Idź do treści
Plac na rozdrożu
13.02.2024, 60’
Plac na rozdrożu

Czy zapomnieliśmy o chłopcach?

13.02.2024, 60’

"Boys will be boys” jest takie angielskie powiedzenie, któremu towarzyszy często wzruszenie ramion. Tylko, czy wiemy, co ono właściwie oznacza? Ostatnie lata to wiele wspaniałych inicjatyw skierowanych na wzmacnianie dziewczynek. Mają być mądre, niezależne, nie zdominowane przez stereotypy. Tymczasem, o chłopcach nie mówi się zbyt wiele, albo jeśli już , to w kontekście agresji. Czasem pojawia się przekonanie, że chłopcy (a potem mężczyźni) mają łatwiej, skoro nadal wszędzie istnieją luki płacowe i męska przewaga w bardziej prestiżowych zawodach.

Na szczęście ukazuje się coraz więcej opracowań, które bardziej wnikliwie przyglądają się, czym jest to współczesne chłopięce dojrzewanie.

Dwa z nich są szczególnie warte uwagi: To raport Fundacji „Moonka” pod tytułem „Dojrzewanie polskich chłopców” a drugi - raport Fundacji Herstory pod tytułem „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności”.

O tych raportach, wyzwaniach związanych z byciem dorastającym chłopakiem oraz o roli dorosłych w tym procesie porozmawiam z:

- Mikołajem Foksem, trenerem, coachem, managerem. Twórcą warsztatów dla ojców oraz podcastu i innych inicjatyw dla rodziców, o których pisze na blogu zawodojciec.pl.

- Maciejem Barczakiem - certyfikowanym trenerem Stowarzyszenia „Spójrz Inaczej”. Współpomysłodawcą inicjatywy "Sztama w edukacji na rzecz zmiany" – warsztatów antyprzemocowych dla chłopców.

Bardzo serdecznie zapraszam na 21.00 na „Plac na rozdrożu” – Ola Daszkowska-Kamińska