Idź do treści
04.04.2024

Jutro mamy dla Was ważne ogłoszenie! Słuchajcie uważnie Marka Niedźwieckiego w Zakamarkach 🙂 

Podczas gali Pomorskie Sztormy, wspólnie z Agencją Live, otrzymaliśmy nagrodę w kategorii Sztorm Kulturalny za stworzenie festiwalu Inside Seaside. Jego druga edycja odbędzie w dniach 9-10 listopada 2024 w Gdańsku. Dotychczas ogłoszonymi zespołami są IDLES, Black Pumas i RY X.  Więcej o festiwalu przeczytacie na insideseaside.pl. Patronki i Patroni Radia 357 mogą kupić bilety w specjalnej cenie. Szczegóły na temat zniżki znajdziecie tutaj

W pierwszym tygodniu kwietnia Novika zadebiutowała na naszej antenie. W każdą środę będziemy się z nią kierowali na południe 😉 W newsletterze przeczytacie m.in. o Ameryce Północnej w narkotycznym kryzysie, o polskich wyborach samorządowych oraz o tym, czy do szkół powinny wrócić prace domowe. Do tego naukowe spojrzenie na poczucie humoru i opowieść o diabłach tasmańskich, a kulturalne podpowiedzi od Oli Budki.

Przypominamy o naszej stronie konkursy.radio357.pl. Możecie tam wygrać m.in. udział w akcji głównej w Kazimierzu Dolnym w ramach projektu zaWodnicy 357 i możliwość odwiedzenia Radia 357 podczas Polskiego Topu 3 maja!

Co nowego w podcastach

⭐️ „Chciałabym, by w tej pierwszej audycji, kiedy troszeczkę się poznajemy, zabrzmiało kilka piosenek, które są po prostu ważne w moim życiu i bardzo je lubię” – mówi Novika, rozpoczynając audycję Kieruj się na południe od piosenki „The Look” zespołu ​​Metronomy. Usłyszysz także Bat For Lashes, Oxford Drama i BOKKA – TOS. Novika opowiada również o swoich planach na środowe spotkania. 

🎙️ System sądowniczy zarówno w Polsce, jak i na świecie, nie jest nieomylny. Choć nie ma precyzyjnych badań na ten temat, według niektórych ekspertów liczba osób pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości i niesłusznie skazanych na wieloletnie kary więzienia może być spora. Dlaczego sądy wciąż popełniają błędy? Ile niewinnych osób odsiaduje karę więzienia? O tym posłuchasz w podcaście Plac na Rozdrożu przygotowanym przez Krzysztofa Zimocha.

Tym żyje świat

🌏 Opioidy stały się poważnym problemem Stanów Zjednoczonych. Dotyczą milionów ludzi (ponad 450 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu ich przedawkowania). Losy ofiar oraz tych, którzy przyczynili się do tragedii, są tematem książek, m.in. powieści Barbary Kingsolver pt. „Demon Copperhead” i Patricka Raddena Keefe pt. „Imperium bólu”. O jakiej Ameryce piszą? O tym dowiesz się z rozmowy Michała Żakowskiego z Agatą Kasprolewicz, autorką podcastu „Raport o książkach”, w audycji Na dachu świata. W tym wydaniu usłyszysz również o tym, co się dzieje w Ameryce Łacińskiej (Argentynie, Wenezueli i Kolumbii), o Egipcie w kryzysie ekonomicznym i o wyborach w Turcji.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

  • Andrzeja Rudke z Jackiem Stawiskim, dyrektorem Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, o Izraelu w ogniu krytyki,  
  • Adriana Bąka:
    • z Mariuszem Borkowskim, byłym korespondentem mediów polskich i zagranicznych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, o śmierci Polaka w ataku na organizację humanitarną World Central Kitchen w Strefie Gazy, 
    • z Karoliną Wandą Olszowską z Instytutu Badań nad Turcją, o wygranej opozycji w wyborach lokalnych w Turcji.

Dla fanów muzyki

🎸 Fanom muzycznego łomotu polecamy Pokolenia 357. Cichy tym razem stawia na hałas! W audycji utwory m.in. Megadeth, Tool i Jane’s Addiction

📀 Marcin Klimkowski w podcaście Audycja KLIMAtyczna zaprasza na swój autorski wybór muzyczny. Przygotuj się na dwie godziny dobrej zabawy słowami, nastrojami i tempami oraz na eklektyczny, ale i buntowniczy klimat. 

📀 Bohaterem najnowszej audycji Gruzja jest zespół Mitch & Mitch. „To jest taki zespół, o którym wszyscy słyszeli, każdy coś wie, niektórzy nawet kojarzą, że z Wodeckim coś robili, ale jakby tak bliżej się temu zagadnieniu przyjrzeć to już jest różnie… 20 lat na rynku pod tą nazwą, 8 płyt” – mówi Paweł Jóźwicki o grupie. Prezentuje utwory, m.in. „Mambo ’63”, „Frankkus’s Dilemma” i „With Their Incredible Combo – Il Colore Degli Angeli”.

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Nowość na miejscu 1.! W 127. notowaniu LP 357 Spięty został zdetronizowany przez nową wersję utworu „Going Home” w wykonaniu… wielu wybitnych gitarzystów! Czy monumentalny utwór utrzyma się na tej pozycji?

Na Twoje głosy czekamy na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na Liście.

Trzymaj rękę na pulsie

🇵🇱 Samorządowa kampania wyborcza na ostatniej prostej. Jakie kompetencje mają: rada gminy i rada miasta? Jak opłacani są radni? Dlaczego warto wziąć udział w najbliższych wyborach? O tym posłuchasz w rozmowie z dr. Tomaszem Słupikiem, politologiem z UŚ, w Ranku [2h16min]. 

🏫 Koniec z obowiązkowymi zadaniami domowymi w klasach I-III szkół podstawowych. W klasach IV-VIII prace domowe także nie są obowiązkowe. Nauczyciele zgłaszają MEN, że rozporządzenie nie jest precyzyjne. O to, czy do szkół powinny wrócić prace domowe, pyta (w zastępstwie Kuby Strzyczkowskiego) Michał Żakowski w audycji Co Państwo na to? Posłuchaj wypowiedzi słuchaczy Radia 357 oraz zaproszonych gości: 

  • Danuty Kozakiewicz, Dyrektorki SP nr 103 w Warszawie,
  • Radosława Potracia ze SP nr 30, Nauczyciela Roku 2023.

🫀 Posłuchaj rozmowy Roberta Zembrzyckiego i Jarosława Juszkiewicza o projekcie Touch My Heart w audycji Rzecz technologiczna. „Projekt używa okularów o rozszerzonej rzeczywistości oraz płytki haptycznej. Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć coś, co można opisać jako hologram naszego serca, a także poczuć rytm jego bicia” – mówi Mateusz Janusz, tester oprogramowania.

Na deser 

🎙️ Potrzebujesz chwili relaksu? Posłuchaj Artura Andrusa i Filipa Jaślara! Panowie zapraszają na wiosenne otwarcie drzwi do Radiowego Domu Wypoczynkowego „Czarna Helena”. W audycji m.in. pieśń Władysława Sikory, Pan Michał Wołodyjowski czyta list, a w premierowych utworach prezentują się Magda Mikołajczyk, Wojciech Zimiński i Łyżka Czyli Chilly.

⭐ Zainteresuj się naukowym spojrzeniem na poczucie humoru! Co było tematem żartów w Starożytności? Z czego śmiejemy się najchętniej? Czy poczucie humoru wpływa na wybór partnera? Na te i podobne pytania posłuchasz odpowiedzi w rozmowie Patrycjusza Wyżgi z Dianą Sałacką z Centrum Badań Interdyscyplinarnych UJ w Patronautyce.

🇦🇺 Kolejnym przystankiem podczas podróży Tomasza Gorazdowskiego do Australii jest Tasmania, gdzie można spotkać diabły tasmańskie. To podobne do małego psa torbacze, żywiące się padliną. Jak wygląda ich populacja? Co im zagraża? O tym posłuchasz w 17. odcinku podcastu Wyprawa do Australii. Zachęcamy do posłuchania pozostałych wydań, a od poniedziałku do czwartku relacje na żywo dostępne są w Ranku!

🐘 Mokgweetsi Masisi, prezydent Botswany, grozi, że wyśle do Berlina 20 tysięcy słoni. Chodzi o zakaz, który Niemcy chcą wprowadzić na import trofeów myśliwskich z Afryki do swojego kraju. O tej przedziwnej, słoniowej sprawie opowiada Tomasz Jeleński w Popołudniówce [1h25min].

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Oli Budki:

W przyszły weekend (11-13 kwietnia) młodzi polscy artyści rezydują w Trójmieście, aby zagrać na SEA YOu 3city Music Showcase. Będziemy tam także z mikrofonem Radia 357. W planach mamy nadawanie audycji z Teatru Szekspirowskiego, gdzie odbywa się impreza, ale przede wszystkim plan zakłada chodzenie na koncerty, co w przypadku showcase’u jest szalenie proste – bo wszystkie odbywają się w jednym miejscu. Szczególnie mocno zachęcam do uczestnictwa w panelach dyskusyjnych, na pierwszym spotkamy się już w czwartek 11 kwietnia o godzinie 17:30 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku – o tym, czy zajmuje się muzyk po zejściu ze sceny porozmawiam m.in. z Leszkiem Biolikiem. 

A w pociągu do Trójmiasta sięgnę po książkę. Polecam Państwu tę, której lekturę właśnie kończę – to „Yellowface” Rebecci F. Kuang. To opowieść o trudach pisania, gdy wymarzony zawód autora książek nie idzie w parze z talentem i o tym, że… kradzione nie tuczy. Jeśli mają Państwo w domu nastoletniego mola książkowego, to warto zwrócić także uwagę na „September Sun” z półki z literaturą young adult. Autorka Marta Łabędzka przenosi czytelników na północ Francji, gdzie w małym hoteliku rozgrywa się akcja książki, krążąca wokół pragnienia wolności, poczucia obowiązku strzeżenia rodzinnego biznesu i miłości młodych ludzi. 

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.