Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

25.04.2024

Tylko do jutra trwa głosowanie na Polski Top Radia 357. 100 najważniejszych polskich utworów wybierz na stronie top.radio357.pl!

Zbliża się majówka i aż pięć dni wolnego. Na ten wyjątkowy czas przygotowaliśmy specjalną ramówkę! Bez serwisów, bez napinki, z pewną dozą humoru. Wszystko po to, aby można było odpocząć i się zrelaksować 🙂 

Ola Budka i Adam Zbyryt zabiorą Was na spacer do lasu. Kuba Strzyczkowski przybędzie z majową audycję słowną – to będzie rozmowa z naszymi korespondentami ze świata o tym, jak obchodzony jest dzień 1 maja w innych krajach. Artur Andrus i Filip Jaślar ponownie otworzą drzwi do Radiowego Domu Wypoczynkowego „Czarna Helena”. Zaprezentują mini Polski Top Kabaretowy Radia 357!

Dla miłośników jazzu mamy nie lada gratkę – w środowy wieczór spotka się duet nieoczywisty! Marta Kula i Patrycjusz Wyżga zachęcają, by spędzić go przy fortepianach, saksofonach, trąbkach i kontrabasach.

Adam Szuraj usiądzie po drugiej stronie szyby i zaprezentuje swoje muzyczne klimaty. Zaraz potem Darek Król, odpowiadający za naszą bazę muzyczną, porozmawia z Lechem Janerką. Wszystko o radiowej majówce już niedługo w Twoje 357

W ostatnim kwietniowym newsletterze polecamy to, o czym mówiliśmy w mijającym tygodniu. A Paulina Kozion po raz pierwszy przygotowała polecenia kulturalne.

Zapraszamy do lektury i życzymy udanego odpoczynku w oczekiwaniu na Polski Top! 🙂 

Co nowego w podcastach

💰 Patrycjusz Wyżga zaprasza na godzinną dyskusję o polskiej gospodarce w audycji Pat sumuje. Z czego się bierze zysk lub strata Narodowego Banku Polskiego? Co z Centralnym Portem Komunikacyjnym? Czy lotnisko im. Chopina powinno być rozbudowywane? To główne tematy rozmowy: 

  • z Andrzejem Pośniakiem, partnerem zarządzającym kancelarią CMS,
  • z Bartoszem Pawłowskim, wiceprezesem mTFI.

🍀 Zainteresuj się rozmową Doroty Minty i Katarzyny Pruchnickiej na temat młodych dorosłych. Kim są polskie Zetki? Czego się boją? Jak się bawią? Czy Zetki interesują się polityką? Jak traktują pieniądze? Jak odnajdują się w naszej rzeczywistości i czego możemy się od nich uczyć? Na te i inne pytania posłuchasz odpowiedzi w audycji Polska na kozetce. Nie można tylko patrzeć na młodych, będąc rodzicem. Oni są integralną częścią społeczeństwa. W czasach bardzo dynamicznych i szybkich zmian, wzajemne przyglądanie się sobie i rozumienie siebie nabiera szczególnego znaczenia. – mówi Dorota Minta.

📀 Posłuchaj wywiadu Marka Niedźwieckiego z Jackiem Savorettim w audycji Kieruj się na południe. Artysta opowiada o swojej o nowej płycie pt. „Miss Italia”. Śpiewa na niej po włosku, między innymi z Natalie Imbruglią i Zucchero. Mówi także o tym, jaka jest różnica między śpiewaniem po włosku i po angielsku.

Tym żyje świat

🌏 W Indiach rozpoczęły się największe i najdłuższe wybory parlamentarne na świecie. Kto będzie rządził wschodzącym mocarstwem? Czy premier Narendra Modi wygra po raz trzeci? Dlaczego są to ciekawe wybory? O tym dowiesz się z rozmowy Michała Żakowskiego z dr. Patrykiem Kuglem z PISM, który zajmuje się Indiami i Azją Południową, w audycji Na dachu świata. W tym wydaniu usłyszysz również o sytuacji na Bliskim Wschodzie, o relacji pomiędzy Iranem a resztą świata oraz o tym, czy Waszyngton może nadal mieć wpływ na Izrael. 

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

🎸 Chłopcy z Ferajny wzięli się za Polski Top. Wybrali swoje ulubione utwory z listy do głosowania – nie wszystkie oczywiste ;). Posłuchaj, na jakie piosenki zagłosowali Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski, w audycji Chłopcy z ferajny.

📀 Zazwyczaj w audycji Wierność w stereo Piotr Stelmach prezentuje utwory z przeszłości. W najnowszym odcinku, oprócz klasyków, posłuchasz także nowego singla Kaśki Sochackiej Szum” oraz rozmowy z artystką.

📀 Z okazji Dnia Winyla Marcin Bisior w audycji Happynoise kładzie na talerzu czarne płyty! Mówi o nich winyle to taka trochę bardziej szlachetna forma słuchania muzyki, gdzie trzeba o płyty dbać, trzeba je myć i zakładać im specjalne koszulki. Sprawdź w podcaście, co znajduje się w kolekcji Bisiora 🙂

🎺 Posłuchaj wywiadu Marty Kuli z Chrisem Bottim, wielkim muzykiem i trębaczem jazzowym! W audycji Cool Kid of Jazz odpowiada m.in. na pytania:

  • Dlaczego wybrał trąbkę? 
  • Jakie 5 płyt zabrałby ze sobą na bezludną wyspę?
  • Jaki ma stosunek do standardów jazzowych? Czego w nich szuka? 
  • Czy włoska tradycja go ukształtowała?

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Na szczycie 130. Notowania LP357 bez zmian. W zestawieniu odnotowaliśmy cztery nowości. Dwie z nich znalazły się w pierwszej dziesiątce. Na miejscu szóstym Depeche Mode i „People Are Good”, a na dziewiątym Mark Knopfler i „Two Pairs Of Hands”.  

Na Twoje głosy czekamy na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na Liście.

Trzymaj rękę na pulsie

🚗 Na świecie przybywa aut elektrycznych. Jak wygląda kwestia ich ładowania? Czy w Polsce na stacjach ładowania obowiązuje jeden standard? Czy ładowarką Tesli naładujemy samochody innych marek? Na te i inne pytania posłuchasz odpowiedzi w podcaście Rzecz technologiczna Jarosława Juszkiewicza i Roberta Zembrzyckiego. 

🎙️Solidarność planuje protesty przeciwko postanowieniom Europejskiego Zielonego Ładu. Zdaniem związkowców program „zabije” polską gospodarkę. Według niektórych naukowców, wprowadzając Zielony Ład, Polacy stracą połowę dochodu na osobę. O to, czy Unia powinna porzucić Zielony Ład, pyta w swojej audycji Co Państwo na to? Kuba Strzyczkowski. Posłuchaj wypowiedzi słuchaczy Radia 357 oraz zaproszonych gości: prof. Władysława Mielczarskiego, eksperta zajmującego się energetyką z UŁ i dr Agaty Cieszewskiej z Katedry Architektury Krajobrazu z SGGW.

🇬🇧 30 kwietnia w Wielkiej Brytanii wejdą nowe zasady dotyczące importu towarów zwierzęcych i roślinnych (co spowoduje wzrost cen żywności o około 10%). Brytyjczycy coraz częściej przeklinają Brexit (…) według ostatnich badań przeciwko niemu zdecydowanie opowiedziało się 56%, co pokazuje, że nastroje zaczynają się zmieniać – mówi Artur Kieruzal, korespondent Radia 357 z Londynu. O tym posłuchasz w Ranku [2h18min].   

Na deser 

🌍 Ile lat ma Ziemia? Skąd o tym wiemy? Jakie były najważniejsze wydarzenia w historii naszej planety? Jak zmieniła się od swoich narodzin? Co jej sprzyja, a co zagraża? Na te pytania próbuje odpowiedzieć dr Jan Krawczewski z PIG w audycji Patronautyka Patrycjusza Wyżgi. 🐝 W drugiej godzinie dowiesz się, jak możemy uratować pszczołę kampinoską, która jest na skraju wyginięcia.

🏔 Miłośnikom górskich wędrówek polecamy audycję Na szlaku Mateusza Kuźniewskiego. Czy Tatry są jeszcze dzikie? Czy niedźwiedzie rzeczywiście zagrażają turystom wybierającym się w góry? O tym dowiesz się z odcinka.

📚 W najnowszej audycji Sprawdzone w czytaniu Anna Król rozmawia z  Agnieszką Przepiórską, aktorką i Krzysztofem Vargą, pisarzem, na temat czytania. W odcinku posłuchasz o tym: 

  • Co ich inspiruje w literaturze?
  • Dlaczego sięgają po książki?
  • Co im daje czytanie?

Także o czerpaniu zawodowych pomysłów ze świata czytelnictwa oraz szukaniu w nim pocieszenia.

🎻 24 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Śniadania. Z tej okazji Filip Jaślar w towarzystwie skrzypiec opowiada o rodzajach śniadań w cyklu Latka lecą….  

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Pauliny Kozion:

Co oglądam? Serial „Tokio Vice”

Japonia lat 90., amerykański reporter pracujący w tokijskiej gazecie kryminalnej i mafia. To przepis na sukces. Serial powstał na podstawie książki/wspomnień amerykańskiego dziennikarza Jake’a Adelstein’a. To dobra rozrywka kryminalna, ale i ciekawy obraz Japonii – kraju, który wciąż nas, Europejczyków, fascynuje swoją odmiennością, a który w latach 90., gdy rozgrywana jest akcja serialu, przechodzi przemiany. Na Netflixa wpadł na początku roku drugi sezon tego serialu i niewątpliwie było to wydarzenie. 

Co czytam? „Szczelina” – Doris Lessing

To lektura z typu – weszłam do biblioteki i znalazłam na półce. Doris Lessing to angielska pisarka, noblistka z 2007 roku, której „Złoty notes” uznawany jest jako dzieło najważniejsze i przełomowe. W „Szczelinie” autorka bawi się  znanym pytaniem „Co by było, gdyby?”. Bo co by było, gdyby to kobiety były pierwsze, a dopiero później powstali mężczyźni? Lessing prowadzi prowadzi tę grę z czytelnikiem, stwarzając opowieść o pradawnym plemieniu kobiet – szczelin, wśród których niespodziewanie zaczynają rodzić się potwory z dziwnymi rurkami, które później stworzą odrębną społeczność „tryskaczy”. 

No i do teatru: „Antygona w Molenbeek”

W Teatrze Dramatycznym w Warszawie Anna Smola, jedna z najważniejszych polskich reżyserek teatralnych, wystawia  „Antygonę w Molenbeek” duńskiego pisarza Stefana Hertmansa. Jej akcja dzieje się w dzielnicy Brukseli –  Molenbeek, zwanej czasem  „małym Maroko” albo  „bazarem dżihadu”, gdzie młoda dziewczyna, studentka II roku prawa – Nuria – próbuje odebrać z kostnicy ciało brata. Niestety prawo jej to utrudnia, ponieważ brat był zamachowcem. Jest to sztuka o współczesnej Antygonie, którą granice prawa doprowadzają do radykalizacji, ale i opowieść o tym, czy i jakie są granice asymilacji i czym właściwie ona jest.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.