Idź do treści
23.05.2024

Zapraszamy na pierwszą w tym roku wyjazdową Listę Piosenek! Spotkać nas będzie można w Gorzowie Wielkopolskim przed Filharmonią Gorzowską. Marcel wspólnie z Krystianem poprowadzą 135. Notowanie. Czekamy na Was od godziny 19:00. 🙂

W najnowszym newsletterze podpowiadamy tematy audycji, do których warto wrócić w podcastach. O rozwoju sztucznej inteligencji, dlaczego awokado może być groźniejsze niż broń, o zjawiskach związanych ze Słońcem i o hybrydowym Porsche 911. Do tego radiowe tajemnice Marka Niedźwieckiego i Piotra Stelmacha. 😉 A polecenia kulturalne przygotowała Marta Kula. 🙂 

Wszystkim, którzy z radością zgłaszali swoje propozycje w poprzednich trzech edycjach słownika polsko-dziecięcego podpowiadamy, że otworzyliśmy kolejny zbiór! Dzieci w swej nieszablonowej mowie tworzą własny język i to właśnie te wyrażenia zbieramy na stronie slownik.radio357.pl.

Zapraszamy do lektury!   

Co nowego w podcastach

🖤 W najnowszej audycji Plac na rozdrożu wspominamy Jana A.P. Kaczmarka, kompozytora, laureata Oscara, autora muzyki do ponad 70 filmów polskich i amerykańskich oraz do spektakli teatralnych. Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej zdobył w 2005 roku za muzykę do filmu „Marzyciel”. Beata Kwiatkowska rozmawia o kompozytorze:

  • z Agnieszką Holland, reżyserką,
  • z Joanną Łapińską, dyrektorką Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,
  • z Olą Salwą, krytyczką filmową.

🥑 W 2. odcinku podcastu Bunt. Decydujący bój o ziemię Adrian Bąk wędruje do Afryki i Ameryki Łacińskiej. W Tanzanii, Masajowie coraz częściej wypędzani są ze swoich ziem. Ugandyjscy plantatorzy kawy grożą, że wytną wszystkie drzewka kawowe w kraju. A zagraniczni przedsiębiorcy i właściciele ziemscy w Chile zmieniają bieg rzek, tak żeby hodować awokado. Dlaczego awokado może być groźniejsze niż broń? Na czym polega istota buntu środowisk rolniczych poza Starym Kontynentem? O tym w podcaście.

🏎️ Fanom motoryzacji polecamy audycję Chłopcy z ferajny! Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski opowiadają o nagranej przez Lamborghini płycie winylowej z dźwiękami silników V12. W soundclashu proponują dwa wiosenne utwory. 

W podcastach znajdziesz kolejny odcinek Gąsa i Klimka z serii Do dechy – a w nim m.in. o hybrydowym Porsche 911.

Tym żyje świat

🌏 Najnowszy odcinek audycji Na dachu świata odbył się na paryskim dachu pallotyńskiego Centrum Dialogu. Dlaczego właśnie tam? Dowiesz się w podcaście. 🙂 W programie Michał Żakowski rozmawia ze swoimi gośćmi:

  • o 76. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Izrael (Jan Natkański, były ambasador w krajach arabskich), 
  • o sytuacji w Sudanie Południowym (dr Wojciech Wilk, prezes PCPM),
  • o wizycie Antonego Blinkena, amerykańskiego sekretarza stanu w Kijowie,
  • o tym, dlaczego Władimir Putin i jego nowy minister obrony odwiedził Chiny.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

📀 Chcesz poznać radiowe tajemnice Marka Niedźwieckiego i Piotra Stelmacha? Dowiedzieć się, co denerwuje Niedźwiedzia w prowadzeniu audycji przez Stelkę i na odwrót? Posłuchaj #111. odcinka podcastu Single z Żoliborza zatytułowanego „Kto nauczył się czego od tego drugiego….”. 

📀 Stacey Kent wraz z Jimem Tomlinsonem odwiedziła Radio 357! Posłuchaj rozmowy Marka Niedźwieckiego z Artystką w audycji Kieruj się na południe [1h32min]. Czy podoba jej się w naszym kraju? Czy zaśpiewa po polsku? M.in. o tym dowiesz się w podcaście. Usłyszysz także utwory Stacey Kent: „The Ice Hotel – Orchestral Version” i „Under Paris Skies”.

📀 Posłuchaj korzennych brzmień w podcaście Pogranicze dźwięków! Artur Gaweł prezentuje m.in. wielonarodowe kołysanki od Sutari, Wyspiańskiego pod wpływem pewnego narkotyku, Scootera w wersji nordycko-folkowej i trochę słowiańskiego jazzu. 

📀 Krzysztof Tubilewicz zaprasza na 4. odcinek audycji Chore sąsiadów sny. Prezentuje subiektywny wybór utworów nie najłatwiejszych i niekoniecznie do spania.

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 „Szum” Kaśki Sochackiej utrzymał się na 1. miejscu 134. Notowania LP357. A na podium wrócił Jack Savoretti, zajmując 3. miejsce! Jak się ułoży dzisiejsze notowanie? Wszystko zależy także od Ciebie. 😉

Na Twoje głosy czekamy na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na Liście.

Trzymaj rękę na pulsie

🌞  Czym jest zorza? Od czego zależą jej kolory? Jakie są aktualne badania nad Słońcem? Czy jego aktywność jest zmienna? O zjawiskach związanych ze Słońcem, posłuchasz w rozmowie Patrycjusza Wyżgi z dr. Tomaszem Mrozkiem, heliofizykiem z Centrum Badań Kosmicznych PAN, w podcaście Patronautyka.

🤖 Sztuczna inteligencja wkracza w coraz szersze obszary biznesu. Czy AI może być zagrożeniem dla naszej egzystencji? Co się będzie liczyć? AI czy IQ? Na ile można wyłączyć myślenie a włączyć AI w biznesie? Na te i inne pytania posłuchasz odpowiedzi w audycji Firmament, prowadzonej przez Jarosława Srokę z kongresu InfoShare w Gdańsku.

🎤 W Polsce znaleziono pierwszego gigantycznego kleszcza Hyalomma z Afryki. Kleszczy w ogóle na świecie znanych jest ponad 800 gatunków, 21 było opisywanych w Polsce. Ten jest 22. Przenoszą różne choroby – mówi Krzysztof Simon z Kliniki Chorób Zakaźnych UM we Wrocławiu. Co wiemy o nowych kleszczach? O tym dowiesz się z materiału przygotowanego przez Izabelę Woźniak w podcaście Ranek [1h50min].

Na deser 

🇮🇹 Wybierasz się do Neapolu? Posłuchaj audycji La pausa italiana! Gościem programu jest Bartek Kieżun, autor książki „Neapol. Łakomym okiem. Przewodnik po mieście i jego kuchni”. Justyna Godz zaprasza na godzinną opowieść o mieście, w którym przepych przeplata się z niedostatkiem a bogactwo z biedą. Nie zabraknie także neapolitańskiej muzyki.

🎤 Posłuchaj reportażu Jestem u siebie Artura Gawła. To opowieść o Ton Van Anh, która urodziła się w Hanoi. Nad Wisłę przyjechała z rodzicami i bratem w wieku 13 lat. Czy tęskni za swoimi rodzinnymi stronami? Czy chciałaby wrócić do Hanoi? A może czuje się już Polką? Na pytanie, dlaczego przyjechali do Polski, odpowiada Wierzyliśmy w Polskę, że to jest ten kraj, który nas na pewno zaakceptuje. W Wietnamie wszyscy chcieli do Polski. 

🐦︎ Miłośnikom ptaków polecamy rozmowę Marcina Cichońskiego i Adama Zbyryta, czyli Dwóch ludzi z puszczy. Łyska to wyjątkowo głośny ptak wodny. Zanim jednak zacznie pływać, biega po powierzchni wody, a następnie nurkuje na niezbyt głębokie wysokości. Jak rozpoznać łyskę? Jakie mają zwyczaje? Dlaczego tak zostały nazwane? Odpowiedzi poznasz w podcaście. 

🐕 Każdy z nas ma swój numer Pesel, ale czy pies może mieć PiESEL? O kampanii społecznej „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” dotyczącej wprowadzenia obowiązku czipowania i rejestracji zwierząt w ogólnopolskiej elektronicznej bazie danych, posłuchasz w materiale przygotowanym przez Katarzyna Grajlich w Popołudniówka 357 [1h42min].  

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Marty Kuli:

W dniach 21-26 maja w Łodzi odbywa się Łódź Design Festival. Hasłem tegorocznej edycji jest komfort. Czym jest w dzisiejszym świecie? To tylko kwestia wygody fizycznej czy może coś więcej? Czy każdy może sobie na niego pozwolić? Organizatorzy festiwalu zapraszają do zanurzenia się w różnorodnych aspektach tego pojęcia, ukazując, jak współczesny design dynamicznie reaguje na zmieniające się potrzeby społeczeństwa. W programie m.in. wystawa „Must Have”, „Ckliwie na szkliwie”, czyli ekspozycja z ceramiką, „Dotknąć miasta”, czyli ekspozycja koncentrująca się wokół śródmiejskich bram, przedstawionych za pomocą haftów maszynowych oraz haptycznych grafik wykonanych z folii flock oraz „Komfort tworzenia”. Zapraszamy na weekend do Łodzi. Design Festival trwa do niedzieli.

A w stolicy zapraszamy na Święto Saskiej Kępy. W tym roku odbędzie się ono 25 maja, pod hasłem „Wiosna, ah to ty!”. W planach, jak zawsze, parada, która wyruszy o godzinie 14.00. Zaplanowane są także dwie sceny koncertowe, a artyści, którzy wystąpią tego dnia na Saskiej Kępie to m.in. Stanisław Soyka, Sound’n’Grace czy Vavamuffin. Oprócz koncertów i parady, na gości czeka także kiermasz artystycznego rzemiosła. Zapraszamy w sobotę, 25 maja na pachnącą Saską Kępę!

Od niedzieli do środy natomiast zapraszamy do Poznania. Jak co roku w okolicach maja/czerwca, nad jeziorem Strzeszyńskim odbywa się Enter Enea Festival, czyli muzyczne spotkania w pięknych okolicznościach przyrody.Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Leszek Możdżer, co gwarantuje znakomity program koncertowy. W tym roku m.in. John Patitucci, Natalie Tenebaum, Atom String Quartet czy… Voo Voo w specjalnym koncercie z Leszkiem Możdżerem. Warto odwiedzić Wielkopolskę w terminie 26-29 maja!

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.