Idź do treści
21.03.2024

Wczoraj rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, a my ogłosiliśmy start kolejnej akcji dla Społeczności Radia 357 – ZaWodnicy! Tym razem wspólnie z Fundacją Czysta Rzeka będziemy sprzątać brzegi rzek, jezior i stawów. Jako aktywni Patroni możecie zakładać sztaby, a w samych akcjach może wziąć udział każdy, kto się zarejestruje i zgłosi do pomocy. Aktywni Patroni mogą także dołączyć do nas podczas akcji głównej w Kazimierzu Dolnym. W tym celu zapraszamy na stronę konkursy.radio357.pl. Wszystkie szczegóły dotyczące zaWodników 357 znajdziecie na stronie zawodnicy.radio357.pl. Razem poprawiamy warunki brzegowe 🙂 

Przypominamy o naszym kanale na YouTube. Obejrzycie tam wywiad Marty Kuli z Donem Wasem, członkiem legendarnej wytwórni Blue Note Records. Polecamy!

Zapraszamy do lektury kolejnego newslettera! Polecamy to, o czym mówiliśmy na naszej antenie w ostatnim tygodniu. A polecenia kulturalne po raz pierwszy przygotowała dla Was Marta Kula!

Co nowego w podcastach?

🎤 Posłuchaj reportażu Artura Gawła pt. „Korzenie”. Jego bohaterka – Daria Kosiek – wychowała się w Białym Borze niedaleko Szczecinka. Jest potomkinią Bojków, których wysiedlono z południowo-wschodniej Polski w latach czterdziestych, podczas akcji „Wisła”. Zawsze czuła się Ukrainką. Decyzja o powrocie w rodzinne strony nie przyszła od razu. Pomógł jej w tym śpiew. „Pieśni połonin nie tak fajnie brzmiały nad morzem, lepiej się je wykonuje tutaj w górach” – mówi Daria o swojej decyzji po latach.

🎙️ Polityka, układy, pieniądze, znajomości, seks, ambicja, zemsta, ale przede wszystkim władza. Na niemal ośmiuset stronach książki pt. „Pastwisko. Jak przeszłość, strach i bezład rządzą polskim Kościołem” te słowa odmieniane są przez wszystkie przypadki. Jej autor, Ignacy Dudkiewicz, filozof, redaktor naczelny magazynu „Kontakt”, przez kilka lat badał, jak działa kościelny system władzy. O tym opowiada w rozmowie z Marcinem Gutowskim w podcaście Plac na rozdrożu.

Tym żyje świat

🌏 Posłuchaj audycji Na dachu świata w całości poświęconej Rosji. Michał Żakowski rozmawia z gościem specjalnym – Pawłem Reszką, reporterem, byłym korespondentem i autorem najnowszej książki pt. „Stolik z widokiem na Kreml” m.in. o tym:

  • jak to się dzieje, że wojna Rosji z Ukrainą nie spowodowała upadku obecnego układu rządzącego imperium,
  • dlaczego zbrodnie w Ukrainie nie robią wrażenia na Rosjanach,
  • co system władzy Putina może mu przynieść w najbliższych latach, 
  • czy Rosja wywołaniem wojny z Ukrainą popełniła samobójstwo.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

📀 W najnowszej audycji Chlebem i soulą Maja Piskadło prezentuje sporo nowości. Usłyszysz utwór „One Last Dance” w wykonaniu Baby Rose & BADBADNOTGOOD, będący zapowiedzią ich wspólnego minialbumu „Slow Burn” (ukaże się 12 kwietnia) oraz „Nothing’s Gonna Change” w wykonaniu grupy Wonder 45. Są trakże piosenki „Blueslides” i „Cooties” z nowego albumu rapera Schoolboy Q. 

📀 Posłuchaj utworu „New Monuments” z nowej płyty Amirthy Kidambi (nagranej z zespołem Elder Ones) w audycji Panoptikum. Ta niesamowita wokalistka łączy punkową energię z operowym śpiewem, karnatacką tradycją i jazzową improwizacją. W podobnym klimacie Bartek Gil prezentuje piosenkę w wykonaniu Ganavyi z jej debiutanckiego albumu „like the sky I’ve been too quiet”. 

📀 Kultowy album „Miłość w czasach popkultury” ukazał się 25 lat temu. Z tej okazji gośćmi Marcina Cichońskiego są Wojciech Powaga i Przemysław Myszor z zespołu Myslovitz. W audycji Cisza, nagranie! opowiadają o tym, jak gra się po raz kolejny najbardziej znane utwory, np. „Długość dźwięku samotności” czy „Peggy Sue nie wyszła za mąż”, oraz o pracy nad nową płytą. 

📀 Ralph Kamiński swoją autorską audycję DJ Rafał rozpoczyna od piosenki „Nie muszę” Julii Wieniawy. Co jeszcze usłyszysz? Sprawdź w odcinku. Zapoznaj się także z propozycjami muzycznymi od naszych pozostałych artystów-redaktorów:

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 W pierwszej trójce 125. Notowania LP357 nie odnotowaliśmy żadnych zmian. Najwyżej notowana nowość na pozycji 11. – Jakub Skorupa z utworem „Dzień Dobry, Jestem z Polski”. Także od Ciebie zależy, czy w dzisiejszym wydaniu wdrapie się wyżej 🙂 

Na Twoje głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP 357.

Trzymaj rękę na pulsie

🌡 Luty 2024 roku był najcieplejszym lutym w historii pomiarów (średnia temperatura powietrza wyniosła 13,54 stopnia). Rekordowa również okazała się temperatura mórz i oceanów. O narastających w zawrotnym tempie zmianach klimatycznych posłuchasz w podcaście Patronautyka. Patrycjusz Wyżga rozmawia z prof. Mariuszem Figurskim i dr. Adamem Jaczewskim z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

🎙️ Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, chce wprowadzić czterodniowy tydzień pracy. Jak eksperci widzą tę zmianę? Czy polskie firmy, urzędy i inne miejsca pracy są gotowe na tę  decyzję? Jak działają firmy, które już wprowadziły takie rozwiązanie? O tym posłuchasz w audycji Popołudniówka 357:

  • w materiale przygotowanym przez Michała Matusa, nowego reportera Radia 357 [17min],
  • w rozmowie z prof. Jackiem Męciną z UW, doradcą zarządu Konfederacji „Lewiatan” [26min].

⚽ Polska reprezentacja piłkarska zaczęła baraże o awans na Euro 2024. Czy piłka nożna powinna być naszym sportem narodowym? Takie pytanie zadaje Marcel Łukawski naszym słuchaczom i ekspertom, debiutując jako druh zastępowy w audycji Kuby Strzyczkowskiego Co Państwo na to? „Piłka nożna jest uprawiana przez miliardy ludzi…jest sportem narodowym w Polsce, bo po prostu interesują się nią wszyscy, wszędzie, zawsze… jedziesz do innego kraju na świecie, powiesz, że jesteś z Polski, dostaniesz zwrotkę „o, Lewandowski” i jest to niemal w 9 przypadkach na 10” – mówi Tomasz Smokowski, komentator sportowy i dziennikarz Radia 357.

Na deser 

⭐ Posłuchaj wyjątkowego odcinka audycji Korzenie i skrzydła! Za mikrofonem Grzegorz Sajór i…Pani Agnieszka (współprowadzenie audycji wygrał dla niej mąż w świątecznych licytacjach). Bohaterką spotkania jest Kaśka Sochacka, określana mianem piosenkowej terapeutki albo damskiej wersji Korteza. Śpiewa o związkach i o rozstaniach. Artystka opowiada m.in. o tym, jak pochodząc z małej wioski można osiągnąć szczyty list przebojów i spełnić swoje marzenia.

🇮🇹 Miłośnikom muzyki włoskiej polecamy podcast La pausa italiana! Justyna Godz prezentuje piosenki Lucio Battisti, który dla Włochów jest tym, kim Beatlesi są dla świata. Do dziś uważany za jednego z najwybitniejszych włoskich piosenkarzy i autorów tekstów. 

🎺 „Czy zrobi Pan kiedyś audycję o puzonie?” – Takie pytanie od słuchacza otrzymał Filip Jaślar. I zrobił! W najnowszej odsłonie audycji Dawniej niż wczoraj (w zastępstwie Agnieszki Szwajgier) opowiada o budowie puzonu i o puzonistach. Usłyszysz kilka utworów z tym instrumentem w roli głównej m.in.: „Turandot, Act III: Nessun Dorma” i „Variations on Napoli”. 

🐀 W Orleanie szczury przedostały się do policyjnego magazynu dowodów rzeczowych i zaczęły zjadać marihuanę. O amerykańskich szczurach na haju i o innych przypadkach tego, co może zamieszkać w policyjnym komisariacie, opowiada Tomasz Jeleński w Popołudniówce 357 [1h54min].

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Marty Kuli:

Muzeum ASP w Warszawie zaprasza na niezwykłą wystawę poświęconą Wojciechowi Jastrzębowskiemu. Był projektantem II Rzeczpospolitej, mającym wielki wpływ na rozwój polskiego wzornictwa, a także ostatnim przed wojną rektorem Akademii Sztuk Pięknych. Wypracował unikatowy styl łączący polski folklor z geometrią, tworząc nadwiślańską wersję art deco. Wystawa obejmuje dwie sale: „Wnętrza i meble” oraz „Symbole i Codzienność”. Można ją oglądać do 19 maja.

Gdzie? Pałac Czapskich w Warszawie

Kiedy? Do 19 maja 2024 roku

Tworzony przez młodych Bielszczan zespół Kosmonauci wydał debiutancką płytę. Kwartet tworzą: Tymon Kosma (wibrafon), Miłosz Pieczonka (saksofon), Bartek Lucjan (gitara basowa) i Jan Pieniążek (perkusja). Ich pierwszy album zatytułowany jest „Sorry, nie tu” i prezentuje bardzo świeże spojrzenie na muzykę jazzową, otwarte na wpływy innych gatunków, jednak wciąż mocno zakorzenione – nie tylko w improwizacji, ale i całej jazzowej estetyce. Muzycy tworzący zespół Kosmonauci są przyszłością sceny improwizowanej w Polsce. Prezentują doskonałe umiejętności i wirtuozerię, a dodatkowo – sporą dawkę buntu, charakterystycznego dla ich wieku i uprawianej muzyki. Warto posłuchać!

Premiera: płyta ukazała się 21 marca.

Już 12 maja we Wrocławiu kolejna odsłona cyklu Ladies First, którego jestem kuratorką. Cykl został stworzony po to, by na pierwszym planie prezentować kobiety w jazzie. Coraz więcej na polskiej scenie improwizujących instrumentalistek, kompozytorek, aranżerek, wciąż pojawiają się również ciekawe nowe głosy jazzowych wokalistek. Chcemy regularnie prezentować Państwu ich działania, a także stworzyć platformę do rozmowy o kobietach w jazzie. Najbliższa odsłona cyklu, 12 maja we Wrocławiu, to koncert Yumi Ito – wokalistki o polsko-japońskich korzeniach, na stałe mieszkającej w Szwajcarii. Artystka od dziecka wystawiona była na różnobrzmiące języki, co niezwykle poszerzyło jej wyobraźnię improwizacyjną. Umiejętności scatu w połączeniu z niezwykłą skalą jej głosu dają niesamowite efekty, których trzeba doświadczyć na żywo. Tym bardziej, że we Wrocławiu wystąpi ze swoim długoletnim partnerem scenicznym, wybitnym gitarzystą Szymonem Miką, w duecie.

Gdzie? Impart Centrum we Wrocławiu

Kiedy? 12 maja 2024 roku

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.