Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

The Beatles: Historia bez granic

#13 Let It Be (1970)

10.05.2023, 42’

Po przeszło trzech miesiącach dobiliśmy do brzegu...

Podobnie jak The Beatles, którzy w 1970 roku zakończyli wspólną karierę. Rozwiązanie zespołu było nieuniknionym. Rosnące napięcia, osobiste ambicje, ale przede wszystkim brak kapitana okrętu, którym do roku 1967 pozostawał Brian Epstein.

Po jego śmierci niepisaną władzę lidera przejął Paul McCartney. To on zaproponował, aby powrócić do studia i nagrać nowe piosenki. Chciał namówić zespół do powrotu na scenę i wspólnego koncertowania... Udało się... Prawie...

Na początku stycznia 1969 czwórka z Liverpoolu rozpoczyna sesję, w ramach której przygotowują nowy repertuar. Wynajmują ekipę filmową, która przy okazji rejestruje ich poczynania w studiu. Materiał ma posłużyć do produkcji nowego filmu, następcy "Yellow Submarine".

Po trzech tygodniach prób i setkach godzin w studiu zespół wychodzi na dach wytwórni Apple. Rozpoczynają w żaden sposób niezapowiedziany, spontaniczny koncert. I to właśnie wtedy, 30 stycznia 1969 roku, świat zobaczył The Beatles po raz ostatni. A półtora roku później ukazuje się ich ostatnia płyta, której część repertuaru to utwory zarejestrowane właśnie na dachu.