Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Plac na rozdrożu
18.05.2022, 60’
Plac na rozdrożu

Polskie Archiwum Filmów Domowych (gość: Maciej Drygas)

18.05.2022, 60’

Rodzinne uroczystości, spotkania z przyjaciółmi, osiągnięcia swoich dzieci, wspomnienia z wakacji?
Kilkadziesiąt lat temu możliwości rejestrowania takich chwil były dużo bardziej ograniczone. W powojennej Polsce używano taśm 8 i 16 mm. Duża część takich zapisów niestety nie przetrwała próby czasu. Na szczęście znalazł się ktoś, kto wyznaczył sobie za cel ratowanie rodzinnych wspomnień z tamtego okresu.
Polskie Archiwum Filmów Domowych to projekt, którego inicjatorem jest Maciej Drygas - artysta i reżyser filmowy.
Przedsięwzięcie realizowane jest przy udziale Filmoteki Artystycznej Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Towarzystwa Przyjaciół MSN. Jego misją jest ocalenie istniejących, często zapomnianych taśm. Filmy stanowią unikalny zapis nie tylko historii rodzinnych – ślubów, komunii, pogrzebów czy wakacyjnych wyjazdów – ale również powojennej historii Polski, uchwyconej okiem filmowców-amatorów.
Więcej na temat tego projektu usłyszycie dziś w Placu na rozdrożu.
Gościem będzie Maciej Drygas - znakomity polski dokumentalista, reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta. Pan Maciej jest autorem dokumentu radiowego nagrodzonego Prix Italia, o historii Ryszarda Siwca, który podpalił się na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia na znak protestu po inwazji w Czechosłowacji. Za filmową wersję tej opowieści zatytułowaną „Usłyszcie mój krzyk” Drygas otrzymał europejską nagrodę Felixa.