Jutro o godzinie 9:00 rozpoczynamy święto polskiej muzyki – czwarte notowanie Polskiego Topu Radia 357! Tego dnia najważniejsza będzie muzyka. Ale nie tylko…Szykujemy dla Was dodatkowe atrakcje. Będzie okazja, żeby znowu razem coś zmalować 😉
W pierwszym majowym newsletterze przegląd wydarzeń międzynarodowych: mówiliśmy o tym, jakim byliśmy społeczeństwem przed wstąpieniem do Unii Europejskiej. Także o kampanii wyborczej do Europarlamentu. Ola Budka z Adamem Zbyrytem zabrali Was na wycieczkę do lasu, a Beata Kwiatkowska przygotowała polecenia kulturalne.
Zapraszamy do lektury i życzymy miłego słuchania Polskiego Topu! 🙂
Co nowego w podcastach
🎤 Miał być marynarzem. Trenował gimnastykę. Pracował w cyrku. Wystąpił w wielu polskich filmach. Od lat jest gospodarzem pewnego teleturnieju… Dlaczego Karol Strasburger został aktorem? Dowiesz się z rozmowy Grzegorza Sajóra z artystą w audycji Korzenie i skrzydła.
🎙️ Jak wygląda rozwód? Jaka jest rola prawników w rozwodach? Jakie są przyczyny rozstań? Jakie są konsekwencje rozwodów dla rodzin? Na te i inne pytania posłuchasz odpowiedzi w rozmowie Marcina Klimkowskiego z Krzysztofem Osiakiem, mecenasem, w audycji 369.
🇪🇺 Jakim społeczeństwem byliśmy 20 lat temu, a jakim jesteśmy dzisiaj? Gdzie jesteśmy dwie dekady po wejściu do Unii Europejskiej? O tym dowiesz z rozmowy Kuby Strzyczkowskiego z prof. Ewą Marciniak, politolożką, dyrektorką CBOS, w audycji A w sercu maj. Posłuchasz także, co o naszym wejściu do UE mówią dziś Jerzy Buzek i Aleksander Kwaśniewski.
Tym żyje świat
🌏 Amerykanie odblokowali w Senacie pomoc dla Ukrainy. W pakiecie znajdą się systemy Patriot, amunicja artyleryjska, drony, broń przeciw dronowa i rakiety powietrze-powietrze. O tym dowiesz się z rozmowy Michała Żakowskiego z Jakubem Mielnikiem z tygodnika Wprost, w podcaście Na dachu świata. W tym wydaniu usłyszysz również:
- o wizycie amerykańskiego sekretarza stanu w Pekinie,
- o Taylor Swift,
- czy rzeczywiście dziesiątki lat wojen mogą zakończyć się pokojem Armenii i Azerbejdżanu,
- jak w Rwandzie podchodzi się do dramatu wojny z początku lat 90-tych.
🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:
- Adriana Bąka:
- z prof. Bohdanem Szklarskim z UW, o manifestacjach studentów na amerykańskich kampusach przeciwko działaniom Izraela i wojnie w Strefie Gazy,
- z Soną Weissovą, szefową działu zagranicznego słowackiego radia publicznego RTVS, o protestach pracowników słowackiej publicznej telewizji i radia.
Dla fanów muzyki
📀 Najnowsze wydanie audycji Włącz ten hałas! Łukasza Dunaja poświęcone jest wyłącznie polskiej muzyce. Usłyszycie zarówno uznane już rodzime marki, jak i zespoły, które są dopiero na początku swojej drogi. Nowości oraz kilka klasyków. Rozstrzał stylistyczny jest duży, ale wspólnym mianownikiem jest jedna reguła: mocne, bo polskie!
📀 Fanom zespołu Pablopavo i Ludziki polecamy audycję Cisza, nagranie! [1h10min]. Marcin Cichoński rozmawia z Pawłem Sołtysem, wokalistą, autorem tekstów, muzykiem oraz kibicem. Artysta opowiada o tym, jak to jest być kibicem, oraz oczywiście o nowej płycie i jej tytule „Lakuna”. Tak odpowiedział na pytanie o swoje teksty: Zapisuję sobie różne pomysły, czasem mam pomysł na jakąś historię do opowiedzenia. Piszę maile sam do siebie, piszę piosenki bardzo różnie, i do szuflady, i do muzyki.
📀 Ola Budka rozpoczyna najnowszą audycję Stonowanie od piosenki Lennego Kravitza pt. „Ride”. Podczas tego spotkania usłyszysz także Taylor Swift, Lorena Kramara i zespół Theodor.
Co na miejscu pierwszym?
🎶 Na miejscu pierwszym 131. notowania LP 357 niezmiennie Spięty!
3 maja Lista odpoczywa – wyniki not. 132 dostępne w internecie – spotykamy się zatem 10 maja w not. 133. A jutro święto polskiej muzyki – Polski Top Radia 357! Czwarte notowanie rozpoczyna Marek Niedźwiecki, później kolejno: Marcel, Ola, Stelka, a na ostatnią, finałową godzinę zapraszają wszyscy prowadzący. Szczegółowy rozkład tego dnia znajdziecie w Twoje 357.
Trzymaj rękę na pulsie
🎙️ W ubiegłym roku urodziło się w Polsce 272 tysięcy dzieci. To spadek o 33 tysiące w porównaniu do roku 2022. Była to najmniejsza liczba urodzeń od 1945 roku. Tym samym liczba ludności Polski wynosi 37 milionów 635 tysięcy osób. Polska populacja nadal się zmniejsza i starzeje – zauważają eksperci. O tym, czy naród bez dzieci ma przyszłość, posłuchasz w audycji Kuby Strzyczkowskiego Co Państwo na to?
⭐ Wokół jakich tematów będzie toczyć się kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego? Jaka może być frekwencja? Dlaczego Donald Tusk przekonuje nas, że nie było wyborów tak ważnych dla bezpieczeństwa, jak te najbliższe? To temat rozmowy Krzysztofa Zimocha z prof. Sławomirem Sowińskim z UKSW w audycji Popołudniówka 357 [35min].
Na deser
🎷 Poszukujesz spokojnych brzmień na majowy wieczór? Posłuchaj propozycji muzycznych od Marty Kuli i Patrycjusza Wyżgi w audycji Piękna i bestia. Usłyszysz fortepian, saksofon, trąbki i kontrabasy 🙂
🌳 Wybierz się z Olą Budką i Adamem Zbyrytem na wycieczkę do lasu! W jaki sposób las na nas wpływa? Czego nie wolno z niego zabierać? O tym, jak korzystać z lasu i nie być dla niego zagrożeniem, dowiesz się z audycji Cho do lasu.
🚌 W Dniu Drogowca i Transportowca Artur Andrus i Filip Jaślar rozmawiają, jak transportowiec z transportowcem. W najnowszym odcinku cyklu Jest dobra piosenka na wszystko wspominają swoje drogowe przygody. Do jakiego wniosku dochodzą? Sprawdź w podcaście 🙂 A już dzisiaj o godzinie 12:00 Artur i Filip ponownie otworzą drzwi do Radiowego Domu Wypoczynkowego „Czarna Helena”.
Polecenia kulturalne
Dziś polecenia kulturalne od Beaty Kwiatkowskiej:
- Najlepsze polskie, czeskie i słowackie filmy podczas Kina na Granicy.
W czeskim i polskim Cieszynie do 5 maja potrwa największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy. Miasto podzielone rzeką Olzą łączy most Przyjaźni, symbolizując jednocześnie ideę festiwalu.
- Niespieszne zaproszenie na seans „Powoli” na HBO Maxx.
To film pełen kontrastów. Elena (Greta Grinevičiūtė) jest tancerką, a Dovydas (Kęstutis Cicėnas) tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, jednak różni ich sposób podejścia do sfery seksualnej. Dla niej seks jest bardzo ważny, a on jest aseksualny. Czy uda im się stworzyć zgrany duet?
- Muzyka z telewizora lub komputera.
Arte.tv to platforma streamingowa pełna dobra… także muzycznego. Ile razy żałowaliśmy, że nie udało nam się dostać biletu na wymarzony koncert ? Tymczasem po włączeniu telewizora i komputera możemy być na koncercie zupełnie za darmo. Sting, Metronomy, Jungle, czy Franz Ferdinand dostępne dla Państwa uszu i oczu.