Idź do treści
Poznaj wzmocnienie Zaloguj się
Aktywuj patronat Wzmocnij
Wspieraj na nowo Wzmocnij
09.05.2024

Na początku maja prezentujemy dwie nowości w naszej bibliotece podcastów! Dzisiaj pojawił się premierowy odcinek serii „Książki, których nie przeczytałam„. Prowadzą go Karolina Lewestam, Zuzanna Kowalczyk i Katarzyna Kazimierowska, redaktorki magazynu „Pismo”. Rozmawiają o książkach, które coś w nich poruszyły. Formuła jest prosta: dwie z nich czytają książkę, a ta trzecia nie. To ona jest gospodynią rozmowy i dopytuje, czy warto daną pozycję przeczytać. Czasem się ze sobą nie zgadzają…

Kolejna nowość to podcast „Bunt. Decydujący bój o ziemię” przygotowany przez Adriana Bąka. To podcast o protestach rolników na świecie, czyli o tym, kto tak naprawdę rządzi dziś światem. 

Weź udział w poTopowej zabawie #SłyszyMiSię! Rzuć wyzwanie naszym dziennikarzom, a my wybierzemy najciekawsze pomysły i je zrealizujemy. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie konkursy.radio357.pl. 

Zapraszamy do lektury!   

Co nowego w podcastach

📚 Nowość! W premierowym odcinku podcastu Książki, których nie przeczytałam posłuchasz o powieści Mony Awad pt. „Króliczek”. Czy zabawa w literaturze zawsze musi służyć wyższym celom? Jakie pułapki zastawiają na nas takie hasła, jak „siostrzeństwo”? Odpowiedzi na te i inne pytania próbują znaleźć autorki podcastu:

  • Karolina Lewestam, doktorka filozofii, eseistka, pisarka,
  • Zuzanna Kowalczyk, kulturoznawczyni, autorka esejów i felietonów,
  • Katarzyna Kazimierowska, dziennikarka i redaktorka.

🖤 7 maja zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski. Wychował pokolenia muzyków, dla których wielką nobilitacją było przecięcie się z nim na estradzie. Postać jedyna w swoim rodzaju. Nie tylko wybitny muzyk, ale niezwykle błyskotliwy, zabawny, ciepły Człowiek. W specjalnej audycji Ptaszyn – wspomnienie Marta Kula wspomina artystę wraz z gośćmi: Michałem Urbaniakiem, Dorotą Miśkiewicz, Leszkiem Możdżerem, Pawłem Sztompke, Jerzym Batyckim i Danielem Wyszogrodzkim. 

🧑‍🌾 Od 2021 roku w kilkudziesięciu krajach na świecie dochodzi do lokalnych i ponadregionalnych protestów rolników. W ostatnich miesiącach szczególnie dali o sobie znać w Europie. Dlaczego tak się dzieje? I dlaczego dotyczy to nas wszystkich? Odpowiedzi poznasz w podcaście Bunt. Decydujący bój o ziemię Adriana Bąka.

Tym żyje świat

🇪🇺 9 czerwca Polacy wybiorą 53 europosłów. Decyzje zapadające w Brukseli mają coraz większy wpływ na nas, dlatego warto pytać o to, czego oczekujemy od naszych przedstawicieli.  Czy zagłosuję w wyborach do Europarlamentu? Pyta w swojej audycji Co Państwo na to? Kuba Strzyczkowski. Posłuchaj wypowiedzi słuchaczy Radia 357 oraz zaproszonych gości: dr Agnieszki Łukasik-Tureckiej, politolożki, dyrektorki Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL oraz dr Marii Wincławskiej z Katedry Systemów Politycznych UMK. 

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

📀 Za nami czwarte notowanie Polskiego Topu – można do niego wrócić w podcastach! Posłuchaj 131. utworów, które znalazły się w zestawieniu:

📀 Fanom Czesława Niemena, wybitnego wokalisty, instrumentalisty i kompozytora, polecamy audycję PoTop (Dziwny jest ten Niemen!). Daniel Wyszogrodzki prezentuje zarówno jego przeboje, jak i niespodzianki, a nawet covery – Niemen śpiewa Innych oraz Inni śpiewają (lub grają) Niemena. Zaczyna od piosenki „Sen O Warszawie”.

📀 Zmiana! Od teraz Wróżenie z fusów usłyszysz na żywo w co drugą środę w godzinach 19:00-21:00. A kiedy audycji na żywo nie będzie, a będą Pokoleniami 357 Marcina Cichońskiego, wróżeniowy odcinek wpadać będzie prosto do podcastów ok. godziny 13:00. Najnowszy, 164. odcinek audycji, Mateusz Fusiarz rozpoczyna od piosenki “Pinion” zespołu Nine Inch Nails. 

📀 Posłuchaj pierwszego od sześciu tygodni wydania Chlebem i soulą Mai Piskadło. W audycji bogactwo nowości ze świata r&b, soulu, hip-hopu i innych pokrewnych dźwięków. Usłyszysz m.in. Charlotte Day Wilson, Toma Mischa i Slum Village.

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Na podium pojawiły się aż dwie z czterech nowości! W pierwszej trójce:

  1. Spięty „Blue”,
  2. Kaśka Sochacka „Szum”,
  3. David Gilmour „The Piper’s Call”. 

Na Twoje głosy czekamy na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na Liście.

Trzymaj rękę na pulsie

🎙️ W jaki sposób nowoczesne technologie wpływają na pracę uczniów i nauczycieli w szkole? Czy należy zakazywać używania smartfonów w czasie lekcji i systemów sztucznej inteligencji przy tworzeniu prac? A może wręcz przeciwnie? O tym dowiesz się z audycji Rzecz technologiczna Roberta Zembrzyckiego i Jarosława Juszkiewicza. 

🎙️ Na czym polega niebinarność? Jak osoba niebinarna postrzega siebie i jakie ma relacje z innymi? O tym dowiesz się z rozmowy Michała Olszańskiego w audycji W cztery oczy. Gośćmi programu są: Renata Kim, autorka książki „Pomiędzy”, Lu, demikobieta, i jej partnerka Dagmara.

🥃 Czy alkohol jest przyczyną rozpadów związków w Polsce? Jak wpływa na związek? Jak wpływa na seks? Jak alkohol zagraża zdrowiu? Na te i podobne pytania posłuchasz odpowiedzi w rozmowie Marcina Klimkowskiego z Łukaszem Tchórzewskim, niepijącym alkoholikiem, terapeutą uzależnień, autorem książki pt. „Nie pij dziś”, znanym jako Alkoholik z Tik Toka, w podcaście 369.

Na deser 

☕ Jesteś kawoszem? Posłuchaj audycji Bistro! Katarzyna Pruchnika i Michał Bonarowski przeglądają najnowszy przewodnik po kawiarniach speciality w Polsce. Dowiesz się, jak poznać dobrą kawę i jak ze zwykłego kawopijcy stać się wytrawnym kawoszem. Posłuchasz także o nietypowym kulinarnym święcie – Międzynarodowym Dniu Bez Diety.

🎤 Zainteresuj się rozmową Darka Króla z Lechem Janerką, wyjątkowym muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów. W audycji Te wszystkie szmery w niebie posłuchasz o tym, jaki jest prywatnie. O jego dzieciństwie, terapeutycznym domu, anielskich skrzydłach, zderzaniu reprodukcji z oryginałem i osobach, które zaszczepiły w nim miłość do słowa. 

🌍 W najnowszym Placu na rozdrożu posłuchasz o miłości na kontynencie „kilkudziesięciu milionerów i kilkuset milionów żebraków”. Czy w środowisku, gdzie dostęp do wody i jedzenia jest niepewny, gdzie trwają krwawe rządy, można wieść szczęśliwe życie, kochać i być kochanym? Na to pytanie próbują odpowiedzieć:

  • Konrad Piskała, autor książki „Trzymaj się z dala, kochanie. Opowieść o miłości w Afryce Wschodniej”,
  • Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny festiwalu filmowego Afrykamera, dystrybutor filmu „Banel i Adama”. 

Zaprasza Beata Kwiatkowska. 

🚌 Jedni biją mu brawo, drudzy serdecznie nienawidzą. 18-latek z Saksonii – Anhalt – fotografuje kierowców, którzy źle parkują swoje samochody, a potem zarejestrowane wykroczenia wysyła policji. W ten sposób stróże prawa ukarali już ponad 4 tysiące osób. O szeryfie z Niemiec i innych samozwańczych szeryfach, opowiada Tomasz Jeleński w podcaście Popołudniówka 357 [1h22min].  

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Romy Leszczyńskiej:

Ja wiem, że to nie są Słoneczniki, Irysy, Gwiaździsta noc lub autoportrety …ale jednak mamy w Polsce jednego Van Gogha – „Wiejskie chaty pośród drzew”. 

Obraz, jak i kilkanaście innych pozostawionych rzeczy przez Vincenta Van Gogha po przeprowadzce z Holandii do Francji, były swoistym balastem dla rodziny. Kilka początkowych prac artysty, jego wprawek, w tym „Wiejskie chaty…” poniewierały się, a to na strychach, a to w piwnicach. Dopiero 13 lat po śmierci malarza ktoś poznał się na ich wartości i trafiły do kolekcjonerów z Belgii, potem Szwajcarii. Następnie pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku obraz został kupiony w Domu Aukcyjnym Christie’s przez Polaka – Zbigniewa Porczyńskiego. Wzbogacił wtedy sławną, potem mniej sławną, Galerię Porczyńskich. Mniej sławną z powodu wielu, jak się po latach okazało, falsyfikatów.  

Zbiory tej Galerii są obecnie pod opieką Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Było więc konieczne, aby obraz „Wiejskie chaty wśród drzew“ został poddany analizom, testom, pracom badawczym przez ekspertów z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz z Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Ci potwierdzili autentyczność obrazu. 

„Wiejskie chaty wśród drzew” można oglądać w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie do początku grudnia tego roku. Obrazowi towarzyszy historia twórczości Van Gogha, analiza palety barw wykorzystywanej przez artystę i filmy z prac badawczych nad autentycznością dzieła.    

Jako ciekawostkę dodam, że w Muzeum ostatnio dosyć często pojawiają się potencjalni właściciele „Van Goghów” twierdząc, że mają w piwnicy inne, zapomniane dzieła mistrza.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.