Idź do treści
18.04.2024

Już jutro spotykamy się w Kazimierzu Dolnym podczas Akcji Głównej zaWodników 357! Marek Niedźwiecki poprowadzi stamtąd wyjazdowe „Zakamarki”. Przypominamy, że Akcja Główna nie kończy całego przedsięwzięcia. Brzegi rzek, jezior i stawów można sprzątać do 25 maja. Szczegóły na stronie  zawodnicy.radio357.pl.

W najnowszym newsletterze przegląd wydarzeń międzynarodowych, historia dawnej kuchni polskiej i zaproszenie do Wrocławia na festiwal Gitarowy Rekord Świata. Polecenia kulturalne od Marcina Cichońskiego. Na co wybrać się do teatru? Podpowiada Paulina Kozion 🙂 

Polecamy też nasze konkursy! Marta Kula zaprasza Patronów na kolejne spotkanie z cyklu „Oddech płytki”. Tym razem z czarnej płyty posłuchamy koncertowego albumu Bring On The Night Stinga. Weź udział w konkursie, by zdobyć jedno z dziesięciu miejsc w studiu B Radia 357 już 11 maja.

Zapraszamy do lektury! 

Co nowego w podcastach

📀 Bohaterem najnowszego odcinka Singli z Żoliborza jest Sting. Marek Niedźwiecki zaczyna od piosenki „Moon Over Bourbon Street”. Którą płytę artysty Piotr Stelmach uważa za najlepszą? Przy której piosence Stinga Niedźwiedź wyłącza radio? Sprawdź w podcaście.

🎙️ Posłuchaj rozmowy Grzegorza Sajóra z Anną Jurksztowicz w audycji  Korzenie i skrzydła. Piosenkarka zaczynała w zespole muzyki dawnej. Potem był gospel. Wszystko zmieniło się, gdy wygrała festiwal w Opolu. Mówi o sobie „od zawsze bardziej śpiewałam, niż mówiłam”. Ostatnia płytę zatytułowała „Jestem taka sama”. 

⚽ Fanom piłki nożnej polecamy podcast Krótka historia sportu. Mateusz Kuźniewski opowiada historię finału piłkarskiej Ligi Mistrzów. 25 maja 2005 roku FC Liverpool zmierzył się z ekipą AC Milan. Co się wydarzyło tego dnia na stadionie Ataturka w Stambule? Dowiesz się w odcinku.

Tym żyje świat

🌏 „Wojna w Strefie Gazy trwa już od pół roku i tak naprawdę jej końca nie widać. Ze strony rządu ​​Binjamina Netanjahu dochodzą nieoficjalne informacje, z których miałoby wynikać, że nawet sam premier Izraela jest zaskoczony niedociągnięciami ze strony swojej armii” – mówi Agnieszka Zagner z tygodnika Polityka. O tym posłuchasz w najnowszej audycji Na dachu świata, prowadzonej przez Kubę Benedyczaka. Usłyszysz również o tym, co się dzieje w Sudanie oraz w Bośni i Hercegowinie

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

🎸 Zainteresuj się rozmową Marka Niedźwieckiego z Leszkiem Cichońskim, twórcą festiwalu Gitarowy Rekord Świata. Tak mówi o wydarzeniu: „To święto gitary, trzeba być po to, żeby podziękować Jimmy’emu Hendrixowi za inspirację (…) w ubiegłym roku było 7967 gitar, liczymy że w tym roku przekroczymy 8 tysięcy gitar, chociaż nie o to tutaj chodzi, ważne żebyśmy dobrze czuli się ze sobą”. Więcej o wrocławskim spotkaniu 1 maja  posłuchasz w audycji Kieruj się na południe [1h52min].

📀 W #160 odcinku podcastu Wróżenie z fusów Mateusz Fusiarz świętuje sześćdziesiąte urodziny Maynarda Jamesa Keenana, czyli głosu takich zespołów jak TOOL, A Perfect Cirlce i Puscifer. Zagląda do najnowszej epki wokalisty. Ponadto zwiastun SNL z Ryanem Goslingiem i Chrisem Stapletonem, kilka płytowych rocznic oraz nowości, m.in. od ReNa, Romaina Axisy i Iron & Wine. A już dzisiaj o północy audycja na żywo. Zapraszamy!

📀 Tomasz Smokowski audycję Gra podwójna zaczyna od piosenki Jima Jamesa, na co dzień wokalisty zespołu My Morning Jacket. Piosenkę „Wordless Chorus” w wykonaniu tej grupy prezentuje jako drugą. Poza tym w podwójnych wykonaniach usłyszysz utwory Tatyany, Jane Weaver i Sinkane. 

📀 W najnowszym wydaniu audycji Pełne Spektrum Zamilska poleca przyjrzeć się Yuko Araki, japońskiej kompozytorce. Usłyszysz także koreańskie potwory, tanzańskie duety, techenko i szatany.

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Piosenka Mainstream Darii ze Śląska zadebiutowała w 129. Notowaniu LP357 na miejscu dziewiątym! Czy w dzisiejszym notowaniu wskoczy wyżej? Wszystko w Twoich rękach 🙂

Na Twoje głosy czekamy na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na Liście.

Trzymaj rękę na pulsie

🚀 Najnowocześniejszy i największy polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Jakie ma zadania? Jakich jest rozmiarów? Jak rozwija się biznes kosmiczny w Polsce? Na te i inne pytania posłuchasz odpowiedzi w rozmowie Patrycjusza Wyżgi z dr. Piotrem Dziubanem, dyrektorem inżynierii w Creotech Instruments, w podcaście Patronautyka.

🎙️ Tylko co trzecia kobieta w Polsce zgłasza się na badania mammograficzne. Ile mamy zachorowań na raka piersi? Dlaczego kobiety nie chcą się badać profilaktycznie pod kątem tej choroby? O tym dowiesz się z rozmowy Michała Olszańskiego z Jackiem Tulimowskim, specjalistą ginekologiem-położnikiem, w audycji Popołudniówka 357 [1h09min]. 

🐈 Czy koty boją się ogórków? Na to pytanie zadane przez dziesięcioletnią Zosię odpowiada Tomasz Rożek w podcaście Pytania z Księżyca. W innych odcinkach tego cyklu dowiesz się:

Na deser 

👨‍🍳 Interesujesz się historią polskiej kuchni? Posłuchaj rozmowy Katarzyny Pruchnickiej z prof. Jarosławem Dumanowskim, historykiem, w audycji Bistro. Dowiesz się m.in. o tym, co się niegdyś się jadło i czy śniadanie było ważnym posiłkiem. W pierwszej godzinie programu Michał Bonarowski opowiada o czosnku i ostrych papryczkach. 

🎹 Zainteresuj się rozmową Agnieszki Szwajgier z Aleksandrem Dębiczem, pianistą i kompozytorem, autorem płyt (jego najnowszy album nosi tytuł „Magnolia”) w audycji Dawniej niż wczoraj. Dowiesz się z niej,  w jakich okolicznościach powstają najciekawsze tematy muzyczne, co jest ważne w komponowaniu muzyki do filmu i jak wygląda ten proces. 

🎭 Miłośnikom teatru polecamy podcast Kurtyna w górę. Paulina Kozion opowiada o premierowych przedstawieniach, m.in. o spektaklu pt. „Matka” Witkacego w warszawskim Teatrze Ateneum i „Dzieje grzechu” na podstawie powieści Stefana Żeromskiego w Teatrze Starym w Krakowie. 

🎙️ Pewien 30-letni mężczyzna z Turynu nie chciał ani znaleźć stałej pracy ani wyprowadzić się z domu rodzinnego. W końcu jego ojciec skierował sprawę do sądu, by ten nakazał dorosłemu synowi opuścić mieszkanie. O tej historii i innych dziwnych przypadkach mieszkania dorosłych ludzi z rodzicami opowiada Tomasz Jeleński w Popołudniówce 357 [1h40min].  

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Marcina Cichońskiego:

O serialu „Ripley” bardzo dużo mówiłem na antenie. To produkcja, przy której warto się zatrzymać na co najmniej kilka chwil. Bo oczywiście to remake słynnego filmu „Utalentowany pan Ripley”. Ale jak to jest zrobione. Te czarno-białe zdjęcia! Z Justyną Godz zastanawialiśmy się, czy to prawdziwe Włochy, czy takie, jakie chcemy zobaczyć, by lepiej Włochy kupić. Jako produkt. To pozostawiam Państwu. Ale ocenę warto sobie wyrobić.

„Pod ciężarem nieba”. Zazwyczaj stwierdziłbym, że to tytuł mocno pretensjonalny, mocno nadmuchany, mocno oderwany od życia. Ale jak stwierdzimy, że to biografia Kurta Cobaina, nagle zaczyna mieć to zupełnie inny wymiar. Wokalista Nirvany był człowiekiem, który z jednej strony – we wczesnej fazie twórczości – miał mocne parcie na szkło, a z drugiej, kiedy tylko poznał, z czym wiąże się sukces… Aż za dobrze wiemy, czym się to skończyło.

„Lakuna”. Tak zatytułowana jest nowa płyta zespołu Pablopavo & Ludziki.  I to płyta eklektyczna – pewnie muzycy by się za to nie obrazili – trochę od Sasa do Lasa. Ale w tym jej siła, w tym jej moc. I teksty – czasem niby o niczym, ale tak blisko naszego serca.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.