Idź do treści
Słuchasz? Wspieraj
Akcja: Teleportacja! Dołącz
26.01.2024

W ostatnim styczniowym newsletterze polecamy to, o czym było na naszej antenie najgłośniej w ostatnim tygodniu. 🙂 W naszej bibliotece podcastów czekają na Ciebie m.in. najnowsza opowieść o Prekursorze i jego wizji lepszego świata – tym razem świata teatru, przegląd wydarzeń międzynarodowych, mnóstwo dobrych audycji muzycznych oraz opowieści, te ciekawe i zarazem bardzo ważne.

Miniony tydzień to także Dzień Babci i Dzień Dziadka, jubileuszowa audycja „La pausa italana” oraz kolejne notowanie Listy piosenek. Polecamy lekturę naszego najnowszego newslettera!

Co nowego w podcastach?

🎭 “Proces duchowy, któremu nie towarzyszy formalna artykulacja, dyscyplina, rozbija się o bezkształtność.” – to jeden z przytoczonych w czasie tej rozmowy cytatów. Autorem tych słów jest Jerzy Grotowski – jeden z najwybitniejszych reformatorów światowego teatru. W Teatrze 13 Rzędów, a później Teatrze Laboratorium stworzył niezwykłą metodę aktorską. Rozmowa Beaty Kwiatkowskiej z Mają Komorowską, wybitną polską aktorką, która pracowała z Jerzym Grotowskim, do odsłuchania w cyklu Prekursorzy. 20 wizji lepszego świata.

🪵 “Dużo łatwiej jest myśleć, że zwierzęta są bardziej przedmiotami, niż istotami czującymi – żeby na nie polować. Dlatego myśliwi często wkurzają się, gdy opowiadam o zwierzętach w sposób bardziej ludzki.” To historia Marcina Kostrzyńskiego, który dzięki wujkowi stał się myśliwym i w cztery godziny był w stanie wytropić każde zwierzę, które było zlecone do odstrzału, a dziś to już jego przeszłość. Opowieść przyrodnika i miłośnika zwierząt – posłuchaj, jaką drogę przeszedł, w reportażu W tym samym lesie, inny człowiek” Justyny Godz.

🐾 “To, że wybrałam ten zawód, było zaskoczeniem też dla mnie. Nie byłam dziewczynką, która lubiła się malować, przebierać, występować. A jak miałam 7-8 lat, wolałam udawać, że robię… program radiowy!” Jak zwykle to historia o dzieciństwie, dorastaniu i pierwszych krokach – bohaterką najnowszej audycji Korzenie i skrzydła Grzegorza Sajóra jest Maria Seweryn. Jaką jest mamą? Czy woli być aktorką czy panią reżyser? I czy zawsze mówi prawdę?

Tym żyje świat

🎤 Ataki rakietowe Hutich z Jemenu spowodowały, że wiele koncernów wybiera dłuższą trasę wokół Afryki, by dostarczyć swoje towary do Europy. O szlaku przez Morze Czerwone i Kanał Sueski, o tym, jak brak statków na Morzu Śródziemnym wpłynie na kondycję portów europejskich, co to znaczy wysyłać towary wokół Afryki i dlaczego Kanał Panamski zaczyna być coraz bardziej ważny dla naszego kontynentu, usłyszysz w podcaście Na dachu świata Michała Żakowskiego. Oprócz rozmowy z prof. Andrzejem Grzelakowskim, Kierownikiem Katedry Logistyki i Systemów Transportowych na WZNJ UM w Gdyni, w audycji także o Iranie i Ukrainie. 

🎤 Sobota i niedziela upłynęły za naszą zachodnią granicą pod znakiem antyfaszystowskich protestów. Czy faktycznie grozi nam powrót do najgorszych koszmarów historii? Rozmowa Andrzeja Rudke z Bartoszem Dudkiem, redaktorem naczelnym polskiej sekcji DW, do osłuchania w cyklu Radio świat. W pozostałych wydaniach tego tygodnia usłyszysz o obecnej sytuacji między Izraelem a Palestyną, o strajkach w Argentynie oraz o wypadku rosyjskiego Iła-76.

Dla fanów muzyki

📀 Pierwsza audycja w nowym roku, więc i drobne podsumowanie minionego – kilka ulubionych singli 2023. Ale zaczynamy spokojnie – od Julee Cruise i Leonarda Cohena. Poza tym Radiohead z „Kid A”, Marillion z „Clutching at Straws”, Ariel Pink z czasów 4AD oraz wielkie indie-rockowe pieśni przełomu wieków. Wszystkie nieprzespane noce Kuby Jonczyka najlepiej brzmią w świetle Księżyca.

📀 “Wychowani na Radiu” – tak mogłoby o sobie powiedzieć wielu naszych słuchaczy. Po płytę o tym tytule sięgnął Marek Niedźwiecki we wtorkowym wydaniu audycji Kieruj się na południe. W ostatniej godzinie usłyszysz piosenkę zespołu Journey z 1986 roku, a wcześniej m.in. Dire Straits, Paul Young i George Harrison.

📀 “When I had you to myself, I didn’t want you around” – pamiętasz, która piosenka rozpoczyna się od takiego wersu? Przypomnij sobie, włączając audycję Mam grać Mai Piskadło. Dwie godziny pełne doskonałej muzyki, m.in. od The Black Keys, Hayley Williams oraz Earth, Wind & Fire. 

📀 Bliskowschodni kierunek muzyczny reprezentują w 115. wydaniu Wiszących ogrodów m.in. Sattar z klasykiem każdego irańskiego wesela, Aris San, wielki skandalista i Masoud Khademi z “Czterema jeźdźcami apokalipsy” na tarze. Wybierz się w ciekawą podróż podczas tej wyjątkowej audycji na muzycznej mapie Radia 357. 

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Podium trzyma się mocno, a z pierwszej dziesiątki wspinają się utwory Anity Lipnickiej, Artura Rojka i Kultu. Także od Ciebie zależy, jak ułożą się już dzisiaj! 

Na Twoje głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP 357.

Trzymaj rękę na pulsie

🤌 100. audycja La pausa italiana z udziałem naszych Patronów w jednej z włoskich kawiarni w Warszawie – to było wspaniałe spotkanie! Iście włoskie okoliczności, wyjątkowi goście: Tessa Capponi-Borawska, włoska pisarka i dziennikarka oraz Emiliano Castagna, kucharz, założyciel Włoskiej Akademii Kulinarnej, i oczywiście włoska muzyka! Posłuchaj jubileuszowej audycji z Italią w roli głównej. 

👵🏻 W miniony weekend świętowaliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. “Świat musi być światem przyjaznym ludziom w każdym wieku” – mówi w audycji Caffe Matte Małgorzata Stanowska z zespołu projektu “Seniorzy w akcji”. Posłuchaj rozmowy o seniorach i o wspieraniu ich aktywności, a także o solidarności międzypokoleniowej. [2h15min]

❗ “Niewiele jest wskaźników, które powiedzą nam wprost o tym, że dziecko zostało wykorzystane. W większości przypadków wiemy, że coś się dzieje, ale nie wiemy co. Często dochodzi też do nadinterpretacji sygnałów, które mogą mieć wiele znaczeń.” – o trudnych, ale bardzo ważnych kwestiach dotyczących sytuacji, w których dzieciom dzieje się krzywda, Marcin Klimkowski rozmawia w najnowszym wydaniu audycji 369 z Tosią Kopyt, autorką platformy WdŻ dla Zaawansowanych. 

Na deser 

🏟️ W kwietniu, normandzkim kurorcie Deauville odbędzie się pierwszy festiwal filmów dokumentalnych o sporcie. Termin jest nieprzypadkowy – we Francji w połowie sierpnia odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie. Organizatorzy podkreślają społeczną rolę sportu i jego rolę dla postępu. O tej inicjatywie dowiesz się w audycji Merde! Znowu Francja Ireny Brzezińskiej i Marka Brzezińskiego. [13min]

🕶️ Japoński folklor, anarchopunk, argentyńskie marsze, egipskie ciemności – to hasła wywoławcze najnowszej audycji Pełne spektrum. Posłuchaj, co przygotowała Zamilska!

😊 Z badania Eurostatu wynika, że Polacy są jednym z najszczęśliwszych narodów w Unii. Aż trudno uwierzyć! Europejczycy byli pytani o zadowolenie z życia. Na pierwszym miejscu Austria, a potem Finlandia i Polska. Ciekawe, zwłaszcza że na tle innych państw dużo pracujemy oraz… lubimy narzekać. O to, czy jesteśmy szczęśliwi, pyta w swojej audycji Co Państwo na to? Kuba Strzyczkowski. Posłuchaj wypowiedzi słuchaczy Radia 357 oraz zaproszonych gości – Andreasa Stadlera (ambasadora Austrii w Polsce) i Doroty Minty (psycholożki). 

Polecenia kulturalne

Dziś kulturalnie poleca Ola Budka:

Od 15 do 17 marca w Gdyni trwać będzie Spotlight Music Festival. To połączenie festiwalu i konferencji muzycznej, na którym można posłuchać muzyki na żywo oraz zajrzeć za kulisy branży muzycznej. Koncerty są biletowane, panele dyskusyjne, które odbędą się ostatniego dnia, otwarte są dla wszystkich chętnych. W ciągu dwóch pierwszych dni w rozkładzie jazdy m.in. Igor Herbut Solo, Mikromusic Acoustic Trio, Ptakova i Melancholy Hill.

Na 1 marca przełożono warszawski koncert duetu Bluszcz. Kto nie zdążył dowiedzieć się o styczniowym koncercie, ucieszy się, kto planował już w styczniu posłuchać na żywo braci Zagrodnych – musi poczekać jeszcze miesiąc. Pod koniec 2022 Bluszcz wydał płytę Nowy Pop i to głównie materiał z tego albumu usłyszymy w warszawskiej Hydrozagadce. W roli suportu zespół-zagadka Edit Piach. Mało o nich wiemy, ale wiemy, że bezkompromisowością tekstową dościgają piosenki spod szyldu Franek Warzywa & Młody Budda.

Może to nie polecenie kulturalne, ale jedno jest pewne – żadna forma przekazu, nawet ten newsletter dla Patronów 357, nie jest zła, żeby przypomnieć o akcji „Adoptuj – nie kupuj”. Może w nowym roku znajdziecie w swoim domu miejsce na legowisko dla adopciaka?

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.