Idź do treści
Słuchasz? Wspieraj
Plac na rozdrożu
09.05.2023, 59’
Plac na rozdrożu

Nie jestem twoim Polakiem

09.05.2023, 59’

„Nie jestem twoim Polakiem” – napisała w imieniu Polaków w Norwegii Ewa Sapieżyńska. Pokazała przypadki złego traktowania, stygmatyzowania, postrzegania przez pryzmat zawodu „sprzątaczki i budowlańca”, opisała małe uprzedzenia i przypadki jawnej dyskryminacji. Sięgnęła do doświadczeń Polaków ale też naukowych opracowań i badań.
Norweska wersja książki „Nie jestem twoim Polakiem” wywołała ferment w tym kraju a w konsekwencji trafiła do każdej biblioteki – od Oslo do Tromso - jako lektura obowiązkowa. Uznano, że nawet jeśli naród ma opinię jednego z najbardziej otwartych narodów świata, to warto sprawdzić jak tę kwestię widzą inni. Przecież Polacy to największa mniejszość narodowa w Norwegii i warto by mówiła swoim głosem.
Polska wersja książki „Nie jestem twoim Polakiem” w tłumaczeniu Ilony Wiśniewskiej trafiła właśnie na półki księgarń. I zaczyna budzić jeszcze większe emocje.
Z Ewą Sapieżyńską porozmawiamy w audycji „Placu Na Rozdrożu”. Gościem Radia 357 będzie też polsko-norweski reżyser Leiv Igor Devold, którego film Norwegian dream pokazywany jest na festiwalach w Polsce.

Playlista odcinka

Variété
Klaszczę w dłonie
ISÁK
Elle
Keith Jarrett, Jan Garbarek, Palle Danielsson, Jon Christensen
The Windup
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.