Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

2022-10-16

01:00
Radio 357

Noc do innych niepodobna

Radio 357
Najlepsza muzyka z archiwów Radia 357. Audycja jest niedostępna w podcastach, do słuchania tylko na antenie.
13:00
Patrycjusz Wyżga

Patronautyka

Patrycjusz Wyżga
Nagrody Narodowego Centrum Nauki.
Dr hab. Karolina Safarzyńska, prof. UW, jest badaczką interdyscyplinarną, jedną z nielicznych osób w Polsce zajmujących się ekonomią złożoności, behawioralną i eksperymentalną oraz zmianami klimatycznymi. Pracuje na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Nagrodę otrzymała za nowatorskie modele teoretyczne pozwalające na badanie wpływu ograniczonej racjonalności, różnorodności preferencji i interakcji społecznych na polityki klimatyczne.
Prof. Piotr Wcisło „odważnie wychodzi poza kanoniczne podejścia do testowania modelu standardowego i poszukiwania nowej fizyki”.
Wyróżnienie otrzymał za opracowanie nowej metody poszukiwania ciemnej materii wykorzystującej optyczne zegary atomowe oraz wykorzystanie ultradokładnej spektroskopii laserowej do testowania teorii kwantowej i poszukiwania nowej fizyki wychodzącej poza model standardowy. – Zwykły proces dydaktyczny nie obejmuje podstaw fizyki kwantowej, to czym się zajmuję jest więc abstrakcyjne z perspektywy większości odbiorców – mówi laureat. Badacz opracował nową, eksperymentalną metodę poszukiwania ciemnej materii przy użyciu ultradokładnej spektroskopii laserowej bazującej na technologii optycznych zegarów atomowych i zachęcił inne ośrodki na świecie, w których podobnie jak w Toruniu pracują optyczne zegary atomowe, do stworzenia sieci detektorów tego typu. W tak powstałym globalnym obserwatorium, wspólnie z partnerami ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Japonii, przeprowadził już pierwsze obserwacje.
21:00
Piotr Kaczkowski

Max 357

Piotr Kaczkowski
W Poznaniu trwa konkurs skrzypcowy im. Henryka WIeniawskiego. To najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Pierwszy raz odbył się w 1935 roku w Warszawie. Z tej okazji połączymy się ze studiem konkursowym w Poznaniu. Gośćmi audycji będą:
Agata Szymczewska - skrzypaczka, zwyciężczyni konkursu w 2006 roku
Wojciech Niedziółka - skrzypek, uczestnik konkursu
Mateusz Borkowski - autor monografii o Henryku Wieniawskim