11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia – to dobra okazja, by uczcić go w wyjątkowy sposób! Dlatego właśnie ten dzień ogłosiliśmy „Dniem głosowania na Polski Top Radia 357”. Chcemy w tym roku pobić rekord liczby głosujących – naszym celem jest 15 tysięcy osób. Bez Ciebie nie damy rady. Jeśli jeszcze nie głosowałeś, zrób to dzisiaj! 🙂
Chcesz wiedzieć, ile osób już zagłosowało? Wejdź na top.radio357.pl .
W tym wydaniu newslettera zebraliśmy audycje z naszej anteny, które warto nadrobić w podcastach. Polecamy między innymi rozmowę:
- z Darią ze Śląska, nagrodzoną w tym roku „Fryderykiem”,
- z Noviką i Samborem o ich nowym albumie,
- z Wojciechem Waglewskim, polskim gitarzystą o jego twórczości.
Poruszyliśmy temat związany z wynikami raportu „Szkoła 2025″ i z fizyką kwantową. Przedstawiliśmy także historię warszawskiego metra. A polecenia kulturalne przygotowała dla Ciebie Beata Kwiatkowska.
Życzymy miłej lektury!

Co nowego w podcastach?
🎸 Posłuchaj rozmowy Grzegorza Sajóra z Wojciechem Waglewskim, „człowiekiem instytucją”: gitarzystą, producentem muzycznym, kompozytorem. W audycji Korzenie i skrzydła wspomina swoje dzieciństwo spędzone w Nowym Sączu. Opowiada, jakie wartości przekazał swoim synom. Mieliśmy swoje wzloty i upadki, był taki okres buntu, który każdy młody człowiek w okresie 13. czy 14. roku życia przechodzi. Postanowili, nie wtajemniczając mnie w to w ogóle, założyć zespół i grać swoją muzykę, która będzie buntem wobec obrazu ojca i wartości, jakie ojciec chce przekazywać. – Mówi artysta.
🚇 Poznaj historię warszawskiego metra! 7 kwietnia minęło 30 lat od jego otwarcia. Pierwsza linia metra miała 11 kilometrów. Połączyła skraj Ursynowa, czyli Kabaty – nazwę, którą teraz wszyscy znają, wtedy ona nie była taka oczywista – z południem Śródmieścia, czyli stacją Politechnika. – Opowiada Jakub Jastrzębski, autor książki „Sto lat Warszawskiego metra. Od pomysłu, do realizacji” w audycji Ranek [2h16min] w rozmowie z Marcinem Łukawskim.
🇫🇷 W najnowszym wydaniu audycji Merde! Znowu Francja Irena Brzezińska i Marek Brzeziński rozmawiają m.in. o eksploatacji drewna w Normandii i o wyroku paryskiego sądu, który skazał Marine Le Pen. Jakie są nastroje Francuzów i co na ten temat mówi francuska prasa? Usłyszysz także o narastającym w Paryżu konflikcie wokół ogródków restauracyjnych – między właścicielami lokali a mieszkańcami kamienic. Do tego francuska muzyka: rap i klasyka. 🙂
Tym żyje świat
🌏 W najnowszym wydaniu audycji Na dachu świata w bezpośredniej relacji Michała Żakowskiego z Lesbos, greckiej wyspy posłuchasz opowieści o ludziach, którzy z własnej woli pomagają uchodźcom. Do tego rozmowa z dr. Szymonem Kardasiem o tym, co się dzieje na świecie. Czy Donald Trump chce kolonii gospodarczej na Ukrainie? Co z Rosją i jej surowcami: gazem i ropą? A Wojciech Garnczarek (podcast latynoamerykański) opowiada o argentyńskiej społeczności lokalnej. Jak oni walczą o swoje prawa do surowców, jak starają się stawać w obliczu tego, co proponuje rząd, który nie do końca jest im przyjazny.
🪖 Wiadomość o relokacji wojsk amerykańskich z bazy w Jasionce wywołała ogromne poruszenie. W mediach pojawiły się również informacje o wycofaniu 10 tysięcy żołnierzy USA z Europy Wschodniej. Jakich ruchów ze strony amerykańskiej powinniśmy spodziewać się w najbliższym czasie? O to Patrycjusz Wyżga pyta w Popołudniówce 357 [21min] kmdr. por. rez. Maksymiliana Durę, eksperta portalu defence24.pl.
🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchaj rozmów:
- Adriana Bąka z Mariuszem Borkowskim, wieloletnim korespondentem polskich mediów na Bliskim Wschodzie, o sytuacji w Gazie,
- Krzysztofa Graja z Jerzym Markiem Nowakowskim, historykiem, dyplomatą, ambasadorem RP na Łotwie i w Armenii, o kpinach Trumpa ze starań zniesienia ceł,
- Andrzeja Rudke z Markiem Meissnerem, dziennikarzem OSINT, o chińskich żołnierzach na wojnie rosyjsko-ukraińskiej.
Dla fanów muzyki
🎵 Posłuchaj rozmowy Marcina Cichońskiego z Darią ze Śląska! W audycji Kieruj się na południe [1h53] artystka opowiada m.in. o zdobytym „Fryderyku”, emocjach związanych z siatkówką i o nowej piosence pt. „Trudno jest być sobą”. To jest trochę o tym, jak bardzo chcemy dopasować się do rzeczywistości, która jest nam narzucana, często idealizowana i jaką to presję wywołuje. Wydaje mi się, że na mnie to już nie aż taką, ale dorastającym dzieciakom, które rodzą się z telefonami w ręku, które nie widzą innej opcji, tylko to co się dzieje w tym małym kwadraciku, bardzo trudno jest być sobą. – Mówi artystka.
⭐ Novika powraca z nowym albumem! „Born Again” nagrała wspólnie z Samborem Kostrzewą. W audycji Głośni jak miłość Piotra Stelmacha artyści opowiadają o ich nowym projekcie. Usłyszysz także piosenki z płyty, m.in. „Hope”, „Changes” i „Wybrzeże”.
📀 Bisior zaprasza na trzy godziny z muzyką! W audycji Mam grać? usłyszysz trochę nowości i trochę wspomnień. Program rozpoczyna od piosenki Unfinished Sympathy zespołu Massive Attack.
💃 W najnowszym odcinku audycji Pogranicze dźwięków przeniesiesz się na południe Europy – między Sewillę, Grenadę i Kordobę. Posłuchasz flamenco w wersji klasycznej i nowoczesnej z wykorzystaniem fortepianu zamiast gitary, zahaczające o jazz i pop. Nie zabraknie też polskiej wersji flamenco od Madrugady Sombry! W drugiej części spotkania podróż do Afryki: Nigru i Maroka. Zaprasza Artur Gaweł.
Co na miejscu pierwszym?
⭐ W pierwszej trójce 180. Notowania LP357 nastąpiły wiosenne porządki. 😉 Dwie z czterech nowości stanęły od razu na podium! Na pierwszym miejscu piosenka pt. „Utrata (Z duszą na listek)” w wykonaniu Grzegorza Turnaua i Doroty Miśkiewicz, a na drugim ZAZ z utworem „Sains Et Saufs”. Czy zdołają je zachować? Wszystko w Twoich rękach!
Na oddanie głosów masz jeszcze czas do godziny 12:00 – zapraszamy na lista.radio357.pl!
Trzymaj rękę na pulsie
🔬 Interesujesz się fizyką kwantową? Posłuchaj audycji Patronautyka! Z rozmowy Patrycjusza Wyżgi z prof. Konradem Banaszakiem, fizykiem kwantowym z UW dowiesz się:
- czy ktoś na świecie rzeczywiście skonstruował już komputer kwantowy?
- na czym polega kryptografia kwantowa?
- czy Polacy liczą się na świecie w tej dziedzinie wiedzy?
🏫 Stowarzyszenie Dopamina Lab opublikowało wyniki raportu „Szkoła 2025″. Monitoringiem zostało objętych 2200 małych i dużych szkół w całej Polsce. Ostatecznie uwzględniono 920 odpowiedzi z placówek. O tym, jak funkcjonuje dzisiejsza polska szkoła, posłuchasz w audycji Popołudniówka 357 [23min]. Cieszy to, że myślimy o zmianach w polskich szkołach. Robiąc raport, chcieliśmy przyjrzeć się jak jest, zobaczyć gdzie są trudności, wyzwania i problemy, którym chcemy sprostać i na które chcemy odpowiadać wdrożeniami, zmianami, reformą. – Mówi Anna Dęboń, prezeska Stowarzyszenia Dopamina Lab w rozmowie z Michałem Olszańskim.
👩💻 Algorytmy wykorzystywane są w reklamie, aby przekonać nas do zakupu różnych produktów. Czy mogą wpływać również na naszą decyzję przy urnach wyborczych? Czy mogą zakłócać procesy demokratyczne? W jaki sposób do tej pory wykorzystano nowe technologie w kampaniach wyborczych? Co wydarzyło się w Rumunii? Na te i podobne pytania poznasz odpowiedzi w audycji Plac na Rozdrożu. Wioletta Myszkowska omawia te kwestie:
- z Kamilem Całusem z OSW,
- z Wojciechem Brzezińskim i Agatą Kaźmierską, dziennikarzami Tygodnika Powszechnego.
Na deser
🚣♀️ Zainteresuj się rozmową na temat pływania kajakiem po rzekach! Adrianna Jarczyk pokonała 950 kilometrów po Wiśle, a niedawno spłynęła kajakiem po egipskiej części Nilu. Skąd wzięło się jej zamiłowanie do kajakowania po rzekach? Co jest najtrudniejsze w wiosłowaniu? O tym rozmówczyni Tomasza Gorazdowskiego opowiada w audycji Life guru – otwórz oczy.
📸 Henry Kissinger, Lech Wałęsa, Federico Fellini, Golda Meir czy Sean Connery to bohaterowie 24. odcinka cyklu Krótka historia jednego zdjęcia. Łączy ich jedna postać. Kim jest? Dowiesz się z rozmowy Moniki Mendroch-Karbowskiej i Jakuba Kuzy.
🎬 David Lynch nakręcił wiele filmów, znany jest m.in. z tytułów „Blue Velvet”, „Mulholland Drive” i z serialu „Twin Peaks”. Co oznacza przymiotnik „linczowski”? Czy dotyczy on tylko filmu? Czy także muzyki i malarstwa? Odpowiedzi na na te pytania posłuchasz w audycji Nieznośna lekkość bitu w rozmowie Beaty Kwiatkowskiej z Michałem Konarskim, krytykiem filmowym.
🕊️ 9. kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Gołębia. Jak świętować ten dzień? Czym karmić gołębie? Na te pytania odpowiada Filip Jaślar w cyklu Latka lecą… .
Polecenia kulturalne
Przeczytaj polecenia od Beaty Kwiatkowskiej:
To będą polecenia związane z prawdziwymi historiami. Do wyboru jest animacja, jeden z najważniejszych ukraińskich dokumentów i wystawa autoportretów.
„Bezcenny pakunek” Michaela Hazanaviciusa to opowieść zanurzona w Polsce. Zaczyna się jak bajka: Dawno, dawno temu, gdzieś w wielkim lesie mieszkali biedny drwal i jego żona. Czar i magiczna osnowa pryska, kiedy dowiadujemy się, że trwa wojna. Pewnego dnia żona drwala idąc niedaleko linii kolejowej znalazła małe zawiniątko wyrzucone z jednego z wielu pociągów. W środku jest niemowlę – dziewczynka. Będzie to poruszający seans. Antybajka, która lepiej, żeby bajką była.
W kinach także, najgłośniejszy ukraiński dokument roku, który trzeba zobaczyć i posłuchać. To film „Przechwycone”, który wbija w fotel, obnaża naszą wrażliwość, porusza tak, że po tym seansie nie będziemy tacy sami. Mimo że nie pada w nim ani jeden strzał, nie widać rannych, czołgów ani eksplozji, jego twórcom udało się dotrzeć do istoty konfliktu. Tytuł nawiązuje do przechwyconych przez ukraińskie służby prywatnych rozmów rosyjskich żołnierzy, którzy dzwonią do najbliższych. W warstwie wizualnej oglądamy pozostałości po domach, szkołach, ograbioną prywatność Ukraińców. Nie będzie to łatwy seans, ale niesamowicie potrzebny, by zrozumieć, czym jest godność.
Czym było selfie, kiedy nie było telefonów? Malarskim autoportretem. Tego rodzaju dzieła można zobaczyć podczas wystawy „Autoportrety” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jak widzą się różni artyści ? Czy autoportret ma cokolwiek wspólnego z lustrzanym odbiciem? Odpowiedzi znajdziemy na wystawie.