Idź do treści
Plac na rozdrożu
09.04.2024, 60’
Plac na rozdrożu

Fenomen opowieści o chłopach

09.04.2024, 60’

„Chłopki”, „Chłopi”, „Kos” i „1670”- czyli dlaczego lubimy wracać do przeszłości za pośrednictwem powieści i filmów i seriali?

„Chłopki” Joanny-Kuciel Frydryszak to literacki i wydawniczy fenomen. Nakład nagradzanej książki to 140 000 egzemplarzy, a na spotkania z autorką przychodzą tłumy czytelników.
Filmowi "Chłopi" D.K. Welchman i Hugh Welchmana to animowana epopeja życia chłopskiego, oparta na podstawie jednej z najsławniejszych na świecie polskich książek. Film to jedyna polska produkcja, która w tym roku przekroczyła milion widzów w 4 tygodnie.
Wyprodukowany przez Netflix serial „1670” zrobił błyskawiczną karierę. Został udostępniony w streamingu w grudniu 2023 roku i stał się popkulturowym fenomenem, utrzymywał się w liście TOP 10 w Polsce przez 11 tygodni.
„Kos” Pawła Maślony został nagrodzony Orłem za najlepszą reżyserię oraz 5 innych nagród, a także 4 nagrody podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Na czym polega fenomen opowieści o chłopach, pańszczyźnie, czy szlachcie?

W Placu na rozdrożu z Magdą Maksimiuk, dziennikarką filmową, Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką „Chłopek” spotka się Beata Kwiatkowska.