Idź do treści
Poznaj wzmocnienie Zaloguj się
Aktywuj patronat Wzmocnij
Wspieraj na nowo Wzmocnij
Dorzuć nam coś więcej Wzmocnij
29.11.2024

Z radością donosimy, że Adrian Bąk został zwycięzcą 6. Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego! Nagrodzony został pierwszy odcinek cyklu „Bunt. Decydujący bój o ziemię”. Kto jeszcze nie słuchał, może nadrobić w podcaście. 🙂

Ważny komunikat! Zapraszamy Cię do podzielenia się swoją historią – jako Słuchacza i Patrona – związaną z początkiem Radia 357. Z okazji naszych kolejnych urodzin, chcemy przygotować wyjątkowy materiał z Państwa udziałem – do tego potrzebujemy Twojej opowieści. Podpowiedzi, na co zwrócić uwagę podczas nagrania, znajdziesz tutaj. Aby to zrobić, trzeba mieć aktualną wersję aplikacji –  najnowsza wersja zawsze dostępna jest pod tym linkiem. 🙂

W najnowszym newsletterze zamieściliśmy informacje, o czym mówiliśmy na naszej antenie w ostatnim tygodniu. Grzegorz Turnau opowiadał o koncercie charytatywnym w Bydgoszczy z okazji 40-lecia twórczości, a Błażej Król o swojej relacji z muzyką metalową. Marcel zdradzał tajniki bardzo wczesnego rannego wstawania. Do tego polecenia kulturalne przygotowała dla Ciebie Beata Kwiatkowska. 🙂  

Zapraszamy do lektury! 😊

Co nowego w podcastach

🎸 Jaką ma relację z muzyką metalową Błażej Król, wszechstronny kompozytor, wokalista i autor tekstów? Dowiesz się z rozmowy Łukasza Dunaja z artystą w podcaście Czarne owce. Nie uważam się za metalowca, nigdy nie szufladkowałem siebie i nawet uciekałem od tego. Nawet jeżeli lubiłem jakiś gatunek muzyczny to szybko od niego uciekałem w jakiś inny, żeby nie móc sam siebie zaszufladkować. – Mówi Błażej.

🎻 Posłuchaj rozmowy Kuby Strzyczkowskiego z Grzegorzem Turnauem w audycji Popołudniówka w piątek [1h13min]. Z okazji 40-lecia twórczości, artysta zagra 14. grudnia w Bydgoszczy koncert charytatywny. Poprowadzi go Kuba Strzyczkowski. Więcej informacji oraz bilety na koncert znajdziesz tutaj.

Czy futbol potrafi dać nadzieję w beznadziejnych sytuacjach? Anita Werner, dziennikarka i Michał Kołodziejczyk, dyrektor sportu Canal+ postanowili to sprawdzić w czterech miejscach na świecie w: Ruandzie, Diyarbakirze, Tanzanii i Brazylii. Dlaczego wybrali akurat te miejsca? O tym opowiadają w Placu na rozdrożu prowadzonym przez Michała Gąsiorowskiego. 

🎤 Poznaj mroczne oblicze Podhala! W audycji Czas na zbrodnię / Time for crime Agata Słysz rozmawia z Beatą Sabałą-Zielińską, rodowitą góralką, autorką książki „Kryminalne Zakopane” o zbrodniach popełnionych w tym regionie. Także o hermetycznym środowisku góralskiej społeczności, w którym śledczym bardzo trudno jest pracować.      

Tym żyje świat

🌏 Wielka wojna za naszą wschodnią granicą trwa już ponad tysiąc dni. Ukraina atakuje rakietami z USA i Wielkiej Brytanii cele na terytorium Rosji. Czy decyzja o pozwoleniu Ukraińcom na takie działania nie przyszła z Waszyngtonu i Londynu zbyt późno? Między innymi o tym posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z dr Małgorzatą Bonikowską i Markiem Meisnerem, analitykiem OSINT, w audycji Na dachu świata. W tym wydaniu usłyszysz również o tym, co oznacza zawieszenie broni z Hezbollahem.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz o sprawach międzynarodowych w rozmowach naszych dziennikarzy z ekspertami:

Dla fanów muzyki

💿 Posłuchaj rozmowy Piotra Stelmacha z Maartenem Devolderem, twórcą projektu Warhaus. W audycji Zielony Żoliborz artysta opowiada m.in. o nowej płycie zatytułowanej „Karaoke Moon”. Do tego mamy dla Was na naszym kanale YouTube zapis kameralnego koncertu Warhaus nagranego w Garażu Radia 357. Zapraszamy do obejrzenia tutaj

💿 Minęło już ponad 30 lat, a ja cały czas zakochany jestem w tym utworze. – Mówi Darek Król i rozpoczyna audycję Pod osłoną nieba piosenką „Under the Gun” w wykonaniu zespołu The Sisters Of Mercy. Prezentuje także muzykę od The Sea at Midnight, Die Twice i Hallowed Hearts.

🎻 Miłośnikom muzyki poważnej polecamy audycję Dawniej niż wczoraj. Martyna Pastuszka, założycielka i dyrektorka artystyczna OH Orkiestry w rozmowie z Agnieszką Szwajgier zdradza kulisy przygotowań do koncertów. Dowiesz się, czy na próbach musi być miło, dlaczego skrzypiec nie warto zamykać w sejfie i co łączy muzyka bez instrumentu z wizytą w szpitalu psychiatrycznym.

Co na miejscu pierwszym? 

⭐ Na podium 161. Notowania LP357 stanęły same Panie. Pierwsza trójka przedstawia się następująco:

  1. Sade Adu „Young Lion”,
  2. Daria Zawiałow „Ballada O Niej”,
  3. Kaśka Sochacka „Komary” – jako nowość.

Czy w najnowszym notowaniu nastąpią jakieś roszady, zależy także od Ciebie. 🙂 Na dzisiejsze wydanie Listy piosenek zaprasza Marcel. 🙂

Na Twoje głosy czekamy na: lista.radio357.pl. Pamiętaj, że trwa audycja Wspieraj system! Dzięki niej nie pominiesz muzycznych nowości i łatwiej zdecydujesz, jakie piosenki powinny awansować na Liście 🙂        

Trzymaj rękę na pulsie

🎤 Sześć miesięcy pozostało do wyborów prezydenckich w Polsce. Wystartować zamierzają: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen i Marek Jakubiak… Dla koalicji rządzącej, a także dla PiS, wyniki tych wyborów będą kluczowe. Mogą zdecydować o przyszłości ugrupowań. O to, czy wezmę udział w głosowaniu na Prezydenta, pyta w audycji Co Państwo na to? Kuba Strzyczkowski. Posłuchaj wypowiedzi słuchaczy Radia 357 oraz zaproszonych gości: prof. Małgorzaty Molędy-Zdziech z SGH i dr. Wojciecha Rafałowskiego z UW. 

🤖 Jakie zmiany czekają branżę gier komputerowych w erze sztucznej inteligencji? Czy AI to więcej szans czy zagrożeń dla twórców i graczy? O tym posłuchasz w rozmowie Roberta Zembrzyckiego i Jarosława Juszkiewicza z Mateuszem Urantówką, twórcą gier komputerowych w audycji Rzecz technologiczna

🎙️ Posłuchaj reportażu Beaty Kwiatkowskiej Starsza pani i jej wnuczek. Pani Stefania ma wnuka Tomka, to jej jedyna bliska osoba. Mimo odległości, która ich dzieli, często rozmawiają przez telefon. Niestety także telefon od Tomka przysporzył starszej Pani wielu problemów. Któregoś dnia została ona oszukana i straciła wszystkie oszczędności. Bezpowrotnie utraciła też zaufanie… nie tylko do Tomka.

Na deser 

⏰ Dowiedz się, jak sobie radzić z porannym wstawaniem. Mistrzem w tej dziedzinie jest red. Marcin Łukawski. Wita Cię od kilku lat od poniedziałku do czwartku o szóstej rano w „Ranku”. O której wstaje? Ile budzików nastawia? Czy kiedyś zaspał? Czy kurierzy rozwożący diety pudełkowe utrudniają mu życie? Odpowiedzi poznasz w audycji Radiowy dom wypoczynkowy „Czarna Helena”. W roli gospodarza usłyszysz Filipa Jaślara. 🙂 

🦁🐘🦒 Interesujesz się dzikimi zwierzętami i Afryką? Posłuchaj audycji Life guru – otwórz oczy. Tomek Gorazdowski zabiera Cię w podróż po rezerwatach tego kontynentu. A opowiada o nich Dorota Kozarzewska, najbardziej doświadczona polska licencjonowana przewodniczka po buszu (pracuje w ponad stu sześćdziesięciu parkach narodowych i rezerwatach). Dlaczego warto zobaczyć Afrykę na własne oczy? Sprawdź w podcaście. 🙂

🇫🇷 Lubisz trufle? Posłuchaj audycji Merde! Znowu Francja. Irena Brzezińska i Marek Brzeziński przyglądają się tym najdroższym grzybom świata. Opowiadają o sposobach ich wyszukiwania w leśnej ściółce. Dowiesz się także, dlaczego producenci koniaku Hennessy są zaniepokojeni chińską ekspansją i planami dotyczącymi ceł. 

🐕 Miłośnikom czworonogów polecamy podcast Duet na cztery łapy! W najnowszym odcinku dowiesz się, jak wychować szczeniaka i nie zwariować. Także czy psie przedszkole to zawsze dobry pomysł, na czym polega socjalizacja malucha i dlaczego kluczową rolę odgrywają w niej dorosłe, zrównoważone psy. Zaprasza Marta Kula.     

Polecenia kulturalne

„Nie wierzę w życie pozafilmowe” – powtarza bardzo często Beata Kwiatkowska. Dziś autorka „Nieznośnej lekkości bitu” przesyła Państwu rekomendacje kulturalne.

Z radia do kina droga niedaleka. Mogę liczyć w metrach, ale też potraktować tę odległość metaforycznie. Zatem dzisiejsze rekomendacje na najbliższe dni, będą co nieco odnosiły się do tych dwóch magicznych miejsc. 

Po pierwsze KORELACJE. To nazwa festiwalu filmowo-literackiego…ale wszystko i tak opiera się na głosie. Wyobraźmy sobie stary, nieco zapomniany film z autorską narracją znanej pisarki lub osobowości ze świata kultury, który dzięki temu komentarzowi zyskuje nowe życie. Nie jest to niemy film, a dopisana i odczytana narracja nie jest audiodeskrypcją, ale blisko jej do niej lub do pracy komentatora sportowego, stand uppera…lub działania lektorskiego. Na prowadzonej przez Fundację Katarynka platformie ADAPTER znajdziecie pięć filmów prezentowanych podczas pierwszej edycji Festiwalu Korelacje. Pierwszy polski horror „Wilczyca” w reż. Marka Piestraka zyskał autorską narrację Doroty Masłowskiej, „Marcowe migdały” w reżyserii Radosława Piwowarskiego oraz „Trzeba zabić tę miłość” w reż. Janusza Morgensterna dostępne są ze słownym komentarzem Agnieszki Wolny-Hamkało, a „Walkower” Jerzego Skolimowskiego skomentował Filip Zawada. Filmy możecie oglądać bezpłatnie aż do 8 grudnia! Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Po drugie…Konkurs Chopinowski. Nie jest to jednak propozycja wzięcia udziału w ważnym wydarzeniu, a zaproszenie na seans online filmu, który właśnie zdobył Nagrodę EMMY. Film „Pianoforte” na tę statuetkę w zupełności zasługuje. Wiem, co mówię, bo wraz z jego reżyserem, Jakubem Piątkiem „robiłam kroki” na planie zdjęciowym podczas Konkursu. Kiedy pracowałam jako reporterka, Kuba filmował uczestników konkursu już od wyjścia z samolotu. Nie wiedział, kto wygra i nie chciał pokazać w swoim dokumencie zwycięzcy. Udało się stworzyć dobrze skomponowany i bez cienia fałszu portret uczestników konkursu, którzy boją się złamać palec podczas hobbystycznej gry w koszykówkę, jazdy na gokartach, czy podczas koncertu zespołu metalowego. „Pianoforte” to świetny portret młodych ludzi, którym przyszło być pianistami. Koniecznie trzeba zobaczyć na platformie Max.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.