Idź do treści
Poznaj wzmocnienie Zaloguj się
Aktywuj patronat Wzmocnij
Wspieraj na nowo Wzmocnij
20.06.2024

Już w poniedziałek startuje „Letnia ramówka Radia 357”! Przygotowaliśmy dla Was wiele nowych audycji, na antenę powrócą również pasma dobrze Wam znane i wyczekiwane. 🙂 Szczegółowy opis znajdziecie w Twoje 357. Kto nie oglądał spotkania live poświęconego ramówce, może obejrzeć tutaj.

W najnowszym newsletterze znajdziesz m.in. letnie tematy. W audycji „Tatowanie” mówiliśmy, jak zaplanować wycieczkę w góry z dziećmi. Iza Woźniak opowiadała o różnych rodzajach lata, a Tomasz Jeleński o nocnym hałasie w centrach miast w wakacje. Do tego przegląd wydarzeń międzynarodowych, doniesienia na temat opioidów i leków na otyłość oraz o protestach rolników w UE przeciw „Zielonemu Ładowi”. Przy okazji informujemy, że kolejne odcinki podcastu „Bunt. Decydujący bój o ziemię” robią sobie wakacyjną przerwę. 😉 Następne odcinki ukażą się w sierpniu. 

Zapraszamy do czytania!   

Co nowego w podcastach

🚴⚽ Nowość! Zainteresuj się nowym podcastem Historie, których nie widać na boisku! Nasi dziennikarze będą w nim odkrywać nieznane historie ze świata futbolu. W 1. odcinku „Zaczynamy być zauważani” Krzysztof Zimoch opowiada historię SC Polonii Hannover, największego polonijnego klubu w Niemczech. Klub istnieje od 2000 roku (posiada sekcje piłkarską, kolarską, tenisa stołowego i darta) i prężnie działa na rzecz integrowania lokalnej społeczności Polaków. Co jakiś czas jednak musi mierzyć się z niezrozumiałymi oskarżeniami o zachowania faszystowskie czy rasistowskie. 

🎙️ Fale upałów coraz bardziej dają się we znaki Europejczykom. Klimat wpływa też na pracę rolników. W kilkunastu krajach UE odbyły się protesty przeciw „Zielonemu Ładowi”, który w założeniu miał przeciwdziałać m.in. zmianom klimatycznym. Dlaczego coś, co miało poprawić życie Europejczyków, okazało się totalną klapą? Dlaczego rolnicy boją się „Zielonego Ładu”? Czy to „Zielony Ład” jest główną przyczyną ich nieszczęść? Na te i podobne pytania posłuchasz odpowiedzi w podcaście Bunt. Decydujący bój o ziemię Adriana Bąka.

🎤 Michał Olszański zaprasza na rozmowę z Grzegorzem Plutasem i Michałem Dąbrowskim, szermierzami biorącymi udział w zawodach paraolimpijskich. W audycji  W cztery oczy mówią o swojej pasji oraz o tym, jak nie załamać się po wypadku, odbudować i nadal cieszyć z życia. 

Tym żyje świat

🌏 Nowe reformy Javiera Milei, prezydenta Argentyny wyprowadziły ludzi na ulice. Ludziom nie podobają się reformy społeczno-kulturowe. O co dokładnie chodzi protestującym dowiesz się z rozmowy Michała Żakowskiego z Wojciechem Ganczarkiem, podróżnikiem i reportażystą, w  podcaście Na dachu świata [1h31min]. W tym wydaniu usłyszysz również o tym, czy Europa rzeczywiście skręciła na prawo po wyborach do PE oraz o sytuacji na Ukrainie. 

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

📀 Poznaj wykonawców, którzy zagrają na scenie Radia 357 podczas trasy „Męskie Granie 2024”! Wystąpią m.in. Chrust, Brudne Place Zabaw i 8 Minute Agony. Kto jeszcze pojawi się na naszej scenie, dowiesz się z rozmowy Marcina Bisiorka z Antkiem Grudniewskim i Darkiem Królem w audycji Mam grać?.

🎷 Bohaterami najnowszego odcinka audycji Cool Kid of Jazz są m.in. Carlos Urribarri, wenezuelski miłośnik samby, Will Dorey (znany jako Skinshape) rozkochany w bossa novie i Hildegunn Øiseth, norweżka grająca na starożytnym, skandynawskim instrumencie. Wspólnie z Martą Kulą posłuchasz także koncertowej płyty Charlesa Lloyda i Marii Farantouri zarejestrowanej w Atenach

📀 W audycji Pogranicze dźwięków Artur Gaweł zaprasza na dwie godziny przy elektronicznych dźwiękach połączonych z muzyką etno. Nie zabraknie akcentów tanecznych. Artur zaprasza również na letnie wydarzenia. Opowiada o African Beats Festival oraz o festiwalu Folkowisko w podkarpackim Gorajcu. Polecamy. 🙂 

📀 Interesują Cię nowości muzyczne? Posłuchaj, co w tym tygodniu przygotowali dla Ciebie dziennikarze muzyczni Radia 357, w podcaście Muzyczny goniec (na antenie możesz ich posłuchać w Ranku w poniedziałek, wtorek i czwartek około godz. 8:45).

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Dwa utwory Krzysztofa Zalewskiego umieściliście na podium 138. Notowania LP357! Piosenka „ZGŁOWY” zajęła miejsce 1., a „Kochaj” 3.

W tym wydaniu odnotowaliśmy 3. nowości. Singiel „Męskie Granie Orkiestra 2024” uplasował się na 5. miejscu. Jak to się ułoży w dzisiejszym notowaniu, zależy także od Ciebie 😉

Na Twoje głosy czekamy na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, jakie piosenki powinny awansować na Liście.  

Trzymaj rękę na pulsie

💊 Coraz więcej w Polsce mówi się o fentanylu – opioidzie sto razy silniejszym od morfiny, który zbiera śmiertelne żniwa również w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy. Więcej dowiesz się z materiału przygotowanego przez Artura Gawła w Popołudniówka 357 [15min].

Jeśli temat Cię zainteresował, polecamy rozmowę Patrycjusza Wyżgi z prof. Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień. W podcaście Rozmowy Popołudniówki poznasz odpowiedzi m.in. na pytania:

  • jak niebezpieczne są opioidy
  • dlaczego i w jakich przypadkach są przepisywane przez lekarzy.

🤖 W jaki sposób sztuczna inteligencja zmieni pracę aktorów? Czy będzie dla nich szansą czy zagrożeniem? Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki pytają o to Cezarego Pazurę, aktora, w audycji Rzecz technologiczna. Poza tym w programie garść technologicznych nowości i spojrzenie do starego numeru „Młodego Technika”. 

🎙️ Według najnowszych doniesień leki na otyłośćwpływają na światową gospodarkę (np. Ozempic). Amerykanie zaczynają rzadziej wychodzić do restauracji, klienci w sklepach spożywczych kupują mniej, a jubilerzy zauważyli, że ludzie przychodzą zmniejszać bransoletki i pierścionki. W USA lek robi największą furorę, bo Amerykanie mają potężny problem z otyłością. Miesięczny koszt to ponad tysiąc dolarów. Chętnych są tłumy, a moda na zastrzyki wciąż rośnie… – Mówi Magdalena Gacyk, nasza korespondentka z Doliny Krzemowej w rozmowie z Marcinem Łukawskim, w audycji Ranek [2h22min].

Na deser 

🚗 Fanom motoryzacji polecamy podcast Do dechy. Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski opowiadają m.in. o:

  • kosmicznym pojeździe Toyoty, 
  • nowym BMW M3,
  • ile kosztuje hybrydowa 911,
  • czy elektryczny Jeep ma sens.

🏔 Wybierasz się w góry z dziećmi? Posłuchaj podcastu Tatowanie. Jak zaplanować trasę? Jak urozmaicić wyprawę? Z jakich aplikacji korzystać? O tym dowiesz się z rozmowy Krystiana Hanke z Maciejem Sadłekiem, ratownikiem beskidzkiej grupy GOPR. 

☀️ Od wczoraj (20 czerwca) mamy astronomiczne lato. W sobotę 22 czerwca rozpocznie się lato kalendarzowe. Zwykle zwracamy uwagę na tę datę w kalendarzach. Tymczasem mamy aż pięć rodzajów lata. Jakie dokładnie? O tym posłuchasz w materiale przygotowanym przez Izabelę Woźniak w audycji Ranek [1h49min]. 

🏙️ Zaczynają się wakacje, a w związku z tym sezon turystyczny. Niektórzy z nas odwiedzą w tym czasie miejsca historyczne, takie jak starówka w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Dla mieszkańców tych miejsc to niełatwe chwile, bo będzie głośno nawet w nocy. O problemach nocnego hałasu w centrum miast opowiada Tomasz Jeleński w Popołudniówka 357 [1h44min].  

Polecenia kulturalne

Dobrostan – tym słowem można określić to, co dzieje się w kulturze w najbliższym czasie. Dziś rekomendacje kulturalne Beaty Kwiatkowskiej, które w dużym skrócie połączą słowa: instynkt zwierzęcy, sztuka przetrwania i najpopularniejsza dziewczyna z sąsiedztwa na świecie. 

  • „Królestwo zwierząt” to zdaniem jednych europejska odpowiedź na filmy z uniwersum Marvela, zdaniem innych, brawurowe science fiction o zaskakujących skutkach pandemii. Ja dodam, że tak działającego na emocję filmu apokaliptycznego jeszcze nie było. A co dzieje się w fabule nagrodzonego 5 Cezarami „Królestwa zwierząt”? Reżyser filmu Thomas Cailley przed seansem złożył widzom obietnicę, że jego dzieło będzie jedną wielką metaforą i opowieścią o miłości i wolności. Jest niedaleka przyszłość. Jakiś wirus zmienia ludzi w zwierzęce potwory. Brzmi znajomo? Możliwe! Pandemia trwa, a wirus mutuje swoje ofiary. Pytanie, czy ojciec i syn – główni bohaterowie filmu będą potrafili zaakceptować fakt, że ich mama i żona jako zwierzę potrzebuje wolności i życia na łonie natury, a nie cofania skutków pandemii, by pod wpływem zabiegów medycznych stać się człowiekiem. Polecam ten seans każdemu! 
  • Sztuka może przetrwać w każdej przestrzeni! Twierdzą organizatorzy Survivalu i mają rację. Ten przegląd sztuki (od malarstwa po wideo) co roku odbywa się w innej wrocławskiej lokacji, a prace artystów korespondują z miejscem. W tym roku jest to Osiedle Brochów, które  na kilka dni czerwca (21–25.06.2024) odwiedzi jeden z najciekawszych festiwali sztuki współczesnej w Polsce – Przegląd Sztuki SURVIVAL – organizowany od 2003 roku we Wrocławiu przez fundację Art Transparent. SURVIVAL odbywa się zawsze poza muzeami i galeriami sztuki – nierzadko w miejscach porzuconych i na co dzień niedostępnych, czasami w gmachach publicznych oraz na otwartych przestrzeniach. Głównym tematem tegorocznego SURVIVALU jest romantyzm: pytanie o to, jakie znaczenia i wartości wywodzące się z polskiej – oraz regionalnej i europejskiej – tradycji romantycznej trwają do dziś i jak kształtują nasze postrzeganie współczesności. Zapraszamy nie tylko koneserów sztuki! 
  • To pierwsza polska książka o najpopularniejszej współczesnej gwieździe pop na świecie. Jest znana jako „blondyna” lub „dziewczyna z sąsiedztwa”. Taylor Swift to fascynujące zjawisko, a nawet uniwersum popkultury. Czterokrotna zdobywczyni Grammy za album roku, rekordzistka list przebojów, człowiek roku magazynu „Time”, bilionerka i jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie. Jej historia nie jest prosta. Biografia Taylor Swift to opowieść o emancypacji, coming of age story, podróż bohaterki w czasach późnego kapitalizmu, kryzysów społecznych i poszukiwania autentyczności. Polecamy książkę „Era Taylor Swift” autorstwa Karoliny Sulej. 
Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.