Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Zielony Żoliborz
21.01.2023, 119’
Zielony Żoliborz

#94 Michał Urbaniak

21.01.2023, 119’

Dziś w Zielonym, choć nieco ośnieżonym Żoliborzu, wyjątkowe spotkanie.
W przeddzień swoich okrągłych urodzin odwiedzi nas Mistrz sceny jazzowej, skrzypek o międzynarodowej sławie, saksofonista i kompozytor, znany jako kreator muzyki fusion - Michał Urbaniak.

Zbliżający się jubileusz jest okazją do twórczego podsumowania dorobku Pana Michała… postaramy się w dużym skrócie, bo jego osiągnięć nie sposób zliczyć.
Jest twórcą ponad 500 kompozycji. Nagrał ponad 120 płyt (autorskich i jako gość). Zapraszał i był zapraszany do współpracy przez takie sławy jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, Marcus Miller i wielu, wielu innych. Zasłynął w świecie, nagrywając płytę "Tutu" z Milesem Davisem. Jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii jako projekt „UrbSymphony” (1995).

Występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie, m.in.: Newport Jazz Festival, Chicago Jazz Festival, Lugano, Den Haag. Koncertował w Carnegie Hall, Avery Fisher Hall oraz w najsłynniejszych klubach jazzowych.

Jest kompozytorem słynnego utworu „Papaya”, który dwukrotnie był światowym hitem list przebojów. Od wielu lat Michał Urbaniak związany jest również z filmem i teatrem. Stworzył muzykę do 25 produkcji. Za „Pożegnanie Jesieni”, „Dług” oraz „Eden” otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Od lat jest również liderem, kompozytorem oraz aranżerem swoich projektów, m.in.: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator” oraz „Urbanizer”. Do tego - to pierwszy na świecie skrzypek wynalazca, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych według własnego pomysłu.

Playlista odcinka

Riverside
Friend or Foe (single edit)
Michał Urbaniak
Weird Creatures
Michal Urbaniak_OSTR_Mika Urbaniak
All blues
Miles Davis
Don't Lose Your Mind
Michał Urbaniak
Manhattan Man
Niechęć
Epilog
Nene Heroine
Lot
Arlo Parks
Weightless
The National
Tropic Morning News
Radio 4
Transmission
Other Lives
Nites Out
Morrissey
Once I Saw the River Clean
Dry Cleaning
Conservative Hell
Ethel Cain
American Teenager
Ethel Cain
Western Nights
Philip Selway
Check for Signs of Life
Editors
The Phone Book
Shearwater
How Dreams Are Made
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.