikarzem kulinarnym m.in. o książkach kucharskich i o oliwie. 

🎬 W kinach można już oglądać „Ministrantów”, film uznany za najlepszy na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodzony zarówno przez jury, jak i przez publiczność. Grzegorz Sajór zaprosił tytułową czwórkę ministrantów do naszego studia. W audycji Korzenie i skrzydła bohaterowie filmu opowiadają o tym, jak trafili do obsady, z jakich rodzin pochodzą i czy byli kiedyś ministrantami.  

Polecenia kulturalne

Przeczytaj polecenia od Krystiana Hanke:

Za miesiąc będziemy mogli powiedzieć: „Święta, święta i po świętach”. Na razie jednak trzeba wziąć na klatę przygotowania i nie zwariować. A jak do tego dzieciaki dołożą swoje. Warto je też czymś zająć. Odkąd churrosy w czekoladzie można zjeść na Inside Seaside, nie czekam już tak na Jarmarki Bożonarodzeniowe, jak kiedyś. Za to wszelkie ogrody, parki, które stają się magicznymi, kolorowo oświetlonymi (a często też tematycznymi) krainami to miejsca, gdzie lubię się zgubić z moją ekipą. Najlepiej po zmroku. A gdy jeszcze spadnie śnieg… Dzieje się magia.  Magiczny Botaniczny UW, Ogród Botaniczny w Powsinie to tylko jedne z propozycji warszawskich, ale rozejrzyjcie się. Polska za chwile rozbłyśnie światełkami, oby w wersji jak najbardziej ekologicznej.

Ostatnio pogoda nas nie rozpieszcza, więc warto szukać okazji do wybiegania się lub poszwędania także pod dachem. I nie mam tu na myśli zakupów. Fani pociągów i miniaturowych miast mogą zajrzeć do „Kolejkowa” już w kilku miastach, wybieramy się znów, by zobaczyć piernikowe makiety. Niesamowite „Miasto Zaginionych Opowieści” do zwiedzenia w goglach VR czeka w warszawskiej Fabryce Norblina. Wrażenia obłędne. Cieszą się i mali i duzi. Tuż obok można się wyciszyć przy muzyce Fryderyka Chopina. Niech zachwyt nad dziełami największego polskiego kompozytora nie zgaśnie z końcem października. Możemy ów zachwyt utrwalać immersyjnie na pokazie „Romantyczny Chopin”.

Jakby było mało, od środy w kinach długo wyczekiwany sequel jednej z najpopularniejszych animacji Disneya. „Zwierzogród 2” jest… Niech każdy oceni sam. Ale rzadko wybucham śmiechem na filmach w kinie. Cóż, nie dałem rady usiedzieć cicho. I to ze cztery razy! I kiedy wszyscy powinniśmy pójść spać wjeżdża piąty sezon „Stranger Things„. Kto ma w domu nastolatka oraz Netflix, wie o tym od dawna. Niektóryz odliczali dni. Serio! Na dodatek najnowszy sezon „The Office PL” pokonuje wszystkie poprzednie (to moja ocena).

A książki? Ledwie skończyłem „Kontury” Jakuba Jarno. Nie wiem, co o tej książce myślę. Myślę różnie, ale i chwilowo nie mam już czasu na czytanie książek ze „sterty wstydu”. Oprócz czytania dzieciom. Tu taryfy ulgowej nie ma, tym bardziej, że teraz „na tapecie” piękna i mądra książka, idealna na ten moment. Co byście zrobili z wygraną w Totolotka? Franek z Mamą stanęli właśnie przed takim dylematem. Czytamy i już wiem, że to „Milion dobrych uczynków” Arnfinna Koleruda to mądra książka o pieniądzach. Ciekaw jestem zakończenia.

Wesołych Przedświąt! Idziemy przygotowywać Kalendarz Adwentowy z zadaniami na każdy dzień, takie są najfajniejsze. Polecam. Ale niech drobne niespodzianki też się tam znajdą!

Serdeczności

Krystian Hanke

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.