Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Plac na rozdrożu
29.12.2022, 60’
Plac na rozdrożu

Odzyskać zranione ciało

29.12.2022, 60’

“Pierwszy raz, kiedy miałam orgazm, to było… poza wszelką kontrolą. To było silniejsze ode mnie. Mój mąż zastanawiał się, co się ze mną dzieje. Z poprzednim mężem… nic na ten temat nie wiedziałam.” - tymi słowami zaczyna się dokument radiowy zatytułowany “Pearl”, Yasminy Hamlaoui. Życiem i ciałem głównej bohaterki - Fos, do tej pory rządziła kolejno jej społeczność, jej ojciec, jej mąż. Musiała być uległa i milczeć. W wieku sześciu lat zgodnie z tradycją została poddana infibulacji, czyli rytualnemu usunięciu zewnętrznych narządów płciowych i zaszyciu sromu. Celem takiego zabiegu jest odebranie kobiecie możliwości doznawania przyjemności seksualnych i zapewnienie jej wierności wobec męża. – Dla mnie to było normalne. Wszystkie somalijskie kobiety na świecie są obrzezane. Tak nam mówili w Somalii – wspomina Fos. Po ucieczce do Belgii kobieta postanowiła odzyskać swoje życie. I odzyskać swoje zranione ciało.
Okaleczanie żeńskich narządów płciowych dotyka 200 milionów kobiet na całym świecie, w krajach takich jak Egipt, Mali, Indonezja, Somalia. Także w krajach zachodnich, gdzie choć zakazane przez prawo, praktykuje się je w dużych społecznościach.
O reportażu, który zdobył pierwsze miejsce na tegorocznej gali Prix Europa w Poczdamie, Agnieszka Szwajgier porozmawia z jego autorką Yasminą Hamlaoui. W audycji pojawią się również fragmenty zwycięskiego materiału.

Playlista odcinka

Kalandra
Helvegen
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.