Idź do treści
Słuchasz? Wspieraj
Akcja: Teleportacja! Dołącz
29.08.2024

W najbliższy poniedziałek – 2 września – wystartuje nowa „Jesienno-wiosenna ramówka Radia 357” pod hasłem Daj się zaciekawić! Szczegółowy jej opis znajdziesz w Twoje 357. Kto nie mógł uczestniczyć w spotkaniu live poświęconym ramówce i muzyce w Radiu 357, może obejrzeć tutaj

To już ostatni wakacyjny numer naszego newslettera! Po dłuższej przerwie mamy dla Was nowy odcinek podcastu „Krótka historia sportu”. Marcel przyjął  wyzwanie i przygotował audycję o polskim punku lat 80. W jednej z ostatnich odcinków wakacyjnej audycji „Co Państwo? Lato! Michał Żakowski zapytał, czy warto zwiedzać Polskę. W paśmie „Plac na rozdrożu” poruszaliśmy wiele ciekawych tematów, m.in. o wyborach w USA, czy Ukraina zaatakuje Moskwę i Petersburg oraz o tym, czy należy obawiać się AI w szkole. 

Zapraszamy do czytania!   

Co nowego w podcastach

🎸 „Rozwal system – polski punk lat 80.” – takie wyzwanie przyjął od Was Marcel! W audycji SłyszyMiSię usłyszysz utwory z tego gatunku, m.in. Armię, Proletaryat i Sedes. A o kulturze punkowej i czy punk rock jest obecnie popularny, posłuchasz w rozmowie z Markiem Niewiarowskim, entuzjastą punka, z firmy Zima records.

◼️ Jak samotnie przejść przez żałobę po stracie męża lub partnera? Jak wygląda kobieca twarz wdowieństwa? Jakie mamy wyobrażenia o tym, co wdowom wypada? Na ten temat Grażyna Bochenek rozmawia z Agnieszką Tylutką-Gelio, psychoterapeutką i panią Karoliną, jedną z 3,5 miliona polskich wdów, w audycji Placu na rozdrożu. Opowiada ona o etapach swojej żałoby oraz o tym, jakie formy pomocy ze strony bliskich są faktycznie pomocą, a jakie mogą przynieść dodatkowy ból.

🏔 Po dłuższej przerwie Mateusz Kuźniewski zaprasza na nowy, 48. odcinek podcastu Krótka historia sportu. Przyjmuje się, że najwyższy szczyt świata po raz pierwszy został zdobyty w 1953 roku przez Nowozelandczyka Edmunda Hillarego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya. Nie ma jednak pewności czy wcześniej na Mount Everest nie weszli w latach dwudziestych Brytyjczycy – George Mallory i Andrew Irwine… Himalaiści zginęli podczas wyprawy. Istnieje hipoteza, że zanim stracili życie, stanęli na wierzchołku.  

Tym żyje świat

🌏 Indie zazdroszą Chinom sukcesu. Chcą dojść do tego samego poziomu gospodarczego, a nawet ich prześcignąć. O znaczeniu Indii we współczesnym świecie posłuchasz w audycji Na dachu świata Michała Żakowskiego. Głównym celem Indii jest rozwój gospodarczy, wydobycie z biedy milionów mieszkańców, poprawa statusu, godności i jakości życia dla reszty. – Mówi Patryk Kugiel z PISM. W tym wydaniu usłyszysz również o wyborach w Stanach Zjednoczonych, o lokalnych wyborach w Niemczech oraz o tajemniczym porwaniu dyrektora IT Libijskiego Banku Centralnego w Trypolisie.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz o sprawach międzynarodowych w rozmowach naszych dziennikarzy z ekspertami:

🎙️ O ważnych wydarzeniach na świecie posłuchasz także w naszym paśmie publicystycznym “Plac na rozdrożu”:

  • Żaneta Auler, nasza korespondentka w Stanach Zjednoczonych rozmawia z Łukaszem Pawłowskim, znawcą amerykańskiej polityki na temat Kamali Harris, kandydatki na prezydenta w USA. Także o żartach i „szpilach” wbijanych Donaldowi Trumpowi, byłemu prezydentowi USA.
  • Piotr Kaszuwara, nasz korespondent w Ukrainie wspólnie z dziennikarzami: Zbigniewem Parafianowiczem i Markiem Meissnerem, próbują odpowiedzieć m.in. na pytania:
    • czy Ukraina zaatakuje Moskwę i Petersburg
    • czy Ukraina zdoła utrzymać władzę nad regionem kurskim w Rosji? 
    • czego chce Polska od Ukrainy? 

Dla fanów muzyki

📀 Zapoznaj się z nowościami prezentowanymi przez Bartka Gila w audycji Panoptikum. Usłyszysz m.in. utwory: „Someone Asked Me How I’ve Been” Jonah Yano, „Black Heart” w wykonaniu Susann i „The Diver” Thurstona Moore’a, o której Bartek mówi: ponoć piosenka oparta na faktach, o nurku, który utonął w jeziorze genewskim podczas pisania przez Artystę tekstów na jego nowy album.

📀 Marta Kula rozpoczyna swoją autorską audycję od piosenki „Route 66” w wykonaniu The Rolling Stones. W 125. odcinku Route 357 prezentuje sporo nowości, m.in. utwory z nowego albumu Raya LaMontagne. Wspomina także artystę J. Bernardta i jego piosenkę „Free”. 

📀 Bohaterem 181. wydania audycji Wróżenie z fusów jest Yannis Philippakis! W rozmowie z Mateuszem Fusiarzem, wokalista zespołu Foals opowiada o nowej EP-ce „Lagos Paris London”, nagranej w ramach projektu Yannis & The Yaw wraz z Tonym Allenem. Także o inspiracjach czerpanych prosto z ulic Paryża i o jednym ze swoich największych fanów, Davidzie Schwimmerze!

Co na miejscu pierwszym? 

⭐ Billie Eilish z piosenką „Birds of a Feather” zadebiutowała w 149. Notowaniu LP 357 i zajęła 4. miejsce. W pierwszej trójce nastąpiła lekka roszada, na szczy powrócił utwór „Można” w wykonaniu duetu Nosowska/Król.

Na Wasze głosy czekamy na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system – tym razem Bisior zachęca do wsparcia systemu! Audycja pomaga zauważyć nowości i zdecydować, jakie piosenki powinny awansować na Liście. 🙂      

Trzymaj rękę na pulsie

✈️ Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, od 1 września przywrócona zostanie maksymalna pojemność opakowań, w których możemy przewozić płyny do 100 ml w bagażu podręcznym . Dlaczego te ograniczenia są konieczne? Jakie zagrożenia mogą stwarzać większe ilości płynów na pokładach samolotów? Przyczyny tej zmiany wyjaśnia kap. Dominik Punda, pilot i ekspert lotniczy w audycji Caffè Matte [2h14min].

💔 Posłuchaj rozmowy na temat rozstań w związkach, w audycji  369. Czy istnieją oznaki, które mogłyby wskazywać, że to czas na rozstanie? Że już nie ma czego ratować? Na te i podobne pytania posłuchasz odpowiedzi w rozmowie Marcina Klimkowskiego z Agatą Stolą, psychoterapeutką i seksuolożką,

🚗 Już niebawem nie trzeba będzie być pełnoletnim, by przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Ministerstwo Infrastruktury ma już gotowy projekt zmian przepisów w tym zakresie. Zakłada on, że wystarczy ukończyć 17 lat, by po zdanym egzaminie zasiąść za kółkiem. Będą jednak pewne obostrzenia. Jakie? Czy to dobry pomysł? O tym posłuchasz w materiale przygotowanym przez Rafała Frydrycha w audycji Popołudniówka 357 [1h22min]. 

Na deser 

🎬 Fanom filmu „Czas Apokalipsy” polecamy audycję Plan doskonały. Ponadczasowy klasyk powraca do kin w odświeżonej, reżyserskiej wersji. O nim Anna Tatarska rozmawia z Michałem Oleszczykiem, wykładowcą Artes Liberales na UW (Spoiler Master Podcast). Oprócz tego prowadząca opowie o wielowymiarowym filmie „Tatami„. W programie posłuchacie także wielu innych ciekawych historii ze świata kina. 

🤖 Interesujesz się sztuczną inteligencją? Posłuchaj audycji Rzecz technologiczna. W jaki sposób AI może usprawnić pracę fotografów? Gdzie kończy się kreacja, a zaczyna imaginacja? Czy AI to narzędzie czy może zagrożenie? Te pytania Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz zadają Markowi Mosińskiemu, zawodowemu fotografowi. Oprócz tego, prowadzący zastanawiają się nad kosztami ładowania samochodów elektrycznych i kłopotami firmy GoPro. 

Jeśli temat AI Cię zainteresował, posłuchaj audycji Plac na Rozdrożu! Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz sprawdzają, czy należy obawiać się AI w szkole czy może da się ją wykorzystać jako jedno z narzędzi wspierających proces edukacji.

🇵🇱 Wakacje nieuchronnie dobiegają końca. Większość z nas wraca już do szarej rzeczywistości, ale część może jeszcze cieszyć się piękną złotą jesienią. Może zamiast wyjazdu za granicę, lepiej czas wolny spędzić w Polsce. Czy warto zwiedzać Polskę? Takie pytanie zadaje naszym Słuchaczom i ekspertom Michał Żakowski w audycji Co Państwo? Lato!

📱 Coraz więcej organizatorów wprowadza zakaz wnoszenia smartfonów i używania ich podczas imprez muzycznych. Podczas nadchodzącego festiwalu „Voodoo Village” w Belgii – obsługa ma zaklejać telefony, by nie można było filmować czy fotografować. Dlaczego? O tym dowiesz się z materiału przygotowanego przez Izabelę Woźniak w audycji Ranek [1h47min].    

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Marty Kuli:

Na początek polecenie książkowe. Wspominałam już o tej publikacji przy okazji skoczka kulturalnego, w którym zapraszałam Państwa na wystawę „Julia Keilowa. Projektantka”. Wystawa kończy się 1 września, ale jej naturalnym przedłużeniem jest książka „Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy” Małgorzaty Czyńskiej. Autorka z wielkim trudem zebrała skrawki biografii artystki, które zachowały się do naszych czasów i zebrała je w najbardziej szczegółową jak dotąd publikację o pierwszej polskiej designerce. Julia Keilowa była artystką rzeźbiarką, projektującą także platery i metalowe zastawy w czasach II Rzeczpospolitej. Jej sztuka wyróżniała się symetrią, przemyślanym projektem i funkcjonalnością, bo to ona zacierała granice między tym co uznajemy za sztukę, a tym co użytkowe. Wielbiona w II Rzeczpospolitej, celowo zapomniana po wojnie, w trakcie której zginęła. Zapraszamy Państwa do przeczytania jej losów spisanych przez Małgorzatę Czyńską.

W październiku natomiast (a bilety są już w sprzedaży) zapraszamy na niezwykłą trasę koncertową wybitnego saksofonisty, Branforda Marsalisa. Pochodzący z legendarnej rodziny Marsalisow muzyk grał ze wszystkimi, od świata jazzu, przez rozrywkę po klasykę. Miles Davis, Herbie Hancock, David Sanborn, Sting, Anna Maria Jopek, to tylko kilka nazwisk. Branford to klasa sama w sobie, artysta o niezwykle szerokim spojrzeniu na muzykę i sztukę. Tym razem w Polsce pojawi się z projektem „Branford Marsalis & Friends”, a owi przyjaciele to goście z Węgier. Wykonają tradycyjną muzykę węgierską, oczywiście z jazzowym sznytem i pełnią improwizacji. O tym więcej opowie sam Branford w poniedziałkowej audycji Cool Kid of Jazz, 2 września o 22.00.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.