Idź do treści
Poznaj wzmocnienie Zaloguj się
Aktywuj patronat Wzmocnij
Wspieraj na nowo Wzmocnij
12.01.2024

W minionym tygodniu na antenie w roli prowadzącego Popołudniówkę 357 zadebiutował Krzysztof Zimoch. Po dłuższej przerwie do swoich regularnych audycji powróciła Marta Kula! W najnowszym newsletterze:

  • podcast o kolejnym Prekursorze – Ludwiku Zamenhofie,
  • Korzenie i skrzydła z Janem Peszkiem, który wspomina swoje dzieciństwo i uzasadnia, dlaczego afirmacja życia jest tak ważna,
  • coraz szerzej badane metody leczenia za pomocą psychodelików – w Placu na rozdrożu przyjrzała się im Maria Guzek, 
  • a Dwóch ludzi z puszczy zaprasza na ciekawostki z życia wrony siwej.

Jeszcze tylko dzisiaj do końca dnia możesz kupić nasz ciepły, modny i niegryzący szalik, w 100% wydziergany z wełny merynosów. Szaliki dostępne tutaj

Zapraszamy do lektury!

Co nowego w podcastach?

🎤 Paweł miał 29 lat, kiedy w Instytucie Neurologii Poznawczej w Londynie usłyszał diagnozę – to prozopagnozja. Przeglądając zdjęcia znanych osób nie rozpoznał nawet twarzy lekarza siedzącego naprzeciwko. O tym, jak żyć, kiedy każda twarz jest taka sama, posłuchasz w Reportażu Agnieszki Szwajgier „Powiedz mi, kim jesteś”.

🎤 Ludwik Zamenhof od swoich wczesnych lat wierzył, że źródłem konfliktów między ludźmi są bariery komunikacyjne. Stworzył więc neutralny i łatwy do opanowania język. Nie stał się jednak językiem światowym. Gdzie dziś jest esperanto? Czy Ludwik Zamenhof byłby dumny ze swojego dzieła? O tym Patrycjusz Wyżga rozmawia z prof. Mikołajem Szymańskim z Instytutu Filologii Klasycznej UW w podcaście Prekursorzy – 20 wizji lepszego świata.

🏐 Fanom siatkówki polecamy najnowszy odcinek podcastu Krótka historia sportu Tomasza Gorazdowskiego. Posłuchasz historii sukcesu Polaków na Mistrzostwach Świata w siatkówce. Na wygraną czekaliśmy od czterech dekad. Finał, odbywający się w Katowicach, był w Polsce sprawą wagi państwowej.

Tym żyje świat

🎤 Jak zmienia się świat medialny w ostatnich latach? Jaka jest waga podcastów? Czego ludzie chcą słuchać? O tym posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z gościem 3. urodzin Radia 357 – Dariuszem Rosiakiem, współtwórcą i prowadzącym Raport o Stanie Świata, w podcaście Na dachu świata. W audycji także:

  • sytuacja na Bliskim Wschodzie – Jarosław Kociszewski, redaktor naczelny portalu Nowa Europa Wschodnia, 
  • praca nad serialem reporterskim Kryptoscam – opowiada Agnieszka Szwajgier, dziennikarka Radia 357,
  • o najmłodszym zbrodniarzu Dominicu Ongwenie, okrutnym watażce z Ugandy, uznanym za winnego zbrodni wojennych – opowiada Beata Kwiatkowska, dziennikarka Radia 357.

🎤 Rozpad państwa, kartele silniejsze niż rząd. “Skończył się czas, gdy skazani za handel narkotykami, zabójstwa i przestępczość zorganizowaną dyktują rządom, co mają robić. Dałem dowódcom wojska i policji wytyczne co do kontroli nad więzieniami.” – zapowiada prezydent Daniel Noboa, który wprowadził stan wyjątkowy. O krytycznej sytuacji w Ekwadorze Andrzej Rudke rozmawia z prof. Joanną Gocłowską-Bolek z UW w audycji Radio świat. W pozostałych odcinkach tego tygodnia: o wyborach w Tajwanie, sytuacji Księżyca i Donaldzie Trumpie. 

Dla fanów muzyki

📀 Po dłuższej przerwie Marta Kula powróciła na antenę! W swojej autorskiej audycji Cool Kid of Jazz przegląda płyty z 2023 roku. Zapowiada nowości w nowym, 2024 roku! Między innymi album „Passacaglia” Adama Bałdycha i Leszka Możdżera, która ukaże się już 26 stycznia.

📀 Posłuchaj sto pięćdziesiątego wydania audycji Włącz ten hałas! Motywem przewodnim są najważniejsze powroty i reaktywacje na metalowej scenie. Łukasz Dunaj pochyla się zarówno nad przypadkami, kiedy do zespołu powracał ukochany przez fanów wokalista lub sam zespół zawracał z otchłani niebytu po wieloletniej przerwie. 

📀 Fanom zespołu Szklane Oczy polecamy podcast Cisza, nagranie! Posłuchaj rozmowy Marcina Cichońskiego z Anią i Agnieszką m.in. o tym, jakiej muzyki słuchają i czy na ich półkach jest więcej poezji czy prozy. Zabrzmi też piosenka zespołu, “Bez zmian”, w niepowtarzalnym wykonaniu, prosto z ubiegłorocznego festiwalu Fama.

📀 Posłuchaj muzyki zaprezentowanej przez Tomasza Smokowskiego w podcaście Gra podwójna. Jak zawsze w tej audycji autor prezentuje po dwa utwory jednego artysty. W najnowszym wydaniu m.in. Charles Bradley, Paul Westerberg i The Brian Jonestown Massacre.

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Pierwsza tegoroczna Lista piosenek za nami! Po kilku tygodniach oczekiwania, Kaśka Sochacka z piosenką “Madison” uplasowała się po raz pierwszy na szczycie.

Na Wasze głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.Radio357.pl. Podpowiadamy, że do 12:00 trwa audycja Wspieraj system (dostępna potem w podcaście), pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP357. Wśród nowości tego tygodnia wyjątkowe połączenia: Liam Gallagher i John Squire oraz Renata Przemyk i Dagadana.

Trzymaj rękę na pulsie

🤖 Według wielu naukowców maszyny na stanowiskach prezesów są lepsze od ludzi, nie kierują się emocjami, są bardziej obiektywne. Czy naszą pracą będą kiedyś zarządzały roboty, sterowane przez sztuczną inteligencję? O tym dowiesz się z podcastu Rzecz technologiczna Roberta Zembrzyckiego i Jarosława Juszkiewicza. 

🎤 W najnowszym Placu na rozdrożu Maria Guzek przygląda się nieoczywistym, lecz coraz szerzej badanym metodom leczenia za pomocą psychodelików. Naukowcy mówią o obiecujących wynikach badań z użyciem psylocybiny lub LSD. Czy to szansa dla chorych, choćby na depresję lekooporną czy ostry stres pourazowy? Dlaczego substancje, przez lata zapomniane, teraz wkraczają na salony? Jakie zagrożenia mogą się z tym wiązać? Na te pytania odpowiadają: 

  • Maciej Lorenc z Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego
  • Jolanta Szczepaniak – terapeutka uzależnień.

🎤 Posłuchaj rozmowy Agaty Słysz z dr Izabelą Jędrek, psychoterapeutką, seksuolożką o bulwersującym opinię publiczną artykule znanego reportażysty Marcina Kąckiego, redaktora Gazety Wyborczej, w Popołudniówce 357 [1h40min]. Dziennikarz przyznał się w nim, że przez lata walczył z uzależnieniami, krzywdził swoje partnerki i bliskich. 

Na deser 

👨‍🍳 Interesują Cię tematy kulinarne? Posłuchaj rozmowy Katarzyny Pruchnickiej z Michałem Bonarowskim o daniach i tradycjach związanych z migdałami, w podcaście Bistro. W drugiej godzinie audycji dowiesz się o kulinarnych trendach, dobrym chlebie i włoskiej kuchni. 

🎤 „Janeczku, pamiętaj, życie jest wspaniałe i krótkie jak przeciąg” – taką życiową prawdę usłyszał od swojej babci Jan Peszek, aktor, reżyser i pedagog. Jaką rolę odegrał dziadek Stefan w jego życiu? Czy przyszłą żonę można wybrać już w przedszkolu? Jak żyć “fajnie”? Między innymi o tym posłuchasz w opowieści aktora w podcaście Korzenie i skrzydła Grzegorza Sajóra. 

🐦︎ Miłośnikom przyrody polecamy podcast Dwóch ludzi z puszczy. Marcin Cichoński i Adam Zbyryt opowiadają o wronie siwej, zamieszkującej duże aglomeracje miejskie, jak Warszawa czy Wrocław. Znana ze swej inteligencji, wrona siwa doskonale sobie w nich radzi, korzystając często z nowych i oryginalnych źródeł pokarmu. W jej menu są m.in. resztki fast foodów czy… dieta pudełkowa. 

🎤 Podczas urodzinowego wydania Popołudniówki w piątek  połączyliśmy się ze specjalnym gościem! Kuba Strzyczkowski zapowiedział go tak: “lubi kluski, rybie łuski, a nazywa się…”.

🎤 Greenwashing, veganwashing, purplewashing, pinkwashing… Co się kryje za tymi słowami? Na to pytanie odpowiadają dr Agata Hącia i prof. Katarzyna Kłosińska w podcaście Słowa pod lupą

Polecenia kulturalne

Dziś kulturalnie poleca Maja Piskadło:

W warszawskim kinie Muranów styczeń to miesiąc studia A24, które w ciągu dekady stało się branżowym fenomenem, bo odpowiada za największe przeboje amerykańskiego kina niezależnego. 13 stycznia odbędzie się prapremiera filmu Seana Durkina „Bracia ze stali”, zaś w dwa pozostałe czwartki stycznia można nadrobić znakomite „C’mon C’mon” Mike’a Millsa (18.01) oraz „Wszystko wszędzie naraz” duetu The Daniels (25.01). Warto!

Jeśli chodzi o seriale, wszyscy zdają się ostatnio mówić tylko o „Klątwie” Nathana Fieldera i Benny’ego Safdiego. Bohaterami serialu są Whitney i Asher Siegel, nowożeńcy, którzy próbują przekonać do swojej wizji ekologicznego życia i budownictwa mieszkańców miasteczka Española w Nowym Meksyku. Ich plany krzyżuje jednak Dougie – ekscentryczny producent, który widzi w ich historii świetny temat na reality show. Kiedy para zaczyna podejmować wątpliwe etycznie decyzje, ich konsekwencje szybko odbijają się na związku. Seans bywa co najmniej niekomfortowy, ale w tym dyskomforcie jest clou… Do obejrzenia w serwisie SkyShowtime.

Rozpoczynamy kolejny intensywny rok wydawniczy – 12 stycznia to pierwsze uderzenie muzycznych premier. W ten piątek uważniejszym uchem można sprawdzić np. (w większości) hiszpańskojęzyczną płytę Kali Uchis „Orquideas”, nastrojowy krążek Mariki Hackman „Big Sigh” oraz album „Pick-Up Full of Pink Carnations”, czyli najnowszą propozycję The Vaccines, którzy zagrają w Polsce już tuż tuż, bo 23 stycznia w klubie Niebo w Warszawie. Bilety jeszcze w sprzedaży.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.