Idź do treści
„Wspieram, bo warto” Zaloguj się
„Poprawiacie mi nastrój” Popraw nam!
„Nie było to trudne” Przenieś patronat
06.03.2025

Za nami pierwszy w tym roku live dla Patronów z udziałem zarządu Radia 357! Podsumowaliśmy w nim 2024 rok m.in. pod kątem finansowym. Opowiedzieliśmy o naszych planach na ten rok. Przedstawiliśmy także kluczowe tematy związane z dalszym rozwojem rozgłośni. Kto nie miał możliwości śledzenia spotkania na żywo, może nadrobić i obejrzeć w Twoje 357. 🙂

W pierwszym marcowym wydaniu newslettera podpowiadamy, o czym mówiliśmy na naszej antenie w mijającym tygodniu. Zastanawialiśmy się, czy Europa jest w stanie zjednoczyć się w obliczu tworzenia się nowego ładu bezpieczeństwa na świecie. Także co UE powinna zrobić w zakresie obronności. Przypomnieliśmy o tym, że to już ostatni moment, aby skorzystać z  bezpłatnych badań w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”. Mówiliśmy również o pomysłach na biznes i czy dobry pomysł gwarantuje sukces. 🙂

Zapraszamy dzisiaj do słuchania audycji „Na Dachu świata” – Michał Żakowski będzie nadawał na żywo z Damaszku! Start o godzinie 12:00.

Życzymy miłej lektury!

Co nowego w podcastach?

💰 Ile wart jest pomysł na biznes? Czy dobry pomysł to gwarancja sukcesu, czy tylko punkt wyjścia? Jak odróżnić genialny koncept od nietrafionej idei? Jakie cechy musi mieć przedsiębiorca, by jego pomysły przekładały się na sukces? Czy w biznesie jest miejsce na przypadek? Odpowiedzi na te i podobne pytania poznasz w audycji Firmament. Jarosław Sroka i Paweł Sołtys rozmawiają:

  • z Maciejem Ćwikiewiczem, prezesem PFR Ventures,
  • z Mateuszem Bodio, założycielem i dyrektorem zarządzającym funduszem RKKVC,
  • z Krzysztofem Górką, prezesem funduszu DFR Inwestycyjny,
  • z Anną Zimecką, niezależną konsultantką ds. reklamy i komunikacji,
  • z Wiktorem Schmidtem, współzałożycielem Netguru.

📱 Z „Raportu Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa” wynika, że dzieci coraz więcej czasu spędzają w sieci. Osoby poniżej 13. roku życia nad wyraz często używają smartfonów. Co drugi niepełnoletni korzysta lub korzystał z najpopularniejszych stron porno. Więcej na temat tych danych posłuchasz w audycji Popołudniówka 357 [54min] w materiale przygotowanym przez Artura Gawła.

❓ Czy jeszcze potrafimy rozmawiać o feminatywach w sposób oderwany od polityki? O tym posłuchasz w rozmowie Macieja Makselona i Anny Hołdyńskiej, koordynatorki zespołu komunikacji i influencerki marketingu w Grupie Pracuj S.A. (Pracuj.pl). W audycji Plac na rozdrożu przyglądamy się historii form rodzajowych w polszczyźnie. Zastanawiamy się także nad kwestiami gramatycznymi i społecznymi.

Tym żyje świat

🇪🇺 W jaki sposób Europa może obecnie pomóc Ukrainie? Co Europa powinna zrobić w zakresie obronności? O tym posłuchasz w audycji Ranek [2h22min] w rozmowie Marcina Łukawskiego z dr Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Bez względu na to, co się stanie w relacjach europejsko-amerykańskich, Europa musi myśleć tak, jakby była sama. – Podkreśla nasza rozmówczyni.

🔶 Czy Europa jest w stanie zjednoczyć się w obliczu tworzenia się nowego ładu bezpieczeństwa na świecie? To także jeden z tematów audycji Niewidzialne światy Adriana Bąka.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz rozmów naszych dziennikarzy z ekspertami, o sprawach międzynarodowych:

Dla fanów muzyki

🎸 W rolę prowadzącego audycję PROGnozy po raz pierwszy wcielił się Piotr Stelmach. Jak sobie poradził jako druh zastępowy za Pawła Pobóg-Ruszkowskiego? Sprawdź w podcaście! 🙂

💿 Maja Piskadło zaprasza na 163. odcinek audycji Chlebem i soulą. A w niej sporo muzyki – oprócz odkurzonych, starszych nagrań usłyszysz nowości ze świata r&b, soulu i pobliskich brzmień. Do tego wywiad z Alessią Carą, pierwszą Kanadyjką, która zdobyła nagrodę Grammy w kategorii Najlepszej Nowej Artystki. W Radiu 357 opowiada o pracy nad doskonale przemyślaną szatą graficzną albumu „Love & Hyperbole”, o ukłonie w stronę Eryki Badu i o tym, jak chroni swoją wrażliwość.

💿 Paweł Jóźwicki wybrał się do londyńskich sklepów z płytami i przywiózł całkiem sporą liczbę. Jakie albumy odkrył? O tym opowiada w najnowszej audycji Gruzja. Program rozpoczyna od piosenki „The G Plan” w wykonaniu zespołu King Of Woolworths. Co jeszcze prezentuje? Posłuchaj w podcaście. 🙂    

Co na miejscu pierwszym? 

⭐ W 175. Notowaniu LP 357 awansowało 15 piosenek, spadek zaliczyło 10 utworów i mieliśmy 2. nowości: Joe Bonamassa & Sammy Hagar „Fortune Teller Blues” i Seal „All I Know Is Now”. 

Zachęcamy do głosowania – na oddanie głosów masz jeszcze czas do godziny 12:00 na lista.radio357.pl  🙂

Pamiętaj, że trwa audycja Wspieraj system! Dzięki niej nie pominiesz muzycznych nowości i łatwiej zdecydujesz, jakie piosenki powinny awansować na Liście. 🙂     

Trzymaj rękę na pulsie

🎙️ Nie daj się oszukać! W ostatnich miesiącach odnotowano coraz więcej osób poszkodowanych, które dały złapać się w sidła oszustów. Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o ostrożność: zastrzeż swój numer PESEL!  To może pomóc uniknąć kłopotów. Takie przestępstwo może dotknąć każdej osoby, której dane zostały przechwycone, np. wyciekły, bo jakiś serwis internetowy został zhakowany i te dane trafiły w ręce przestępców. Dane każdego z nas mogą trafić w niepowołane ręce i na te dane przestępcy mogą spróbować zaciągnąć kredyt. – Mówi Marek Gieorgica z Ministerstwa Cyfryzacji w audycji Ranek [1h47min] w rozmowie z Izabelą Woźniak.

🥕 Jaka powinna być dieta, jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? O tym posłuchasz w cyklu 357 kęsów na śniadanie! Zamiana tłuszczów zwierzęcych na tłuszcze roślinne jest dla nas bardzo dobra. Ważne, aby ograniczać w naszej diecie sól, cukier i różne dodatki do żywności, czyli jakieś konserwanty, barwniki, aromaty. Im ta dieta będzie bardziej sezonowa i prosta, tym większa szansa, że będziemy żyli zdrowo. – Mówi Katarzyna Błażejewska-Stuhr.

👨‍⚕ Ukończyłeś 40. rok życia? To już ostatni moment, aby skorzystać z dwunastu bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus! Badania te mają pomóc we wczesnym wykrywaniu chorób cywilizacyjnych i uratowaniu życia. Więcej o tym projekcie dowiesz się z audycji Popołudniówka 357 [50min], w materiale przygotowanym przez Michała Piwkę.

Na deser

🚗 Interesujesz się motoryzacją? Posłuchaj audycji Mam grać?! Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski poruszają kontrowersyjny wątek przeklinania w motorsporcie. Zastanawiają się, czego w samochodach szuka Generacja Z. W audycji także soundclash – tym razem proponują temat „Krata”.

🎶 Miłośnikom płyt analogowych polecamy audycję Rzecz technologiczna! Dowiesz się, dlaczego winyle wciąż mają swoich wiernych fanów oraz skąd bierze się ich niezwykłe brzmienie. Tajniki winylowego dźwięku wyjaśnia inż. Bogusław Ziębowicz z Politechniki Śląskiej w rozmowie z Jarosławem Juszkiewiczem i Robertem Zembrzyckim. 

🍄 Spotkałeś się z takimi nazwami grzybów, jak „Palce umarlaka”, „Chlorówka” czy „Uszak bzowy”? Marcin Cichoński i Adam Zbyryt m.in. o nich rozmawiają w cyklu Dwóch ludzi z puszczy. Posłuchaj, jakie grzyby można spotkać w lesie zimą i czy są jadalne. Także o tym, jaką rolę pełnią w lesie.  

❓ Co znaczy słowo „berbelucha”? Skąd wzięło się w polskim języku? Jakie ma znaczenie? Odpowiedź poznasz w cyklu Rozmówki polsko-kubańskie w rozmowie Kuby Strzyczkowskiego z prof. Katarzyną Kłosińską.    

Polecenia kulturalne

Przeczytaj polecenia od Marcina Cichońskiego:

Bardzo lubimy takie opowieści. Mamy tu aktorów, których doskonale znamy, czy to z „Białego Lotosu”, czy to z „Sex Education” czy to wreszcie z „Trainspotting”. Opowieść to o ważnych wydarzeniach w historii miasta Corby. Likwidacja huty odbywa się w niewłaściwy sposób. Toksyczny pył zaczyna się pojawiać wszędzie w mieście. Równolegle… zaczynają się rodzić dzieci z wadami. Powiązanie faktów nie dla wszystkich jest jednak takie oczywiste. Musi dojść do batalii sądowej. Oj, dobrze się to ogląda. Dziarska gra aktorów, dobrze poprowadzony scenariusz. I historia z morałem, ale nieprzesadnym. Cztery odcinki „Toxic Town” ogląda się niezwykle szybko.

Nieco inaczej jest z trzecim sezonem „Białego Lotosu”. Wciąż w miarę nowa, a jednocześnie już sztandarowa produkcja Maxa zbiera pozytywne recenzje. A nie jest to tak oczywista lektura, jak poprzednie sezony. Fabuła jest wprowadzana wolniej, z większymi niuansami. Zakończenia wciąż nie znamy (odcinki pokazywane są w częstotliwości cotygodniowej), ale już go wypatrujemy z niecierpliwością.

Sporo ogłoszeń koncertowych. Nie wiem, co by mnie musiało przekonać, żeby iść na koncert Pitbulla, ale za to wiem, że wrześniowy koncert Mogwai to fantastyczna perspektywa.

I pamiętajcie, że w kinach, ze świetnym stereo, pokażą Pink Floyd w Pompejach. Zycie jest krótkie, warto je celebrować takimi świętami.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.