Idź do treści
06.06.2024

W naszej ramówce pojawiła się nowa audycja! W każdą środę od godziny 22:00 do północy Antoni Grudniewski zaprasza do najlepszego radiowego sklepu płytowego, przynajmniej w tej części… warszawskiego Żoliborza. 😉 W audycji RecordStore będzie prezentował fragmenty kilku wybranych przez siebie nowych płyt, a także ich zapowiedzi w postaci singli. Polecamy!

Zaledwie trzy miesiące temu Tomasz Gorazdowski rozpoczął swoją wyprawę do Australii, a w mijającym tygodniu już ją podsumowywał. O tym przeczytasz w najnowszym newsletterze. Do tego informacje, jak wybory do Parlamentu Europejskiego przebiegają w innych krajach i przegląd wydarzeń międzynarodowych. Nie zabraknie podpowiedzi muzycznych, książkowych i festiwalowych. A polecenia kulturalne przygotował Marcin Cichoński. 🙂 

Poznaj naszą nową, letnią kolekcję! Znajdziesz w niej limitowane koszulki, czapki z daszkiem i bidon rowerowy. Kliknij tutaj 👇 

Zapraszamy do czytania!   

Co nowego w podcastach

📀 Nowość! W każdą środę w godzinach 22:00-00:00, Antoni Grudniewski zaprasza na audycję RecordStore. Prezentuje w niej fragmenty kilku wybranych przez siebie nowych płyt, a także ich zapowiedzi w postaci singli. Każdy tydzień będzie miał swoją unikalną witrynę w postaci pięciu utworów, które nie opuszczały słuchawek Antoniego. Audycje zawsze będą rozpoczynały piąte miejsca, kolejne pojawią się w dalszej części programu. Jakie utwory znalazły się w pierwszej witrynie? Sprawdź w podcaście. 🙂

🇦🇺 Wybierasz się do Australii? Posłuchaj relacji Tomasza Gorazdowskiego w podcaście Wyprawa do Australii! Znajdziesz tam 55. odcinków m.in. o tym, jak zaplanować podróż, co zobaczyć i na co uważać. Z Cairns wyjeżdżałem i do Cairns dojechałem. Pętla zamknięta. Ponad 20 tysięcy przejechanych kilometrów, ponad 300 godzin spędzonych za kierownicą, bez uszkodzenia żadnego australijskiego zwierzęcia, a to wcale nie takie łatwe zadanie… . – Podsumowuje wyprawę Guru z krainy kangurów.

Tym żyje świat

🇪🇺 Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczęły się 6 czerwca! W Polsce, jak i w wielu europejskich miastach odbędą się w najbliższą niedzielę. Posłuchaj w Ranku, co nasi dziennikarze mówią o głosowaniu i nastrojach związanych z eurowyborami w poszczególnych krajach: 

  • w Hiszpanii – Antek Pyzel [24min],
  • w Grecji – Karolina Markiewicz [53min],
  • we Francji – Irena Brzezińska [1h51min],
  • w Skandynawii – Adrian Bąk [1h53min],
  • w Niemczech – Wojtek Szymański [2h17min],
  • w Belgii – Dorota Bawołek [2h22min].

🌏 Czym jest idea Palestyny? Kim są Palestyńczycy? Jakie związki mają Palestyńczycy z Iranem? Co się dzieje na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jakie znaczenie mają Palestyńczycy w Jordanii? Co zmieni w Iranie śmierć prezydenta tego kraju? O wielu odcieniach regionu Bliskiego Wschodu posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z Pawłem Rakowskim, autorem bloga „Od Tabrizu do Nilu”, w audycji Na dachu świata. W tym wydaniu usłyszysz również o wyborach w Indiach, w RPA oraz o sytuacji w Gruzji.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

🎸Fanom Black Sabbath polecamy audycję Wróżenie z fusów! Mateusz Fusiarz zaprasza na wywiad z Tonym Martinem, wokalistą zespołu. To była jedna z najprzyjemniejszych muzycznych rozmów, jakie kiedykolwiek robiłem. Świat doczekał się powrotu tego niedocenianego, ale według mnie rewelacyjnego muzycznie okresu i materiału Black Sabbath z Tonym Martinem, w boxie „Anno Domini 1989-1995”. – Mówi Mateusz. 

📀 Piotr Stelmach rozpoczyna audycję Głośni jak miłość od piosenki „Papierowe skrzydła”. Opowiada o pierwszych koncertach grupy Myslovitz. Zagląda także do polskich, muzycznych nowości. Usłyszysz m.in. piosenki Kurkus i Dyerscate. 

📀 Lubisz muzykę elektroniczną? Posłuchaj audycji Neurotransmisja Baascha! W najnowszym odcinku m.in. techno z Armenii, trapu z Hiszpanii, elektroniki z Turcji i eksperymentów z Francji. Także coś z Polski. 

📀 W 48. odcinku Gry podwójnej Tomek Smokowski wspomina lata 80-te. Rozpoczyna od piosenki „Week-end à Rome” w wykonaniu Étienne Daho. Usłyszysz także zespół A-ha i Cocteau Twins. Jakim utworem oddala się od lat 80-tych? Sprawdź w podcaście.

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 W 136. Notowaniu LP357 w roli prowadzącego zadebiutował Tomasz Smokowski! Czy „skoczył do basenu z wodą czy bez”, można sprawdzić w podcaście. 😉 

Kaśka Sochacka po raz kolejny na miejscu 1. Obok „Szumu”, na podium znalazły się aż dwie nowości Krzysztofa Zalewskiego: „ZGŁOWY” i „Kochaj”.

Na Twoje głosy czekamy na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, jakie piosenki powinny awansować na Liście.

Trzymaj rękę na pulsie

💰 Parlament Europejski ustalił górny limit płatności gotówką. To 10 tysięcy euro. Każda płatność powyżej 3 tysięcy euro będzie sprawdzana. Państwa UE mają trzy lata na wprowadzenie zmian. Pytanie, czy płatność gotówką powinna być ograniczana, Kuba Strzyczkowski zadaje w audycji Co Państwo na to?. Posłuchaj wypowiedzi słuchaczy Radia 357 oraz zaproszonych gości: prof. Mariana Nogę, ekonomistę i Aleksandrę Krzysztoszek z Euractiv.pl.

🇵🇱 Od 1 czerwca instytucje finansowe przed udzieleniem kredytu muszą sprawdzać, czy PESEL nie jest zastrzeżony. Dotychczas zrobiło to już prawie 3 miliony Polaków. Jeżeli mamy zastrzeżony PESEL, nikt na niego nie weźmie kredytu ani pożyczki, w kasie w banku nikt  nam nie wypłaci gotówki, u notariusza nie sprzedamy mieszkania czy działki, a operator telekomunikacyjny nie wyda duplikatu karty SIM. – Mówi dr Paweł Litwiński, adwokat specjalizujący się w ochronie danych osobowych. O ważnych zmianach dowiesz się w materiale Izy Woźniak, w Ranku [1h49min]. 

🎤 Skąd partie biorą pieniądze na kampanie wyborcze i swoją działalność? Skąd ich brać nie mogą? Jak, na przykładzie Suwerennej Polski, obchodzą te przepisy? O finansowaniu partii politycznych dowiesz się z rozmowy Ewy Koch z dr. Wojciechem Rafałowskim z Katedry Socjologii Polityki UW, w podcaście Rozmowy Popołudniówki.

Na deser 

🦌 Poznaj Marię Kuczkowicz, lekarkę weterynarii, która czynnie angażuje się w ochronę zwierząt zagrożonych wyginięciem! Kiedyś ratowała żółwie w Grecji, wychowywała małe niedźwiedzie w Rosji, a dziś pomaga dzikim zwierzętom w Polsce. Już jako czteroletnia dziewczynka opowiadałam, że będę weterynarzem. – Mówi Pani Maria w rozmowie z Marcinem Cichońskim, w audycji Kieruj się na południe [1h18min]. 

🎙️ W najnowszej audycji W cztery oczy posłuchasz historii Władysława Adamczewskiego, nauczyciela z pasją. Michałowi Olszańskiemu opowiada o tym, jak po wojnie znalazł się w Stroniu Śląskim. Także o kupnie i remoncie poniemieckiej willi w tym mieście… . 

📚 Czy literatura poradnikowa może być prawdziwym wsparciem? Czy mamy do czynienia z nadprodukcją poradników psychologicznych? O tym posłuchasz w rozmowie Anny Król z Agnieszką Jucewicz, autorką m.in. książki „Tańcząc” i Martą Szarejko, autorką m.in. książki „Terapeuci par”, w podcaście Sprawdzone w czytaniu.

🎬 Zainteresuj się 13. edycją Grand Prix Komeda! Festiwal filmowy odbędzie się w dniach 10-15 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. Jakie filmy mają szansę w tym roku na nagrodę? Tego dowiesz się z rozmowy Beaty Kwiatkowskiej z Łukaszem Maciejewskim, dyrektorem artystycznym wydarzenia, w Popołudniówce 357 w cyklu „Trochę kultury” [1h41min].  

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Marcina Cichońskiego:

Tytuł serialu „Apples Never Fall” przetłumaczono jako „Niedalekopada jabłko”. W produkcji, którą możemy oglądać na Apple TV, mamy tajemnicze zniknięcie, mamy gwiazdy tenisa i osobowości destrukcyjne. Mamy całkiem znaną obsadę z Samem Neillem, Annette Bening, Alison Brie czy Jakiem Lacy (ten ostatni mógłby zagrać bez charakteryzacji Wojtka Szczęsnego – sprawdźcie). Ogląda się, choć nie jest to dzieło wybitne. Ale czas oczekiwania na wielkie premiery wypełnia idealnie. 

Kolejny serial też nie zbiera owacji na stojąco, ale obejrzeć go można bez obaw. „Eric” z Netflixa to historia zaginionego dziecka, za którą stoi rodzinna trauma, awantury, alkoholizm i zagubienia ideałów. Warto wyostrzyć zmysły na Gaby Hoffmann oraz Benedicta Cumberbatcha. Ten ostatni wreszcie taki nieidealny. Taki, jak wielu z nas. 

A w kinach ciągle pokazywany jest (już od trzech tygodni, dlatego nie przegapcie, bo pewnie zaraz zniknie) japoński dramat „Monster”. Złota palma, niezwykły scenariusz i pomysł na takie prowadzenie fabuły, które wystawia na nasz system ocen na – nomen omen – ocenę. Czy ulegamy wrażeniom, czy ufamy faktom. I to zakończenie, które nikogo nie pozostawi obojętnym.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.