Idź do treści
14.03.2024

Dzisiaj drugie wydanie nowej audycji „Radio w czasach popkultury”. Maja Piskadło i Marcin Cichoński zapraszają na program w każdy piątek w godzinach 14:00-16:00! Jakie tematy poruszyli przed tygodniem, w premierowej odsłonie? Przeczytasz w sekcji „Co nowego w podcastach”. Znajdziesz tam również informacje o nowym cyklu #ZmieniamyNarracje, poświęconym tematowi języka inkluzywnego. Do tego w tym numerze m.in. o:

  • komentarzach nt. wydarzeń z kraju i ze świata, 
  • muzyce,
  • zmianach w przepisach Kodeksu karnego, 
  • ciekawostkach związanych z rozmnażaniem ptaków.

A także polecenia kulturalne od Cichego. By być na bieżąco, zapraszamy do codziennego śledzenia Strefy Twoje 357: https://radio357.pl/twoje-357/.

Zapraszamy do lektury!

Co nowego w podcastach?

📽️ Premiera! Na nową audycję Radio w czasach popkultury zapraszają Maja Piskadło i Marcin Cichoński! 😊 O muzyce, festiwalach, kinie, serialach i o wszystkim innym, co wiąże się z popkulturą. W pierwszej edycji:

  • Natasza Parzymies opowiada o filmie „Moje stare”, 
  • Julian Świeżewski, aktor, o kontrowersyjnym filmie „Biała odwaga”,
  • prof. Anna Pochmara wyjaśnia, dlaczego w 2024 roku warto czytać Jamesa Baldwina.

Już dzisiaj premiera drugiego odcinka. Zapraszamy 🙂

🏎️ Zainteresuj się się historią zagubionego samochodu! Gerhard Berger, były kierowca F1, odzyskał swoje Ferrari Testarossa po prawie 30 latach. O tym opowiadają Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski w podcaście Chłopcy z ferajny. W audycji także soundclash (tym razem Sushi) i test Volvo S90. 

Miłośnikom motoryzacji polecamy też podcast Do dechy. Posłuchasz w nim rozmowy Gąsa i Klimka m.in. o niesamowitych osiągach nowego Taycana, o  podpaleniu fabryki Tesli i kontrowersyjnym Dodgu Chargerze.

☘️ Nowość! Przed Wami pierwszy z czterech odcinków cyklu #ZmieniamyNarracje. Nazwa podcastu to również nazwa kampanii, w której IKEA Retail Polska zachęca do językowej uważności. W pierwszym odcinku Monika Mendroch-Karbowska rozmawia z Maciejem Makselonem, polonistą, redaktorem literackim i ambasadorem kampanii. O tym, czym jest język inkluzywny, jak się go uczyć i dlaczego budzi tak silne emocje.

Tym żyje świat

🌏 Egipt wyprzedaje lotniska, a nawet dobrze znany kurort nad Morzem Czerwonym. Wartość egipskiej waluty spadła jednego dnia o 40%. Co to oznacza dla życia zwykłych Egipcjan? Czy Egipt bankrutuje? O tym posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z Rafałem Malarowskim, arabistą, byłym konsulem RP w Egipcie, w podcaście Na dachu świata [41min]. W tym wydaniu audycji usłyszysz również o Iranie po wyborach parlamentarnych, o Jemenie, o politycznych losach argentyńskiego prezydenta oraz o tym, jak wygląda sytuacja na terenach rządzonych przez Huti.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

📀 To już 100. odcinek Singli z Żoliborza! Tym razem Marek Niedźwiecki i Piotr Stelmach przyglądają się fenomenowi Whitney Houston. Zastanawiają się, jak można zepsuć coś takiego, jak kariera piosenkarki. Jakie utwory wybrali? Sprawdź w podcaście 🙂 

📀 Posłuchaj dwóch godzin muzyki wybranej przez Kubę Jonczyka w podcaście Wszystkie nieprzespane noce. Muzyka filmowa Abla Korzeniowskiego i – nagrodzonego w niedzielę Oscarem – Ludwiga Göranssona, nietypowe smutne disco, 25-lecie „Miłości w czasach popkultury” oraz kołysanki od Stiny Nordenstam i Maca DeMarco.

📀 Zespół Nine Inch Nails świętował niedawno rocznicę 30-lecia premiery płyty „The Downward Spiral”. To dzieło nie tylko przełomowe w historii metalu industrialnego i samej grupy, ale i jedno z największych osiągnięć muzyki alternatywnej lat 90. XX wieku. Łukasz Dunaj w podcaście Włącz ten hałas!  przypomina ten album w całości. Opowiada też wiele ciekawych faktów dotyczących zespołu.

📀 Zamilska zaprasza na kolejne wydanie audycji Pełne Spektrum. W najnowszym, 38. odcinku, przygląda się najnowszemu albumowi Kim Gordon, są też etiopskie klasyki, mantry z Pekinu i piekielne ognie.

Co na miejscu pierwszym? 

🎶 Na podium 124. Notowania LP357 Kaśka Sochacka i Spięty trzymają się mocno. Do czołówki dołączył Billy Joel, zajmując 3. miejsce. W pierwszej dwudziestce odnotowaliśmy dwie nowości: Mikromusic, Bela Komoszyńska, Bovska i Marcelina z utworem „Jestem Rzeką” oraz nowy singiel Cigarettes After Sex, „Tejano Blue”.

Na Twoje głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP 357.

Trzymaj rękę na pulsie

🏔 Czy gigantyczna kurtyna warta dziesiątki miliardów dolarów otaczająca lodowiec w Arktyce uchroni go przed roztopieniem? Dlaczego ludzie nie mają ogonów? W jaki sposób należy chronić się przed internetowymi oszustami podszywającymi się pod Interpol i policję? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiadają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz w najnowszym podcaście Rzecz Technologiczna.

🚗 14 marca weszła w życie nowelizacja Kodeksu Karnego. Wprowadza konfiskatę auta, którego kierowca we krwi miał ponad 1,5 promila alkoholu. Samochód zostanie skonfiskowany także wtedy, kiedy choćby trzeźwy kierowca spowoduje wypadek i zbiegnie z miejsca zdarzenia. Dotyczy to również pijanych kierowców, u których stwierdzono poniżej 1 promila i spowodowali wypadek. Jak w praktyce będzie wyglądać realizacja tego przepisu? O tym posłuchasz w materiale Izabeli Woźniak w Ranku [1h49min]. 

🌿 Miłośnikom przyrody polecamy najnowszą audycję Patronautyka. Posłuchasz rozmowy Patrycjusza Wyżgi z prof. Michałem Żmihorskim, biologiem i dyrektorem Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. O Puszczy Białowieskiej, o wyzwaniach i możliwościach dotyczących jej ochrony oraz o zagrożeniach, jakie na nią czyhają.

Na deser 

👨‍🍳 Jak co tydzień podczas audycji Bistro Katarzyna Pruchnicka i Michał Bonarowski wybierają dla Was najciekawsze wydarzenia kulinarne. W drugiej godzinie audycji posłuchacie rozmowy z Łukaszem Modelskim, dziennikarzem i autorem książki pt. „Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań„. Tak o niej mówi: To jest książka dla dzieci, która opowiada o tym, jak pewien szczęśliwy przypadek, traf, pomyłka czy błąd doprowadziły do dań, które dzisiaj lubimy i cenimy

🏞️ Zmiana! Przez najbliższe 3 miesiące w sobotniej ramówce zamiast audycji Tomasza Gorazdowskiego „Life guru – otwórz oczy” będzie na Was czekał  Mateusz Kuźniewski. W najnowszym wydaniu górskiej audycji Na szlaku gośćmi są Piotr Dorosz i Norbert Odolczyk z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy-ochotnicy opowiadają m.in. o tym:

  • jakie trzeba spełnić wymagania, by stać się częścią tej organizacji,
  • z jakimi niebezpieczeństwami zmierzyli się w swojej ratowniczej przygodzie,
  • jak powinniśmy przygotować się do wyprawy w góry, by uniknąć wypadku.

🦃 Interesujesz się ptakami? Posłuchaj audycji Plac na rozdrożu! Marcin Cichoński i Adam Zbyryt opowiadają o rozmnażaniu się ptaków i modelach związków w ich świecie. Usłyszysz m.in. o tym, czy ptaki są monogamiczne,  czy zdarzają się ptasie kochanki, kochankowie i trójkąty.

👩‍ Jak dawniej nazywano osobę płci żeńskiej? Czy to prawda, że wyraz „kobieta” był słowem obelżywym? Co początkowo oznaczało słowo „niewiasta”? Co to znaczy „wiek balzakowski”? Profesor Katarzyna Kłosińska odpowiada na te i podobne pytania w podcaście Rozmówki polsko-kubańskie.

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Marcina Cichońskiego:

Jonathan Banks znany jest miłośnikom seriali z pary tytułów „Breaking Bad” oraz „Zadzwoń do Saula”. Grany przez niego typek łączył w sobie światy dwa: ciepły i okrutny. I dlatego widzowie go pokochali – dla wielu był ulubioną postacią w tychże produkcjach. Dlatego m.in. dla niego można zobaczyć serial „Nowa konstelacja”. I powtarzalna mimika dla jego fanów będzie atutem. Produkcja wylądowała na Apple Tv, dawkowana jest w tempie jeden odcinek na tydzień. Trochę w tym delikatnej rozkminy filozoficznej, trochę science-fiction. Dużo ludzkich i rodzinnych klimatów. Nie jest to mistrzostwo świata, ale ogląda się. I to w sposób całkiem wciągający.

Janek Strojny znany był jako topowy influencer. To on podbijał tik-toka, miał ogromne zasięgi, które przełożyły się na kontrakty reklamowe i zarobki. Janek napisał książkę „Nie zostawaj influencerem”, w której opowiada o tym wszystkim, co z tytułu wynika. Upodleniu człowieka, zdziczeniu obyczajów, w konsekwencji tego depresji i tendencjach. W tle obserwujemy (głównie warszawskie) patologie, nałogi walki celebrytów. Warto, ku przestrodze. Można np. kupić latorośli, która ma takie marzenia, Zadziała lepiej niż zimny prysznic.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.