Idź do treści
Światozmieniacze
15.08.2022, 60’
Światozmieniacze

#13 Jak moda niszczy świat

15.08.2022, 60’

Czy w temacie ubrań, świadomie podejmujecie decyzje zakupowe? Czy zwracacie uwagę na to, gdzie i z jakich materiałów są produkowane ubrania i jaka jest strategia danej firmy, w kwestii odpowiedzialności za środowisko?
Wyobraźcie sobie, że taka marka - już nie fast fashion, ale ultra fast fashion - jak Shein, przez trzy pierwsze miesiące 2022 roku, wyprodukowała kilkaset tysięcy modeli (nie sztuk, modeli!) ubrań. Ciuchy palą się na składowiskach, są wysyłane do krajów rozwijających się, niszczone... Czy tak powinno to wyglądać? Czy da się tę sytuację naprawić?
W dzisiejszej audycji „Światozmieniacze” rozmawiać będziemy o tym, jak moda i pogoń za nią, niszczą świat. Paulina Górska zaprosiła do rozmowy na ten temat dwie ekspertki i aktywistki:
Kasię Zajączkowską - autorkę książki i podcastu „Odpowiedzialna moda”, projektantkę ubioru z kilkunastoletnim stażem w dużych markach odzieżowych, wykładowczynię zrównoważonej mody, prowadzącą warsztaty slow fashion dla kobiet i młodzieży. Kasia wspiera marki modowe we wprowadzaniu odpowiedzialnych i cyrkularnych rozwiązań.
Ewelinę Antonowicz - prezeskę polskiego oddziału Fashion Revolution, współzałożycielkę Sustainable Fashion Institute i Circular Tex Hub. Finalistkę Forbes „25 under 25” w kategorii zrównoważony rozwój i klimat. Autorkę publikacji branżowych, naukowych i edukatorkę. Jako teoretyczka i praktyczka, Ewelina angażuje się w realne zmiany strategii i myślenia o modzie.