Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

28.03.2024

Pierwsze audycje specjalne już dzisiaj! Święta wielkanocne już w ten weekend. O godzinie 19:00 Marek Niedźwiecki zaprasza na audycję „Wielka muzyka, Wielki piątek”. W niedzielę Artur Andrus i Filip Jaślar czekają w Radiowym Domu Wypoczynkowym „Czarna Helena”, a w lany poniedziałek Marcin Łukawski poprowadzi 127. notowanie Listy piosenek! Wszystkie świąteczne audycje opisaliśmy tutaj.  

W najnowszym newsletterze m.in. o rozmowie z Karolem Okrasą – Agata Słysz rozmawiała z polskim kucharzem o kulinarnych przygotowaniach do Świąt. Na sam początek wiosny Iza Woźniak przygotowała materiał o bocianach. A Michał Gąsiorowski po raz pierwszy w historii Radia 357 poprowadził audycję „Co Państwo na to?”. Do tego polecenia kulturalne od Agnieszki Obszańskiej.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony konkursy.radio357.pl. Trwają tam m.in. konkursy:

  • Odwiedź Radio 357 3 maja 2024 r.!
  • zaWodnicy 357 – dołącz do akcji głównej w Kazimierzu Dolnym!

Co nowego w podcastach

🎙️ Zainteresuj się historią Elżbiety Ficowskiej! Bohaterka audycji W cztery oczy była ostatnim dzieckiem uratowanym w 1942 r. z getta (dzięki Irenie Sendlerowej). Przez wiele lat nie wiedziała o tym, że jest Żydówką. Michałowi Olszańskiemu opowiada o najważniejszych ludziach w swoim życiu: o matce zastępczej, o mężu – Jerzym Ficowskim oraz o Jacku Kuroniu. 

📀 „To się stało w Ameryce. Płyta „Time and Tide” została sprzedana w Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad miliona egzemplarzy” – mówi Marek Niedźwiecki o albumie Basi Trzetrzelewskiej w podcaście Single z Żoliborza. Zaczyna od piosenki „New Day for You”. Od jakiego utworu rozpoczyna drugi singiel, Piotr Stelmach? Sprawdź w odcinku 🙂

 🎤 Interesuje Cię temat transformacji energetycznej? Posłuchaj podcastu Rzecz energetyczna! W piątym odcinku serii Jarosław Juszkiewicz kieruje się na Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. O odnawialnych źródłach energii rozmawia z dr. Pawłem Dworakiem, profesorem ZUT, prodziekanem ds. organizacji i rozwoju oraz prof. Krzysztofem Okarmą, dziekanem Wydziału Elektrycznego.

Tym żyje świat

🌏 Dlaczego Niger rozmawia o atomie z Iranem? Czy w regionie Sahelu zaczyna się nowy porządek? O wpływach w Afryce posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z Mariuszem Borkowskim, byłym korespondentem na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, w audycji Na dachu świata [1h21min]. W tym wydaniu usłyszysz również o tym, że Viktor Orban pogratulował Władimirowi Putinowi piątej kadencji na stanowisku prezydenta i co z tego wynika.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

📀 W najnowszej audycji Route 357 Marta Kula zaprasza na wiosenną playlistę! Usłyszysz m.in. piosenki „Lovin’ You” Minnie Riperton, „Cool Cat” Queen i „Walk Walk” Sylvie Kreusch. Jest też kącik włoski. Polecamy!

📀 Fanom zespołu Pantera polecamy podcast Włącz ten hałas! Z okazji 30-lecia wydania albumu „Far Beyond Driven” Łukasz Dunaj prezentuje go w całości. Siódma płyta Pantery okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym. Zadebiutowała na samym szczycie listy Billboard w 1994 r.! W audycji nie brakuje błyskotliwych anegdot i refleksji związanych z zespołem. 🙂

📀 Posłuchaj rozmowy Piotra Stelmacha z Pawłem Spiderem” Pająkiem, dyrektorem kreatywnym fundacji „Scena Jutra”. W audycji Wierność w stereo usłyszysz także sporo muzyki z przeszłości, m.in. R.E.M., Marillion i Tears For Fears. 

📀 Tomasz Hatylak zaprasza na spotkanie z coverami znanych i bliskich nam wszystkim artystów: Boba Dylana, The Beatles i Leonarda Cohena. W najnowszej Godzinie satysfakcji usłyszysz ich piosenki w wykonaniu m.in. Bettye Lavette, Ewy Bem i Miley Cyrus.

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 W 126. Notowaniu Listy piosenek zanotowaliśmy dwie nowości:

  • Smolik / Kev Fox „ 5 Days”,
  • Miuosh & Zespół Pieśni i Tańca Śląsk „Zostaw” (ft. Dawid Tyszkowski)

A Spięty dalej na czele! Jeśli to ma się zmienić, musisz zdecydować o tym dzisiaj! Do 12:00 trwa głosowanie, którego wyniki zaprezentujemy 1 kwietnia – od 19:00 do 22:00. 

Na Twoje głosy czekamy na lista.radio357.pl.

Trzymaj rękę na pulsie

💧 Skąd się wzięła woda na Ziemi? Czy jej ubywa? Czy to prawda, że Polska ma jej coraz mniej i stanie się drugim Egiptem? Jaką rolę odgrywają wody podziemne w bilansie wody na Ziemi? Na te i podobne pytania posłuchasz odpowiedzi w rozmowie Patrycjusza Wyżgi z dr Małgorzatą Woźnicką, hydrogeolożką z Państwowego Instytutu Geologicznego, w Patronautyce.

🖼 Ile polskich dzieł sztuki, zrabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, znajduje się dziś w niemieckich prywatnych lub państwowych zbiorach? Jak przebiega proces ich poszukiwania i odzyskiwania? O tym posłuchasz w podcaście Plac na rozdrożu – Wojciech Szymański z Deutsche Welle rozmawia o tym z Elżbietą Rogowską, dyrektorką departamentu Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z dr Beatą Jurkowicz, badaczką z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

👨‍🍳 Które z potraw były najczęściej przygotowywane na staropolski stół wielkanocny? Od kiedy żur stał się potrawą wielkanocną? Jak przygotować bazę do żurku? O tym posłuchasz w rozmowie Agaty Słysz z Karolem Okrasą, polskim kucharzem, w Popołudniówce 357 [1h46min]. Druga część rozmowy dostępna jest tutaj [1h50min].

Na deser 

🏔 Wanda Rutkiewicz była pierwszą osobą z Polski, która zdobyła Mount Everest. Jako pierwsza kobieta na świecie stanęła na drugiej najwyższej górze świata – K2. Łącznie zdobyła osiem szczytów ośmiotysięcznych. Czy miała trudny charakter? Czy była niezdolna do kompromisów? Jaką osobą była naprawdę? Dlaczego ostatecznie straciła życie w górach? Na te pytania posłuchasz odpowiedzi w rozmowie Mateusza Kuźniewskiego z Ewą Panejko-Pankiewicz, wspinaczkową partnerką himalaistki, w audycji Na szlaku. Poznaj jej perspektywę, która różni się od powszechnych opinii na temat Wandy Rutkiewicz. 

🐦︎ Interesujesz się bocianami? Posłuchaj materiału przygotowanego przez Izabelę Woźniak w Ranku [1h49min]. Dowiesz się z niego m.in.:

  • czy bociany mają ulubione miejsca w Polsce? 
  • ile wynosi najdłuższa droga, jaką muszą pokonać? 
  • jakie czynniki przyczyniają się najczęściej do ich śmierci? 

⚽ Polska po raz piąty w historii zagra na Mistrzostwa Europy. Wygrana przyszła w bólach, po fatalnych eliminacjach i trudnych barażach. Czy liczymy na sukces Polaków podczas Euro 2024? Takie pytanie zadaje naszym Słuchaczom i ekspertom Michał Gąsiorowski w audycji Co Państwo na to? Jak sobie radzi jako druh zastępujący Kubę Strzyczkowskiego? Posłuchaj odcinka 🙂 

🌍 Roma Leszczyńska wzięła udział w II Rajdzie Wiktoria w Afryce. Jego celem jest wspieranie kobiet oraz walka z ubóstwem menstruacyjnym. Podczas rajdu trwają warsztaty szycia ręcznego i maszynowego podpasek wielokrotnego użytku. Akcja została zorganizowana przez Maję Kotalę z  „Sewing Together”, która zaprosiła Radio 357 do uczestnictwa w tym wyjątkowym projekcie. Podsumowania wyjazdu posłuchasz w Popołudniówce [1h11min].

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Agnieszki Obszańskiej:

To jest obfitości czas! Obfitość bodźców, kolorów, doznań towarzyszyła mi na kolumbijskich szlakach, z których dopiero co wróciłam, a zabrałam ze sobą książkę którą chciałabym polecić. Jej autorką jest Pilar Quintana, jedna z najbardziej cenionych pisarek Ameryki Łacińskiej, a jej „Otchłanie” to kolejna – po „Suce” książka przetłumaczona na język polski. Tym razem wchodzimy w świat bogatych sfer miasta Cali, złożonych relacji rodzinnych, przekazywanych pokoleniowo traum, a główną perspektywę rysuje nam tu ośmioletnia bohaterka Claudia. To soczysta, gęsta od kontekstów i znaczeń literatura z którą zdecydowanie warto się zmierzyć! 

Podobnie z twórczością Julii Keilowej, znakomitej projektantki art déco i barwnej postaci warszawskiej sceny artystycznej międzywojnia, która jest bohaterką wystawy „Julia Keilowa. Projektantka” w Muzeum Warszawy. Podstawą jest blisko 80 obiektów zaprojektowanych i wykonanych przez Keilową, a  uzupełnia je przegląd najlepszego wzornictwa w stylu art déco z Polski i z zagranicy. Więcej szczegółów tutaj: muzeumwarszawy.pl/wystawa/julia-keilowa-projektantka/ 

Na mapie poleceń także Sopot i wystawa zatytułowana „mogę wam opowiedzieć o sobie o was” w Państwowej Galerii Sztuki, która jest okazją do spotkania dwóch ważnych dla polskiej sztuki artystów –  Daniela Rycharskiego i Władysława Hasiora. Ich dialog nie jest przypadkiem, a dlaczego? To już warto sprawdzić na miejscu. Po drodze można posłuchać nowego, świetnego albumu Kim Gordon – wieloletniej wokalistki i basistki Sonic Youth. Dla kochających eksperyment, hałas, przestery i Kim, która nie odcina kuponów – „The Collective” – to jest to!

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.