Idź do treści
11.04.2024

Spotkaj się już w przyszłą sobotę z Markiem Niedźwieckim! Podczas akcji głównej, w ramach projektu zaWodnicy 357 w Kazimierzu Dolnym Niedźwiedź poprowadzi znad brzegu rzeki wyjątkowe „Zakamarki”. 

W specjalnym miasteczku zlokalizowanym w Porcie Jachtowym będzie także okazja do spotkania się z Michałem Olszańskim i Mateuszem Fusiarzem. Aby do nas dołączyć, wystarczy wziąć udział konkursie.  

Mamy dla Was dwie nowości. Co dwa tygodnie, w czwartki między północą a 2:00, Krzysztof Tubilewicz zaprasza na nową audycję „Chore sąsiadów sny”. Beata Kwiatkowska przygotowała nowy cykl „Trochę kultury„. Nowych odcinków słuchaj w każdy wtorek i czwartek w Popołudniówce 357! Po dłuższej przerwie na antenę wrócił Daniel Wyszogrodzki i jego „Godzina satysfakcji”. A Roma Leszczyńska po raz pierwszy zredagowała polecenia kulturalne. 🙂 

Przypominamy, że trwa głosowanie na Polski Top Radia 357. 100 najważniejszych polskich utworów wszech czasów wybierz na stronie top.radio357.pl, do 27 kwietnia. Chcesz odwiedzić siedzibę Radia 357 3 maja? Zapraszamy na stronę konkursy.radio357.pl.

Co nowego w podcastach

⭐️ Bohaterką kolejnego odcinka podcastu #Zmieniamynarracje jest dr Joanna Talewicz, Prezeska Fundacji W Stronę Dialogu, badaczka, edukatorka, od lat działająca na rzecz społeczności romskiej. W rozmowie z Michałem Olszańskim odpowiada na pytania:

  • Skąd wywodzą się Romowie? 
  • Czy Romowie to naród czy mniejszość etniczna? 
  • Co spotkało tę społeczność w czasie II wojny światowej? 

🥇 Zainteresuj się rozmową Mateusza Kuźniewskiego z Maciejem Lepiato! Lekkoatleta, złoty i brązowy medalista paraolimpijski, wielokrotny mistrz świata osób z niepełnosprawnością, opowiada o swojej życiowej pasji i drodze ku kolejnym zwycięstwom. Całość wywiadu dostępna jest na naszym kanale na YouTube. Fragmentu rozmowy posłuchasz w audycji 3-5-7 Start! [20min]. 

🎙️ Nowość w Popołudniówce 357! W każdy wtorek i czwartek Beata Kwiatkowska zaprasza na nowy cykl „Trochę kultury„. A w nim m.in. o świecie filmu, festiwalach i wystawach. W najnowszych wydaniach posłuchasz:

Tym żyje świat

🌏 W najnowszym wydaniu audycji Na dachu świata Michał Żakowski rozmawia z Jakubem Mielnikiem z tygodnika Wprost i Marcinem Łoniewskim z Rzeczpospolitej:

  • O ataku na konwój akcji humanitarnej w Strefie Gazy.
  • O tym, że wojna na Bliskim Wschodzie coraz bardziej angażuje polityków z całego świata – Czy Izrael straci swoich sojuszników?
  • NATO obchodzi 75-lecie powstania – Czy wyśle misję na Ukrainę i utworzy budżet dla Kijowa? 
  • Kto zostanie szefem sojuszu północnoatlantyckiego?

W tym wydaniu usłyszysz również o Azerbejdżanie i Armenii. 

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

⭐ Premiera! Krzysztof Tubilewicz zaprasza na nową audycję Chore sąsiadów sny, co dwa tygodnie w noce z czwartku na piątek. Tytuł adekwatny do zawartości. W pierwszym, „białym” odcinku, usłyszysz Pudelsów obok Zbigniewa Preisnera, bo… dlaczego nie? 

📀 Posłuchaj rozmowy Piotra Stelmacha z Michałem Limboskim i wokalistą Rev.Ray’em o ich wspólnej płycie „Duality” w podcaście Zielony Żoliborz [1h12min]. Usłyszysz również sporo nowości muzycznych m.in. utwór „Rats and Clowns” w wykonaniu zespołu The Black Crowes.

📀 Powrót! Do prowadzenia Godziny satysfakcji wraca Daniel Wyszogrodzki! Podczas audycji następuje oficjalne przekazanie pałeczki przez Tomasza Hatylaka (dzielnego zastępowego). Panowie prezentują swoje utwory i grają m.in.  Beyoncé i Skaldów.

📀 W 1994 roku grupa Oasis zaprezentowała swój debiutancki singiel „Supersonic”, a 24 lata wcześniej utwór „Let It Be” zespołu The Beatles znalazł się na pierwszym miejscu amerykańskich list przebojów. Od tych dwóch utworów Bisior rozpoczyna najnowsze wydanie Mam grać?. Poza tym usłyszysz Manic Street Preachers, Empire of the Sun i Kings of Leon.

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Po tygodniowej przerwie, Spięty powrócił na szczyt! Z pierwszej dwudziestki 128. Notowania wspinają się utwory Darii Zawiałow i Alberta Hammonda Jr, Jakuba Skorupy i zespołu Maustetytöt. Także od Ciebie zależy, jak ułożą się już dzisiaj! 

Na Twoje głosy czekamy na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na Liście.

Trzymaj rękę na pulsie

🇵🇱 Co czwarty Polak miał przynajmniej raz w życiu rozpoznane zaburzenie zdrowia psychicznego. W ostatnich 12 miesiącach zaburzenie stwierdzono u prawie 8% Polaków, a 4 na 10 uczniów myślało o podjęciu próby samobójczej. Polski system opieki zdrowotnej i polityka zdrowotna nie nadążają za rosnącymi potrzebami (jeden psychoterapeuta przypada na 2,7 tysiąca Polaków, a jeden psychiatra na 7,5 tysiąca). Jak zadbać o zdrowie psychiczne, gdy możliwości leczenia i terapii są tak ograniczone? Na to i podobne pytania próbują odpowiedzieć Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka w audycji Polsca na kozetce.

📨 W ciągu ostatnich dekad technologia całkowicie zmieniła sposób naszej codziennej korespondencji – głównie używamy e-maili. Poczta obecnie poza paczkami dostarcza głównie pisma urzędowe. Tymczasem komercyjne firmy kurierskie coraz częściej sięgają po technologiczne innowacje, takie jak ruchome paczkomaty czy drony. Jaka będzie przyszłość poczty na świecie? O tym dowiesz się z rozmowy Roberta Zembrzyckiego i Jarosława Juszkiewicza w podcaście Rzecz technologiczna.

🇪🇺 1 maja Polska będzie obchodzić dwudziestą rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. W ostatnich trzech latach przybyło osób sceptycznych wobec naszego członkostwa w UE – tak wynika z badania IBRiS dla Rzeczpospolitej. O to, czy cieszy mnie obecność Polski w Unii Europejskiej, pyta w audycji Co Państwo na to? Michał Żakowski (w zastępstwie Kuby Strzyczkowskiego). Posłuchaj wypowiedzi słuchaczy Radia 357 oraz zaproszonych gości – Andrzeja Halickiego (europosła KO) i Pawła Musiałka (prezesa Klubu Jagiellońskiego).

Na deser 

🎤 Dlaczego lubimy wracać do przeszłości w kulturze za pośrednictwem powieści, filmów i seriali? Na czym polega fenomen opowieści o chłopach, pańszczyźnie i szlachcie na przykładzie: filmów „Chłopi” i „Kos”, serialu „1670” oraz książki „Chłopki”? O tym posłuchasz w rozmowie Beaty Kwiatkowskiej z Magdaleną Maksimiuk, dziennikarką filmową i Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki „Chłopki”, w audycji Plac na rozdrożu

🇫🇷 Interesujesz się Francją i francuskimi piosenkami? Posłuchaj audycji Merde! Znowu Francja. Irena Brzezińska i Marek Brzeziński opowiadają m.in. o Nagrodach Moliera przyznawanych twórcom sztuki teatralnej oraz o twórczości artystów z wyspy Reunion i Antyli prezentowanej w Marsylii. Wspominają także Charlesa Lindbergha, amerykańskiego pioniera lotnictwa – pierwszego człowieka, któremu udało się przelecieć nad Atlantykiem.

🎙️ Kim jest przegryw? Kto to incel? Jak wygląda mężczyzna określany jako chad?  Co te słowa mówią o relacjach damsko-męskich z punktu widzenia „aktywistów męskich”? Znaczenie nowych wyrazów wyjaśnia Katarzyna Kłosińska w podcaście Słowa pod lupą

🌟 „Złoto wróciło do łask po rozmaitych kryptowalutach, eksperymentach z nowymi formami płatności. Po raz pierwszy padł rekord – wartość uncji trojańskiej złota, inaczej zwanej uncją aptekarską albo jubilerską, przebiła kwotę 2 300 dolarów” – mówi Magda Gacyk, korespondentka Radia 357 z Doliny Krzemowej. Więcej o gorączce kalifornijskiego złota posłuchasz w Ranku [1h49min].

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Romy Leszczyńskiej:

 „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” w Domu Spotkań z Historią. Plaża na Saskiej Kępie, budowa nowego osiedla na Bielanach, kawiarnia Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki na Nowym Świecie, ale także czyny społeczne, zdjęcia z V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów i wiele,  wiele innych. 

Blisko 200 fotografii Zbyszko Siemaszko – fotografa powojennej Warszawy – można oglądać do września w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Nie tylko zdjęcia – również walizkę ze sprzętem, na którym pracował. Pomna pierwszych, przyciężkich magnetofonów reporterskich wyobrażam sobie pracę z aparatem i obiektywami ważącymi ok.15 kilogramów. To nie lada wyczyn, uchwycić z takim obciążeniem ulewę na ulicy Puławskiej, pasażerów „na cycku” tramwaju linii 25 na moście Poniatowskiego czy początek Wyścigu Pokoju. Te chwytające chwile fotografie najbardziej lubię i doceniam. Bo trzeba zmysłu obserwacji, wprawnego oka, szybkości i, jak się okazuje, zdrowego kręgosłupa do dźwigania sprzętu. Choć oczywiście wiele fotografii było  robionych ze statywu, pieczołowicie wyreżyserowanych i wystudiowanych. Lubię też portrety Siemaszko: milicjanta z drogówki, cukierniczki zdobiącej torcik wedlowski w Zakładach Przemysłu Cukierniczego im. 22 lipca i starszą panią na procesji Bożego Ciała.

Warszawa w obiektywie Siemaszki tętni życiem. Jest wiele ujęć ruchu miejskiego: autobusów, tramwajów, samochodów, warszawiaków przechodzących ulicami. Warszawa wydaje się być metropolią, zwłaszcza gdy fotografuje się ją z góry. Są też zdjęcia czynów społecznych, trójek murarskich – kto więcej i szybciej – i Wyścigu Pokoju, ale to bardziej dokumentacja czasów niż propaganda. Krzysztof Wójcik, kurator wystawy, jest zdania, że Zbyszko Siemaszko fotografował Warszawę pięknie, a Warszawa, zmieniając się, wciąż dostarczała mu nowych tematów i wyzwań.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.