Idź do treści
Poznaj wzmocnienie Zaloguj się
Aktywuj patronat Wzmocnij
Wspieraj na nowo Wzmocnij
Dorzuć nam coś więcej Wzmocnij
14.11.2024

Za nami druga edycja festiwalu Inside Seaside w Gdańsku! W tym roku przygotowaliśmy dla Ciebie zapis video z prowadzonych przez naszych dziennikarzy spotkań w Strefie rozmów Radia 357. Dostępne są już w Twoje 357!

I jeszcze prośba – mamy szansę wspólnie zdobyć nagrodę dla naszego festiwalu! Inside Seaside został nominowany w kategorii „Mały Festiwal” (wcale nie taki mały, ale niech im będzie ;)). Ma szansę zgarnąć nagrodę w prestiżowym plebiscycie European Festival Awards. Zachęcamy do głosowania. Za każdy głos bardzo dziękujemy. 🙂 Zagłosuj na Inside Seaside tutaj

Jak zawsze w naszym newsletterze mamy dla Ciebie wiele ciekawych podpowiedzi audycji, do których warto wrócić. W mijającym tygodniu na antenie pojawiła się retransmisja koncertu pamięci Krzysztofa Jaślara. Z okazji Święta Niepodległości Maja Piskadło i Antoni Grudniewski poprowadzili audycję PL21. Prezentowali w niej (wspólnie z Państwem) wyłącznie polską muzykę z XXI wieku – z jednym małym wyjątkiem 😉 Posłuchasz rozmowy z Michałem Listkiewiczem i historii o tym, jak objechać świat dookoła na traktorze. Dowiesz się także, jakim tatą jest Abelard Giza, znany stand-uper.

Zapraszamy do lektury! 😊

Wzmocnij Radio 357!

🎙️ Posłuchaj ważnych rozmów z Pawłem Sołtysem – prezesem zarządu Radia 357:

Ranek: Patronom, którzy wsparli nas pierwszego dnia właśnie „stuknęło” 1500 dni stażu! Paweł Sołtys w rozmowie z Marcinem Łukawskim wyjaśnia, jak każdy może wzmocnić Radio 357 i dlaczego warto to zrobić.

Popołudniówka: – Kiedy będzie świąteczna piosenka w Radiu 357? – zapytała w głosówce Ania, a przechodzący przypadkiem obok studia Paweł Sołtys – od razu odpowiedział. Potem, w rozmowie z Michałem Żakowskim wspominają październik sprzed 4 lat, Inside Seaside sprzed kilku dni i spełnione dziennikarskie marzenie Michała. Wspólnie mówią też jak wzmocnić radio, które robi takie niezwykłe rzeczy i chce wejść z impetem w piąty rok działalności. Posłuchaj, jak nam w tym pomóc!

Co nowego w podcastach

🎤 Przygotowaliśmy dla naszych Patronów nagrania video ze Strefy Rozmów podczas festiwalu Inside Seaside. Kto nie mógł być z nami w Gdańsku, może obejrzeć co się tam działo w strefie Twoje 357. Tutaj zamieściliśmy filmy ze spotkań. Polecamy 🙂 

🎻 Posłuchaj retransmisji koncertu pamięci Krzysztofa Jaślara w audycji Jesteśmy tu tylko przejazdem… To podziękowanie od tych, którzy swoje pierwsze kroki na estradzie stawiali pod czujnym okiem Mistrza… a także tych, którzy swoje życiowe pierwsze kroki stawiali pod czujnym okiem Taty. Wspominają m.in.: Alicja Majewska, Katarzyna Pakosińska, Włodzimierz Korcz, Zenon Laskowik, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Artur Andrus i oczywiście Grupa MoCarta z Filipem Jaślarem na czele. 

⚽ Posłuchaj rozmowy Michała Olszańskiego z Michałem Listkiewiczem, jednym z najlepszych sędziów piłkarskich w Polsce! Sędziował na linii w finale MŚ, był prezesem PZPNu. Jak to się stało, że chłopak z artystycznej rodziny, hungarysta z wykształcenia i dziennikarz wszedł do brutalnego świata piłki nożnej? O tym opowiada w audycji W cztery oczy.

🎙️ Historia Katarzyny Z., znanej pod pseudonimem „Skóra”, to jedna z najbardziej przerażających i zagadkowych spraw kryminalnych w Polsce. Ostatni (prawomocny) wyrok sądu, który uniewinnił głównego oskarżonego Roberta J. sprawił, że sprawa ponownie wróciła na pierwsze strony gazet. Agata Słysz przedstawia tę historię w audycji Time for Crime / Czas na zbrodnie. Rozmawia także z Moniką Górą, autorką książki „Kryptonim Skóra”.       

Tym żyje świat

🌏 Czy Mołdawii i Gruzji grozi powrót do rosyjskiej strefy wpływów? Czy Europa i Ameryka zrezygnują ze wsparcia dla Tbilisi? Czy mołdawskim prorosyjskim oligarchom uda się zatrzymać proces zbliżania Mołdawii do Unii Europejskiej? O tym posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego ze Stasią Budzisz, reporterką związaną z serwisem OKOPress, w audycji Na dachu świata. W tym wydaniu usłyszysz również o Stanach Zjednoczonych po wyborach.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz o sprawach międzynarodowych w rozmowach naszych dziennikarzy z ekspertami:

Dla fanów muzyki

🇵🇱 Jedenastego listopada ratujemy piosenki, które chcielibyśmy, aby z nami zostały. Tak na zawsze, gdyby tego jutra dla polskiej muzyki XXI wieku miało nie być – mówi Maja Piskadło i rozpoczyna audycję PL21 prowadzoną wspólnie z Antonim Grudniewskim. Waszym zadaniem było odpowiedzieć na pytanie: jaki to byłby utwór i dlaczego. Jakie wybraliście piosenki? Sprawdźcie w podcaście. 🙂 

💿 W 192. odcinku podcastu Wróżenie z fusów Mateusz Fusiarz prezentuje twórczość grupy Acid Bath oraz dalsze losy Daxa Riggsa, frontmana grupy. Ponadto pojawia się Ethel Cain i zaprzyjaźniony z nią Matthew Tomasi ze swoimi 9Million. Usłyszysz także nowość od Tremonti i od zespołu King Gizzard & The Lizard Wizard.

💿 W najnowszej audycji Mam Grać? prowadzonej przez Novikę dominują kobiety! Natalia Grosiak opowiada o nowym singlu Mikromusic, a Barbara Wrońska zaprasza na wyjątkowy koncert. W cyklu „autoresponder” Patricia z Broad Peak mówi o ptakach. 

💿 Krzysztof Tubilewicz zaprasza na 16. odcinek audycji Chore sąsiadów sny.  Tym razem krótkie, słowno-muzyczne podsumowanie wrażeń znad morza, poza tym trochę filmowo (za państwa sugestiami) i momentami wyjątkowo skocznie, choć… jednocześnie mrocznie. Trochę po niemiecku albo z drewnianym, niemieckim akcentem. Madonna? Tom Waits? Do tego usłyszysz trochę zapowiedzi.

Co na miejscu pierwszym? 

⭐ Za nami wyjazdowa Lista piosenek z gdańskiej Montowni! W 159. Notowaniu na pudle znalazła się nowość. Utwór „Young Lion” w wykonaniu Sade zajął 3. miejsce.

Na kolejne, 160. wydanie LP 357 zaprasza Marcel 🙂

Na Twoje głosy czekamy na: lista.radio357.pl. Pamiętaj, że trwa audycja Wspieraj system! Dzięki niej nie pominiesz muzycznych nowości i łatwiej zdecydujesz, jakie piosenki powinny awansować na Liście 🙂       

Trzymaj rękę na pulsie

🇺🇲 Donald Trump wraca do Białego Domu jako 47. prezydent USA. Jego druga kadencja rozpocznie się w cieniu kryzysu migracyjnego, wojny w Ukrainie i konieczności odbudowy amerykańskiej gospodarki. Czy oznacza to odwrót od Europy i skupienie się na problemach wewnętrznych USA? Co Trump może zaoferować Polsce w obliczu obecnej sytuacji politycznej? O tym posłuchasz w audycji Plac na rozdrożu. Marcin Makowski rozmawia:

  • z dr. Marcinem Fatalskim z Katedry Amerykanistyki UJ,
  • z Adrianem Kubickim, byłym konsulem generalnym w Nowym Jorku.

👨‍⚕️ Zainteresuj się rozmową na temat bionicznej trzustki! Polscy naukowcy, jako pierwsi na świecie, wydrukowali ją metodą biodruku 3D. To szansa dla osób chorujących na cukrzycę i zapalenie trzustki. O tym Agata Słysz rozmawia z prof. Michałem Wszołą, transplantologiem w Popołudniówce 357 [1h18min].

🇵🇱 Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu ogłosił swój start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. O decyzji lidera Polski 2050 Michał Żakowski rozmawia z prof. Sławomirem Sowińskim z UKSW w podcaście Rozmowy Popołudniówki.

Na deser 

💎 Jakim tatą jest Abelard Giza, słynny stand-uper? Tego dowiesz się z rozmowy Krystiana Hanke z artystą w cyklu Tatowanie. To jest trudne zadanie, żeby im nie zepsuć życia, dać im więcej niż my mieliśmy, z drugiej strony czasami one tego może nie muszą chcieć (…) myślę, że trzeba z nimi dużo gadać – mówi Abelard.

🚜 Gościem najnowszej audycji Tomasza Gorazdowskiego Life guru – otwórz oczy jest Marcin Obałek. Człowiek, który postanowił objechać cały świat dookoła… na traktorze! Przejechał już 20 tysięcy kilometrów. Posłuchaj, jak wpadł na ten pomysł. Także o tym, jak to jest podróżować na długich dystansach z prędkością ślimaka 😉 

🚍 Jeśli temat podróży Cię zaciekawił, posłuchaj opowieści o podróżowaniu kamperem! Anna Maria Biniecka, fotografka, portrecistka, współczesna nomadka jest bohaterką reportażu Mam szczęście do ludzi Hanny Wilczyńskiej-Toczko. Przez ostatnie lata przejechała swoim domem na czterech kółkach tysiące kilometrów. Odwiedziła Hiszpanię, Włochy, Francję, Bałkany, Albanię, a ostatnio także Kretę. Niespodziewanie musiała jednak wrócić do rodzinnego Sopotu. Szczegóły poznasz w podcaście!   

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia od Marty Kuli:

21 listopada Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wykład i multimedialny koncert z udziałem czeskiego artysty Vladimira 518. Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny”, którą serdecznie Państwu polecamy. Wystawa prezentuje (poprzez doskonale odwzorowane makiety, zdjęcia i inne formy) blisko 400 obiektów z kilkunastu państwach Europy Środkowej, od Estonii po Macedonię, od Tallina po Skopje, ale przez Berlin, Pragę, Bratysławę, Wilno, Kijów, Budapeszt, Lublanę, Zagrzeb, Sarajewo, Belgrad i Bukareszt. Jak piszą twórcy wystawy, socjalistyczny modernizm podlega dziś gruntownemu przewartościowaniu. Marny koniec komunizmu oznaczał to, że jego architektoniczny dorobek nagle stał się kłopotliwym dziedzictwem. Po trzech dekadach, gdy ideologia zwietrzała, świadomi ograniczeń naszych własnych czasów możemy pokusić się o inne rozpoznanie — nowe albo przynajmniej pozbawione negatywnych emocji. Wystawa „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” stanowi pierwsze panoramiczne ukazanie powojennego dorobku architektonicznego naszej części kontynentu. 

21 listopada Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zabierze nas do Czech, a jeśli czeski beton i blokowisko, to raczej hip hop niż Helena Vondráčková! O godzinie 18.00 Vladimir 518, pomysłodawca i wydawca monumentalnego albumu poświęconego czeskiemu dziedzictwu socmodernizmu wygłosi wykład „Architektura czeska 58-89”, a po nim, o 21.00, odbędzie się jego koncert. Zapraszamy.

24 listopada zapraszamy natomiast do Wrocławia na kolejną odsłonę cyklu Ladies First. To autorski cykl koncertowy Marty Kuli, który ma na celu prezentowanie kobiet w jazzie. Coraz więcej w środowisku artystycznym kompozytorek, aranżerek, instrumentalistek i liderek zespołów. Bywa też tak, że wokalistki, które kojarzą Państwo z innego świata muzycznego (dotychczas poruszające się w obrębie muzyki popularnej, rozrywkowej czy soulowej), sięgają do swoich korzeni, po muzykę, która je ukształtowała. Tak jest w tym przypadku – 24 listopada na scenie wrocławskiego Impartu zagra Paulina Przybysz ze specjalnym projektem, do którego zaprosiła najzdolniejszych muzyków młodego pokolenia (m.in. członków grupy EABS). „Insides” to standardy jazzowe w nieszablonowej interpretacji Pauliny. Jak mówi artystka: „Od zawsze wiedziałam, że nagranie albumu z ukochanymi standardami jazzowymi to tylko kwestia czasu. Udzielając się przez ostatnie dwie dekady w wielu projektach, nagrywając swoje autorskie płyty, czy goszcząc u innych artystów, zawsze czułam, że kiedyś powrócę do tych korzeni. Wychowała mnie Ella Fitzgerald w nieskończonych kompilacjach „Ella and Luis”, „Ella i Oscar Peterson”, „Ella Sings Duke Ellington”, itd. Kochałam jej niezwykłe improwizacyjne loty, ale najdogłębniej wzruszała mnie Billie Holiday, która w swoich kocich frazach zawierała wszechświat emocji. Mama włączała winyl Nata Kinga Cole’a, w kółko leciała też „Blublula” Staszka Soyki. Potem pojawiła się we mnie miłość do Niny Simone i albumów Cassandry Wilson, która śpiewała tematy Milesa.” Zanim album „Insides” będzie miał swoją premierę, przedpremierowo tego materiału będzie można posłuchać właśnie 24 listopada o godz. 19.00, we Wrocławiu w ramach cyklu Ladies First. Zaprasza Marta. 🙂

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.