Idź do treści
Poznaj wzmocnienie Zaloguj się
Aktywuj patronat Wzmocnij
Wspieraj na nowo Wzmocnij
09.01.2025

Przed Tobą najnowsze wydanie naszego newslettera! W mijającym tygodniu wystartowała nowa audycja Złodziej czasu – w każdy piątek od godziny 14:00 zaprasza Marcin Cichoński.

  • Jak co tydzień, przygotowaliśmy dla Ciebie podpowiedzi, do czego warto wrócić w podcastach:
  • Marek Niedźwiecki i Piotr Stelmach przygotowali piosenki na rozpoczęcie i zakończenie dnia;
  • Michał Żakowski rozmawiał z gośćmi o tym, jak będzie wyglądał świat w 2025 roku;
  • Mateusz Fusiarz wraz z przyjaciółmi audycji poprowadził 200. odcinek „Wróżenia z fusów”;
  • Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz przyjrzeli się największym technologicznym rozczarowaniom i wpadkom 2024 roku;
  • Katarzyna Pruchnicka rozmawiała z Arkiem Andrzejewskim o tym, jak przygotować domowy chleb.

A polecenia kulturalne przygotowała dla Was Beata Kwiatkowska. 🙂

Zapraszamy do lektury!

Co nowego w podcastach?

🎬 Nowość! Co tydzień w piątek od godziny 14:00 Marcin Cichoński zaprasza na nową audycję Złodziej czasu. Słuchając programu dowiesz się o rzeczach, które w dobrym tego słowa znaczeniu, kradną nam czas. 😉 W 1. odcinku m.in.:

  • Anna Tatarska opowiada o filmie „Sztuka pięknego życia”;
  • Beata Kwiatkowska rozmawia z twórcami filmu „Dziewczyna z igłą”;
  • Maja Piskadło prezentuje felieton o popkulturze i kulturze „Pocztówka z Ameryki” – o Timothee Chalamecie;
  • Bartek Królik mówi, co w ostatnich dniach było jego złodziejem czasu. 

📀 Poszukujesz utworów do zasypiania? Posłuchaj 135. odcinka podcastu Single z Żoliborza! To powinny być takie wygaszacze, czyli utwory, jakie tu wybrałem – Mówi Marek Niedźwiecki i prezentuje m.in. piosenkę „Rainy Night In Georgia” w wykonaniu Randy Crawford. Co proponuje Piotr Stelmach? Sprawdź w podcaście. 🙂

Polecamy także 134. odcinek Singli z Żoliborza – Niedźwiedź i Stelka prezentują piosenki na przebudzenie. 😉

Tym żyje świat

🌏 Jak będzie wyglądał świat w 2025 roku i później? Jak technologia wpływa na politykę związaną z ustawianiem relacji na świecie? Na te i podobne pytania posłuchasz odpowiedzi w rozmowie Michała Żakowskiego z dr. Grzegorzem Lewickim, współautorem książki „Światy AI. Technofeudalizm ery postludzkiej”. W drugiej godzinie audycji Na dachu świata posłuchasz o tym, czy Turcja ma ambicje bycia imperium. O tym opowiada dr Karol Wasilewski z  OSW. 

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami, o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

Trochę przerażające są dźwięki od zespołu Nine Inch Nails – tak to sobie wymyśliłem w maju 2024 roku, odkąd słyszymy się na żywo w środy o godzinie 19:00. Audycja Wróżenie z fusów tak sobie wędrowała po antenie Radia 357, była w nocy, była tylko w podcastach, ale cały czas jest. I tak zawędrowaliśmy do odcinka dwusetnego. Nie powstałby bez Patronów, przyjaciół audycji: Justyny, Asi, Karoliny, Tomasza i Piotra. – Mówi Mateusz Fusiarz. Każdy ze słuchaczy wybrał po trzy utwory. Jakie? Sprawdź w podcaście!

🎶 🇮🇹 Kto wyprodukował pierwszą, włoską piosenkę w 2025 roku? Sprawdź w audycji La pausa italiana! Justyna Godz prezentuje także utwory od wielkiej trójki: Battiato, Bennato i Battistiego. A rozpoczyna od Raffaella Carrà utworem „Tanti Auguri”.  

💿 Natalia Fiedler zaprasza na pierwsze w tym roku Miękkie lądowanie. W audycji posłuchacie utworów, które pozostały z Wami na dłużej. Między innymi od Loli Young, Ani Szlagowskiej i Rosie Lowe. 

Co na miejscu pierwszym? 

⭐ W pierwszym tegorocznym wydaniu LP357 odnotowaliśmy nowy numer jeden! Na szczycie znalazł się utwór „Niemoc„, który wykonuje Fisz Emade Tworzywo. A na miejsce drugie wskoczyła nowość od Kazika z Kwartetem Proforma – piosenka „Toruń”.

Na oddanie głosów masz jeszcze czas do godziny 12:00 na: lista.radio357.pl. Na dzisiejsze wydanie Listy piosenek zaprasza Marcel. 🙂

Pamiętaj, że trwa audycja Wspieraj system! Dzięki niej nie pominiesz muzycznych nowości i łatwiej zdecydujesz, jakie piosenki powinny awansować na Liście. 🙂 

Trzymaj rękę na pulsie

🎙️ Czy polski węgiel jest potrzebny w naszym kraju? Czy w przyszłości nadal będziemy go używać? Czy realne jest odejście Polski od węgla w latach 30-tych? O tym posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z Wojciechem Jakóbikiem, analitykiem sektora energetycznego, autorem podcastu Energy Drink, w audycji Popołudniówka 357 [22min].

🚀 W najnowszym wydaniu Rzeczy Technologicznej Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz zajmują się największymi technologicznymi rozczarowaniami i wpadkami 2024 roku. Do tego prof. John Forshaw, autor ponad 100 publikacji naukowych i książek popularnonaukowych poświęconych astrofizyce opowiada o tym, jak w praktyce działają czarne dziury i czy kiedyś dzięki nim będą możliwe podróże przez tunele czasoprzestrzenne. 

🎤 „Schudnę, rzucę palenie, znajdę lepszą pracę, miłość życia…” – To tylko niektóre z przykładów noworocznych postanowień wielu osób. A gdyby tak postanowić sobie, że w tym roku będzie inaczej? Czy jest to możliwe? O tym dowiesz się słuchając audycji Plac na rozdrożu, której Ola Żaczek-Świstak rozmawia z Filipem Cembalą, autorem książki „Lowizm, czyli na szlaku po ulgę”.

📚 Poznaj dobre, naukowe książki dla dzieci pozwalające otworzyć przed nimi fascynujący świat nauki! Opowiada o nich Krystian Hanke w cyklu Tatowanie.  

Na deser

🔶 Tomasz Gorazdowski zaprasza na niezwykłe spotkanie z Marianem Sajnogiem, urodzonym w 1939 roku nestorem polskiego ratownictwa górskiego. Brał udział w wyprawach na Broad Peak, K2 czy Mount Everest. Także w akcjach ratunkowych podczas trzęsienia Ziemi we Włoszech, Armenii i powodzi na Dolnym Śląsku. W audycji Life guru – otwórz oczy dzieli się z Wami opowieściami związanymi z ratownictwem.

🍞 Smakoszom chleba polecamy audycję Bistro! Katarzyna Pruchnicka rozmawia z Arkiem Andrzejewskim o tym, jak przygotować domowy chleb. W pierwszej godzinie audycji Michał Bonarowski zagląda do książki „Menu zbrodni” autorstwa Bartosza Paluszkiewicza. Poznacie kryminalną historię przedwojennej warszawskiej gastronomii

🎤 Posłuchaj rozmowy Filipa Jaślara z Natalią Kukulską w audycji Nieprędka pogawędka! Dowiesz się m.in. kiedy udzieliła pierwszego wywiadu i jak się pracuje artystce ze swoim synem.

🎬 Złote Globy 2025 rozdane! W audycji Kieruj się na południe [31min] Marcin Cichoński omawia z Anną Tatarską zwycięzców w kategoriach filmowych i serialowych. Czy te nagrody są wskazówką w typowaniach faworytów oscarowych? Sprawdź w podcaście. 🙂

📸 Od elektryka do bohatera Hollywood – tak 35 lat temu mogłyby brzmieć nagłówki gazet. Wówczas do Lecha Wałęsy, lidera Solidarności przylatuje Robert de Niro. Chce poznać człowieka, o którym piszą wszystkie zagraniczne media. Ma dla przyszłego prezydenta również pewną propozycję… Jaką? Odpowiedź poznasz w cyklu Krótka historia jednego zdjęcia. Zapraszają Monika Mendroch-Karbowska i Jakub Kuza.

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia od Beata Kwiatkowskiej:

Dziś rekomendacje filmowe. Początek roku 2025 w kinie jest bardzo satysfakcjonujący. Nie wiem, czy to dobra wróżba – oby. Zatem do kina marsz! 

Po pierwsze polecam film – doświadczenie, czyli „Sztukę pięknego życia”. Florence Pugh i Andrew Garfield grają parę, która spotyka się w niefortunnych okolicznościach. On – świeżo upieczony rozwodnik, ona – utalentowana szefowa kuchni. Te dwie osobowości zderzają się ze sobą i to dosłownie. Spotykają się w szpitalu po wypadku samochodowym  i tak zaczyna się ich wspólne życie. Nielinearna opowieść będzie pełna zwrotów akcji. Niestety koniec tej historii mógłby być umiejscowiony również w szpitalu. Czy tak będzie? Odpowiedź do odnalezienia w kinie. Nie zapominamy o chusteczkach, bo „Sztuka pięknego życia” jest najprawdopodobniej najlepszym melodramatem tego roku. 

Powodów do pójścia do kina jest więcej. Kolejny nosi tytuł „Dziewczyna z igłą”. Film nominowany do Złotych Globów i z szansą na nominację do Oscara wyreżyserował Magnus von Horn. Moim zdaniem polsko-szwedzko-duńska ekipa odpowiada za film totalny. Przed nami historia dziewczyny, która żyje w miejscu, które spokojnie moglibyśmy nazwać: to nie jest kraj dla młodych kobiet. Powojenna Kopenhaga tonie w błocie i ocieka brudem i beznadzieją. To płaszczyzna zdarzeń i życia Karoline. Vic Carmen Sonne grającą tytułową dziewczynę jest zupełnie odmieniona przez oko kamery. To zasługa umiejętnego spojrzenia Michała Dymka, którego zdjęcia zasługują na nominację do Oscara. Każdy kadr jest jak stara fotografia – prawdziwa, ale dopracowana z najmniejszymi szczegółami. Kinofile bez trudu odnajdą w „Dziewczynie z igłą” odniesienia do filmu Braci Lumiere, czy Kazimierza Kutza.  Świetna muzyka i dźwięk potęgują wrażenie, że mamy do czynienia z filmem, który pozostanie w nas, czy tego chcemy, czy nie. Brawo dla Magnusa von Horna za empatyczne spojrzenie na świat kobiet. Świetnie dobrana ekipa twórców muzyki, scenografii, kostiumów, montażu świadczy o tym, że na planie pracowali w znakomitym zespole, który wie, czego chce. Efekt znakomity. Na tym nie koniec. Dobrych filmów w polskich kina dostatek! Nie zapominajmy o filmie „Brutalista”. Laureat Złotych Globów to opowieść o architekcie i jego drodze do projektu życia. Naznaczony trudnym, wojennymi doświadczeniami Lászlo nie schodzi z ekranu i naszej świadomości. Adrien Brody w roli głównej to świetny wybór reżysera, Brady’ego Corbeta. Dźwięk piękny, muzyka wspaniała, zdjęcia znakomite. Domyślają się Państwo, że po pierwszej projekcji tego filmu podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji krzyknęłam: arcydzieło. Podtrzymuję swoje zdanie! Niech nikogo nie zrazi metraż. Ten film trwa 3,5 h z przerwą na oddech. Mimo to, warto. Nie znudzimy się w ani jednej sekundzie.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.